Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Чудовець Віталій Васильович. Інвентаризація як метод обліку і контролю діяльності сільськогосподарських підприємств : Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. — К., 2006. — 250арк. — Бібліогр.: арк. 181-199.



Анотація до роботи:

Чудовець В.В. Інвентаризація як метод обліку і контролю діяльності сільськогосподарських підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних, методичних і практичних питань інвентаризації на сільськогосподарських підприємствах, а також розробці на цій основі рекомендацій з удосконалення нормативно-методологічної бази та документального забезпечення процесу інвентаризації.

Уточнено зміст поняття інвентаризації, визначено її мету та завдання. Доповнено склад суб’єктів і об’єктів інвентаризації на сільськогосподарських підприємствах, систематизовано класифікацію її видів.

Виявлено особливості, проблеми та перспективи інвентаризаційної роботи в сільському господарстві. Виділено етапи процесу інвентаризації та конкретизовано методику її здійснення. Обґрунтовано роль інвентаризації для забезпечення належної якості фінансової звітності.

Вдосконалено документальне забезпечення інвентаризаційного процесу. Уточнено механізм визначення результатів інвентаризації та порядок їх відображення в бухгалтерському і податковому обліку. Запропоновано й обґрунтовано методику оцінки якості інвентаризації.

Комплексне дослідження питань, пов’язаних з організацією і проведенням інвентаризації у сільськогосподарських підприємствах, дозволило зробити такі висновки:

  1. У результаті дослідження історичних умов, етапів та напрямів розвитку інвентаризації виявлено сформовані в минулі історичні періоди завдання інвентаризації, які залишаються актуальними на сучасному етапі. Серед них виділяються: перевірка величини земельного фонду, забезпечення достовірності даних балансу, переоцінка активів і зобов’язань, визначення фінансових результатів діяльності, вартісна оцінка лісових угідь та інше. Це дозволяє врахувати позитивні моменти і недоліки, які мали місце при реалізації зазначених завдань в минулому та розширити коло проблем, що здатна вирішити інвентаризація, а також вибрати оптимальну модель її здійснення.

  2. Уточнено місце інвентаризації в методології обліку і контролю, що дало можливість віднести її до основних методів обліку і контролю. Визначено, що метою проведення інвентаризації є необхідність забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку і фінансової звітності та контроль за збереженням майна. З’ясовано, що здійснені реформи агропромислового комплексу та бухгалтерського обліку в Україні доповнили перелік завдань, які вона повинна вирішити, а саме: перевірка реальної вартості та оцінки активів, власного капіталу та зобов’язань підприємства, правильності визнання активів, оцінка біологічних активів, уточнення вартості пайового фонду колишніх колективних сільськогосподарських підприємств тощо.

  3. Виходячи із результатів дослідження місця інвентаризації в методології обліку і контролю, її мети, завдань, об’єктів та суб’єктів та інших понять, що розкривають її суть, сформульовано визначення інвентаризації як методу обліку і контролю, за допомогою якого здійснюється перевірка і документальне підтвердження наявності, стану й оцінки активів, власного капіталу та зобов’язань підприємства для забезпечення достовірності даних обліку та звітності, контролю за збереженням майна.

  4. Враховуючи необхідність науково обґрунтованого вивчення і уточнення етапів здійснення інвентаризації, у процесі дослідження запропоновано її поділ на організаційно-підготовчий, технологічно-документальний, порівняльно-аналітичний та результативний (підсумковий) етапи. На основі цього вдосконалено і систематизовано методику проведення інвентаризації матеріальних активів, власного капіталу, дебіторської та кредиторської заборгованості. Конкретизовано набір інвентаризаційних процедур та прийомів, які здійснюються на окремих етапах і залежать від обраних об’єктів інвентаризації.

  5. Встановлено однорідність якісних характеристик фінансової звітності (зрозумілість, доречність, достовірність та зіставність) за міжнародними стандартами фінансової звітності та національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. Обґрунтовано, що інвентаризація як метод обліку і контролю забезпечує дотримання таких вимог до фінансових звітів, як достовірність та зрозумілість.

  6. Розроблено форми документів для оформлення інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зокрема Інвентаризаційного опису земельних ділянок, які перебувають у власності (постійному користуванні) та орендованих земельних ділянок, що дозволяють зафіксувати результати інвентаризації стосовно перевірки документального оформлення права власності на землю, постійного користування землею, оренди землі, грошової оцінки землі та фактичної перевірки земельних ділянок. Використання вищезазначених документів сприяє підвищенню раціональності, об’єктивності та ефективності процесу інвентаризації землі й забезпечує належний контроль за її використанням і правильністю відображення в обліку.

