Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Російська література


Гончарова Ольга Анатоліївна. Ю.М. Говоруха-Отрок – письменник і критик : Дис... канд. наук: 10.01.02 - 2006.



Анотація до роботи:

Гончарова О.А. Ю.М. Говоруха-Отрок – письменник і критик. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.01.02 – російська література. – Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди. – Харків, 2006.

У дисертації вперше літературна спадщина Ю.М. Говорухи-Отрока стала предметом спеціального дослідження. На основі маловідомих матеріалів у роботі висвітлено біографію письменника, розкрито його світоглядні та ідейно-естетичні позиції. Головні розділи присвячені аналізу літературно-критичної діяльності та художньої творчості. На підставі результатів дослідження зроблено висновок про те, що він був одним із визначних критиків свого часу, які впливали не тільки на літературний процес, але й на духовне життя Росії. Спираючись на християнські ідеали, Говоруха-Отрок глибоко розкривав гуманістичну сутність творів письменників XIX століття. Його критичні праці суттєво доповнюють сучасні уявлення про їх ідейно-естетичну значимість.

Уперше здійснений системний аналіз літературної спадщини Говорухи-Отрока дозволяє зробити висновок про те, що він був одним із провідних критиків свого часу і мав значний вплив не тільки на літературний процес, але й на духовне життя Росії. Еволюція світогляду Говорухи-Отрока, яка довгий час розглядалася як відступництво та особистісна деградація, насправді відображала духовне зростання письменника, який відмовився від вузькопартійних інтересів і прийшов до розуміння загальнолюдських цінностей.

Сміливі та неупереджені судження Говорухи-Отрока про літературу XIX століття, висловлені в умовах запеклої ідейної боротьби літературних течій та напрямів, здебільшого були недооцінені, а за радянських часів заборонені і забуті. Проте його оцінки багатьох творів видатних російських письменників знайшли підтвердження і визнання у сучасному літературознавстві, що свідчить про його прозорливість і непересічний талант як критика.

Будучи представником християнсько-естетичного напряму, Говоруха-Отрок оцінює художні твори з точки зору християнських цінностей та ідеалів. Він стверджує, що вартість художнього твору визначається глибиною та щирістю відображених у ньому християнських ідеалів любові до ближнього, віри, надії, покори, здатності до співчуття. Тільки в світлі цих ідеалів, на його думку, письменник може правдиво відобразити негативні та позитивні сторони життя. Задачу літературної критики Говоруха-Отрок вбачає у розкритті смислу художнього твору та визначенні його значення в духовному житті окремої людини та суспільства в цілому.

Релігійно-моральні ідеали християнства, покладені в основу літературно-критичної концепції, дозволили Говорусі-Отроку глибше розкрити певні аспекти творчості Л.Толстого, Короленка, Тургенєва, Достоєвського, Гоголя, Чехова, Островського, Грибоєдова, Некрасова, Фета, Полонського, Лермонтова, повніше висвітлити духовну, естетичну та гуманістичну сутність їхніх творів. Водночас у його статтях має місце недооцінка творів, що показували сувору правду народного життя, але не відповідали його слов’янофільським поглядам. Відчувається також прагнення завуалювати критичний пафос творчості багатьох письменників, перевести гостроту соціальних протиріч у русло морально-релігійних. Незважаючи на це, зроблений ним акцент на загальнолюдських ідеалах дозволяє суттєво уточнити концепції, які склалися у сучасному літературознавстві.

У художній спадщині Говорухи-Отрока виразно простежується еволюція його світогляду: від розчарування в революційних ідеалах та визнання себе «зайвою людиною» до непохитної віри в християнські цінності. Як письменник-гуманіст він співчуває простим людям, але ніяких практичних засобів для поліпшення їхнього життя не висловлює. Причину усіх негараздів він вбачає у людській долі, випадковості, а не в соціальних обставинах. Сенс життя, на його думку, полягає в служінні Богу та виконанні християнських заповідей.

