Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Крестовська Наталя Миколаївна. Ювенальне право України: генезис та сучасний стан : Дис... д-ра наук: 12.00.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Крестовська Н.М. Ювенальне право України: генезис та сучасний стан. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень. – Одеська національна юридична академія, Одеса, 2008.

Дисертація є історико-правовим та теоретико-юридичним дослідженням ювенального права України.

Визначено формування нового дослідницького напрямку – правової ювеналістики (науки ювенального права). Зроблено висновок щодо наявності патерналістської, протекціоністської та автономістської доктрин ювенального права та їх поєднання в Україні. Зазначено, що ювенально-правове регулювання має міцне коріння в історії українського права.

За допомогою комплексного критерію галузевого поділу системи права України зроблено висновок про наявність галузі ювенального права, виявлено та проаналізовано його джерела, принципи, функції, систему, його зв’язок з мораллю, релігією, політикою. Проаналізовано ювенально-правові відносини. Введено в науковий обіг поняття ювенального статусу, ювенального проступку, ювенальної відповідальності.

Проаналізовано концептуальні моделі ювенальної юстиції та омбудсмана з прав дитини. Надано авторську концепцію ювенальної юстиції. Для України запропоновано плюралістичну відновну модель ювенальної юстиції.

До основних результатів цього дослідження належать такі висновки.

1. У сучасній юриспруденції формується новий дослідницький напрямок – правова ювеналістика (наука ювенального права), що виступає як система теоретичних та прикладних знань про традиції, сучасний стан та перспективи правового регулювання суспільних відносин за участю дітей та молоді, про правове забезпечення умов виживання, належного розвитку та соціалізації підростаючого покоління. Перспективними напрямками подальших досліджень у правовій ювеналістиці є правова історія дитинства, порівняльне ювенальне право, порівняльна ювенальна юстиція, ювенально-деліктне право.

2. Методологія ювенально-правових досліджень є плюралістичною багаторівневою системою. Соціально-еволюційна парадигма, цивілізаційно-стадіальний та міждисциплінарний підходи є відправними пунктами постановки та вирішення проблематики ювенального права. Для дослідження ювенально-правових явищ застосовуються також інформаційний підхід, системний підхід, антропологічного підхід у його екзистенційно-гуманістичному варіанті та близький до нього аксіологічний підхід. До загальнонаукових та спеціально-наукових методів та принципів пізнання ювенального права включаються метод діалектики, описовий, історичний, формально-логічний та порівняльно-правовий методи.

3. Упродовж багатовікової традиції регулювання відносин між поколіннями сформувалися три ювенально-правові метадоктрини – патерналістська, протекціоністська та автономістська. Подальший розвиток ювенального права України буде визначатися їх нестійким, незбалансованим співвідношенням. Захисно-охоронний масив норм ювенального права (наприклад, ювенальне кримінальне право) буде формуватись під переважаючим впливом протекціоністської доктрини ювенального права, тоді як правонаділяючий блок норм ювенального права (наприклад, розширення участі дитини у правовому житті громадянського суспільства) буде відчувати вплив автономістської доктрини ювенального права.

4. Ювенальне право України пройшло складний, не завжди прогресивно лінійний шлях формування. Його центральний інститут – правовий статус дитини – пережив вражаючу еволюцію від розуміння дитини як речі, що належить родині, до усвідомлення дитини як потенційної людини, до трактування дитини як об’єкта піклування та турботи аж до утвердження статусу дитини як самостійного, хоча й з особливими потребами, суб’єкта права. Ювенально-правове регулювання має міцні традиції в історії України, його не можна розглядати як просте запозичення іноземного досвіду або виконання міжнародних зобов’язань держави у сфері охорони дитинства.

5. Комплексний критерій галузевого поділу системи права України, на основі якого зроблено висновок про наявність галузі ювенального права, включає: явно виражений, науково узагальнений і підтриманий державно-політичною волею суспільний інтерес; сферу та предмет правового регулювання; цінності, що визнаються та охороняються галуззю; мету та функції правового регулювання; специфіку правового впливу, а саме – співвідношення методів та способів правового регулювання (дозволів, зобов’язувань, заборон, пільг, заохочень, рекомендацій), специфіку юридичної відповідальності; наявність нормативного матеріалу, який потребує систематизації.

