Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Жарун Олена Володимирівна. Інвестиційна діяльність та її економічна ефективність у сільськогосподарських підприємствах. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Жарун О.В. Інвестиційна діяльність та її економічна ефективність у сільськогосподарських підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (сільське господарство і АПК). – Південний Філіал Національного університету біоресурсів і природокористування України «Кримський агротехнологічний університет», м. Сімферополь, 2009.

У дисертації досліджено питання підвищення економічної ефективності інвестиційної діяльності у сільськогосподарських підприємствах в умовах ринкової економіки. Визначено економічну суть інвестицій та розглянуто їх класифікації, охарактеризовано інвестиційну діяльність та її розвиток в Україні, визначено інвестиційну привабливість сільськогосподарських підприємств в регіоні. Досліджено джерела формування інвестицій, а також розглянуто методи оцінки ефективності інвестиційної діяльності в сільському господарстві. Проаналізовано умови інвестиційної діяльності в сільськогосподарських підприємствах та визначено її економічну ефективність. Встановлено напрями та джерела фінансування інвестиційної діяльності підприємств. Обґрунтовано напрями підвищення економічної ефективності вкладення інвестицій у сільськогосподарські підприємства.

Розроблена блочна економіко-математична модель для обґрунтування стратегії інвестування сільськогосподарських підприємств різних типів спеціалізації та регіону в цілому.

Розраховано прогноз потреби в інвестиціях сільськогосподарських підприємствах різних виробничих типів, проведено розрахунок дисконтованих вигод за двома варіантами розвитку подій при різній ставці дисконту.

В дисертаційній роботі представлені теоретичні та практичні проблеми інвестиційної діяльності реформованих сільськогосподарських підприємств з урахуванням регіональних особливостей. Обґрунтовані науково-методологічні підходи та розроблені практичні заходи щодо подальшого розвитку інвестиційної діяльності підприємств в умовах ринкового механізму господарювання. За результатами проведеного наукового дослідження сформульовано наступні висновки і пропозиції.

1. Інвестиційну діяльність доцільно розглядати в поєднанні таких суміжних до неї категорій, як інвестиційний процес, інвестиційна політика, інвестиційна привабливість, інвестиційна стратегія, так як це сприятиме комплексній оцінці даної категорії та забезпеченні її ефективності в сільськогосподарських підприємствах. Відповідно, при інвестиційній діяльності повинна бути врахована розробка стратегій інвестування, оцінка інвестування (зокрема проекту), мета інвестора, фінансова сторона інвестиційних заходів і обов’язково напрями та об’єми інвестицій.

2. Першочерговими заходами підвищення ефективності інвестиційної діяльності в сільськогосподарських підприємствах є: впровадження системи підтримки кредитування комерційними банками інвестиційних проектів; створення пайових інвестиційних фондів для реалізації великих інноваційних проектів у сільському господарстві; розширення кредитування інвестиційних проектів за рахунок лізингових, факторингових та інших операцій.

3 Питома вага інвестицій в основний капітал сільського господарства України в останні чотири роки становить щорічно 3,2 – 5,8%, в той же час як в Черкаській області 7,6 – 32,2%. При цьому темпи зростання інвестицій в сільське господарство Черкащини в 1,7 рази перевищує їх в дану галузь України та в 1,8 рази - в регіональну промисловість. Черкаська область має середній рівень інвестиційної привабливості, який різниться по її окремих регіонах.

4. В сільськогосподарських підприємствах все більшого зношення і старіння зазнає машинно-тракторний парк, скорочується поголів’я майже всіх видів тварин. Рентабельне виробництво і попит на зерно та соняшник, з одного боку, збитковість продукції тваринництва – з другого, обумовили зміни у спеціалізації підприємств, скорочення або ліквідацію низькорентабельних і збиткових галузей. Виробництво тваринницької продукції в більшості сільськогосподарських підприємствах залишається збитковою.

5. Суттєво змінилася відтворювальна структура інвестицій в основний капітал сільського господарства Черкаської області. Основним напрямом стає вкладення інвестицій у будівництво нових приміщень, що становить майже 58 % загального їх обсягу. Досить суттєва частка сукупних інвестицій, у розмірі 42%, відведена на технічне переоснащення і реконструкцію діючих сільськогосподарських підприємств. Найбільше іноземних інвестицій у галузь надійшло із Кіпру та Німеччини - по 30% від загального обсягу інвестицій даної галузі, Данії – 20%, США – 10% та інших країн.

6. Встановлено, що ефективність інвестицій в сільськогосподарських підприємствах залежить від типу їх спеціалізації. Визначено для підприємств різних типів спеціалізації раціональні розміри та доведено, що вони виступають одним із факторів високоефективного виробництва та скорочення періоду окупності інвестицій, а значить інвестиційної привабливості.

