Бахмутян Наталя Віталіївна. Інтенсифікація процесу сушіння фруктово-ягідної сировини в завислому шарі : Дис... канд. наук: 05.18.02 - 2007.
Анотація до роботи:
Бахмутян Н.В. Інтенсифікація процесу сушіння фруктово-ягідної сировини в завислому шарі. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.18.12 – процеси та обладнання харчових, мікробіологічних та фармацевтичних виробництв.
Одеська національна академія харчових технологій Міністерства освіти і науки України, Одеса, 2007.
Дисертаційна робота присвячена інтенсифікації процесу сушіння фруктово-ягідної сировини в завислому шарі, з метою створення методів розрахунку та обґрунтовування ефективних режимів сушіння.
Проведений комплекс аналітичних і експериментальних досліджень підтвердив можливість інтенсифікації процесу сушіння фруктово-ягідної сировини в завислому шарі.
Визначено статичні характеристики висушених продуктів: рівноважний вологовміст як функція температури і відносної вологості повітря, хімічного потенціалу і питомої термічної вологоємності.
Розраховані коефіцієнти в рівнянні тривалості сушіння по методу Філоненко - Грішина для фруктово-ягідної сировини.
Розроблені методи розрахунку сушильної установки для сушіння в завислому шарі. Отримана модель сушки плодів і ягід, заснована на принципі суперпозиції і впливі коефіцієнта активності води на масовіддачу
Встановлений вплив режимних параметрів на зміну хімічних і біохімічних показників. Значне скорочення тривалості сушки дозволяє поліпшити органолептичні і біохімічні показники сушеного продукту при зменшенні витрати теплоти на процес сушіння.
В роботі використано нетрадиційну сировину для сушильної промисловості: айва, чорна смородина, обліпиха, аронія, горобина червона, що дозволяє розширити асортимент сухофруктів, використовуючи «місцеву» сировину, підвищити якість сушених продуктів та зменшити собівартість вітчизняної продукції.
Створені теоретично обґрунтовані і експериментально підтверджені методи розрахунку ефективних режимів сушіння фруктово-ягідної сировини в завислому шарі.
Встановлено, що висока температура і швидкість сушильного агента інтенсифікує процес сушіння та приводить до зниження питомих енерговитрат. Порівняно з сучасними конвективними сушильними установками питомі енерговитрати при сушінні в завислому шарі зменшуються на 3,0 – 3,7 МДж/кг.
Науково обґрунтовано, що застосування високих температур сушильного агента уповільнює зростання температури в центральних шарах за рахунок інтенсивного випаровуванні вологи у всьому об'ємі матеріалу. Підвищення температури і зменшення тривалості процесу сушіння скорочує загальну теплову дію на продукт, що сприяє кращому збереженню біологічної цінності досліджуваних продуктів. Режими сушіння фруктово-ягідної сировини, що рекомендуються: температура сушильного агента 100120 0С, швидкість сушильного агента 5 м/с.
Проведений комплекс аналітичних і експериментальних досліджень підтвердив можливість істотної інтенсифікації процесу сушіння фруктово-ягідної сировини в завислому шарі. Процес сушіння інтенсифікується від 3,3 до 12 разів.
Визначено, що питомі навантаження матеріалу при сушінні в завислому шарі складають до 100 кг/м2, що в 12 разів більше в порівнянні із сушінням в стрічкових та тунельних сушильних установках, які використовуються в сушильної промисловості України.
Визначені термодинамічні характеристики для аронії, чорної смородини, обліпихи та горобини. Встановлено, що величина хімічного потенціалу і питомої ізотермічної вологоємкості зростає з підвищенням вологовмісту і температури.
Розроблена інженерна методика, за допомогою якої можливо проводити розрахунок процесу сушіння для широкого діапазону температур і різної рослинної сировини та оптимізувати температурні режими для продуктів. Оптимальний температурний режим для сушіння груш 110 0С.
Отримані в роботі результати дають можливість розширити асортимент сушених плодів і ягід на Україні за рахунок використання нетрадиційної сировини для сушильної промисловості: айви, чорної смородини, обліпихи, аронії, горобини червоної, підвищити якість сушених продуктів, знизити енерговитрати і інтенсифікувати процес сушіння.
Публікації автора:
Грішин М.О. Кінетика сушіння ягід чорної смородини в завислому шарі / М.О. Грішин, Н. В. Бахмутян //Холодильна техніка і технологія. – 2004. - № 6. – С. 48 – 50.
Особистий внесок здобувача: дослідженні технології сушіння чорної смородини та проведена математична обробка кривих сушіння.
Грішин М. О. Кінетика сушіння груш у завислому шарі/ М.О. Грішин, Н. В. Бахмутян // Зб. наук. пр. ОДАХТ. – Одеса, 2004. – Вип. 27. – С. 47 – 50.
Особистий внесок здобувача: дослідженні технології сушіння груш та проведена математична обробка кривих сушіння.
Бахмутян Н. В. Исследование процесса сушки плодов и ягод во взвешенном слое / Н. В. Бахмутян, И.В. Безбах // Зб. наук. пр. ОДАХТ. Одеса, 2006. – Вип. 28. – С. 112 – 116.
Особистий внесок здобувача: розроблені та обґрунтовані технологічні параметри сушіння в завислому шарі інтенсифікованим способом:
Бахмутян Н. В. Моделирование процесса сушки плодов и ягод во взвешенном слое / Н. В. Бахмутян, И.В. Безбах // Зб. наук. пр. ОДАХТ. Одеса, 2007. – Вип. 30. – С. 146 – 149.
Особистий внесок здобувача: запропоновано новий підхід для розрахунку коефіцієнту масовіддачі при сушінні в завислому шарі
Особистий внесок здобувача: досліджено влив природних барвників на плодові наповнювачі
Гришин М.А. Биохимические и химические изменения дикорастущих ягод в процессе сушки / М.А. Гришин, Н. В. Бахмутян // Тези доповідей міжн. наук.-практ. конф.«Харчові технології – 2005» 12 – 14 жовтня 2005 р.- ОНАХТ. – Одеса, 2005. – С. 54 – 54.
Особистий внесок здобувача: дослідженні хімічні та біохімічні зміни складу ягід під час сушіння.
Гришин М.О. Интенсификация процесса сушки семечковых плодов во взвешенном слое./ М.О. Гришин, Н. В. Бахмутян //Материалы II межд. науч.- практ. конф. «Современные энергосберегающие тепловые технологии (Сушка и тепловые процессы) СЭТТ – 2005» 11 – 14 октября 2005. – г. Москва, 2005. – С. 295 – 298.
Особистий внесок здобувача: досліджено влив питомого навантаження, температури сушильного агента на тривалість процесу сушіння насіннєвих плодів.
Гришин М.А. Математическое моделирование сушки в кипящем слое/ М.А. Гришин, Н. В. Бахмутян // Тезисы докладов IV межд. конф. «Проблемы промышленной теплотехники» 26 – 30 сентября 2005 г, Киев, 2005. – С. 208 – 209.
Особистий внесок здобувача: отримано критеріальне рівняння для розрахунку процесу сушіння в завислому шарі.