Усі прозаїчні твори Говорухи-Отрока, а також його п’єса «В болоте» не вирізняються ні оригінальністю ідейної проблематики, ні художніми достоїнствами і відносяться до другорядної літератури. Проте вони мають певне пізнавальне значення, бо в них відбиті суспільні настрої у складний період історії Росії.

Отже, літературно-критична спадщина Говорухи-Отрока має зайняти гідне місце в історії російської літератури, а його ім’я – поруч з іменами найбільш талановитих російських критиків. Об’єктивний аналіз його літературно-критичної і публіцистичної діяльності дає додаткові аргументи на користь нової точки зору на консерватизм, яка склалася в сучасній науці.

Публікації автора:

  1. Гончарова О.А. Харьковский период жизни и деятельности Ю.Н. Говорухи-Отрока // Наукові записки ХДПУ ім. Г.С.Сковороди. – Сер. «Літературознавство». – Вип. 1 (33). – Харків, 2003. – С. 54 – 59.

  2. Гончарова О.А. Говоруха-Отрок на страницах харьковской печати // Вісник Сумського державного університету. – Сер. «Філологічні науки». – № 1 (47). – Суми, 2003. – С. 82 – 84.

  3. Гончарова О.А. Говоруха-Отрок – обозреватель «Южного края» // Наукові записки ХДПУ ім. Г.С.Сковороди. – Сер. «Літературознавство». – Вип. 1 (37). – Харків, 2004. – С. 83 – 90.

  4. Гончарова О.А. Говоруха-Отрок и Харьков // Вісник ХНУ ім. В.Н. Каразіна. – Сер. «Філологія». – № 631. – Харків, 2004. – С. 337 – 340.

  5. Гончарова О.А. Говоруха-Отрок – литературный критик // Восьмые международные Виноградовские чтения. Проблемы истории и теории литературы и фольклора: Материалы конференции – М.: МГПУ, 2004. – С. 456 – 462.

  6. Гончарова О.А. Талант Чехова-рассказчика в оценке Ю.Н. Говорухи-Отрока // Русская литература. Исследования: Сб. науч. тр. / Киев. нац. ун-т им. Т.Г. Шевченко. – Вып. 7. – Киев: Логос, 2005. – С. 82 – 87.

  7. Гончарова О.А. В поисках положительного героя (О прозе Ю.Н. Говорухи-Отрока) // Наукові записки ХНПУ ім. Г.С.Сковороди. – Сер. «Літературознавство». – Вип. 4 (44). Частина друга. – Харків, 2005. – С. 64 – 69.

  8. Гончарова О.А. Творчество В.Г. Короленко в оценке Ю.Н. Говорухи-Отрока // Феномен В.Г. Короленка: Погляд із III тисячоліття. Збірник наукових праць / ПДПУ ім. В.Г. Короленка – Полтава, 2004. – С. 80 – 86.

  9. Гончарова О.А. Гоголь в литературно-критических концепциях В.В. Розанова и Ю.Н. Говорухи-Отрока // VII Гоголівські читання: Зб. наук. праць / ПДПУ ім. В.Г. Короленка – Полтава, 2004. – С. 88 – 92.

  10. Гончарова О.А. Говоруха-Отрок у Харкові // Слобожанщина. – № 26. – 2003. – С. 86 – 92.

  11. Гончарова О.А. Пьеса Ю.Н. Говорухи-Отрока «В болоте» // Восьмые международные чтения молодых ученых памяти Л.Я. Лившица: Материалы конференции. – Харьков, 2003. – С. 11.

  12. Гончарова О.А. Говоруха-Отрок – журналист «Южного края» // Девятые международные чтения молодых ученых памяти Л.Я. Лившица: Материалы конференции. – Харьков, 2004. – С. 16.

  13. Гончарова О.А. Говоруха-Отрок о религиозном учении Льва Толстого // Десятые международные чтения молодых ученых памяти Л.Я. Лившица: Материалы конференции. – Харьков, 2005. – С. 20.

  14. Гончарова О.А. «Гроза» А.Н. Островского в интерпретации Ю.Н. Говорухи-Отрока // Одиннадцатые международные чтения молодых ученых памяти Л.Я. Лившица: Материалы конференции. – Харьков, 2006. – С. 18.