  7. Виходячи з того, що недостатньо врегульованою залишається проблема документування інвентаризації нематеріальних активів, запропоновано форму Інвентаризаційного опису нематеріальних активів, яка дає можливість задокументувати інвентаризацію об’єктів нематеріальних активів усіх без винятку груп. Вдосконалено форму Акту звіряння розрахунків та Акту інвентаризації розрахунків (форма № інв-17), що усуває недоліки з документального забезпечення інвентаризації розрахунків. Також розроблено форму Відомості результатів інвентаризації, що містить дані про результати оцінки якості інвентаризації, результати інвентаризації активів, перелік матеріально відповідальних осіб, у яких виявлено нестачі та лишки, результати перевірки стану та оцінки активів та зобов’язань та ін.

  1. З метою впорядкування обліку результатів інвентаризації рекомендовано включити в Інструкцію № 69 порядок списання нестач в межах норм природного убутку; визначити і законодавчо закріпити єдиний систематизований перелік норм природного убутку; привести у відповідність вимоги положень (стандартів) бухгалтерського обліку, Методичних рекомендацій з обліку основних засобів та Інструкції № 69 щодо обліку лишків основних засобів та ін.

  2. На основі вивчення та аналізу законодавчих і нормативних актів з питань оподаткування доведено неправомірність стягнення з підприємств в бюджет різниці між сумою відшкодування завданих збитків від розкрадання, нестачі та псування матеріальних цінностей та їх балансовою вартістю, розрахованої відповідно до Порядку № 116.

  3. Розроблено власну методику оцінки якості інвентаризації, в основу якої закладена перевірка передумов забезпечення якості інвентаризації на кожному етапі інвентаризації та розрахунок коефіцієнтів якості окремого етапу інвентаризації та інвентаризації загалом. Така методика дозволяє зацікавленим особам (власникам та керівникам підприємства, працівникам бухгалтерії, аудиторам та іншим) реально оцінити ефективність та об’єктивність проведеної інвентаризації та бути впевненими в надійності і точності її результатів, що є підставою для коригування даних бухгалтерського обліку і фінансової звітності.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

1. Чудовець В.В. Завдання інвентаризації в умовах реформування системи агропромислового комплексу України // Збірник наукових праць ПДАТА. Випуск 12. Том 2 (Економічний факультет) / За редакцією М.І. Бахмата. – Кам’янець-Подільський, 2004. – С.224-226.

2. Чудовець В.В. Інвентаризація як метод бухгалтерського обліку діяльності сільськогосподарських підприємств // Міжнародний науково-виробничий журнал „Економіка АПК”. – № 9. – 2004. – С.99-103.

3. Чудовець В.В. Вимоги до фінансової звітності в контексті євроінтеграції та глобалізації // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. Економіка. Частина ІІ. – №4. – 2004. – С.281-287.

4. Чудовець В.В. Оцінка якості інвентаризації та її етапів // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 199: В 4 т. Том І. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С.201-208.

5. Чудовець В.В. Виділення етапів інвентаризаційного процесу як важлива передумова створення ефективної методики проведення інвентаризації // Формування ринкових відносин в Україні. – № 11. – 2005. – С. 92-97.

Тези доповідей

1. Чудовець В.В. Завдання інвентаризації: від витоків до сучасності // Збірник тез та виступів на міжнародній науково-практичній конференції „Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи”. Частина І. Проблеми адаптації бухгалтерського обліку АПК України до міжнародних правил та вимог / За редакцією П.Т. Саблука, М.Я. Дем’яненка, В.М. Жука. – К.: ННЦ „ІАЦ”, 2003. – С.143-148.

2. Чудовець В.В. Роль інвентаризації у забезпеченні достовірності фінансової звітності // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції „Бухгалтерський облік та фінансова звітність як інструменти контролю” – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.109-111.

3. Чудовець В.В. Інвентаризація статей балансу як передумова підвищення якості аналізу фінансової звітності підприємства // Реформування фінансово-кредитної системи і стимулювання економічного зростання: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. Тези доп. (4-5 черв. 2004 р.) / Відп. ред. Р.А. Слав’юк. – Луцьк: РВВ „Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2004. – С.138-140.

4. Чудовець В.В. Застосування комп’ютеризації та автоматизації для підвищення ефективності інвентаризаційного процесу // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень 2004”. Том 43. Бухгалтерський облік і аудит. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.57-58.

5. Чудовец В.В. Инвентаризация – один из главных методов учёта и контроля // Материалы научно-практической конференции „Перспективные разработки науки и техники”. Том 5. Экономические науки. – Белгород: Руснаучкнига; Днепропетровск: Наука и образование, 2004. – С.54-58.

6. Чудовець В.В. Проблеми визначення етапів здійснення інвентаризаційного процесу // Інтеграція країн з перехідною економікою в світовий економічний простір: стан і перспективи: Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2005. – С.415-417.