6. Ювенальне право – це комплексна галузь українського права, що є ціннісно орієнтованою системою матеріальних, процесуальних та організаційних правових норм, спрямованих на забезпечення виживання, розвитку та соціалізації дитини, шляхом закріплення особливого статусу дитини як суб’єкта права, встановлення компетенцій інших суб’єктів права, зобов’язаних опікуватися справами дітей, і регулювання відносин, одним із учасників (безпосереднім або через представника) яких є дитина.

7. У галузі ювенального права виокремлюються загальна, особлива і спеціальна частини. До загальної частини належать інститути та норми, дія яких поширюється на всі регульовані галуззю відносини, стани, акти поведінки. Особлива частина ювенального права має складну багаторівневу структуру, в якій можна виокремити підгалузі ювенального матеріального права, ювенального процесуального права, ювенального організаційного права. До спеціальної частини ювенального права належать міжнародно-правові норми, якими встановлюються особливості міжнародного усиновлення, спілкування дітей з батьками, які проживають в різних державах, тощо.

8. Ювенальне право вирізняється поєднанням публічних та приватних засад, принципів, прийомів та засобів правового регулювання. Зважаючи на ціннісний потенціал ювенального права, його провідну мету, специфіку прийомів правового регулювання, характер інтересів, які захищаються ювенальним правом, його слід віднести до третьої правової спільності, якій пропонується дати назву – соцієтальне право.

9. Порівняльний аналіз міжнародних та регіональних стандартів прав дитини та національного ювенального законодавства демонструє високий ступінь їх кореляції. Але якщо матеріально-правові норми, що закріплюють права дитини, відповідають міжнародним і, значною мірою, європейським стандартам, то організаційний «блок» ювенального права потребує удосконалення через недосконалість національной системи ювенальної юстиції та відсутність омбудсмана для дітей.

10. Унікальні властивості дитинства (вразливість, енергійність, допитливість, невинність) сьогодні набувають характеру правових цінностей, що закріплено як на міжнародному та регіональному, так і на національному рівні.

11. Етичною основою ювенального права є низка моральних аксіом, які нерозривно поєднуються з правовими приписами аж до взаємопроникнення, утворюючи систему основоположних принципів ювенального права.

12. Ювенальне право генетично, телеологічно та історично пов’язане із християнством, як богосиновною релігією, його правовою традицією. Формування ювенального права України тільки відбувається і, як уявляється, звернення до його християнських коренів здатне прискорити цей процес і забезпечити наступність в ювенальному праві.

13. В ювенальному праві України знаходять своє втілення такі загальносоціальні принципи: пріоритетності загальнолюдських цінностей над груповими (класовими, національними) цінностями; гуманізму; демократизму. Водночас галузь ювенального права володіє і власними, специфічними для неї принципами права, що є фактором правотворчості, юридичною підставою для правозастосування та правореалізації.

14. Соціальні джерела ювенального права – це система соціально значущих позаправових явищ, які прямо або опосередковано впливають на його зміст та форму, обумовлюють формування галузі ювенального права та системи його формальних джерел, у тому числі – ювенального законодавства.

Ідеальні джерела ювенального права України – це виражені в різноманітних юридичних актах, політичних документах та наукових працях ідеї бажаного суспільством ювенального права, вироблені у правосвідомості моделі майбутнього нормативно-правового регулювання відносин за участю дітей.

15. Соціальні та ідеальні джерела ювенального права в кінцевому рахунку втілюються у формальні правові приписи, формалізовані нормативно-правові акти. Формальним джерелом ювенального права України є будь-який правовий акт (міжнародний договір, закон, підзаконний акт, рішення Конституційного Суду України тощо), який містить чинні норми ювенального права. Ювенальне законодавство України включає тільки нормативно-правові акти (закони, підзаконні акти, міжнародні договори, ратифіковані Верховною Радою України), основний зміст яких присвячений правовому статусу дитини та суспільним або державним гарантіям його забезпечення.

16. На даному етапі формування ювенального права головними його функціями є інформаційна, ціннісно-орієнтовна та виховна функції. Специфіка ювенального права полягає в тому, що в ньому чільне місце посідають відновна, компенсаційна та субсидіарна функції.

17. Ювенально-правові відносини мають всі характеристики правових відносин. Їхні передумови (норми ювенального права, юридичні факти) та структурні елементи (суб’єкти, об’єкти, права та обов’язки) дозволяють виокремити їх як самостійний тип правових відносин.

18. Правовий статус дитини (ювенальний статус) – це система виражених у цінностях природного права та нормах позитивного права, гарантованих суспільством і державою суб’єктивних юридичних прав, обов’язків і відповідальностей особливого суб’єкта права – дитини.

