Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Шульга Наталія Петрівна. Інтегрована система контролінгу в управлінні банком : дис... д-ра екон. наук: 08.06.01 / Київський національний торговельно-економічний ун-т. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Шульга Н.П. Інтегрована система контролінгу
в управлінні банком. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.01 "Економіка, організація та управління підприємствами". – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено формуванню методології контролінгу, відповідно до якої він розглядається як інтегрована система сервісної підтримки управління одночасно в трьохвекторному вимірі: стратегічного та оперативного портфеля (портфельний підхід); взаємопов’язаних складових менеджменту (композиційний підхід); процесів планування, аналізу та контролю (процесний підхід).

Змістовно конкретизовано розуміння контролінгу як сервісної підтримки інтегрованого управління портфелями банку, яке здійснюється в контексті виділення окремих міні-портфелів; фінансового та маркетингового аспектів; трьох компонентів (стратегічної, ризико-комерційної та фінансової). З’ясовано роль контролінгу в сервісному супроводженні управління стратегічним портфелем та визначено напрями його збалансування. Сформульовано теоретичні положення ризик-контролінгу, в яких зазначено його мету, об’єкт, функції та принципи.

Розширено теоретичні положення збалансованої системи показників та окреслено етапи, за якими доцільно її впровадження в банках. Розроблено концептуальні положення управління плановим балансом за рахунок ідентифікації факторів впливу на його структуру, визначення етапів оптимізації, схеми моделювання планової структури балансу банку. Обґрунтовано наукові засади управління бюджетом у банку з позиції процесу і системи, а також цілі, функції, завдання та принципи. Наведено класифікацію моделей управління бюджетом у банку.

Викладено теоретико-практичні засади інформаційного забезпечення управління банком у контексті реалізації функцій контролінгу. Розвинуто теоретичний підхід до організаційної побудови служби контролінгу та запропоновано систему критеріїв для оцінки результативності її діяльності.

За результатами дослідження сформульовано висновки концептуально-теоретичного, методологічного та науково-прикладного характеру, які відображають вирішення завдань дисертаційного дослідження відповідно до поставленої мети.

1. Для своєчасної й ефективної адаптації до змін у зовнішньому середовищі, постійного оновлення діяльності згідно із визначеними цільовими орієнтирами банку як складної, відкритої економічної системи необхідна суттєва трансформація всіх підсистем менеджменту та орієнтація його в перспективі на додану вартість, що забезпечить цілісне уявлення процесу управління.

Управління банком на основі філософії доданої вартості потребує впровадження інтегрованої системи управління ризиками, міжнародних стандартів якості обслуговування клієнтів, новітніх досягнень науки
і техніки, а також проведення реінжинірингу всіх бізнес-процесів у банку. Управління банком з орієнтацією на додану вартість здійснюється
в системі координат "потенціал-ризики-прибуток", що дозволяє урівноважити зростання потенціалу з граничним рівнем ризиків та мінімально прийнятним рівнем прибутковості банківської діяльності. Індикатори акціонерної та економічної доданої вартості використовуються для оцінки ефективності обраних стратегій, результативності діяльності банку і його окремих калькуляційних одиниць, а також мотивації персоналу.

  1. Сучасна система контролінгу базується на об’єднувальній методології портфельного, процесного та композиційного підходів, що дозволяє представити його у багатовекторному форматі та комплексно висвітлити змістовну складову. Виходячи з цієї ідеї, під інтегрованою системою контролінгу слід розуміти сервісну підтримку визначених трьох площин управління, які мають між собою прямі й зворотні зв’язки, а також внутрішньоелементну структуру, побудовану на системній основі.

Сутнісне розуміння контролінгу має базуватися: на визначенні мети, функцій (координаційній, консультаційній, методичній, аналітичній, інформаційній, контрольній, інноваційній, комунікаційній, пасивного управління); принципах (стандартизації, комплексності, регуляторності, інтегрованості, рівноваги та ефективності); сучасних формах (проактивній, декомпозиційній, архітектонічній). До того ж сутність контролінгу знаходить відображення в предметі та об’єкті. У предметі контролінгу віддзеркалюється основне його призначення, що полягає у сервісно-економічному супроводженні банківського менеджменту. Об’єктом контролінгу є клієнтський, продуктовий та регіональний потенціал (управління потенціалом), економічний капітал (управління ризиками), фінансова результативність банку та його калькуляційних одиниць (управління прибутковістю).

3. Динамізм навколишнього середовища, труднощі з реалізацією банківських послуг та дія інших чинників зумовили необхідність здійснення ефективних перетворень, які базуються на гармонійному поєднанні стратегічного, тактичного та оперативного управління. Розв’язання зазначеної проблеми певною мірою досягається завдяки впровадженню концепції збалансованої системи показників (RIBSC), яка представлена такими перспективами: "ризики", "фінанси", "ринок та клієнти", "внутрішньовиробнича", "кадри та навчання", "інновації". Сутність кожної перспективи характеризується за допомогою специфічного набору показників, вибір яких залежить від стратегічних цілей діяльності банку. Кількість показників зменшується від вищого до нижчого рівня управління банком.

