Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Крамаренко Катерина Миколаївна. Інвестиційна діяльність сільськогосподарських підприємств в умовах трансформації земельних відносин : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Крамаренко К. М. Інвестиційна діяльність сільськогосподарських підприємств в умовах трансформації земельних відносин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності) – Харківський національний аграрний університет ім. В. В. Докучаєва, м. Харків, 2009.

У дисертації досліджено проблеми інвестиційної діяльності і шляхи її активізації в сільськогосподарських підприємствах в умовах трансформації земельних відносин.

Систематизовано чинники інвестиційного клімату сільського господарства України. Узагальнено існуючі погляди і розкрито власне бачення сутності категорій «обіг земель сільськогосподарського призначення», «ринок земель сільськогосподарського призначення», «земельні інвестиції». З’ясовано основні тенденції інвестиційної діяльності в сільськогосподарських підприємствах. Розроблено методику оцінки інвестиційної привабливості сільськогосподарських підприємств. Запропоновано структуру бізнес-плану інвестиційного проекту підприємства в умовах формування ринку земель сільськогосподарського призначення.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється у розробці шляхів активізації інвестиційної діяльності сільськогосподарських підприємств в умовах трансформації земельних відносин. Обґрунтовані рекомендації сприятимуть залученню та більш ефективному використанню інвестиційних ресурсів сільськогосподарськими підприємствами. Результати дослідження дають змогу сформулювати ряд нових наукових положень, висновків і рекомендацій.

1. Основні поняття інвестиційної діяльності постійно вдосконалюються відповідно до умов господарювання. Інвестиційна діяльність у сільському господарстві здійснюється в певних умовах, сукупність яких формує інвестиційний клімат галузі. Щоб охарактеризувати інвестиційний клімат у сільському господарстві України слід ураховувати інвестиційне макроекономічне середовище держави в цілому і особливості інвестиційної діяльності в сільському господарстві. Такі особливості виявляються у використанні у виробництві природних процесів, тривалому виробничому циклі, наближенні до умов чистої конкуренції, необхідності в інвестуванні соціальної сфери та інфраструктури села, розвитку ринкової інфраструктури, державної підтримки галузі.

2. Земельні відносини займають провідне місце в системі аграрних відносин. У процесі ринкових перетворень в Україні відбулася їх трансформація, основою якої стала приватизація земель сільськогосподарського призначення. Однією з передумов активізації інвестиційної діяльності в сільськогосподарському виробництві є формування ринкових земельних відносин і включення землі в економічний обіг. Обіг земель сільськогосподарського призначення – це сукупність угод з приводу перерозподілу земель сільськогосподарського призначення (земельних ділянок, прав на земельну частку (пай), прав на землю). Під ринком земель сільськогосподарського призначення слід розуміти систему економічних і правових відносин, що супроводжують механізм перерозподілу землі у формах, які передбачають визначення ціни земельної ділянки чи плати за її користування на основі попиту і пропозиції в рамках чинного законодавства з урахуванням особливостей використання сільськогосподарських угідь.

3. Землі сільськогосподарського призначення є об’єктом інвестування, що обумовлює існування категорії «земельні інвестиції». На наш погляд, земельні інвестиції – це вкладення коштів у реальні (технології, сукупність технічних, комерційних знань, права користування землею) та фінансові (цінні папери) активи, що необхідні для підвищення рівня віддачі земельних ресурсів або збереження їх суспільної значущості з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту.

4. Починаючи з 2000 р. відбулося пожвавлення інвестиційних процесів у сільському господарстві. У 2007 р. по Харківській області галузь отримала 656,9 млн грн інвестицій, що порівняно з 2000 р. більше в 3,6 раза. У розрізі грунтово-географічних районів області забезпеченість інвестиціями в сільськогосподарських підприємствах була рівномірною. По всіх грунтово-географічних районах збільшується питома вага інвестицій в основний капітал у капітальних інвестиціях. Така ситуація спричинена скороченням частки витрат на формування основного стада (найбільше скорочення спостерігалося в Північному лісостеповому районі – на 32,66 в. п.). Основна частина інвестицій в основний капітал вкладалася в рослинництво. Найбільша питома вага інвестицій в рослинництво спостерігалася в Південному степовому районі. У Північно-західному та у Північному лісостеповому районах відбулося підвищення частки інвестицій у тваринництво.

