Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Андрушків Ірина Петрівна. Інвестування регіональної економіки та її ефективність в Україні : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Андрушків І.П. Інвестування регіональної економіки та її ефективність в Україні – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. Ужгородський національний університет, Ужгород, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню інвестиційного клімату регіону, стану та механізмів організації управління регіональним інвестуванням в Україні. Аналізуються особливості і проблеми внутрішнього і зовнішнього інвестування загалом та у регіональну економіку, зокрема. Висвітлено зарубіжний досвід інвестування регіональної економіки та його еволюцію в Україні.

На основі проведеного аналізу обґрунтовано пріоритети регіонального розвитку та напрями реалізації інвестиційної політики регіону, визначено основні напрями залучення іноземних інвестицій в регіональну економіку, складено прогнози надходження іноземних інвестицій в економіку Львівської області і запропоновано організаційний механізм управління ефективністю інвестування регіону.

У дисертації поглиблено теоретико-методологічні засади інвестиційного забезпечення регіональної економіки і запропоновано організаційний механізм управління ефективністю інвестування регіону. Виконана робота дає підстави сформулювати висновки теоретичного, методологічного та прикладного характеру.

1. Дослідження трактувань вітчизняних і зарубіжних вчених категорії «інвестиції» дало підстави стверджувати, що в економічній літературі не існує єдиної думки щодо сутності категорії “інвестиції», що обумовлено як складністю цієї категорії, так і наявністю кількох видів і форм капіталу та процесу інвестування. Економічна суть поняття «інвестиції» полягає у збільшенні обсягів капіталу, що функціонують у конкретній економічній системі за рахунок зростання пропозицій щодо використання виробничих ресурсів, які виникають внаслідок розширення потреб у виробничому споживанні. Для з’ясування сутності інвестицій суттєве значення має характеристика функцій, які вони виконують, їх класифікація за певними ознаками.

2. З’ясовано зміст та принципи розробки регіональної інвестиційної політики та визначено пріоритетні галузі економіки Львівської області, на які доцільно було б звернути більше уваги під час розробки довгострокової стратегії регіонального розвитку, а саме: сільське господарство; харчова, легка, електротехнічна, будівельна, деревообробна, паперова, нафтопереробна, машинобудівна, хімічна, нафтохімічна галузі та транспортна інфраструктура.

3. Досліджено, що інвестиційний клімат - поняття досить широке і охоплює все те, на що звертає увагу інвестор, коли оцінює на скільки сприятливі чи несприятливі умови для вкладення капіталу у певний регіон, враховуючи ідеологію і політику, економіку і культуру. Тому інвестиційний клімат як особлива підсистема в інституційній системі економіки, покликана створити передумови для найкращого використання суспільно-економічних відносин у розвитку і науково-технологічному відновленні продуктивних сил суспільства через активну інвестиційну діяльність.

Зроблено висновок, що поліпшенню інвестиційного клімату в Україні та її регіонах сприятиме розвиток міжнародної інвестиційної співпраці, що збільшить надходження інвестицій з-за кордону та їх ефективне використання.

4. Досліджено особливості та проблеми внутрішнього і зовнішнього інвестування в економіку регіону, що дає можливість стверджувати: внутрішні можливості інвестування регіону є обмежені і залежать від загальноекономічної ситуації в Україні, яка сьогодні негативно позначається на всіх інвестиційних процесах. За оцінками спеціалістів для створення повноцінної експортно орієнтованої економіки Україні необхідно 40-50 млрд. дол. США.

Одним з показників, які характеризують ступінь інтеграції країни та її регіонів у світове співтовариство, є іноземні інвестиції. Виявлена залежність цього показника від привабливості об’єкта інвестування. У цьому напрямі у регіоні позитивною тенденцією є те, що обсяг іноземних інвестицій збільшився, а темпи приросту іноземних інвестицій, залучених в економіку Львівської області, є одними з найвищих в Україні і становлять 38,5%, тоді як середній показник по Україні становить 21,7%. Найважливішими інвестиційними партнерами Львівської області є Польща, Німеччина, Угорщина, Швейцарія, Великобританія.