4. Контролінг як сервісна підтримка інтегрованого управління портфелями банку базується на ідеї збалансування всіх міні-портфелів з позиції маркетингового й фінансового аспектів та врахуванні трьох компонентів – стратегічних досягнень, ризико-комерційного й фінансового результатів банку та його калькуляційних одиниць. Виділення трьох компонентів обумовлено доцільністю визначення вкладу кожної калькуляційної одиниці в досягнення стратегічного успіху, ризико-комерційного та фінансового результату. Такий підхід дозволяє ідентифікувати, за рахунок яких клієнтів, продуктів, каналів збуту, регіональних установ банк отримує конкурентні переваги, досягає найбільшого прибутку або/і доданої вартості з урахуванням ризику.

5. Підвищення ефективності управління стратегічним портфелем відбувається завдяки його збалансуванню в просторі, часі, системі координат "потенціал-ризики-прибуток" та за міні-портфелями. Важливу роль у цьому процесі відіграє контролінг.

6. В умовах посилення турбулентності зовнішнього середовища, стрімкого розвитку інформаційних банківських технологій, появи складних фінансових інструментів спостерігається зростання масштабів ризиків та частоти їх настання, що потребує більшої уваги до ризик-менеджменту, складовою якого є ризик-контролінг.

Метою ризик-контролінгу є визначення загальної ризикової позиції (здатності банку наражатися на ризик) та розроблення шкали премії за ризик (встановлення меж доцільності його прийняття). Об’єктом ризик-контролінгу є формування загальної картини банківських ризиків, здійснення їх виміру та встановлення допустимої межі втрати капіталу в результаті їх настання. Змістовна характеристика ризик-контролінгу розкривається в функціях (методично-аналітичній, виміру, інформаційній, контрольній), а також принципах (документування, комплексності, незалежності, періодичності, обережності, кумулятивного ефекту, доцільності, узгодженості). Для забезпечення об’єктивного виміру загальної ризикової позиції банку та незалежного контролю за її дотриманням розмежовуються сфери ризик-контролінгу та ризик-менеджменту, які знаходяться в уособленій єдності.

7. Контролінг підтримує процеси управління плановим балансом та бюджетом банку. Ключовим завданням управління плановим балансом є визначення його оптимальної структури, яке здійснюється в процесі її моделювання, що дає змогу оцінювати привабливість окремих балансових позицій, прогнозувати показники майбутнього розвитку банку, приймати управлінські рішення та визначати їхню ефективність.

8. Управління бюджетом охоплює процеси планування, виконання, аналізу та контролю, з одного боку, та управління доходами, витратами і фінансовим результатом, з іншого. Цей процес має бути націлений на забезпечення рівноважного управління фінансовим результатом банку.

Теоретична модель управління бюджетом базується на визначенні принципів (директивності, пріоритетності, відповідальності та незмінності цілей), функцій (координаційної, стимулюючої, інформаційної, активаторної) та відповідних моделей. Класифікаційними ознаками моделей управління бюджетом виступають: спосіб бюджетування, рівень формування бюджету, метод його формування, форма представлення фінансового результату.

Удосконалення управління бюджетом банку потребує розробки матриці бюджету, застосування класифікатора банківських продуктів, каталогу стандартних витрат, а також включення до складу трансфертної ціни витрат на покриття неочікуваних збитків за ризиками.

9. Організаційна побудова служби контролінгу залежить від його обраної моделі та концепції, величини та організаційної структури банку, інформаційних потреб менеджменту, широти асортименту банківських послуг і може бути представлена різними підрозділами.

10. Економічна служба банку має трансформуватися в службу контролінгу. Традиційно економічна служба банку представлена підрозділами стратегічного, оперативного планування, аналізу та прогнозування. До складу служби контролінгу по найбільших банках необхідно включити, крім зазначених підрозділів, підрозділи ризик-контролінгу, проектного та інформаційного менеджменту.

11. Оцінка результативності контролінгу здійснюється за системою критеріїв, що відображують його статус у банківському менеджменті, економічний результат діяльності служби контролінгу та якість її роботи. Визначення результативності контролінгу за першим та третім критерієм здійснюється на основі експертних оцінок результатів анкетування, яке проводиться серед контролерів та керівників функціональних підрозділів банку. Економічний результат оцінюється за системою показників, які відображають економічність і ділову активність служби контролінгу.

