Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Оляднічук Наталія Володимирівна. Інтенсифікація галузей тваринництва в сільськогосподарських підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Оляднічук Н. В. Інтенсифікація галузей тваринництва в сільськогосподарських підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК). – Білоцерківський національний аграрний університет, Біла Церква, 2009.

Дисертація присвячена вивченню й розробці теоретичних та методичних положень, практичних рекомендацій щодо інтенсифікації галузей тваринництва в сільськогосподарських підприємствах регіону.

Досліджено сучасний стан та тенденції виробництва продукції тваринництва в підприємствах Черкаської області. Виявлено чинники впливу на ефективність інтенсифікації виробництва продукції тваринництва в сільськогосподарських підприємствах.

На основі використання економіко-математичного моделювання обґрунтовано перспективи високоефективного розвитку галузі тваринництва. Запропоновано шляхи підвищення економічної ефективності інтенсифікації стратегічних галузей тваринництва в аграрних підприємствах регіону з елементами інновацій. Значну увагу приділено розвитку великотоварного виробництва. Визначено економічний ефект капіталовкладень у розвиток інтенсифікації галузей молочного та м'ясного скотарства і свинарства.

Результатом дисертаційного дослідження є теоретичне узагальнення та розв’язання наукового завдання щодо удосконалення напрямів інтенсифікації галузей тваринництва в сільськогосподарських підприємствах. Узагальнення результатів наукового відстеження дозволяє зробити наступні висновки.

1. Інтенсифікація виробництва – це процес концентрації сукупних затрат уречевленої і живої праці у розрахунку на голову худоби, що передбачає збільшення виходу продукції і підвищення економічної ефективності її виробництва. Інтенсифікація виробництва сільськогосподарської продукції полягає у веденні розширеного виробництва, яке забезпечується за рахунок додаткових капіталовкладень, технічно удосконалених засобів виробництва і висококваліфікованої праці в розрахунку на голову тварин.

2. Особливістю інтенсифікації тваринництва в сучасних умовах є процес концентрації капіталу і трудових ресурсів на 1 голову тварин з урахуванням сучасних інноваційних розробок у галузі, що в кінцевому результаті сприятиме виробництву конкурентоспроможної продукції, дозволить забезпечити економічне зростання підприємства, формування й розвиток людського капіталу, збереження навколишнього природного середовища.

3. Використовувані методики визначення ефективності капітальних вкладень у галузь тваринництва та оцінки економічної ефективності інтенсифікації не враховують усіх аспектів галузевого виробництва. У зв’язку з цим удосконалено методичні підходи до розрахунку коефіцієнта ефективності капітальних вкладень на підприємствах тваринницької галузі, у якому пропонується ураховувати компенсацію за кредитами банку, передбачену державою для сільськогосподарських підприємств з метою відшкодування витрат на придбання ними новітнього обладнання вітчизняного виробництва або зарубіжних аналогів.

Для оцінки результативності інтенсифікації пропонується застосовувати витратно-продуктивний коефіцієнт, який відображає співвідношення темпів підвищення витрат на 1 голову тварин і темпів росту продуктивності останніх, що дозволить коригувати факторно-результативні параметри.

4. Аналіз розвитку тваринництва в Черкаській області свідчить, що поголів'я тварин на 1 січня 2008 р. в сільськогосподарських підприємствах налічувало: великої рогатої худоби – 142,3 тис. голів, у тому числі корів – 45,2 тис. гол.; свиней – 195,1 тис. гол., що становить 16,4%, 18,0% та 24,5% рівня 1991 р. Проте, частка Черкаської області в загальному обсязі виробництва продукції тваринництва по Україні є вагомою і досягла 14,8% виробництва м'яса всіх видів, а молока – 9,1%. Продуктивність тварин у сільськогосподарських підприємствах регіону має тенденцію до зростання. У 2007 р. середній надій на одну корову в рік та середньодобовий приріст свиней є найвищими за досліджуваний період.

5. Пріоритетними напрямами забезпечення розвитку тваринництва регіону на перспективу слід вважати підтримку структурної перебудови у тваринництві, яка надається через інвестиції; активізацію чинників інтенсивного відтворення через поліпшення якості кормової бази, селекційно-племінної справи, впровадження сучасних інноваційних технологій, підготовку висококваліфікованих кадрів, проведення ветеринарних і санітарних заходів.

6. Одним з основних чинників забезпечення інтенсивного розвитку галузей тваринництва в досліджуваному регіоні є досягнення оптимального співвідношення галузей, виробничої спеціалізації та концентрації поголів’я тварин. Запропонований методичний підхід щодо формування економіко-математичної моделі оптимізації структури сільськогосподарського виробництва через розширення множини обмежень за макро- та мікроелементами дозволяє збалансувати кормові раціони.

