Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія науки і техніки


Мушкало Юрій Ігорович. Історія формування і розвитку теорії кольоровості органічних сполук у науковій школі академіка НАН України А.І. Кіпріанова (30-70 рр. ХХ ст.) : Дис... канд. наук: 07.00.07 - 2007.



Анотація до роботи:

Мушкало Ю.І. Історія формування і розвитку теорії кольоровості органічних сполук у науковій школі академіка НАН України А.І. Кіпріанова (30–70 роки ХХ століття). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.07 – історія науки і техніки. – Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки імені Г.М. Доброва НАН України. – К., 2006.

Дисертація присвячена вивченню питання історії формування і розвитку теорії кольоровості органічних сполук у науковій школі академіка НАН України Андрія Івановича Кіпріанова (1896–1972) в контексті світових досягнень в галузі досліджень хімії барвників та зв’язку між кольором та будовою органічних сполук.

В роботі проаналізовано стан досліджень з теорії кольоровості та проблем теоретичної органічної хімії у 20—50 роках ХХ століття, розглянуто історію виробництва органічних барвників та ранні теорії кольоровості, які існували до створення А.І. Кіпріановим його теорії.

В дисертації висвітлено основні фактори формування особистості А.І. Кіпріанова як вченого та творця наукової школи, зроблено аналіз науково-дослідної та педагогічної діяльності вченого, доведено наукові пріоритети А.І. Кіпріанова та його школи в галузі хімії барвників та теорії кольоровості органічних сполук серед вітчизняних та зарубіжних вчених.

Наукова школа академіка НАН України Андрія Івановича Кіпріанова вперше стала об’єктом історико-наукового дисертаційного дослідження. Вивчення наукової спадщини вченого дозволило глибоко та всебічно представити особистість А.І. Кіпріанова, дати грунтовну оцінку його наукової, громадської, педагогічної діяльності, довести створення ним наукової школи в галузі кольору та будови органічних сполук.

  1. Вперше здійснений історико-науковий аналіз робіт А.І. Кіпріанова в світовому контексті довів низку наукових пріоритетів вченого та його школи, зокрема: хронологічно першими А.І. Кіпріанов і Г.Т. Пілюгін у 1937 р. відкрили гіпсохромне зміщення смуг у спектрах поглинання несиметричних барвників (девіація).

  2. З’ясовано, що вперше в 1947 р. А.І. Кіпріанов зі співробітниками встановили вплив просторових ускладнень у будові молекул ціанінових барвників на їх забарвлення.

  3. Доведено, що використання уявлень електронної симетрії дозволило А.І. Кіпріанову протягом 40-х років вперше пояснити явище сольватохромії (впливу розчинників на забарвлення розчинів барвників). Це пояснення є загальноприйнятим і нині.

  4. Встановлено, що у 1965 р. вперше було експериментально відкрито і теоретично обгрунтовано явище взаємодії хромофорів у молекулах складних барвників. В подальшому встановлено основні закономірності цієї взаємодії.

  5. Доведено, що наукові досягнення академіка А.І. Кіпріанова та його школи знайшли широке практичне застосування в кінофотопромисловості та системах реєстрації, обробки та збереження інформації, лазерній техніці, оптоелектроніці.

  6. Показано процес формування і розвитку наукової школи А.І. Кіпріанова, вперше наведено її персональний склад.

  7. Узагальнюючи науково-історичний аналіз розвитку теорії кольоровості органічних сполук і хімії барвників в Україні в 30-70-х роках ХХ ст. у світовому контексті, можна стверджувати: наукова школа А.І. Кіпріанова та її наукові здобутки є загальновизнаними в світі, наукові ідеї Андрія Івановича Кіпріанова знайшли своє втілення в роботах його учнів і послідовників.

Публікації автора:

  1. Мушкало Ю.И. Создание и развитие теории цветности органических соединений А.И. Киприановым и его школой // Наука та наукознавство. – 1999. – №1. – С. 91–102.

  2. Мушкало Ю.И. Критика “лженаучной” теории резонанса и украинские химики-органики в 1951 году // Нариси з історії природознавства і техніки. – 2000. – №43. – С. 108–116.

  3. Мушкало Ю.И. История создания и развития теории цветности органических соединений // Вісник Дніпропетровського університету. Історія і філософія науки і техніки. – 2000. – Вип. 6. – С. 41–48.

  4. Мушкало Ю.И. Развитие приоритетных направлений органической химии в Украине в 70—80 гг. ХХ ст. // Наука та наукознавство. – 2001. – №4. Додаток. – С. 240 – 244.

  5. Мушкало Ю.И. Вклад академика А.И. Киприанова и его школы в развитие органической химии в Киевском университете // Нариси з історії природознавства і техніки. – 2002. – №44. – С. 95–100.

  6. Мушкало Ю.И. Научные исследования академика НАН Украины А.И. Киприанова и его школы и их практическое использование в системах регистрации, обработки и сохранения информации // Наука та наукознавство. – 2004. – №4. Додаток. – С. 285–290.

  7. Мушкало Ю.І. Розвиток теорії забарвлення органічних сполук на Україні // Наука та наукознавство. Тези доповідей українсько-американського семінару з історії науки. (Київ, 23–25 березня, 1998). – 1998. – №2. – С. 107.