12. Удосконалення інформаційної підтримки банківського менеджменту як важливої функції контролінгу здійснюється за такими напрямами: формування сучасної інформаційної бази даних; підпорядкування управлінської звітності відстеженню реалізації цілей банківської діяльності; формування її у багатовекторному форматі; налагодження вартісної системи оцінки інформації. Це дозволить покращати якість інформаційного забезпечення діяльності банку.

Впровадження новітньої філософії контролінгу сприятиме підвищенню ефективності сервісно-економічної підтримки управління, надасть імпульс позитивним перетворенням, які сприятимуть зміцненню конкурентної позиції банку, його фінансової стійкості та надійності, а також зростанню доданої вартості.

Публікації автора:

Монографія

  1. Шульга Н.П. Банківський контролінг: теорія, методологія, практика. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2004. – 326 с.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Мазаракі А., Шульга Н. Методологічні засади побудови рейтингової системи оцінювання діяльності комерційних банків // Банківська справа. – 1999. – № 3. – С. 26–30.

  2. Шульга Н.П. Методичні основи формування центрів прибутку і витрат в комерційних банках України // Банківська система України: теорія і практика становлення: Зб. наук. пр. – Т. 2. – Суми: ВВП "Мрія-1", 1999. – С. 348–355.

  3. Шульга Н.П., Сокольська О.В. Стратегічне та оперативне планування діяльності банку на ринку платіжних карток // Вісн. НБУ. – 2000. – № 9. – С. 44–49.

  4. Шульга Н.П. Деякі аспекти організації контролю за діяльністю комерційних банків України // Банківська система України: теорія
    і практика становлення: Зб. наук. пр. Сумської банківської академії. – Т. 4, 2001. – С. 257–263.

  5. Шульга Н.П. Стратегічне планування діяльності комерційного банку // Вісн. ДонДУЕТ. Сер. Екон. науки. – 2000. – № 8. – С. 134–142.

  6. Шульга Н. Формування бюджету комерційного банку на основі маржинального підходу // Вісн. КНТЕУ. – 2001. – № 5. – С. 37–45.

  7. Шульга Н.П. Організація служби банківського контролінгу в комерційних банках України // Наук. вісн. Волинського держ. ун-ту ім. Лесі Українки. – 2001. – № 4. – С. 299–302.

  8. Шульга Н., Сокольська О. Конкурентна позиція банку на ринку платіжних карток // Вісн. НБУ. – 2002. – № 3. – С. 50–54.

  9. Шульга Н.П. Інструменти та методи банківського контролінгу // Вісн. Київ. нац. ун-ту ім. Тараса Шевченка. Сер. Економіка. – 2002. – Вип. 60–61. – С. 87–89.

  10. Шульга Н.П. Трансфертне ціноутворення як інструмент бюджетування комерційного банку // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Зб. наук. пр. Сумської банківської
    акад. – Т. 5, 2002. – С. 201–204.

  11. Шульга Н.П. Концептуальні засади контролінгу ризиків у комерційному банку // Зб. наук. пр. Черкаського держ. технол. ун-ту. Сер. Екон. науки. – Вип. 2. – Черкаси: ЧДТУ. 2002. – С. 126–130.

  12. Шульга Н.П. Індикатори ризику та дохідності комерційного банку // Зб. наук. пр. Черкаського держ. технол. ун-ту. Сер. Екон. науки. – Вип. 3. – Черкаси: ЧДТУ, 2002. – С. 82–88.

  13. Шульга Н.П. Сучасний інструментарій виміру та калькуляції банківських ризиків // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Зб. наук. праць. – Т. 7. – Суми: ВВП "Мрія-1", УАБС, 2003. – С. 294–299.

  14. Шульга Н.П. Комплексний підхід до управління бюджетом комерційного банку // Наук. записки. Сер. Економіка. – Вип. 4. – Острог: Вид-во "Острозька академія", 2003. – С. 53–60.

  15. Шульга Н.П. Методологія управління бюджетом комерційного банку // Вісник КНТЕУ. – 2003. – № 1. – С. 48–56.

  16. Шульга Н.П. Методи калькуляції банківської маржі // Економіка і підприємництво: стан та перспективи // Зб. наук. пр. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2003. – С. 256–264.

  17. Шульга Н.П. Формування сучасного апарату стратегічного контролінгу в банку // Наук. вісн. Волинського держ. ун-ту ім. Лесі Українки. – 2003. – № 12. – С. 215–219.

  18. Шульга Н. Ризик-контролінг як складова інтегрованої системи управління банківськими ризиками // Вісн. КНТЕУ. – 2003. – № 6. – С. 91–96.

  19. Шульга Н.П. Система збалансованих показників як інструмент контролінгу комерційного банку // Экономика Крыма // Науч.-практ. журн. – 2003. – № 8. – С. 16–20.

  20. Шульга Н.П. Впровадження комплексного підходу до формування управлінської звітності в банку // Фінанси, облік і аудит: Зб. наук. праць. – Вип. 5. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 170–176.