19. Класифікація прав дитини включає: загальнолюдські права і свободи особистості, адаптовані до особливого суб’єкта – дитини; ювенальні (спеціальні) права і свободи, які постають як дозволені об’єктивним правом види поведінки, що встановлюються тільки для дітей. Ці групи прав і свобод дитини у системі ювенального права становлять субінститути правового статусу дитини. У їх складі перебувають як норми природного, так і позитивного права.

20. Розроблене визначення та концепт ювенального проступку – неправомірного діяння, караного тільки у разі вчинення його дитиною (немотивовані втечі з дому, шкільне хуліганство, ухилення від отримання повної середньої освіти, порушення комендантської години тощо).

21. Зроблено висновок про наявність таких основних видів юридичної відповідальності дітей: кримінальна відповідальність; адміністративна відповідальність; цивільно-правова відповідальність; дисциплінарна відповідальність; сімейно-правова відповідальність неповнолітніх.

22. Оптимізація державно-правового реагування на правопорушення дітей може бути здійснена тільки за допомогою конструювання нового, принципово відмінного від відповідальності дорослих виду галузевої відповідальності – ювенальної відповідальності.

23. Проблематика дитини у громадянському суспільстві має два основні аспекти: участь інституцій громадянського суспільства в розробці та реалізації ювенальної політики, у тому числі – реалізації її правових засад; участь дитини у житті громадянського суспільства.

24. Ювенальна юстиція є найбільш вдалою та ефективною системою подолання негативних явищ у дитячому та молодіжному середовищі. Як концепт ювенальної юстиції для України пропонується її плюралістична відновна модель.

25. Чільне місце в системі заходів захисту прав дитини посідає інститут дитячого омбудсмана (комісара, уповноваженого). Пропонується започаткувати в Україні службу Захисника прав дитини – у статусі муніципального омбудсмана.

26. Ювенальна політика постає як стратегія діяльності суспільства та держави щодо забезпечення відтворення та соціалізації нових людських поколінь, ювенальне право – як відносно самостійна система правових норм, спрямованих на забезпечення виживання, розвитку та захисту прав та інтересів молодого покоління, а ювенальна юстиція (в широкому сенсі цього слова) – як один з інструментів реалізації ювенальної політики, що діє на підставі норм ювенального права.

Публікації автора:

Крестовська Н.М. Ювенальне право України: історико-теоретичне дослідження : монографія / Н.М. Крестовська. – О. : Фенікс, 2008. – 328 с.

Статті у фахових виданнях

1. Крестовська Н.М. Становлення ювенального права в Україні / Н.М. Крестовська // Юридичний вісник. – О., 2001. – № 3. – С. 100-104.

2. Крестовська Н.М. Ювенальне право України: структура та принципи / Н.М. Крестовська // Держава і право : зб. наук. праць. Юридичні і політичні науки. – К. : Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАНУ, 2001. – № 11. – С. 14-18.

3. Крестовська Н.М. Перспективи ювенальної юстиції в Україні / Н.М. Крестовська // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 2002. – № 1. – С. 27-31.

4. Крестовська Н.М. Перспективи ювенальної юстиції у судовому захисті прав неповнолітніх / Н.М. Крестовська // Актуальні проблеми політики : зб. наук. праць. – О. : Юрид. л-ра, 2002. – Вип. 13-14. – С. 603-607.

5. Крестовська Н.М. Міжнародні стандарти прав дитини та національне законодавство України / Н.М. Крестовська // Актуальні проблеми держави і права. – О. : Юрид. л-ра, 2002. – Вип. 16. – С. 57-60.

6. Крестовська Н.М. Ювенальна юстиція в США і Україні (порівняльний аналіз) / Н.М. Крестовська, В.І. Шмеріга // Юридичний вісник. – О., 2003. – № 1. – С. 96-102.

7. Крестовська Н.М. Щодо концепції навчальної дисципліни «Ювенальне право» / Н.М. Крестовська // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 2003. – № 2. – С. 161-165.

8. Крестовська Н.М. До питання про функції ювенального права / Н.М. Крестовська // Актуальні проблеми держави і права. – О. : Юрид. л-ра, 2003. – Вип. 21. – С. 180-185.

9. Крестовська Н.М. Охорона дитинства як функція правової соціальної держави / Н.М. Крестовська // Вісник Луганської академії внутрішніх справ. – 2004. – Спец. випуск, присв. 10-й річниці ЛАВС : у 5 ч., ч. 4. – С. 58-64.

