Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Вольська Олена Михайлівна. Інвестиційний процес у регіоні: формування дієвого механізму державного регулювання : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2006.



Анотація до роботи:

Вольська О. М. Інвестиційний процес у регіоні: формування дієвого механізму державного регулювання. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Одеський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. - Одеса, 2006.

У дисертації обґрунтовано шляхи раціоналізації впливу держави на інвестиційний процес за рахунок формування дієвого організаційного механізму регулювання взаємовідносин суб’єктів інвестиційної діяльності на регіональному рівні.

Запропоновано структурно-функціональну модель організаційного механізму державного регулювання інвестиційного процесу в регіоні, що включає комплекс управлінських рішень і регулятивних заходів, які забезпечують досягнення стратегічних цілей і вирішення головних завдань регіональної інвестиційної політики. Структуровано проблеми державного регулювання інвестиційного процесу на макро-, мезо-, мікрорівнях та виявлено сутнісні характеристики аналітичного інструментарію системи державного регулювання на регіональному рівні.

Визначено критерії оцінки ефективності діяльності органів державної влади на регіональному рівні у сфері регулювання взаємовідносин суб’єктів інвестиційної діяльності, на основі яких класифіковано фактори і умови, що впливають на розвиток інвестиційного процесу та обґрунтовано методичні засади кількісної оцінки потенціалу управляємості як складової процесу раціоналізації системи державного регулювання.

Проведене в межах дисертаційної роботи дослідження підтвердило покладену в його основу гіпотезу. У вирішенні завдань соціально-економічного розвитку регіонів вирішальну роль відіграє успішне залучення та раціональний розподіл інвестиційних ресурсів, що може бути досягнуто на основі ефективно використання дієвих механізмів державного регулювання інвестиційного процесу.

Узагальнення результатів дослідження дозволяє сформулювати висновки, які мають теоретичне й практичне значення та містять новизну.

1. Дослідженню питань теорії, методології та практики державного управління та державного регулювання соціально-економічного розвитку регіонів присвячені роботи багатьох авторів. Проте, у вітчизняній науковій літературі поки що не сформульовано єдиного визначення сутності державного регулювання економічними процесами в умовах ринкових відносин, не існує загальновизнаної думки щодо об’єкта, суб’єкта і предмета державного регулювання інвестиційного процесу. У межах дисертаційного дослідження базовим теоретико-методологічним положенням є визначення регулюючої ролі держави в забезпеченні узгодження інтересів всіх суб’єктів інвестиційної діяльності.

2. Державне регулювання інвестиційного процесу визначається як сукупність послідовних цілеспрямованих дій органів державної влади на діяльність учасників інвестиційного процесу з метою узгодження їх інтересів і дій у напрямку досягнення стратегічних і тактичних завдань державної інвестиційної політики. Механізми державного регулювання інвестиційного процесу – це сукупність різноманітних форм, інструментів і методів організації інвестиційних відносин, які можна охарактеризувати за: рівнями регулювання (держава, регіон, інвестор); формами власності (державна, недержавна, комунальна); джерелами інвестування (інвестиції банків і фондів, збереження населення, інвестиції підприємств); інвестиційними регуляторами (податки, кредити, трансферти, цінні папери); функціями інвестиційного управління (прогноз, планування, організація, координація, стимулювання, контроль).

3. Сучасний стан державного регулювання інвестиційного процесу на регіональному рівні характеризується низькою ефективністю прийнятих управлінських рішень, що пов’язано з наступними причинами: відсутність надійної інформаційної бази оцінки інвестиційного клімату в регіоні; незбалансованість наявних інвестиційних ресурсів з реальною інвестиційною ємністю регіону; нерівномірний розподіл інвестиційних ресурсів у територіальному й галузевому розрізах; невідповідність інтересів закордонних інвесторів регіональним пріоритетам вітчизняного інвестування. Загальними тенденціями розвитку регіонального інвестиційного процесу є впровадження в органах державної влади, одночасно з діючими адміністративними, регулятивно-координаційних функцій інвестиційного менеджменту та підвищення ролі місцевих державних адміністрацій в регулюванні взаємовідносин між суб’єктами інвестиційної діяльності.