5. Для сталого розвитку території доцільно знайти можливості для залучення нових джерел інвестування, насамперед довгострокових банківських кредитів, страхових, інвестиційних та інших комерційних фондів. У регіоні необхідно створити централізовані фонди довгострокових кредитів для фінансування пріоритетних об’єктів.

6. Для виявлення закономірностей розвитку іноземного інвестування та перспектив залучення іноземних інвестицій в економіку Львівської області побудовано моделі трендів прямих іноземних інвестицій Польщі, Німеччини і Великобританії в економіку Львівської області, моделі трендів інвестицій в основний капітал Львівської області за галузями економіки, парні рівняння регресії залежності сукупних інвестицій в основний капітал від впливу інвестицій за галузями економіки Львівської області, лінійні моделі трендів інвестицій в основний капітал за галузями економіки Львівської області, лінійні і параболічні моделі трендів обсягів іноземних інвестицій з країн СНД і інших країн світу в економіку Львівської області, моделі трендів (прогнозу) прямих іноземних інвестицій в райони та міста обласного призначення Львівської області, з яких зроблено висновок, що обсяг іноземних інвестицій в економіку Львівської області у 2008-2009 рр. буде збільшуватись, що позитивно впливатиме на економічний розвиток області.

7. Розроблено організаційний механізм управління ефективністю інвестування регіону, який охоплює створення на рівні облдержадміністрації “Управління інвестиційно-інноваційної політики”, до складу якого внесені два відділи: “Відділ інвестиційної діяльності”, “Відділ з питань інноваційної політики”. Робота зазначеного управління сприятиме забезпеченню економічного та соціального розвитку регіону, збільшенню надходжень обсягів інвестицій в економіку регіону, насамперед в її пріоритетні галузі.

8. Досліджено зарубіжний досвід інвестування регіональної економіки та його еволюцію в Україні, запропоновано організаційно-функціональну модель Агентств регіонального розвитку України.

Застосування теоретико-методологічних положень та практичних рекомендацій щодо залучення інвестицій в регіональну економіку і поліпшення інвестиційного клімату сприятиме надходженню інвестицій в Україну та її регіони і ефективному їх використанню.

Публікації автора:

У фахових виданнях

  1. Андрушків І.П. Теоретичні аспекти інвестування / Ірина Петрівна Андрушків // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Ринкова трансформація України: зб. наук. праць / НАН України. Ін. рег. дослідж. – Л., 2004. – Вип. 1(XLV). – С. 214-218.

  2. Андрушків І.П. Економіко-правові засади інвестиційної діяльності / Ірина Петрівна Андрушків // Наук. вісник: Зб. наук.-тех. праць. - Вип. 14.1. – Л: УкрДЛТУ. – 2004. – С. 216-219.

  3. Андрушків І. П. Чинники державного регулювання інноваційного розвитку / Ірина Петрівна Андрушків // Наук. вісник: Зб. наук.-тех. Праць. - Вип. 14.7. – Л. УкрДЛТУ. – 2004. – С. 313 – 317.

  4. Андрушків І.П. Аналіз підходів до реалізації інвестиційної політики регіонального розвитку/ Ірина Петрівна Андрушків // Вісник ЛКА. – Сер. екон. – Вип. 14 .- Л., 2004. – С. 110 – 113.

  5. Андрушків І.П. Залучення іноземних інвестицій в економіку регіону (на прикладі Львівської області) / Ірина Петрівна Андрушків // Вісник ЛКА. – Сер. екон. - Вип. 15. – Л.- 2004. – С. 246 – 253.

  6. Андрушків І.П. Механізм інвестування інноваційного розвитку шляхом створення СВЕЗ / Ірина Петрівна Андрушків // Вісник ЛКА. – Сер. екон. – Вип. 19. – Л., 2006. –– С.412 – 417.

  7. Андрушків І.П. Державне регулювання та проблеми розвитку ринку інновацій / Ірина Петрівна Андрушків // Вісник ЛКА .- Сер. екон. – Вип. 27. – Л., 2007. –– С. 333 - 336