10. Крестовська Н.М. Європейський досвід у сфері захисту прав дитини та можливості його застосування в Україні / Н.М. Крестовська // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – Вип. 28. – Х., 2004. – С. 54-59.

11. Крестовська Н.М. Відповідальність за невиконання обов’язку щодо отримання повної середньої освіти / Н.М. Крестовська // Держава та регіони. Серія «Право». – Запоріжжя, 2004. – № 1. – С. 109-112.

12. Крестовська Н.М. Ювенальний проступок та ювенальна відповідальність / Н.М. Крестовська // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 2004. – № 3. – Ч.1. – С. 127-131.

13. Крестовська Н.М. Ювенальна відповідальність: до постановки проблеми / Н.М. Крестовська // Актуальні проблеми держави і права. – О. : Юрид. л-ра, 2004. – Вип. 22. – С. 31-35.

14. Крестовська Н.М. Новий погляд на права дитини (Рец.: Голышева Л.Ю. Российское ювенальное право : монография. – Ставрополь: ЗАО «Пресса», 2004. – 184 с.) / Н.М. Крестовська // Часопис Хмельницького університету управління та права. – 2005. – № 3 (15). – С. 425-427.

15. Крестовська Н.М. Науковий семінар «Особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх: проблеми теорії та практики» / В.О. Меркулова, Н.М. Крестовська, Ю.В. Баландіна // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 2005. – № 1. – С. 97-106.

16. Крестовська Н.М. Використання дітей молодшого віку при жебракуванні: проблеми кваліфікації та юридичного реагування / М.А. Готвянська, Н.М. Крестовська // Боротьба з організованою злочинністю і корупцією (теорія і практика). – К., 2005. – № 12. – С. 124-129.

17. Крестовська Н.М. Інститут кримінальної відповідальності неповнолітніх як правова передумова створення ювенальної юстиції у пострадянських країнах / Н.М. Крестовська // Південноукраїнський правничий часопис. – 2006. – № 2. – С. 14-17.

18. Крестовська Н.М. Система соціальних джерел ювенального права / Крестовська Н.М. // Актуальні проблеми держави і права. – О. : Юрид. л-ра, 2006. – Вип. 29. – С. 24-29.

19. Крестовська Н.М. Ювенальне право в системі права України / Крестовська Н.М. // Наукові праці Одеської національної юридичної академії. – О. : Юрид. л-ра, 2006. – Т. 5. – С. 66-76.

20. Крестовська Н.М. Інтерпретаційні акти Верховного Суду України як джерело ювенального кримінального права / Н.М. Крестовська, Л.Г. Матвєєва // Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих учених. – Сімферополь, 2007. – № 10. – С. 337-342.

21. Крестовська Н.М. Ювенальне право України та США: порівняльні аспекти / Крестовська Н.М. // Порівняльно-правові дослідження. – К., 2007. – № 1-2. – С. 207-211.

22. Крестовська Н.М. Ювенальне право України: співвідношення міжнародного, регіонального та національного компонентів / Н.М. Крестовська // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. – Донецьк, 2007. – № 3. – С. 165-171.

23. Крестовська Н.М. Ювенальна політика, ювенальне право та ювенальна юстиція сучасної України / Н.М. Крестовська // Актуальні проблеми політики. – О. : Юрид. л-ра, 2007. – Вип. 31. – С. 157-162.

24. Крестовська Н.М. Дитина у правовому просторі громадянського суспільства / Н.М. Крестовська // Наукові праці Одеської національної юридичної академії. – О. : Юрид. л-ра, 2006. – Т. 6. – С. 217-222.

25. Крестовська Н.М. Інститути громадянського суспільства у сфері захисту прав дитини / Н.М. Крестовська // Вісник Львівського університету. – Серія «Юридична». – Л., 2007. – Вип. 44. – С. 39-44.

26. Крестовська Н.М. Принципи ювенального права України / Н.М. Крестовська // Актуальні проблеми держави і права. – О. : Юрид. л-ра, 2008. – Вип. 36. – С. 64-72.

27. Крестовська Н.М. Дитина у правовому житті українського суспільства в добу високого середньовічччя / Н.М. Крестовська // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского. – Симферополь, 2008. – Т. 21 (60). – № 1. Юридические науки. – С. 30-36.

28. Крестовська Н.М. Дитинство як правова цінність / Н.М. Крестовська // Актуальні проблеми держави і права. – О. : Юрид. л-ра, 2008. – Вип. 40. – С. 122-125.

