Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Герасіна Вікторія Олексіївна. Інвестиційне забезпечення ефективного функціону-вання підприємств хлібопродуктового підкомплексу АПК : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Герасіна В.О. Інвестиційне забезпечення ефективного функціонування підприємств хлібопродуктового підкомплексу АПК. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). - Національний аграрний університет, Київ, 2007.

Дисертаційна робота присвячена розробці теоретичних, методичних та практичних засад щодо інвестиційного забезпечення ефективного функціонування підприємств хлібопродуктового підкомплексу АПК. Запропоновано авторське визначення сутності інвестиційного забезпечення та його основних складових. Охарактеризовано основні фактори, що впливають на обсяг інвестицій та їх структуру. Удосконалено методику застосування інтегральних показників для оцінки ефективності інвестиційних проектів з неординарним грошовим потоком.

Встановлено, що у столичному регіоні (м. Київ та Київська область) сформовано потужний хлібопродуктовий підкомплекс. На основі дослідження основних показників фінансово-господарської діяльності визначено фактори що суттєво впливають на обсяг інвестицій в галузь, встановлено кількісні залежності між обсягом інвестицій і вартістю необоротних активів, реалізованої продукції та обсягом витрат на виробництво.

Обґрунтовано стратегію організації інноваційного розвитку підприємств VІ покоління. Визначено основні напрями удосконалення системи державної підтримки підприємств хлібопродуктового підкомплексу АПК. Розроблено кластерну модель організації інвестиційного забезпечення інноваційної діяльності підприємств хлібопродуктової галузі та модель оцінки інвестиційних проектів з застосуванням простих і інтегральних показників.

1. На основі теоретичних узагальнень в дисертаційній роботі визначено, що ефективне функціонування підприємств хлібопродуктового підкомплексу АПК на сучасному етапі господарювання передбачає поліпшення системи інвестиційного забезпечення. В нашому розумінні поняття «інвестиційне забезпечення» - це таке, що включає комплекс фінансових, матеріальних, інформаційних та інших ресурсів, а також різні види підтримки - державну, юридичну, консалтингову тощо. Методом обґрунтування доцільності та ефективності інвестиційного забезпечення є інвестиційний проект, як документ, що визначає основні характеристики інвестування, напрями і джерела залучення коштів. Лише комплекс ефективних інвестиційних та інноваційних програм хлібопродуктових підприємств та виважена їх державна підтримка сприятимуть зростанню прибутковості галузі.

2. Автором визначені основні методичні підходи до оцінки інвестиційної діяльності підприємств хлібопродуктового підкомплексу АПК. Доведено, що використання окремих інтегральних показників (зокрема показника внутрішньої норми прибутку) для проектів з неординарним грошовим потоком є недоцільним, оскільки в результаті розрахунку буде отримано декілька значень.

3. На основі проведеного в роботі аналізу встановлено, що у столичному регіоні (м. Київ та Київська область) сформовано потужний хлібопродуктовий підкомплекс. Виявлено, що понад 75% всіх хлібопродуктів виробляють великі підприємства, в структурі хлібопродуктових підприємств переважають малі. Характерною рисою переважної більшості останніх є досягнення прибутковості функціонування.

4. Результати дослідження основних показників фінансово-господарської діяльності хлібовиробників м. Києва та Київської області свідчать, що низька прибутковість капіталу обумовила обмеженість власних коштів і значне нарощення обсягу залучених фінансових ресурсів. Результатом цього є зниження фінансової стійкості та стабільності, зменшення обсягу високоліквідних активів хлібопродуктових підприємств.

5. Аналіз інвестиційного забезпечення свідчить, що завдяки покращенню інвестиційного клімату та підвищенню інвестиційної привабливості протягом 2001-2005 рр. обсяг інвестицій в хлібопродуктову галузь столичного регіону збільшився майже у 6 разів та склав 777,9 млн. грн. Всього протягом досліджуваного періоду хлібопродуктові підприємства столичного регіону отримали 1 717 млн. грн. інвестицій, головне місце в структурі інвестування займають матеріальні активи.

6. Шляхом дослідження основних факторів, що формують обсяг та структуру інвестицій в хлібопродуктову галузь в дисертації було побудовано рівняння множинної кореляції та встановлено кількісні залежності між обсягом інвестицій в галузь і вартістю необоротних активів, реалізованої продукції та обсягом витрат на виробництво.

7. В дисертації доведена доцільність формування спеціалізованих дослідних кооперативних підприємств у межах регіональних кластерів, що будуть відповідати за розробку та впровадження найбільш ризикових та складних проектів. Основними їх функціями є розширення джерел фінансування, виконання широкого асортименту дослідних та консультаційних робіт, робота з науковими установами України і світу. Це сприятиме формуванню тісного зв’язку між науковою та виробничою діяльністю, підвищенню ефективності фінансово-господарської діяльності хлібопродуктових підприємств.

8. Автором запропонована удосконалена система державної підтримки хлібовиробників, що включає такі складові, як: покращення інвестиційного клімату шляхом формування ефективної системи захисту майнових прав інвестора та підвищення ефективності реалізації інноваційно-інвестиційних проектів на основі покращення роботи фондового ринку та формування ефективної інноваційної інфраструктури галузі.

9. На основі ґрунтовного аналізу методичних підходів до оцінки ефективності інвестицій запропонована авторська модель для підприємств хлібопродуктового підкомплексу, що дозволяє розраховувати інтегральний показник ефективності певного проекту та забезпечує порівнянність результатів по декількох проектах з урахуванням фінансової стратегії підприємства, структури фінансування та рівня комерційного ризику конкретного проекту.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Герасіна В.О. Визначення ефективності інвестиційних проектів підприємств хлібопродуктового підкомплексу АПК // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2006.- Вип.97.- С. 207-210.

2. Єрмаков О.Ю., Герасіна В.О. Напрями та ефективність інвестиційної діяльності підприємств хлібопродуктового підкомплексу // Економіка АПК. Міжнародний науково-виробничий журнал. - 2006.- № 7.- С. 86-90. (Особистий внесок: проведено аналіз інвестиційної діяльності, визначено основні шляхи покращення інвестиційної привабливості хлібопродуктових підприємств).

3. Герасіна В.О. Розвиток інноваційно-інвестиційної діяльності підприємств хлібопродуктового підкомплексу АПК // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2007.- Вип.111.- С. 202-206.

4. Єрмаков О.Ю., Герасіна В.О. Державна підтримка інвестиційної діяльності та напрями її активізації в агропромисловому комплексі України // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2007. - Вип.3, т. 1. – С. 156-161. (Особистий внесок: проаналізовано методи державної підтримки підприємств, охарактеризовано заходи її активізації в агропромисловому комплексі).


Матеріали наукових конференцій:

5. Герасіна В.О. Активізація інноваційної діяльності хлібопродуктових підприємств // Матеріали Всеукраїнської конференції «Інноваційні процеси економічного розвитку: вітчизняний та зарубіжний досвід». – Тернопіль: ПРІНТ-ОФІС, 2007. – С.61-63.

6. Герасіна В.О. Оцінка грошових потоків хлібопродуктових підприємств з урахування часового впливу в інвестиційному аналізі // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Стратегія ресурсозберігаючого використання аграрно-економічного потенціалу на основі активізації інноваційно-інвестиційної діяльності – об’єктивна передумова інтеграції країни в світове співтовариство». – Тернопіль: ТНЕУ, 2007. - ч. 2 - С.201-202.