5. У 2007 р. сільськогосподарські підприємства Великобурлуцького району освоїли за рахунок власних джерел 65,1 % капітальних інвестицій, за рахунок позикових коштів – 31,5 %, інших джерел (коштів приватних осіб) – 3,3 %, державного бюджету – 0,1 %. Якщо порівняти ці показники з даними 2003 р., то слід вказати, що суттєво зросла питома вага позичкових коштів. Поряд з цим суттєво скоротилося державне фінансування інвестиційної діяльності (2003 р. – 8,2 %, 2007 р. – 0,1 %). Протягом 2004 - 2007 рр. джерелом фінансування капітальних інвестицій досліджуваних підприємств Великобурлуцького району Харківської області були виключно власні кошти.

6. В умовах ринку землі одним із способів залучення інвестицій у сільськогосподарські підприємства є кредитування сільськогосподарських товаровиробників під заставу земель сільськогосподарського призначення. За умови впровадження цього механізму на цей час для отримання кредиту в розмірі 300 тис. грн на 5 років під 29 % річних підприємствам доведеться передати в заставу досить великі земельні масиви, особливо за умови розрахунку ціни землі як капіталізації орендної плати. Якщо порівняти їх із загальною площею ріллі, то ПП «Джерело» необхідно буде заставити відповідно від 4,0 до 58,6 % загальної площі, ПСП «Марс» – від 5,1 до 59,6 %, СВК «Рублене» від 4,4 до 49,8 %, ТОВ «Зоря» – від 1,0 до 19,3 %. Тобто іпотечне кредитування під заставу землі не зможе в повному обсязі вирішити проблему нестачі інвестиційних ресурсів.

В умовах ринкових земельних відносин охорона і раціональне використання земель стає важливим напрямком інвестування. На сучасному етапі інвестування охорони і відтворення земельних ресурсів і в Україні, і по Харківській області залишається недостатнім, що спричинено низькою прибутковістю сільськогосподарських підприємств, обмеженістю ресурсів, що виділяються з місцевих та Державного бюджету.

7. Ефективне використання сільськогосподарських угідь дає змогу забезпечити більшу концентрацію інвестицій. Це засвідчило групування сільськогосподарських підприємств Великобурлуцького району Харківської області за сумою прибутку. По підприємствах, які одержали прибуток у розмірі понад 50 тис. грн на 100 га сільськогосподарських угідь, вдалося забезпечити концентрацію капітальних інвестицій та інвестицій в основний капітал відповідно 129,7 і 125,1 тис. грн на 100 га сільськогосподарських угідь, що порівняно зі збитковими підприємствами більше відповідно у 5,9 і у 7,8 раза.

8. Результати розрахунків потреби в інвестиціях на оновлення тракторного та комбайнового парків для досліджуваних підприємств Великобурлуцького району Харківської області свідчать, що на оновлення техніки з урахуванням її наявності досліджуваним підприємствам необхідно витратити з розрахунку на 1 га посівної площі від 0,7 до 1,4 тис. грн. Розрахунки показали, що для забезпечення багатогалузевих сільськогосподарських підприємств парком тракторів і самохідних комбайнів потреба в інвестиціях з розрахунку на 1 га посівної площі становить 2,3 – 2,5 тис. грн.

9. Інвестиційну привабливість підприємства в умовах трансформації земельних відносин пропонується оцінювати за 31 показником, які об’єднано в шість груп: майновий стан; ліквідність; фінансова стійкість; ділова активність; прибутковість (рентабельність); наявність, стан та ефективність використання землі в ринкових умовах. При цьому показники в групах і групи показників мають певну питому вагу в загальній оцінці, що виявлено за допомогою опитування експертів шляхом анкетування. Після розрахунку показників за 3 останні роки і порівняння одержаних результатів з нормативним значенням виставляється оцінка від 1 до 100 балів за розробленими критеріями. Одержані бали зважуються на значущість показників у групах та групових показників і виводиться загальна оцінка, за якою робиться висновок щодо інвестиційної привабливості підприємства.