29. Крестовська Н.М. Ювенальне право України: підстави виокремлення галузі / Н.М. Крестовська // Право України. – 2008. – № 8. – С. 36-40.

Інші публікації

1. Крестовська Н.М. Насильство у сім’ї: аналіз чинного законодавства України / Н.М. Крестовська, В.В. Шевчук // Громадська програма співробітництва по запобіганню насильства в сім’ї: Бібліотека «Віснику Одеського інституту внутрішніх справ». – О. : ОІВС, 1999. – Додаток до № 2. – С. 91-95.

2. Крестовська Н.М. Правовий захист дитинства: проблема імплементації норм міжнародного гуманітарного права до кримінального законодавства України / Н.М. Крестовська // Конституційні гарантії захисту прав людини у сфері правоохоронної діяльності : матеріали наук.-практ. конф. (24–25 вересня 1999 р.). – Дніпропетровськ : ДЮІ МВС України, 1999. – С. 253-259.

3. Крестовська Н.М. Конвенція про права дитини та проблеми вдосконалення правового захисту дітей від насильства / Н.М. Крестовська // Роль органів внутрішніх справ у сфері запобігання та протидії насильству у суспільстві: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. Львів, 17–18 квітня 2000 р. – Л. : ЛІВС при НАВСУ, 2000. – С. 91-96.

4. Крестовська Н.М. Правоохоронна діяльність і права дитини / Н.М. Крестовська // Актуальні проблеми діяльності ОВС по попередженню, розкриттю та розслідуванню злочинів: матеріали міжн. наук.-практ. конф. 19–20 жовтня 2000 р. : у 2 ч. – О. : НДРВВ ОІВС, 2000. – Ч.1. – С. 27-30.

5. Крестовська Н.М. Проблема вдосконалення захисту дітей від різних форм насильства // Закон і підліток: матеріали обласної наук.-практ. конф., Донецьк, 27 жовтня 2000 р. – Донецьк : ДІВС, 2001. – С. 180-186.

6. Крестовська Н.М. Ювенальна політика незалежної України: підсумки та перспективи / Н.М. Крестовська // Молода Українська держава на межі тисячоліть: Погляд в історичне майбутнє демократичної, правової держави Україна : зб. наук. праць. – Л. : ЛІВС, 2001. – С. 129-135.

7. Крестовська Н.М. Статус дитини як показник гуманності права: історичні аспекти/ Н.М. Крестовська // Охорона дитинства. Дитяче право: теорія, досвід, перспективи : матеріали конференції, присвяченої 80-й річниці від дня заснування держ. показового Дитячого містечка ім. ІІІ Комінтерну в Одесі. – О.: Юрид. л-ра, 2001. – С. 198-202.

8. Крестовська Н.М. Ювенальна юстиція як засіб попередження злочинності неповнолітніх: світовий досвід / Н.М. Крестовська // Актуальні проблеми боротьби зі злочинністю на етапі реформування кримінального судочинства : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., 14–15 травня 2002 р., м. Запоріжжя : у 2 ч. – Запоріжжя : ЗЮІ МВС, 2002. – Ч.1. – С. 250-254.

9. Крестовська Н.М. Соціально-правовий захист дітей-сиріт в умовах ринкової економіки / Н.М. Крестовська // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Трансформація ринкових відносин в Україні: організаційно-правові та економічні проблеми». Одеса, 15 травня 2003 р. – О. : Астропринт, 2003. – С. 54-58.

10. Крестовська Н.М. Захист прав дитини в системі функцій соціальної держави/ Н.М. Крестовська // Актуальні проблеми державотворення в умовах адміністративної реформи : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. 11–12 квітня 2003 р., м. Запоріжжя. – Запоріжжя : Юрид. ін-т МВС України, 2003. – С. 187-191.

11. Крестовська Н.М. Вдосконалення кримінально-правових засобів захисту права дитини на життя / Н.М. Крестовська // Феномен жорстокого поводження з дітьми: Стан, проблеми, шляхи розв’язання: матеріали наук.-практ. конф. 21 квітня 2004 р. – О. : Б.в., 2004. – С. 48-54.

12. Крестовська Н.М. Дитячий омбудсман: історичні аспекти / Н.М. Крестовська // матеріали ІІІ Міжнар. НПК «Динаміка наукових досліджень 2004», 21-30 червня 2004 р. – Т.4. Право. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2004. – С. 10-12.

