Лабенко Олександр Миколайович. Інвестиційна діяльність сільськогосподарських підприємств та її фінансування : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.
Анотація до роботи:
Лабенко О.М. Інвестиційна діяльність сільськогосподарських підприємств та її фінансування. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Національний аграрний університет, Київ, 2008.
Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних, методичних і практичних питань поліпшення інвестиційної діяльності сільськогосподарських підприємств шляхом удосконалення механізмів залучення фінансових ресурсів. Розглянуто теоретико-методологічні засади інвестиційної діяльності, досліджено сутність джерел фінансування інвестиційної діяльності, обґрунтовано відмінності між поняттями інвестування та фінансування, а також класифікацію джерел фінансування інвестиційної діяльності.
Визначено фактори, які найбільш суттєво впливають на формування прибутку сільськогосподарських підприємств, як основного джерела фінансування їх інвестиційної діяльності, та передбачено його зміну в залежності від зміни факторів впливу.
Удосконалено методику оцінки інвестиційної привабливості сільськогосподарських підприємств із застосуванням методу головних компонент факторного аналізу, відповідно до якого було проведено оцінку інвестиційної привабливості сільськогосподарських підприємств Вінницької області.
Визначено обсяги необхідних фінансових ресурсів для інвестицій в оновлення основних засобів сільськогосподарських підприємств району. Також обґрунтовано заходи з активізації залучення фінансових ресурсів для здійснення інвестиційної діяльності шляхом випуску та розміщення акцій сільськогосподарських підприємств на фондовій біржі.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо розвитку інвестиційної діяльності сільськогосподарських підприємств і збільшення обсягів її фінансування. Результати дослідження дозволили зробити висновки теоретичного, методичного та практичного характеру, які зводяться до наступного:
Обґрунтовано необхідність врахування соціальної складової при визначенні ефективності інвестиційної діяльності сільськогосподарських підприємств, у зв’язку із нерозривністю соціального захисту та підтримки сільських жителів з сільськогосподарським виробництвом. Оцінка економічної ефективності інвестиційної діяльності займає центральне місце в процесі обґрунтування та вибору інвестиційного проекту. Тому економічну та соціальну ефективність доцільно об’єднати у визначенні «якість інвестицій», під яким слід розуміти властивість інвестицій давати більший економічний ефект та/або отримувати позитивний соціальний ефект.
Значна кількість трактувань категорії «інвестиції» зумовлює потребу в їх узагальненні. З цією метою категорію «інвестиції» запропоновано визначати з точки зору макро- та мікроекономіки.
Для уникнення ототожнення понять «інвестування» та «фінансування» здійснено обґрунтування теоретичних відмінностей між ними. Встановлено, що інвестування та фінансування подібні в процесі орієнтованому на платежі. Відмінність між ними, полягає в меті – фінансування, на відміну від інвестування, не обов’язково передбачає отримання певного позитивного економічного, соціального та екологічного ефекту. За ресурсами інвестиції передбачають вкладення грошових коштів, матеріальних і нематеріальних активів в об’єкти підприємницької діяльності, тоді як фінансування передбачає вкладення лише фінансових ресурсів.
Джерелам фінансування інвестиційної діяльності сільськогосподарських підприємств притаманні певні особливості. Так, надходження фінансових ресурсів у вигляді компенсації частини відсоткової ставки по наданих банківських кредитах та вартості техніки сільськогосподарським товаровиробникам має наступні принципові відмінності: безкоштовність, неповерненість та відсутність вимоги частки капіталу суб’єкта господарювання. Тому запропоновано доповнити поділ джерел фінансування інвестиційної діяльності сільськогосподарських підприємств групою безкоштовних (контрольованих) фінансових ресурсів.
З метою збільшення ефективності управління прибутком сільськогосподарських підприємств визначено чинники, які найсуттєвіше впливають на його формування. Використання методу кореляційно-регресійного аналізу дозволило встановити найбільш вагомі фактори від яких залежить величина прибутку – капіталозабезпеченість, продуктивність праці та матеріальні витрати. Водночас виявлено позитивний вплив змін факторних ознак на зростання прибутку від операційної діяльності. Одержані результати можуть бути використані для управління прибутковістю сільськогосподарських підприємств.
Провідне місце в інвестиційній привабливості сільськогосподарських підприємств займають їх економічні показники. Здійснена комплексна оцінка виробничої діяльності 304 сільськогосподарських підприємств Вінницької області, за допомогою методу головних компонент факторного аналізу, яка дозволила виокремити шість головних компонент, що характеризують власні та залучені ресурси, власний капітал, платоспроможність, рентабельність активів, довгострокові вкладення, та прибутковість підприємства. Даний методичний підхід щодо визначення загального рейтингу інвестиційної привабливості дозволяє виявити диференціацію інвестиційної активності сільськогосподарських підприємств по адміністративних районах області.
Прогнозування необхідних обсягів інвестицій слугує основою для початку здійснення інвестиційної діяльності. З використанням економіко-математичної моделі оптимізовано виробничу структуру типового сільськогосподарського підприємства, в результаті чого спрогнозовано перспективну потребу обсягів інвестицій, джерела їх забезпечення та сформовано склад і структуру необхідної сільськогосподарської техніки, як для типового підприємства, так і для підприємств Погребищеньского району Вінницької області.
Для вирішення завдання збільшення фінансування інвестиційної діяльності сільськогосподарських підприємств за рахунок залучених фінансових ресурсів обґрунтовано доцільність активізації діяльність сільськогосподарських підприємств у напрямку проведення IPO з допомогою певних стимулів, які має забезпечити держава. Обґрунтовано внесення змін до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» щодо віднесення сплачених сум за послуги з розміщення та котирування акцій сільськогосподарських підприємств на біржах та позабіржових фондових майданчиках до валових витрат підприємства.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях:
Лабенко О.М. До питання про сутність понять "інвестування" та "фінансування"/ О.М. Лабенко // Агроінком. – 2005. – № 11–12. – С.64–67
Лабенко О.М. Внутрішні фінансові ресурси інвестиційної діяльності підприємств / О.М. Лабенко // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2006. – №97. – C.217–220
Лабенко О.М. Визначення основних факторів формування прибутку сільськогосподарських підприємств / О.М. Лабенко // Економіка АПК. – 2007. – №7. –C.112–114
Лабенко О.М. Оцінка інвестиційної привабливості сільськогосподарських підприємств / О.М. Лабенко // Облік і фінанси АПК. – 2007. – №8–10. – C.127–130
Лабенко О.М. До питання сутності ефективності інвестиційної діяльності / О.М. Лабенко // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка (Економічні науки). – 2007. – Вип. 64. – C. 332–337
Матеріали конференцій:
Лабенко О.М. Сучасний стан фінансування інвестиційної діяльності в сільському господарстві України / О.М.Лабенко: матеріали Всеукраїнської наукової конференції молодих учених, (Умань, 21-22 лют. 2008 р.) / Міністерство аграрної політики України, Уманський державний аграрний університет. – У.: УДАУ, 2008. – Ч.2. – С. 220-222