7. У результаті дослідження встановлено, що одним із факторів, який безпосередньо впливає на рівень продуктивності тварин та формує собівартість виробленої продукції є вибір методу утримання тварин. Аналіз організаційно-економічних підходів до виробництва молочно-м’ясної продукції у сільськогосподарських підприємствах регіону дає підстави стверджувати, що інтенсифікація тваринництва з використанням інноваційних ресурсозберігаючих технологій (утримання тварин у спорудах полегшеної конструкції з роликовим тендовим покриттям, доїння корів у доїльному залі, годування тварин однотипним раціоном (раз на добу) за кормовим «шведським» столом) є прогресивною і дозволяє зменшити витрати на третину в розрахунку на 1 голову.

8. Доведено, що розвиток молочно-м’ясного скотарства та свинарства досліджуваного регіону у перспективі має базуватися на техніко-економічному оновленні ресурсної бази сільськогосподарських підприємств. Обґрунтовано поетапне відродження тваринництва з урахуванням наявного ресурсного потенціалу через покращення генетичного потенціалу сільськогосподарських тварин і впровадження сучасних інноваційних технологій, що сприятиме спеціалізації виробництва та концентрації поголів’я тварин і дасть змогу забезпечити конкурентоспроможність продукції та підприємств на ринку.

Для молочного скотарства техніко-технологічне оновлення дозволить наростити поголів’я корів до 122 тис. голів з продуктивністю 4930 кг на рік від корови. Рівень рентабельності галузі становитиме 55,7%. Прогнозується, що при цьому молокопереробні підприємства на 55% будуть завантажені молочною сировиною великотоварних сільськогосподарських підприємств, яка відповідає галузевим і міжнародними стандартам.

Для прибуткового виробництва яловичини та телятини потрібно мати не менше 900 голів у розрахунку на 1 сільськогосподарське підприємство. При середньодобових приростах 800 г виробництво продукції підприємствами регіону до 2015 року досягне 75 тис. т при рівні рентабельності 24,4%.

Згідно з інноваційним проектом «Створення високопродуктивних стад великої білої породи свиней різного напрямку продуктивності», розробленого Черкаським Центром наукового забезпечення агропромислового виробництва доцільно збільшити середньодобові прирости тварин до 600 г і поголів'я – до 45 тис. голів. Внаслідок цього сільськогосподарські підприємства Черкаської області до 2015 р. зможуть збільшити виробництво свинини до 42 тис. т. Рівень рентабельності галузі досягне 21,7%, а в спеціалізованих підприємствах – 58,3%.

9. Важливою умовою інтенсивного розвитку тваринництва в сільськогосподарських підприємствах є дієвість державної підтримки, яка за період дослідження забезпечувала прибутковість молочного скотарства та знижувала рівень збитковості м’ясного скотарства і свинарства. Враховуючи обмеженість державного бюджету, державна підтримка тваринництва повинна відповідати наступним принципам: адресність, цілеспрямованість, системність, що сприятиме стійкості виробництва продукції тваринництва, підвищенню його ефективності та конкурентоспроможності.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях (одноосібні):

  1. Джугостранська Н. В. Особливості інтенсифікації молочного скотарства / Н. В. Джугостранська // Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК. Част. 2. Організація виробництва та земельні відносини / За ред. П. Т. Саблука, Київ. : ІАЕ. – 2001. – С. 125 – 129.

  2. Джугостранська Н. В. Шляхи відродження галузі свинарства / Н. В. Джугостранська // Вісник ХНАУ. Сталість, екологізація і ефективність сільськогосподарського виробництва в умовах аграрної реформи : зб. наук. праць Харк. нац. аграр. ун-ту. – 2002. – № 8. – С. 47 – 50 (Серія «Економіка АПК і природокористування»).

  3. Джугостранська Н. В. Інтенсифікація галузей тваринництва – необхідна вимога сьогодення / Н. В. Джугостранська // Аграрний вісник Причорномор’я : зб. наук. праць. Вип. № 22. – 2003. – С. 612 – 616.

  1. Джугостранська Н. В. Соціально-економічна значимість молочного скотарства та шляхи відродження галузі на Черкащині / Н. В. Джугостранська : зб. наук. праць Луган. нац. аграр. ун-ту за ред. В. Г. Ткаченко. – Луганськ : Вид-во ЛНАУ, 2004. – № 34 (46). – С. 148 – 151. (Серія «Економічні науки»).

  2. Джугостранська Н. В. Стан, тенденції і рівень розвитку та шляхи підвищення економічної ефективності тваринництва / Н. В. Джугостранська : зб. наук. праць Харк. нац. ун-ту ім. В. В. Докучаєва. Вісник ХНАУ, 2004. – № 4. – С. 193 – 197.

  3. Оляднічук Н. В. Зміцнення кормової бази – основа інтенсифікації галузі тваринництва агроформувань Черкащини / Н. В. Оляднічук // Вісник аграрної науки Причорномор’я Миколаїв. держ. аграр. ун-ту [редкол. : В. С. Шебанін (гол. ред.) та ін.]. – Миколаїв. Вип. 3 (27). – 2004. – С. 139 – 145.

