Губар Юрій Петрович. Кадастрова багатофакторна оцінка міських земель : Дис... канд. техн. наук: 05.24.04 / Національний ун-т "Львівська політехніка". — Л., 2004. — 165арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 126-135.
Анотація до роботи:
Губар Ю.П. Кадастрова багатофакторна оцінка міських земель. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.24.04 – кадастр та моніторинг земель. – Національний університет „Львівська політехніка”, Львів, 2004.
Дисертація присвячена питанню обґрунтування методики комплексної кадастрової багатофакторної оцінки міських земель з урахуванням ведення земельного та містобудівного кадастрів. Обґрунтовано комплексний науковий підхід до оцінки міських земель з урахуванням містобудівної цінності територій. Розроблено математичний алгоритм методики розрахунків кадастрової багатофакторної оцінки міської території. Розроблено методику експертної оцінки і аналізу даних про значущість факторів комплексної оцінки вартості землі. Доведено, що кадастрова оцінка міських земель повинна представлятися системою інтегральних показників, а саме: економічними, екологічними та містобудівними. Визначено перспективні тенденції впливу містоформуючих чинників на вартість територій та розроблено алгоритми та методи кількісного визначення ціни міських земель. Виконано кореляційний аналіз отриманих результатів з даними реальних продаж на території міста Львова і доведено, що використані при моделюванні параметри та показники мають сильні взаємозв’язки з даними ринкових продаж і в цілому адекватно відображають тенденції ціноутворення. При проведенні досліджень використано методи системного аналізу стану оцінки вартості міських земель, математичної логіки та комп’ютерної графіки.
В дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення і викладено практичні результати розв’язання науково-практичної проблеми розробки методики кадастрової багатофакторної оцінки міських земель на основі ведення земельного і містобудівного кадастрів.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми. Основні наукові та практичні результати дисертаційної роботи такі:
Розроблено методику кадастрової багатофакторної оцінки міських земель, яка дає змогу визначати об’єктивні показники плати за землю, а також створювати умови для формування цінової шкали в умовах великого міста України. Методика полягає у більш детальному врахуванні містобудівних факторів в сучасних економічних умовах на основі врахування стану інфраструктури міста, особливості соціальних процесів у місті, а також враховує міську земельну політику та найближчі перспективи містобудівного розвитку.
Розроблено методику експертної оцінки і аналізу даних про значущість факторів комплексної оцінки вартості землі і доведено, що оцінка міських земель не економічна категорія, а симбіоз багатофакторних оцінок експертами із різних областей знань. Доведено, що ступінь впливу факторів і самі фактори мають специфічні значення для різних міст в залежності від їх місцеположення в країні і в регіоні.
Розроблено методику експертного опитування для визначення значущості факторів ринкової цінності міських земель на основі часткових оцінок виділених факторів, що ґрунтується на методі аналізу ієрархій відомого американського вченого T. Saati, в результаті чого отримано відносні оцінки значущості основних факторів, які визначають цінність міської території.
Розроблена методика доводить, що нормативна грошова оцінка земель міста Львова, яка отримана в результаті проведеного економіко-планувального зонування Державним інститутом проектування міст (МІСТОПРОЕКТ) Держбуду України, є необґрунтовано заниженою і не відповідає цінам реального ринку землі.
Проведений кореляційний аналіз показав, що застосування кадастрової багатофакторної оцінки міських земель для оцінки ринкової вартості будівель і споруд дає змогу створювати єдині методики оцінки нерухомості. Порівняння кореляцій отриманих результатів з даними реальних продаж на території міста показало, що використані при моделюванні параметри та показники мають сильні взаємозв’язки з даними реальних продаж і в цілому адекватно відображають тенденції ціноутворення. Запропонований нами підхід повністю відповідає принципам фізичної економіки, збігається з традиційними прийомами з оцінки ресурсного потенціалу території і задовольняє всім методам містобудівних оцінок.
Публікації автора:
Статті у фахових і періодичних виданнях:
Губар Ю.П. Значення ринку землі в економіці держави. // Геодезія, картографія та аерофотознімання. Міжвідомчий наук.-техн. зб. – Львів, 2002.–№62 – С.21-23.
Губар Ю.П. Дослідження впливу локальних факторів на оціночну вартість земельних ділянок // Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва. – Львів: Ліга-Прес. – 2003. – С.264-270.
Губар Ю. П. Динаміка базової вартості 1 м2 земель багатоповерхової забудови міст України. // Геодезія, картографія та аерофотознімання. Міжвідомчий наук.-техн. зб. – Львів, 2003.– №64.– С.7-11.
Губар Ю.П. Визначення значимості факторів ринкової цінності міських земель м. Львова методом парних порівнянь. //Геодезія, картографія та аерофотознімання. Міжвідомчий наук.-техн. зб. – Львів, 2004.– №65.– С.91-95.
Перович Л.М., Губар Ю.П. Вплив зонування території населеного пункту на ринкову багатофакторну оцінку. // Геодезія, картографія та аерофотознімання. Міжвідомчий наук.-техн. зб. – Львів, 2004.–№65.– С.88-91.
Монографії:
Перович Л.М., Перович Л.Л., Губар Ю.П. Кадастр нерухомості.-Львів: Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”.-2003.-120с.
Статті у збірниках наукових праць, матеріалів і тез
науково-практичнихконференцій:
Церклевич А.Л., Губар Ю.П. ГІС технології в кадастрових системах: організаційно-технологічні, нормативно-правові та фінансово-економічні аспекти: IV науково-технічний симпозіум. Геоінформаційний моніторинг навколишнього середовища – GPS і GIS технології. – Крим, Алушта, 1999.