4. Особливе значення для розвитку інвестиційного ринку має результативність дій органів місцевої влади, бо саме на регіональному рівні здійснюється безпосередньо регулюючий вплив з боку держави на взаємовідносини суб’єктів інвестиційного процесу. Місцевим державним адміністраціям, як суб’єктам державного регулювання інвестиційного процесу в регіоні, відведена роль координатора, який за допомогою відповідних механізмів здійснює цілеспрямований і ефективний координаційно-регулюючий вплив на суб'єктів інвестиційної діяльності та на взаємозалежну і взаємообумовлену сукупність процедур менеджменту бізнес-процесів в економічній системі інвестиційного типу.

5. Дослідження функціонування чинної системи регулятивно-координаційних функцій інвестиційного менеджменту на регіональному рівні показало, що організаційний механізм сучасної системи державного регулювання регіонального інвестиційного процесу потребує удосконалення на принципах раціоналізації. Першочерговими заходами з раціоналізації організаційного механізму є: розробка положення щодо участі місцевих органів влади у формуванні інформаційної бази даних потреб території в інвестиціях з урахуванням реального ресурсного потенціалу; визначення принципів сучасного інвестиційного менеджменту в діяльності відповідних органів державної влади; врахування негативних явищ, які впливають на процес залучення інвестицій в регіон, що дозволить забезпечити вибір альтернативних варіантів, оптимальних для всіх суб’єктів регіональної інвестиційної інфраструктури.

6. Удосконалення системи державного регулювання інвестиційного процесу в регіоні має базуватися на принципах: системного підходу; раціоналізації; узгодження адміністративних механізмів органів влади і економічної свободи бізнесу, обмеженої тільки законом. Для реалізації зазначених принципів запропоновано структурно-функціональну модель організаційного механізму регулювання інвестиційного процесу в регіоні, що ґрунтується на розподілі функції державного регулювання інвестиційного процесу за управлінськими функціями місцевих органів влади. Модель включає комплекс управлінських рішень і регулятивних заходів, які забезпечують досягнення стратегічних цілей і вирішення головних завдань регіональної інвестиційної політики. Саме такий підхід відображає процес трансформації стратегічного управління соціально-економічним розвитком регіону в етап стратегічного планування інвестицій у регіоні.

7. Ефективність системи державного регулювання інвестиційного процесу в регіоні може бути оцінена через критерій «рівень управляємості». Управляємість – синтетичний показник, який відображає відношення між суб’єктом і об’єктом регулювання у процесі мобілізації інвестиційних ресурсів і досягнення загальновизнаної мети, й проявляється через поведінку об’єкта. Підвищення управляємості розглядається як цілеспрямований процес раціоналізації впливу органів державної влади на суб’єктів інвестиційної діяльності з метою зростання результативності діяльності об’єкта регулювання. Технологія аналізу управляємості в регіональній інвестиційній сфері – це послідовне розв’язання наступних етапів: аналіз проблеми; визначення системи; аналіз структури регулювання; формулювання загальної мети і критеріїв; визначення ресурсів і процесів, композиція цілей; прогноз майбутніх умов; діагностика існуючої системи; проектування системи державного регулювання інвестиційного процесу в регіоні, яка забезпечить оптимальну управляємість; розробка комплексної програми раціоналізації системи державного регулювання.

8. Одним із показників ефективності інвестиційного процесу в регіоні є «інвестиційний портфель», тобто обґрунтовано сформований набір конкретних інвестиційних проектів, що прийняті для реалізації в регіоні. Удосконалення процедури оцінки і відбору інвестиційних проектів – один із найважливіших напрямків раціоналізації механізмів державного регулювання. Аналіз існуючих методичних підходів до оцінки проектів показав, що попередня оцінка ефективності інвестиційних проектів потребує доопрацювання в напрямку встановлення категорій інвестиційної привабливості для регіону.

9. Дослідження чинної системи державного регулювання інвестиційного процесу на регіональному рівні та організаційного механізму підвищення її ефективності дозволило сформулювати конкретні рекомендації щодо активізації інвестицій в регіон. Зокрема рекомендовано необхідність:

- розроблення науково-обґрунтованої Концепції регіональної інвестиційної діяльності;

- визначення потреб регіону в інвестиційних ресурсах за напрямками на середньострокову перспективу;

- покращення інвестиційного клімату за рахунок активної інформаційної політики відносно потенціальних інвестиційних можливостей;

- створення органами державної влади науково-аналітичних центрів допомоги суб’єктам інвестиційної діяльності в регіоні, ін.