13. Крестовська Н.М. Формування ювенального права в Україні / Н.М. Крестовська // Вісник Запорізького державного університету. – Юридичні науки. – 2004. – № 2. – С. 10-13.

14. Крестовская Н.Н. Теоретическая модель ювенальной ответственности/ Н.Н. Крестовская // Закон и жизнь. – 2004. – № 10. – С. 39-43.

15. Крестовська Н.М. Механізм відновлюючої практики в діяльності КМСН ОВС України: перспективна модель / Н.М. Крестовська, Ю.Б. Костова //Основні напрямки реформування ОВС в умовах розбудови демократичної держави (Одеса, 14-15 жовтня 2004 р.) : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. У 2 ч. – О. : Вид-во ОЮІ НУВС, 2004. – Ч.1. – С. 60-62.

16. Крестовська Н.М. Етнічні цінності в ювенальній юстиції / Н.М. Крестовська // Етнонаціональні чинники в історії державно-правового будівництва : матеріали ХІІ Міжнар. історико-правової конф. 10–13 вересня 2004 р., м. Бахчисарай. – Сімферополь, 2005. – С. 403-406.

17. Крестовська Н.М. Давньоруські витоки ювенального права України/ Н.М. Крестовська // Социально-правовые проблемы совершенствования законодательства Украины: история, теория и практика : материалы 59-й конф. проф.-препод. состава и науч. работников экономико-правового ф-та ОНУ им. И.И. Мечникова, 22–24 ноября 2004 г. – О., 2005. – С. 30-34.

18. Крестовська Н.М. Європейські стандарти прав дитини як джерело формування галузі ювенального права України / Н.М. Крестовська // Реформування правової системи України: проблеми і перспективи розвитку в контексті європейських інтеграційних процесів. Міжнародна НПК (Київ, 28–29 квітня 2004 р.) : зб. наук. праць : у 2 ч. – К. : НАУ, 2004. – Ч.1. – С. 282-289.

19. Крестовська Н.М. Сучасні проблеми ювенальної кримінальної політики / Н.М. Крестовська // Особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх: проблеми теорії та практики : матеріали наук. семінару, Одеса, 30 листоп. 2004 р. – О. : НД та РВВВ ОЮІ НУВС, 2005. – С. 28-32.

20. Крестовська Н.М. Застосування практики відновлювального правосуддя в діяльності КМСН України / Н.М. Крестовська, Ю.Б. Костова, Т.Є. Семікоп // Відновне правосуддя в Україні. – 2005. – № 1-2. – С. 128-129.

21. Крестовська Н.М. Предмет правового регулювання в ювенальній сфері громадянського суспільства / Н.М. Крестовська // Наукові записки. Серія «Право». – Острог : Острозька академія, 2005. – Вип. 6. – С. 35-41.

22. Крестовська Н.М. Відновлювальні технології у провадженні за справами неповнолітніх / Н.М. Крестовська // Теоретичні та практичні проблеми організації досудового слідства : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., 20–21 травня 2005 р. : у 2 ч. – Запоріжжя : Юрид. ін-т МВС України, 2005. – Ч. 1. – С. 77-81.

23. Крестовська Н.М. Дитячий омбудсман у громадянському суспільстві / Н.М. Крестовська // Вісник Запорізького національного університету. – 2005. – № 1. – С. 25-35.

24. Крестовська Н.М. Захист права дитини на життя за законодавством України/ Н.М. Крестовська // Управління адміністративно-політичною діяльністю у сфері захисту прав і свобод громадян та забезпечення правопорядку : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (м. Одеса, 3–4 червня 2005 р.) : у 2 ч. – О. : Вид-во ОЮІ НУВС, 2005. – Ч.1. – С. 59-64.

25. Крестовська Н.М. Ювенальне законодавство України / Н.М. Крестовська // Актуальні питання реформування правової системи України : зб. наук. праць за матеріалами І міжвуз. наук.-практ. конф. «Актуальні проблеми реформування правової системи України» 27–28 травня 2005 р. – Луцьк : ВДУ ім. Лесі Українки, 2005. – С. 30-34.

26. Крестовська Н.М. Бродяжництво як ювенальний проступок/ Н.М. Крестовська // Дитяча бездоглядність та бродяжництво: причини, наслідки та шляхи запобігання : матеріали наук.-практ. конф., вересень 2005 р. – О. : ОРІДУ НАДУ, 2005. – С. 10-15.