За запропонованою методикою оцінено інвестиційну привабливість п’яти сільськогосподарських підприємств Великобурлуцького району Харківської області. Результати оцінки інвестиційної привабливості досліджуваних господарств свідчать, що найбільш інвестиційно привабливим є ТОВ «Зоря» (67,6 бала). Інші підприємства мають недостатній рівень платоспроможності, високий рівень ризику, задовільний стан та рівень ефективності використання земельних ресурсів. Найменш інвестиційно привабливим відповідно до кількості отриманих балів, є ПП «Джерело» (49,5 бала).

10. Бізнес-план інвестиційного проекту для сільськогосподарських підприємств (повний варіант) пропонується доповнити розділом «Землекористування підприємства». На підставі цього документ повинен складатися з таких частин: резюме; характеристика галузі, в якій реалізується інвестиційний проект; характеристика продукції (послуг); розміщення підприємства; землекористування підприємства; аналіз ринку; план виробництва продукції (послуг); забезпеченість випуску продукції (послуг) основними ресурсами; стратегія маркетингу; управління реалізацією проекту; оцінка ризиків і форми їх страхування; фінансовий план; стратегія фінансування; додатки. Для невеликих за розмірами інвестицій проектів можливою є розробка короткого варіанта бізнес-плану. Запропоновано форму бізнес-плану інвестиційного проекту «Оновлення парку зернозбиральних комбайнів сільськогосподарського підприємства». Відповідно до запропонованої форми такі документи розроблено для ДП ДГ «Червона хвиля» і ТОВ «Зоря» Великобурлуцького району Харківської області, що сприятиме залученню необхідних інвестиційних ресурсів.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Бойко К. М. Джерела фінансування оновлення матеріально-технічної бази аграрних підприємств: сучасні проблеми та перспективи / К. М. Бойко // Вісник ХНАУ. – Х., 2004. – № 2. – С. 2226. – (Серія «Економіка АПК і природокористування»);

  2. Бойко К. М. Проблеми економічного регулювання інвестиційної діяльності в сільському господарстві / О. І. Гуторов, К. М. Бойко // Зб. наук. пр. ЛНАУ; за ред. В. Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2004. – № 38 (50). – С. 181–185. – (Серія «Економічні науки»);

  3. Крамаренко К. М. Теоретичні аспекти визначення сутності інвестицій як економічної категорії / К. М. Крамаренко // Вісник ХНАУ. – Х., 2004. – № 10. – С. 246250. – (Серія «Економіка АПК і природокористування»);

  4. Крамаренко К. М. Проблеми становлення системи іпотечного кредитування сільського господарства України / К. М. Крамаренко // Вісник ХНАУ. – Х., 2005. – № 3. – С. 195201. – (Серія «Економіка АПК і природокористування»);

  5. Крамаренко К. М. Сучасний стан та шляхи активізації інвестування сільського господарства регіону / К. М. Крамаренко // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства [«Економічні науки»]. – Х.: ХНТУСГ, 2006. – Вип. 34. – С. 103106;

  6. Крамаренко К. М. Чинники формування інвестиційного клімату аграрного сектора України / К.М. Крамаренко // Вісник ХНАУ. – Х., 2006. – № 2. – С. 147151. – (Серія «Економіка АПК і природокористування»);

  7. Крамаренко К. М. Сутність, критерії та принципи оцінки ефективності інвестицій / О. І. Гуторов, К. М. Крамаренко // Зб. наук. пр. ЛНАУ; за ред. В. Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2006. – № 62 (85). – С. 283–287. – (Серія «Економічні науки»);

  8. Крамаренко К. М. Стан та тенденції інвестування аграрного сектора України в контексті ринкових трансформацій / К. М. Крамаренко // Вісник ХНАУ. – Х., 2006. – № 8. – С. 169173. – (Серія «Економіка АПК і природокористування»);