10. Дослідження виявило необхідність подальших розвідок в даному науковому напрямі. Зокрема потребують поглибленого дослідження:

- інструменти аналізу і оцінки інвестиційних проектів, що спрямовані на розвиток приватного, малого та середнього підприємництва;

- методика визначення та попередження інвестиційних ризиків, насамперед на мікро- та мезорівнях;

- правовий механізм регулювання, регламентування та забезпечення прозорості взаємовідносин суб’єктів інвестиційної діяльності в регіоні.

Публікації автора:

1. Дорофиенко В.В., Летников Н.С., Долгалева Е.В., Беззубко Л.В., Гавриленко А.Г., Вольская Е.М., Чангли В.С. Менеджмент в строительстве (региональный аспект). Монография – Макеевка: ДонГАСА, 2004 – 269 с. – авторські - 51 с.

2. Вольская Е.М., Жеребьев Я.И., Марков В.И.Инвестиционная политика Донецкой области в условиях специального режима инвестирования // Зб. наук. праць ДонДАУ: „Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.3, вип. 17.- Донецьк: ДонДАУ, 2002.- С.189-194. – авторські – 4 с.

3. Вольская Е.М. Иностранные инвестиции: региональный аспект // Зб. наук. праць ДонДАУ: „Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.3, вип. 18.- Донецьк: ДонДАУ, 2002.- С.143-150.

4. Вольська О.М. Методи ефективного регулювання інвестиційної політики в сучасних умовах // Зб. наук. праць ДонДАУ: „Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.4, вип. 21.- Донецьк: ДонДАУ, 2003.- С.79-83.

5. Вольская Е.М. Пути повышения инвестиционной активности Донецкого региона // Зб. наук. праць ДонДАУ: „Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.4, вип. 24.- Донецьк: ДонДАУ, 2003.- С.40-47.

6. Вольская Е.М. Процедуры реализации стратегического плана инвестиционного развития региона // Зб. наук. праць ДонНАБА: „Проблемні питання формування стратегії соціально-економічного розвитку промислового міста”: - Макіївка: ДонНАБА, 2005.- С.104-106.

7. Захаров С.Е., Вольская Е.М., Кольцова Д.В. Трансферт технологий и инновационное развитие // Менеджер. – 2004.- №3 (29) - С. 122-126. – авторські – 2 с.

8. Вольская Е.М. Инвестиционный процесс в регионе: научно-аналитическое обеспечение регулятивной инвестиционной политики в Донецкой области. – Методические рекомендации. – Донецк-Макеевка, 2005. – 75 с.

9. Вольская Е.М. Взаимосвязь экономических и социальных проблем молодежи// Материалы первой международной научно-практической конференции «Молодежь и государство» (25-27 октября 2002 г.)- Авдеевка, 2002.-С.17-18.

10. Вольская Е.М., Мара Д.В. Проблемы привлечения инновационных инвестиций // Матеріали ІІ Международной конференции студентов, аспирантов и молодых ученых „Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління” (9-12 квітня 2003 р.) – Київ, 2003.-С.473.

11. Вольская Е.М., Мара Д.В. Проблемы привлечения инвестиций в экономику Донецкого региона // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Державне регулювання економіки та місцеве самоврядування» (16 травня 2003 р.)- Дніпропетровськ, 2003.-С.59-60.

12. Вольська О.М., Захаров С.Є., Кольцова Д.В. Сучасний механізм державного управління іноземними інвестиціями та інноваційний розвиток // Матеріали VII міжнародної науково-практичної конференції „Наука і освіта 2004”, т. 32 „Державне управління ”-С. 16-18.

13. Вольская Е.М. Роль государства в инвестиционной сфере // Матеріали ІІІ міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень 2004”, т. 12 „Державне управління” - С.8-10.

14. Вольская Е.М. Основные механизмы государственного управления инвестиционными процессами // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції „Науковий потенціал світу 2004”, т. 5 „Державне управління” – С.10-13.

15. Вольская Е.М. Совершенствование процедуры оценки и отбора инвестиционных проектов при формировании инвестиционного портфеля Донецкого региона // Матеріали VIII Міжнародної науково-практичної конференції „Наука і освіта 2005”, т. 14 „Державне управління” – С. 6-8.

16. Вольская Е.М. Пути совершенствования системы государственного управления инвестиционным процессом // Матеріали Четвертої Всеукраїнської науково-практичної конференції „Роль менеджмент-освіти в контексті розвитку механізмів державного регулювання соціально-економічних процесів 2006”-с.31-34.