27. Крестовська Н.М. Ювенальна юстиція як нова навчальна дисципліна / Н.М. Крестовська // Інноваційні технології у вищій юридичній освіті : зб. матеріалів Міжнар. наук.-метод. конф. (25–28 травня 2005 р.). – К. : Стилос, 2005. – С. 204-214.

28. Крестовська Н.М. Співвідношення ювенального права та ювенальної політики / Н.М. Крестовська // Право в системі соціальних норм: історико-юридичні аспекти : матеріали ХІІІ історико-правової конф. 20–22 травня 2005 р., м. Чернівці. – Чернівці : Рута, 2005. – С. 228-234.

29. Крестовська Н.М. Концептуальні та дидактичні основи викладання навчальної дисципліни «Ювенальна юстиція» / Н.М. Крестовська // Делінквентна поведінка дітей та молоді: сучасні технології протидії : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (Одеса, 31 березня – 1 квітня 2006 р.) : у 2 ч. – О. : ОЮІ ХНУВС, 2006. – Ч. 2. – С. 278-283.

30. Крестовська Н.М. Ювенальні та відновні технології у навчанні студентів-юристів / Н.М. Крестовська // Впровадження відновного правосуддя в Україні: висновки та перспективи : міжнар. конф., Київ, 20–21 квітня 2006 р. – К. : Український центр порозуміння, 2006. – С. 46-48.

31. Крестовська Н.М. Девіантна поведінка дітей з позицій загальної теорії права / Н.М. Крестовська // Девіантна поведінка неповнолітніх: проблеми, пошуки, рішення : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. 30 листоп. 2005 р. – Х. : ХНУ ім. В.Н. Каразіна, 2006. – С. 168-171.

32. Крестовська Н.М. Дитяче бродяжництво як різновид міграції: історико-правовий аспект / Н.М. Крестовська // Міграційні процеси в Україні і світі: історико-юридичні аспекти : матеріали ХІV історико-правової конф. 4–7 вересня 2005 р., м. Балаклава. – Сімферополь, 2006. – С. 163-168.

33. Крестовська Н.М. Дитина; Дитячий омбудсман; Охорона дитинства; Ювенальна юстиція; Ювенальне право / Н.М. Крестовська // Юридична енциклопедія для юнацтва. – О. : Юрид. л-ра, 2006. – С. 102, 103, 261, 400.

34. Крестовська Н.М. Соціальний інтерес як чинник формування ювенального права України / Н.М. Крестовська // Правове життя сучасної України : тези доповідей 9-ї звіт. наук. конф. проф.-виклад. і аспірант. складу ОНЮА, 26 квітня 2006 р. – О. : Фенікс, 2006. – С. 18-21.

35. Крестовская Н.Н. Ювенальное законодательство Украины / Н.Н. Крестовская // Актуальные проблемы международного ювенального права : материалы Всерос. научно-практ. конф., г. Волгоград, 15 марта 2006 г. / отв. ред М.И. Фетюхин. – Волгоград : Изд-во ВолГУ, 2006. – С. 98-102.

36. Крестовська Н.М. Співвідношення міжнародного та національного ювенального права / Н.М. Крестовська // Право ХХІ століття: становлення та перспективи розвитку : зб. наук. праць міжнар. наук.-практ. конф. «Другі Прибузькі юридичні читання». – Миколаїв, 2006. – С. 97-100.

37. Крестовська Н.М. Роль шкільного курсу «Основи правознавства» у забезпеченні правової соціалізації дітей / Н.М. Крестовська // Проблеми правової соціалізації молоді в сучасних умовах розвитку українського суспільства : матеріали міжнар. наук.-практ.конф. (14–15 липня 2006 р.). – О. : ГУ МВС України в Одеській області, 2006. – С. 44-47.

38. Крестовська Н.М. Правові основи співробітництва дитячих омбудсманів європейських країн / Н.М. Крестовська // Правове життя сучасної України : тези доп. 10-ї ювілейної звіт. наук. конф. проф.-виклад. і аспірант. складу ОНЮА, 27–28 квітня 2006 р. – О. : Фенікс, 2007. – С. 10-13.

39. Крестовська Н.М. Відновна та компенсаційна функції ювенального права/ Н.М. Крестовська // Від конфлікту до порозуміння: теорія і практика громадянського суспільства : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. (31 травня – 2 червня 2007 р.) – Львів : Вид-во ЦНТІ, 2007. – С.113-118.

