Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Ткаченко Світлана Петрівна. Інтеграція знань з методики фізики і психолого-педагогічних дисциплін у підготовці майбутнього вчителя фізики : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Ткаченко С.П. Інтеграція знань з методики фізики і психолого-педагогічних дисциплін у підготовці майбутнього вчителя фізики.Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика навчання фізики. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2007.

У дисертації проаналізовано теоретико-методичні основи вивчення курсу ”Теорія і методика навчання фізики” як інтеграційної дисципліни та обґрунтовано доцільність застосування технології формування у майбутніх учителів фізики інтегрованих методичних знань з курсу ”Теорія та методика навчання фізики” та спецкурсу ”Основи інтеграції методичних знань”; обґрунтовано методику проведення інтегрованих лекцій, практичних, семінарських та лабораторних занять з методики навчання фізики; досліджені методичні особливості використання інформаційно-комунікаційних технологій у процесі інтегрованого вивчення методики навчання фізики; описано методику організації та проведення експерименту, проаналізовано його результати. Доведено, що обов’язковим компонентом інтегрованого навчання методики фізики є розроблений і упроваджений в навчальний процес комплекс дидактичних інтегрованих завдань (методичних завдань), що конкретизують запропоновану методику формування інтегрованих методичних знань і вмінь у майбутніх учителів фізики. Обґрунтовано принцип інтеграційного узгодження формування методичних знань, що полягає в необхідності взаємопідсилення знань з методики навчання фізики, психології та педагогіки на основі узгодженої взаємодії їх споріднених структур і структурних елементів. Основні результати роботи знайшли практичне застосування в організації навчального процесу з методики навчання фізики.

Результати, здобуті в ході теоретичного і експериментального дослідження інтеграції методичних знань майбутніх учителів фізики, загалом підтвердили гіпотезу, що лежить в його основі, і дали підставу для таких загальних висновків:

1. Інтеграція методичних та психолого-педагогічних знань зумовлюється необхідністю міжвидового синтезу споріднених понять з психології та педагогіки і особливостями пізнання методики навчання фізики. Інтегроване осягнення психолого-педагогічних явищ ґрунтується на психолого-педагогічних закономірностях формування інтегрованих знань і вмінь, зокрема на логіці абстрактного мислення, психолого-фізіологічних механізмах образних асоціацій і взаємодії між основними педагогічними явищами у процесі сприйняття матеріалу з методики навчання фізики. Інтегровані методичні знання розглядаються як цілісна сукупність відомостей з методики фізики на основі взаємозв’язків з психологією та педагогікою, яка є результатом спеціально організованої пізнавальної діяльності з осягнення та узагальнення змісту і внутрішніх поліструктурних взаємозв’язків педагогічних явищ.

2. Вперше розроблена методика формування методичних знань й умінь на засадах інтеграції з психолого-педагогічними дисциплінами як засіб вдосконалення теоретичної і практичної підготовки майбутніх учителів фізики, зокрема методика проведення інтегрованих лекцій, практичних і семінарських занять та лабораторних робіт з методики навчання фізики передбачає три етапи (інформативно-комунікативний – розвиток загальної методичної ерудиції студентів, особистісно-комунікативний – розвинутість цілісного сприйняття, діяльнісно-творчий – готовність до інтеграційно-пізнавальної діяльності) відповідно до яких добиралися спеціальні форми і методи (проблемно-пошукові, творчо-активні) роботи зі студентами. Це дало змогу забезпечити послідовну сформованість основних структурних компонентів інтегрованих методичних знань і простежити динаміку змін, що відбувалися в процесі їх формування.

Доведено, що обов’язковим компонентом інтегрованого навчання методики фізики є розроблений і упроваджений в навчальний процес комплекс дидактичних інтегрованих завдань (методичних завдань), що конкретизують запропоновану методику формування інтегрованих методичних знань і вмінь у майбутніх учителів фізики.

