Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Аналітична хімія


Бубель Тетяна Олександрівна. Іонометрія катіонів різної природи з використанням твердоконтактних і плівкових ІСЕ на основі молібдофосфату: Дис... канд. хім. наук: 02.00.02 / Дніпропетровський національний ун-т. - Д., 2002. - 169арк. - Бібліогр.: арк. 151-165.



Анотація до роботи:

Бубель Т.О. Іонометрія катіонів різної природи з використанням твердоконтактних і плівкових ІСЕ на основі молібдофосфату.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.02 – аналітична хімія.- Український державний хіміко-технологічний університет, Дніпропетровськ, 2002.

Дисертацію присвячено розробці іоноселективних електродів (ІСЕ), оборотних до катіонів різної природи (на прикладі похідних 1,4-бензодіазепіну, оксиетильованих неіонних ПАР та Cs+ і Sr2+) і вивченню впливу на їх електрохімічні й аналітичні характеристики ряду факторів, врахування яких дозволяє прогнозувати властивості мембранних ІСЕ, та розробляти електроди з заданими параметрами.

Запропоновані рекомендації щодо вибору типу конструкції ІСЕ на основі порівняння характеристик плівкових та твердоконтактних електродів, оборотних до катіонів різної природи.

Обговорюється роль пари PMo12O403-/PMo12O405- на межі мембрана/підкладинка в стабілізації потенціалу твердоконтактних ІСЕ.

Розроблено комплекс чутливих, експресних методик визначення азалептину, феназепаму і гідазепаму в лікарських формах, азалептину в сечі, неіонних ПАР в водопровідній воді і миючих засобах методами прямої потенціометрії і амперометричного титрування, Цезію і Стронцію - методом прямої потенціометрії з застосуванням розроблених твердоконтактних ІСЕ.

  1. Синтезовані нові електродноактивні речовини з катіонами різної природи та протиіоном – молібдофосфатаніоном: органічні катіони – похідні 1,4-бензодіазепіну, комплексний катіон (Bа2+-НПАР) та неорганічні катіони Cs+, Sr2+. Визначені їх хіміко-аналітичні властивості (розчинність, склад, характер зв’язку) з використанням УФ, ІЧ-спектроскопії, вольтамперометрії та термічного аналізу.

  2. Виготовлені нові плівкові та твердоконтактні ІСЕ, зворотні до вивчених катіонів, знайдені закономірності впливу природи ЕАР, складу мембрани, властивостей розчинника-пластифікатора та матеріалу підкладинки на електродні характеристики ІСЕ.

  3. Встановлено зменшення опору ІСЕ із зростанням полярності розчинника-пластифікатора, концентрації ЕАР в мембрані та залежність його від товщини мембрани, часу функціонування ІСЕ та зміни стану визначуваного препарату в розчинах.

  4. Показана роль пари PMo12O403-/PMo12O405- на межі підкладинка-мембрана в стабілізації потенціалу твердоконтактних ІСЕ.

  5. Проведено порівняння функціонування плівкових та твердоконтактних ІСЕ, оборотних до вивчених катіонів, показані переваги останніх: відсутність внутрішнього розчину, малі об’єми проби, довший термін життя. Складено ряд ЕАР за електродними характеристиками твердоконтактних ІСЕ, в яких вони використовувались: асоціати (ОК)nГПА> малорозчинні солі ГПА з неорганічним катіоном> комплексні сполуки (Меn+НПАР)m(ГПА)n .

  6. Розроблений ряд методик визначення похідних 1,4-бензодіазепіну – азалептину, феназепаму і гідазепаму методами прямої потенціометрії й амперометричного титрування, які апробовані на реальних об’єктах: лікарських формах, субстанціях, сечі . За своїми метрологічними характеристиками, експресністю вони відповідають вимогам фарманалізу.

  7. Розроблені експресні методики визначення неіонних ПАР на основі оксиду етилену методами іонометрії, спектрофотометрії та амперометричного титрування. Методики апробовані на зразках водопровідної води та прального порошку.

  8. Розроблені методики визначення Cs+ та Sr2+ із використанням твердоконтактних ІСЕ апробовані на модельних розчинах. Висока селективність ІСЕ на Цезій дозволяє визначати Cs+ на фоні 200-кратних надлишків Sr2+.