40. Крестовська Н.М. Особистість дитини у праві Київської Русі / Н.М. Крестовська // Ювенальна політика та ювенальна юстиція в сучасній державі: матеріали Міжнар. наук. конф. 21–22 вересня 2007. – О. : Фенікс, 2007. – С. 204-210.

41. Крестовская Н.Н. Перспективы восстановительной модели ювенальной юстиции в Украине [Електронний ресурс] / Н.Н. Крестовская // Материалы междунар. науч. конф., посвящ. 160-летней годовщине со дня рождения проф. И.Я. Фойницкого «Стратегии уголовного судопроизводства» 11–12 октября 2007 г. (Санкт-Петербург). – Режим доступа http://www.iuaj.net

42. Крестовська Н.М. Правовий статус дитини в Україні: деякі дискусійні питання / Н.М. Крестовська // Визначальні тенденції генезису державності і права : зб. наук. праць міжнар. наук.-практ. конф. «Треті Прибузькі юридичні читання». – Миколаїв : Вид-во «Іліон», 2007. – С. 121-124.

43. Крестовская Н.Н. Правовой статус ребенка: теоретические аспекты / Н.Н. Крестовская // Правовой статус и правосубъектность лица: теория, история, компаративистика : материалы VIII междунар. науч.-теорет. конф. Санкт-Петербург, 14–15 декабря 2007 г. / под общ. ред. Р.А. Ромашова, Н.С. Нижник : в 2 ч. – Санкт-Петербург, 2007. – Ч. 1. – С. 349-356.

44. Крестовська Н.М. Ювенальні правовідносини / Н.М. Крестовська // Правничий вісник Університета економіки і права «КРОК». – К., 2007. – № 2. – С. 4-10.

45. Крестовська Н.М. Забезпечення якнайкращих інтересів дитини як принцип тлумачення норм ювенального права / Н.М. Крестовська // Актуальні проблеми тлумачення і застосування юридичних норм : зб. статей учасн. Міжнар. наук.-практ. конф., присв. пам’яті проф. П.О. Недбайла. – Львів, 2008. – С. 32-33.

46. Крестовська Н.М. Дитина у праві вірменської спільноти середньовічної України/ Н.М. Крестовська // Правове життя сучасної України : тези доп. Всеукр. наук. конф. «Правове життя сучасної України». – О. : Фенікс, 2008. – С. 13-14.

47. Крестовська Н.М. Дитина в контексті світського та церковного права / Н.М. Крестовська // Православ’я-наука-суспільство: питання взаємодії : матеріали П’ятої Міжнар. наук. конф. (24–25 травня 2007 р.). – К. : НКПІКЗ Фенікс, 2008. – С. 198-201.

48. Крестовская Н.Н. Правосубъектность ребенка как категория общетеоретической юриспруденции / Н.Н. Крестовская // Проблема правосубъектности: современные интерпретации. – Самара : Самар. гуманитар. академия, 2008. – С. 39-43.

49. Крестовська Н.М. Ювенальна юстиція у протидії злочинності неповнолітніх: історичні традиції України / Н.М. Крестовська // Проблеми протидії злочинності: історико-правовий аспект : матеріали XVIII Міжнар. історико-правової конф. 13–17 вересня 2007 р., с. Стерегуще. – Сімферополь : ДОЛЯ, 2008. – С. 294-302.

Навчальні посібники

1. Крестовська Н.М. Ювенальна юстиція : навч. посібник/ А.І. Гусєв, Ю.Б. Костова, Н.М. Крестовська, Т.Є. Семікоп, В.І. Шмеріга, І.Г. Терещенко ; за ред. Крестовської Н.М. – О. : ОЮІ ХНУВС, 2006. – 243 с.

2. Крестовська Н.М. Основи римського приватного права : навч.-метод. посібник / Н.М. Крестовська, І.С. Канзафарова. – О. : Фенікс, 2006. – 160 с.

3. Крестовська Н.М. Теорія держави і права: Елементарний курс / Н.М. Крестовська, Л.Г. Матвєєва. – 2-ге вид. – Х. : Одіссей, 2008. – 442 с.

4. Основи правознавства України / С.В. Ківалов, П.П. Музиченко, Н.М. Крестовська, А.Ф. Крижанівський. – Х. : Одіссей, 2007. – 440 с.

5. Крестовська Н.М. Історія учень про державу і право: навч. посібник / Н.М. Крестовська, О.Ф. Цвіркун. – Х. : Одіссей, 2008. – 468 с.