3. Обґрунтовано принцип інтеграційного узгодження формування методичних знань, що полягає в необхідності взаємопідсилення знань з методики навчання фізики, психології та педагогіки на основі узгодженої взаємодії їх споріднених структур і структурних елементів. Він визначав умови, за яких узгодження ІМЗ було позитивним: однотипність визначень понять в курсах педагогіки, психології та методики навчання фізики; визначення поняття в МНФ є логічним продовженням відповідних визначень в психології та педагогіці; необхідність дотримання сформульованих нами вимог до визначення поняття. Дотримання принципу інтеграційного узгодження при формуванні інтегрованих методичних знань дало можливість не просто накопичувати нові знання з курсів ”Педагогіки”, ”Психології” і ”Теорії та методики навчання фізики”, а й розвивати їх у необхідному напрямку через інтеграційну взаємодію цих знань та вмінь.

4. Удосконалено на інтеграційній основі визначення критеріїв добору і структурування змісту навчального матеріалу з курсу ”Теорія і методика навчання фізики”, основними з яких є: концептуальність, системність, варіативність, ефективність, застосовність. Під концептуальністю ми розуміємо психолого-педагогічні дослідження різних напрямів (теорія змістовного узагальнення тощо), під системністю – логіку навчального матеріалу, взаємозв’язок його частин, цілісність, під варіативністю –можливість внутрішніх змін у структурі навчального матеріалу залежно від умов навчання, під ефективністю – визначення показника оптимальності навчального матеріалу, під застосовністю – можливість застосування навчального матеріалу іншими викладачами.

5. Вперше в методиці фізики виявлені та обґрунтовані критерії сформованості інтегрованих методичних знань майбутніх учителів фізики (рівень розвитку методичної і психолого-педагогічної ерудиції, розвинутість структурно-цілісного сприйняття, готовність до інтеграційно-пізнавальної діяльності) що дало змогу визначити такі етапи формування ІМЗ у майбутніх учителів фізики як розпізнавання, встановлення взаємозв’язків, застосування одержаних знань у практичній педагогічній діяльності.

6. Експериментально доведено, що ефективність процесу формування інтегрованих методичних знань майбутніх учителів фізики залежить від методичних основ, які поєднують у собі певну сукупність педагогічних принципів (принцип зіставлення об’єктів з різних психолого-педагогічних дисциплін; принцип професійної спрямованості інтеграції методичних знань; принцип саморозвитку особистості; принцип творчої активності студентів), спеціально організованих умов інтеграційного навчання (залучення студентів до інтеграційно-пізнавальної пошукової діяльності; добір різноманітного та актуального матеріалу; створення позитивної емоційної атмосфери навчання) і методів поетапного формування інтегрованих методичних знань.

7. Обґрунтована необхідність вивчення спецкурсу “Основи інтеграції методичних та психолого-педагогічних знань”, а також включення його окремих положень до програмних вимог фахових дисциплін. Вивчення спецкурсу сприяє формуванню інтегрованих методичних знань майбутніх учителів фізики, підвищенню рівня методичної підготовки випускника вищого педагогічного навчального закладу до організації та ефективного управління пошуковою навчально-пізнавальною діяльністю учнів на основі багатоваріантних методик, формував уміння організовувати навчання на різних рівнях складності та в умовах його різнопрофільності.

8. Дані формувального експерименту свідчать про ефективність розробленої і апробованої методики формування інтегрованих методичних знань у підготовці майбутніх учителів фізики.

Виконане дослідження не вичерпує усіх аспектів порушеної проблеми. Предметом наукового пошуку можуть стати обґрунтування психолого-педагогічних засад становлення і розвитку професійних умінь на основі інтеграції знань, інтеграції фахових знань у підготовці вчителів кваліфікації “вчитель фізики та основ інформатики” тощо.