  21. Шульга Н.П. Управління ризиками в банках України // Наукові записки. Сер. Економіка. – Вип. 7, ч. 2. – Острог: РВВ Нац. ун-т. "Острозька академія", 2005. – С. 251–258.

  22. Шульга Н.П. Теорія та практика управління структурою балансу банку // Вісн. Львів. держ. фін. акад.: Зб. наук. статей. Сер. Екон. науки. – Л.: Львів. держ. фін. акад., 2005. – № 7. – С. 165–171.

  23. Шульга Н. Регулювання діяльності банків на основі економічної доданої вартості // Вісн. КНТЕУ. – 2005. – № 3. – С. 18–26.

  24. Шульга Н.П. Управління стратегічним портфелем банку та роль контролінгу в його сервісній підтримці // Світ фінансів. – 2005. – № 2(3). – С. 80–88.

  25. Шульга Н.П. Контролінг як сервісна підтримка управління банком // Торгівля і ринок України: Зб. наук. пр. з проблем торгівлі і громад. харчування Донецького держ. ун-ту економіки і торгівлі. – Вип. 19. – Т. 2. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – С. 134–141.

В інших виданнях

  1. Шульга Н.П. Бюджет як оперативний інструмент контролінгу в комерційному банку // Проблемы управления в переходном обществе на пороге ХХІ века: Сб. науч. трудов. Приложение к науч. журн. "Персонал" № 4 (52), 1999. – К.: Межрег. акад. управления персоналом. – С. 238–240.

  1. Шульга Н.П. Механізм трансфертного ціноутворення в комерційному банку // Наук. праці МАУП. – Вип. 9. Проблеми і перспективи розвитку фінансової системи України. – 2003. – С. 83–86.

  2. Шульга Н.П. Роль бюджета в повышении эффективности банковской деятельности // Предпринимательство: проблемы и перспективы: Тезисы докл. Междунар. науч.-практ. конф. (Минск, 16 апр. 1999 г.). – Мн.: БГЭУ. – 1999. – С. 249–252.

  3. Шульга Н.П. Контролінг у системі управління комерційним банком // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. "Проблеми і перспективи розвитку фінансів, обліку та контролю в Україні" (3–4 черв. 1999 р.). – Донецьк: Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі, 1999. – С. 234–238.

  4. Шульга Н.П. Трансфертне ціноутворення в сфері банківського бізнесу // Теорія і практика перебудови економіки: Матеріали ІІ Всеукр. наук.-практ. конф. – Черкаси: ЧДТУ, 2001. – С. 156–158.

  5. Шульга Н.П. Теоретичні та практичні аспекти визначення стандартних витрат у комерційних банках // Матеріали міжнар. конф. "Глобалізація економіки: нові можливості чи загроза людству?" (21–22 берез. 2001 р.). – Т.1. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. – С. 210–213.

  6. Шульга Н.П. Методология калькуляции банковской маржи // Проблемы менеджмента и рынка (соц.-экон. аспект): Сб. трудов по материалам VII Междунар. науч. конф. – Оренбург: Оренбургский гос. ун-т, 2002. – С. 388–390.

  7. Шульга Н.П. Оцінка банківської діяльності в системі координат "дохід-ризик" // Вплив ринку і державного регулювання на розвиток фінансово-кредитної системи України: Матеріали наук.-практ. конф.
    (16 трав. 2003 р.). – Х.: ХІБМ, 2003. – С. 153–155.

  8. Шульга Н.П. Методичні основи розподілу коштів для покриття ризиків банку // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. "Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины". – Симферополь: ИИО ТНУ, 2004. – С. 73–74.

  9. Шульга Н.П. Методичні аспекти бюджетування в банках на основі стандарт-костингу // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. "Роль регіонів у забезпеченні стійкого розвитку національної економіки України". – Чернівці: АНТ ЛТД, 2003. – С. 89–92.

  10. Шульга Н.П. Формування корпоративної культури контролінгу в банку // Проблеми і перспективи розвитку підприємництва в Україні: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. (м. Ялта, 17–18 трав. 2005 р.). – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2005. – С. 229–231.

  11. Шульга Н.П. Управлінська звітність як інформаційне джерело для аналізу банківських ризиків // Концепція розвитку бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту в умовах міжнародної інтеграції: Тези доповідей (20–22 квіт. 2005 р.). – Ч. 2. – К.: Київ. нац. торг. екон. ун-т, 2005. – С. 15–17.

  12. Gerasymenko S., Shulga N. Calсulation of the risks of the commercial banks of Ukraine // Bankowoж korporacyjna i inwestycyjna. Praca zbiorowa. – Poznaс: Wydawnictwo Wyszej Szkoіy Bankowej, 2003. – С. 123–128.