7. Використання економіко - математичних методів та запропонованої блочної економіко - математичної моделі дає можливість на рівні регіону вибрати оптимальну структуру виробництва для кожного типу спеціалізації сільськогосподарських підприємств та є необхідним підґрунтям прийняття ефективних інвестиційних рішень щодо знаходження оптимальних напрямів їх інвестування. Це досягається за рахунок раціонального використання наявного ресурсного потенціалу та повного використання залучених інвестицій, направлених у виробництво, а також приросту конкурентоспроможної продукції. Збільшення обсягів сільськогосподарської продукції має бути досягнуто з мінімальними виробничими витратами при максимальному прибутку. Це можливо забезпечити при правильному виборі оптимального режиму економічного розвитку всього регіону та і окремих його складових. Модель забезпечує взаємозв’язок між рівнем розвитку виробництва, темпами економічного розвитку та найважливішими задачами, які необхідно вирішити в регіоні з інвестування сільськогосподарських підприємств.

8. З метою забезпечення конкурентоспроможності сільського господарства обґрунтовано застосування в галузях рослинництва та тваринництва новітніх технологій. На сучасному етапі доцільно застосовувати в діяльності сільськогосподарських підприємств ґрунтозахисну систему землеробства з розширеним виробництвом родючості ґрунту і поступовим переходом на ґрунтозахисний, малозатратний, енергозберігаючий обробіток ґрунту з основами біологічного землеробства No-Till. В основі даного землеробства лежить технологія нульового обробітку ґрунту. Для реалізації даної технології і оптимізації виробничих процесів рослинництва необхідне застосування певного набору техніки. Встановлена також потреба в оптимальній кількості техніки, її складу та обсягах капітальних інвестицій для галузей тваринництва у господарствах Черкаської області кожного виробничого типу спеціалізації. Доведена необхідність розширення поголів’я свиней, ВРХ, особливо корів. Тому важливо, в першу чергу, направити інвестиції на закупку високо племінних корів, поступову реконструкцію і будівництво приміщень, закупку техніки.

9. Розраховано прогнозовані показники інвестиційної діяльності сільськогосподарських підприємств Черкаської області на 2009-2015 рр. за двома варіантами: песимістичним та оптимістичним. По першому варіанту середньорічний обсяг інвестицій в сільськогосподарські підприємства складає 2,9 млрд грн, по другому варіанту – 3,5 млрд грн. За песимістичним прогнозом термін окупності інвестицій становитиме 2,1 роки, а за оптимістичними – 1,6. Середній рівень рентабельності інвестицій при песимістичному варіанті у сільськогосподарських підприємствах різних типів спеціалізації становитиме 47,5%, а при оптимістичному – 63,2%.

10. Впровадження оптимального плану розвитку виробництва в сільськогосподарських підприємствах різних виробничих типів Черкащини як за песимістичним, так і за оптимістичним сценарієм розвитку подій дасть можливість окупити реальні інвестиції, збільшити обсяги виробництва і отримати конкурентоспроможну сільськогосподарську продукцію. Основним джерелом інвестицій в близькі роки мають стати прибутки підприємств, підтримки державного бюджету, кредити банків, залучені кошти працівників підприємств та інші інвестори.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Уланчук А. І. Система кредитування сільськогосподарських виробників / А. І. Уланчук, О. В. Уланчук // Зб. наук. пр. Харківського національного аграрного університету. — Х. : ХНАУ, 2004. — № 8. — С. 188—193. (особистий внесок здобувача: аналіз кредитування сільськогосподарських підприємств).

  2. Уланчук О. В. Створення сприятливого інвестиційного клімату в аграрних формуваннях України / О. В. Уланчук // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. пр. — Дніпропетровськ : ДНУ, 2005. — Вип. 207. — С. 352—359.

  3. Уланчук О. В. Залучення іноземних інвестицій в агропромисловий комплекс / О. В. Уланчук // Зб. наук. пр. Луганського національного аграр. ун – ту/ за ред. В. Г. Ткаченко. — Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2006. — №62(85). — С. 401—405.

  4. Уланчук О.В. Формування інвестиційної привабливості підприємств АПК / Збірник наукових праць Харківського національного аграрного університету: ХНАУ, 2006. - № 9. – с. 274-278

  5. Уланчук О. В. Значення інвестиційної діяльності в аграрній сфері / О. В.Уланчук // Зб. наук. пр. Харківського національного аграрн. ун–ту. — Х. : ХНАУ, 2006. — № 3. — С. 276—281.

  6. Уланчук О. В. Інвестування аграрного сектора Черкаської області / О. В. Уланчук // Зб. наук. пр. Уманського держ. аграрн. ун–ту. — Умань : УДАУ, 2006. — Вип. 62; Ч. 2. — С. 154-161.