Публікації автора:

Статті у провідних фахових виданнях:

1. Куриленко С.П. (Ткаченко С.П.), Сергєєв О.В. Тенденції інтеграції сучасної дидактики фізики як наукової дисципліни // Збірник наукових праць Кам’янець–Подільського державного педагогічного університету: Серія педагогічна: Модель середньої фізичної освіти в умовах переходу на 12- річний термін навчання. – Коломия: ВПТ “ВІК”, 2001. - Вип. 7, – С. 135-141. (особистий внесок: проведений системний аналіз поняття „інтеграція”).

2. Куриленко С.П. (Ткаченко С.П.) Роль інтеграції у формуванні в учнів понять, умінь та навичок // Наукові записки. – Випуск 46. Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В.Винниченка. – 2002. – С. 83-84.

3. Куриленко С.П. (Ткаченко С.П.) Інтегративний підхід до підготовки майбутнього вчителя фізики // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т.Г.Шевченка. Випуск 13. Серія: педагогічні науки: Збірник. У 2-х т. – Чернігів: ЧДПУ, 2002. - № 13. – Т. 2. - С. 195-197.

4. Куриленко С.П. (Ткаченко С.П.) Проблема інтеграції у теорії та практиці навчання // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Випуск 42. - Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В.Винниченка. – 2002. – С. 40-42.

5. Куриленко С.П. (Ткаченко С.П.), Сергєєв О.В. Інтегративні процеси у сучасній освіті // Збірник наукових праць Кам’янець–Подільського державного педагогічного університету: Серія педагогічна: Дидактики дисциплін фізико-математичної та технологічної освітніх галузей. – Кам’янець-Подільський: Кам’янець–Подільський державний педагогічний університет, інформаційно-видавничий відділ, 2002. – Вип. 8. – С. 148-154. (особистий внесок: обгрунтовано методологічні проблеми інтеграції знань).

6. Куриленко С.П. (Ткаченко С.П.) До проблеми інтегративних процесів у педагогічних науках // Наукові записки. – Випуск 51. - Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В.Винниченка. – 2003. – Частина 1. С. 35-39.

7. Куриленко С.П. (Ткаченко С.П.) Роль і місце інтегрованих курсів у професійній підготовці вчителя фізики // Наукові записки: Збірник наукових статей Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова / Укл. П.В.Дмитренко, Л.Л.Макаренко, В.Д.Сиротюк. – К.:НПУ, 2003. – Випуск LIII (53). – с. 166-171.

8. Куриленко С.П. (Ткаченко С.П.) Інтегративний аспект науково-природничих знань (фізика та інформатика) // Збірник наукових праць Кам’янець–Подільського державного педагогічного університету: Серія педагогічна: Методологічні принципи формування фізичних знань учнів і професійних якостей майбутніх учителів фізики та астрономії. – Кам’янець–Подільський державний педагогічний університет, інформаційно-видавничий відділ, 2003. – Вип. 9. – С. 104-106.

9. Іваницький О.І., Ткаченко С.П Розробка акмеологічних технологій інтегративної підготовки майбутнього вчителя фізики // Вісник Житомирського педагогічного університету. – Випуск 12. – 2003. – С. 169-172. (особистий внесок: проведене обґрунтування необхідності акмеологічних технологій навчання фізики у процесі підготовки майбутнього вчителя фізики).

10. Сергєєв О.В., Тищук В.І., Ткаченко С.П. Реалізація ідей особистісно орієнтованого підходу до професійної освіти в умовах її інтеграції // Збірник науково-методичних праць „Теорія та методика вивчення природничо-математичних і технічних дисциплін”. Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. Випуск 7. – Рівне: РДГУ, 2004 р. – с. 4-6. (особистий внесок: проведений аналіз ідей особистісно орієнтованого підходу ).

11. Сергєєв О.В., Ткаченко С.П. Використання ігрових інтегрованих технологій навчання фізики в сучасній середній загальноосвітній школі // Наукові записки. – Випуск 55. – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В.Винниченка. – 2004. – с. 52-57. (особистий внесок: проведене обґрунтування необхідності ігрових інтегрованих технологій навчання фізики в сучасній середній загальноосвітній школі).