  9. Крамаренко К. М. Аналіз сучасних класифікацій інвестицій / О. І. Гуторов, К. М. Крамаренко // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства [«Економічні науки»]. – Х.: ХНТУСГ, 2006. – Вип. 36. – С. 2428;

  10. Крамаренко К. М. Вплив обсягів інвестування на кінцеві результати діяльності сільськогосподарських підприємств / К. М. Крамаренко // Вісник ХНАУ. – Х., 2007. – № 2. – С. 132137. – (Серія «Економіка АПК і природокористування»);

  11. Крамаренко К. М. Оцінка інвестиційної привабливості аграрних підприємств / К.М. Крамаренко // Вісник ХНАУ. – Х., 2007. – № 9. – С. 175180. – (Серія «Економіка АПК і природокористування»);

  12. Крамаренко К. М. Теоретичні аспекти інвестиційного проектування та його особливості у сільському господарстві / О. І. Гуторов, Л. П. Рудь, К. М. Крамаренко // Інноваційна економіка. – 2008. – № 2. – С. 7783

Статті в інших наукових виданнях:

  1. Бойко К. М. Інвестування та відтворення земель сільськогосподарського призначення: необхідність, сучасний стан, оцінка ефекту / К. М. Бойко // Вісник ХІСП. Х., 2003. – Вип. 3 (5). – С. 195198. – (Серія «Екологія, техногенна безпека і соціальний прогрес»);

  2. Бойко К. М. Сучасний стан та проблеми іноземного інвестування аграрного сектора України / О. І. Гуторов, К. М. Бойко // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., (Суми, 13-16 травня 2003 р.).: [у 2 ч.] / Сум. нац. аграр. ун-т. – Суми: СНАУ, 2003. – Ч. 1. – С. 6266;

  3. Крамаренко К. М. Раціоналізація землекористування в аграрній сфері / К. М. Крамаренко // Екологізація сталого розвитку агросфери і ноосферна перспектива інформаційного суспільства: матеріали Міжнар. наук. конф. студентів, аспірантів і молодих учених, (Харків, 3 – 5 жовтня 2007 р.) / М-во аграрної політики, Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. Х.: ХНАУ, 2007. – С. 182;

  4. Крамаренко Е. Н. Необходимость оценки инвестиционной привлекательности сельскохозяйственных предприятий / Е. Н. Крамаренко // ХІІ Междунар. науч.-произв. конф.: материалы конф. [«Проблемы сельскохозяйственного производства на современном этапе и пути их решения»], (Белгород, 19 – 23 мая 2008 г.) / М-во с.-х. Российской Федерации, ФГОУ ВПО «Белгород. гос. с.-х. академия».– Белгород: Белгородская ГСХА. – 2008. – С. 306;

  5. Крамаренко К. М. Землі сільськогосподарського призначення як об’єкт інвестування / К. М. Крамаренко // Економічні, екологічні та соціальні проблеми сталого розвитку аграрного сектора економіки: матеріали Міжнар. наук. конф. студентів, аспірантів і молодих учених (Харків, 1 – 3 жовтня 2008 р.) / М-во аграрної політики, Харк. нац. аграр. ун-т ім. В. В. Докучаєва. –Х.: ХНАУ, 2008. – С. 41;

  6. Крамаренко К. М. Вплив формування ринку землі на інвестиційні процеси в сільськогосподарських підприємствах / К. М. Крамаренко // Макроекономічне регулювання інвестиційних процесів та впровадження стратегії інновативно-інноваційного розвитку в Україні: матеріали Міжнар. наук.-практ. конференції, (Київ, 23 – 24 жовтня 2008 р.).: [у 3 ч.] / РВПС України, НАН України. К.: РВПС України, НАН України, 2008. – Ч. 2. С. 268272;

  7. Крамаренко К. М. До питання визначення сутності ринку землі / К. М. Крамаренко // Актуальні проблеми розвитку обліку, аудиту, фінансів і менеджменту в агропромисловому виробництві України: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., (Харків, 20-21 листопада 2008 р.) / М-во аграрної політики, Харк. нац. аграр. ун-т ім. В. В. Докучаєва. Х.: ХНАУ, 2008. – С. 8991.