  7. Жарун О. В. Особливості оцінки економічної ефективності інвестицій / О. В. Жарун // Зб. наук. пр. Уманського держ. аграрного ун–ту / УДАУ. — Умань, 2007. — Вип. 64.; Ч. 2: Економіка. — С. 156—165.

  8. Жарун О. В. Сучасний стан іноземного інвестування Черкаської області / О. В. Жарун // Інвестиції: практика та досвід. — 2007. — №12 (червень). — С. 9—14.

  1. Уланчук В. С. Формування інвестиційного клімату регіону / В.С. Уланчук, О. В. Жарун. // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону: наук. зб. / за ред. І. Г. Ткачук. — Івано - Франківськ: ВДВ ЦІТ Прикарпатського національного ун–ту ім. В. Стефаника, 2007. — Вип. ІІІ; Т2. — С. 200—205. (особистий внесок здобувача: виявлення впливу факторів на формування інвестиційного клімату сільськогосподарських підприємств регіону ).

  2. Жарун О. В. Аналіз ефективності інвестиційної діяльності в сільськогосподарських підприємствах Черкаської області / О. В. Жарун // Інвестиції: практика та досвід. — 2008. — №12 (червень). — С. 14—20.

  3. Жарун О. В. Регіональні аспекти інвестиційної діяльності сільськогосподарських підприємств Черкащини / О. В. Жарун // Економіка АПК. — 2008. — №3. — С. 111—116.

  4. Уланчук А. І. Розвиток та аналіз інвестиційної діяльності в аграрному комплексі Черкаської області / А. І. Уланчук, О. В. Жарун // Зб. наук. пр. Уманського державного аграрного. — Умань : УДАУ, 2009. — Вип. 70. –с. 98-114 (особистий внесок здобувача: визначення спеціалізації сільськогосподарських підприємств регіону та аналіз їх інвестиційної діяльності).

Матеріали конференцій:

  1. Уланчук О. В. Проблеми інвестиційної діяльності АПК / О. В. Уланчук // Тези наук. конф. — Умань : УДАУ, 2006. — С. 247—248.

  2. Жарун О. В. Особливості інвестиційної діяльності сільськогосподарських підприємств / О. В. Жарун // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. (Полтава, 27 березня 2007р.). — Полтава : ПДАА, 2007. — С. 100—103.

  3. Жарун О. В. Принципи формування інвестиційної діяльності сільськогосподарських підприємств / О. В. Жарун // Тези доп. Всеукр. конф. молодих учених і студентів. — Тернопіль : ТНЕУ, 2007. — С. 21—23.

  4. Жарун О. В. Створення сприятливого інвестиційного клімату регіону / О. В. Жарун // Матеріали Міжнародної наук. – практ. конф. — Івано-Франківськ: ПП Курилюк, 2007. — С. 84—87.

  5. Жарун О. В. Фактори активізації інвестиційного клімату в АПК / О. В. Жарун // Матеріали всеукр. наук. конф. молодих учених — Умань : УДАУ, 2008. — С. 59—61.

  6. Жарун О. В. Аналіз інвестиційної привабливості сільськогосподарських підприємств Черкаської області / О. В. Жарун // Матеріали V Всеукраїнської наук. – практ. Інтернет конф. / Інститут наукового прогнозування. — Київ, 2008. — С. 7-11

  7. Жарун О. В. Вплив інвестицій на розвиток галуззі рослинництва у сільськогосподарських підприємствах Черкаської області / О. В. Жарун // Матеріали ІІІ Міжнародної наук.-практ. конф. — Полтава: ПДАА, 2008. — С. 28-30

  8. Жарун О. В. Економіко-математична модель встановлення пріоритетних напрямів інвестування підприємств АПК / О. В. Жарун // Матеріали міжнародної наук. конф. — Київ: НАНУ, 2008. — С. 233-237

  9. Жарун О.В. Методичний підхід до визначення ефективності інвестиційної діяльності підприємств / О. В. Жарун // Матеріали міжнародної наук. конф. - Житомир: ЖНАЕУ, 2009. – C. 87-89

  10. Жарун О. В. Вплив рівня інвестицій на розмір прибутку в сільськогосподарських підприємствах Черкащини / О. В. Жарун // Матеріали ІІ Міжнародної конф. молодих учених і студентів. — Тернопіль : ТНЕУ, 2009. — C. 46-48

  11. Жарун О. В. Значення інвестицій для впровадження системи обробітку ґрунту No-Till // Матеріали всеукр. наук. конф. молодих учених / О. В. Жарун. — Умань : УДАУ, 2009. — C. 81-83