12. Іваницький О.І., Ткаченко С.П. Психолого-педагогічні та методичні основи самостійної роботи студентів у процесі підготовки майбутнього вчителя фізики // Збірник наукових праць Кам’янець–Подільського державного педагогічного університету: Серія педагогічна: Дидактика фізики в контексті орієнтирів Болонського процесу. – Кам’янець–Подільський державний педагогічний університет, інформаційно-видавничий відділ, 2005. – Вип. 11. – С. 133-136. (особистий внесок: розглянуті деякі аспекти методики формування у майбутніх учителів фізики інтегрованих методичних знань з курсу ”Теорія та методика навчання фізики” ).

13. Іваницький О.І., Сосницька Н.Л., Ткаченко С.П. Науково-методичні особливості підготовки вчителя фізики до застосування інформаційно-комунікаційних технологій навчання // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка. Випуск 30. Серія: педагогічні науки: Збірник. – Чернігів: ЧДПУ, 2005. - № 30. – с. 110-114. (особистий внесок: розкрито конструктивні особливості більшості з широко вживаних навчальних комп’ютерних програм з фізики на основі використання інформаційно-комунікаційних технологій у процесі інтегрованого вивчення методики навчання фізики і психолого-педагогічних дисциплін ).

14. Іваницький О.І., Ткаченко С.П. Проблеми психолого-педагогічної підготовки майбутнього вчителя фізики в умовах її інтеграції // Збірник наукових праць. Педагогічні науки. Випуск 38. – Херсон: Видавництво ХДУ, 2005. – с. 363-366. (особистий внесок: проведене обґрунтування значущості психолого-педагогічної підготовки майбутнього вчителя фізики на інтеграційній основі).

15. Іваницький О.І., Ткаченко С.П. Кредитно-модульна система контролю знань студентів як засіб підвищення якості фахової підготовки вчителя фізики // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка. Випуск 36. Серія: педагогічні науки: Збірник у 2-х т. – Чернігів: ЧДПУ, 2006. - № 36. – Т.2. - с.50-56. (особистий внесок: розкрито особливості реалізації рейтингово-модульної системи контролю знань майбутніх учителів фізики в умовах орієнтирів Болонської угоди).

16. Іваницький О.І., Ткаченко С.П. Формування інтегрованих методичних знань у майбутніх учителів фізики // Збірник наукових праць Кам’янець–Подільського державного педагогічного університету: Серія педагогічна: Проблеми дидактики фізики та шкільного підручника фізики в світлі сучасної освітньої парадигми. – Кам’янець–Подільський державний педагогічний університет, інформаційно-видавничий відділ, 2006. – Вип. 12. – С. 113-117.

Статті у нефахових виданнях, тези доповідей

17. Куриленко С.П. (Ткаченко С.П.), Самойленко П.И., Сергеев А.В. Интеграция как основной фактор конструирования содержания обучения // Проблемы повышения качества подготовки специалистов. Сборник статей VIII Международной научно-методической конференции. Выпуск 6. Москва, 27 марта 2002 года. – С. 60-63. (особистий внесок: проведене обґрунтування необхідності конструювання змісту освіти на основі принципу інтеграції).

18. Куриленко С.П. (Ткаченко С.П.), Самойленко П.И., Сергеев А.В. Управление познавательной деятельностью студентов в условиях реализации принципа интеграции // Проблемы управления качеством подготовки специалистов в системе непрерывного профессионального образования. – Сборник статей IX Международной научно-методической конференции. Выпуск 7. Том 1. Москва, 25-26 марта 2003 года. – С. 59-64. (особистий внесок: обґрунтовані педагогічні, загальнодидактичні і психологічні умови, які сприяють формуванню наукових понять на міждисциплінарній основі).