  4. Оляднічук Н. В. Економічна ефективність інтенсифікації тваринництва на Черкащині / Н. В. Оляднічук // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства : Економічні науки. Ринкова трансформація економіки АПК. Вип. 32. – Х. : ХНТУСГ. – 2004. – С. 215 – 218.

  5. Оляднічук Н. В. Причини занепаду тваринництва та проблеми його відродження / Н. В. Оляднічук // Економіка АПК. – 2004. – № 11. – С.70– 75.

  6. Оляднічук Н. В. Собівартість і ціна : їх вплив на прибутковість галузей тваринництва Черкаської області / Н. В. Оляднічук : зб. наук. праць Уман. держ. аграр. ун-ту [редкол. : П. Г. Копитко (відп. ред.) та ін.]. – Умань, 2005. – Вип. 61. – Ч. 2. – С. 80 – 87.

  7. Оляднічук Н. В. Проблеми розвитку тваринництва та резерви підвищення ефективності галузі / Н. В. Оляднічук : зб. наук. праць Луган. нац. аграр. ун-ту / за ред. В. Г. Ткаченко. – Луганськ : Вид-во ЛНАУ. – 2006. – № 61/84. – С. 369 – 373 (Серія «Економічні науки»).


  8. Оляднічук Н. В. Державна підтримка аграрного виробництва – запорука успіху / Н. В. Оляднічук // Наукові засади реалізації аграрної політики в Україні : зб. наук. праць Харк. нац. аграр. ун-ту. – 2006. – № 8. – С. 249 – 253 (Серія «Економіка АПК і природокористування»).

  9. Оляднічук Н. В. Висока якість продукції тваринництва – гарантія її конкурентоспроможності / Н. В. Оляднічук // Вісник ХНАУ. Ефективність використання ресурсного потенціалу в умовах сталого розвитку сільського господарства. – 2007. – № 6. – С. 61 – 65 (Серія «Економіка АПК і природокористування»).

  10. Оляднічук Н. В. До розвитку м’ясних галузей тваринництва Черкащини / Н. В. Оляднічук // Економіка АПК. – 2007. – № 3. – С. 38 – 43.

  11. Оляднічук Н. В. Інтенсифікація молочного скотарства на інноваційній основі в аграрних формуваннях Черкащини / Н. В. Оляднічук // Економіка АПК. – 2007. – № 7. – С. 105 – 111.

  12. Оляднічук Н. В. Ефективність інноваційних технологій при виробництві яловичини / Н. В. Оляднічук // Економіка АПК. – 2008. – № 3.– С. 55 – 60.

  13. Оляднічук Н. В. Основні напрями підвищення рівня інтенсифікації свинарства / Н. В. Оляднічук // Економіка АПК. – 2008. – № 6. – С. 90 – 94.

Статті у фахових виданнях (у співавторстві):

  1. Уланчук В. С. Особливості підвищення ефективності виробництва продукції тваринництва в Черкаській області / В. С. Уланчук, Н.В. Оляднічук : зб. наук. праць Уман. держ. аграр. ун-ту [редкол. : П. Г. Копитко (відп. ред.) та ін.] – Умань, 2005. – Вип. 59. – С. 410 – 418 (автору належить обґрунтування шляхів підвищення ефективності виробництва продукції тваринництва в регіоні).

  2. Уланчук В. С. Проблеми підвищення економічної ефективності м’ясних галузей тваринництва Черкащини / В. С. Уланчук, Н. В. Оляднічук // СХІД. – 2005. – № 2 (68). – С. 30 – 34 (автору належить збір, обробка інформації та групування даних).

  3. Уланчук В. С. Вдосконалення спеціалізації – фактор інтенсифікації тваринництва в аграрному виробництві / В. С. Уланчук, Н. В. Оляднічук : зб. наук. праць Уман. держ. аграр. ун-ту [редкол. : П. Г. Копитко (відп. ред.) та ін.] – Умань, 2008. – Вип. 67. – Ч. 2 : Економіка. – С. 47 – 54 (автору належить формування економіко-математичної моделі оптимізації структури сільськогосподарського виробництва).

У матеріалах науково-практичних конференцій:

  1. Джугостранська Н. В. Основні тенденції і рівень розвитку виробництва продукції тваринництва в умовах ринкових відносин / Н. В. Джугостранська : матеріали Всеукр. конф. молод. вчених [редкол. : П. В. Костогриз (відп. ред.) та ін.] – Умань, 2004. – С. 160 – 163.


  2. Оляднічук Н. В. Методика визначення ефективності інтенсифікації галузей тваринництва / Н. В. Оляднічук // Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці : матеріали Міжнар. наук. – теор. конф. – В 3-х ч., Житомир : Вид-во «Держ. агроекол. ун-т», 2005. – Ч. 2. – 63 – 67.

  3. Оляднічук Н. В. Інноваційна стратегія аграрного сектору – основа конкурентоспроможності продукції / Н. В. Оляднічук : матеріали Всеукр. конф. молод. вчених [редкол : П. Г. Копитко (відп. ред.) та ін.] – Умань, 2007. – С. 221 – 222.