Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Волощенко Лариса Михайлівна. Інтеграція України у світову систему господарства через спеціальний режим інвестування: дисертація канд. екон. наук: 08.05.01 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2003.



Анотація до роботи:

Волощенко Лариса Михайлівна. Інтеграція України у світову систему господарства через спеціальній режим інвестування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Донецький національний університет, Донецьк, 2003.

Дисертацію присвячено дослідженню науково-теоретичних аспектів використання спеціального режиму інвестування з метою інтеграції України у систему світового господарства.

У роботі досліджено теоретичні підходи до аналізу співробітництва національних економік в контексті їх інтеграції у світовий економічний простір, роль територій зі спеціальним режимом інвестування у розвитку інтеграційних процесів. Здійснено аналіз світових інвестиційних процесів, стану і передумов активізації інвестиційних процесів в Україні і досліджено роль СЕЗ і ТПР в забезпеченні іноземного інвестування як регіонального аспекту світових інтеграційних процесів.

Розроблено рекомендації щодо удосконалення організації комплексного управління інвестиціями на територіях зі спеціальним режимом інвестування, створення дворівневої системи управління територіями зі спеціальним режимом інвестування. Запропоновано враховувати соціальний аспект як обов’язкову складову реалізації інвестиційного проекту, елемент соціально-економічної моделі територій зі спеціальним режимом інвестування. Розроблено систему стимулювання іноземних інвесторів в залежності від пріоритетності об’єкту інвестування, обсягу інвестиції і терміну її дії.

У дисертації вирішено важливу наукову задачу удосконалення теоретико-методичних підходів щодо використання спеціального режиму інвестування для забезпечення інтеграції України світову систему господарства на засадах взаємовигідного співробітництва національних економік.

Проведене дослідження дозволило зробити наступні висновки.

  1. На основі аналізу і синтезу сучасних науково-теоретичних підходів, аналізу функцій і структури інтеграційної системи встановлено, що спеціальний режим інвестування в даний час є одним із видів стимулювання розвитку економічного потенціалу не лише на мікрорівні, але й на макрорівні – регіонів і країн в цілому.

  2. Сучасна спеціальна економічна зона може характеризуватися як економічна модель прискореного розвитку регіонів, коли на державному рівні законодавчим чином в рамках певного регіону між державою і суб’єктами господарювання закріплено особливі виробничі відносини, що передбачають для інвесторів більш сприятливі у порівнянні з іншими територіями умови розподілу прибутку на основі пільгових умов оподаткування, що сприяє залученню іноземного капіталу і прискорює розвиток регіону, а за рахунок отримуваного прибутку дозволяє реформувати існуючу економічну модель держави з метою активного, рівноправного включення в світову економічну систему господарювання.

  3. Нестача власних фінансових ресурсів у України як у учасника світового інвестиційного ринку, позитивне сальдо надходження іноземних інвестицій як показник позитивної капіталомісткості України, зростання зацікавленості у вкладанні коштів в Україну з боку найбільших країн -інвесторів, зростання обсягу інвестицій з України інші країни свідчить про потенційні можливості України приймати участь в процесах руху капіталу у світі і, таким чином, бути учасником світових інтеграційних процесів.

  4. Спеціальний режим інвестування є найбільш результативним механізмом для вирішення завдання взаємовигідного економічного співробітництва і міжнародної економічної інтеграції. Селективний підхід до регіонів і сфер діяльності створить передумови для залучення іноземного капіталу, перш за все, в ті сфери і напрями економічного розвитку, де в поєднанні з національними ресурсами він має максимальну віддачу, забезпечуючи інтенсивне впровадження передових технологій, удосконалення галузевої структури виробництва і соціально-економічний розвиток територій, збільшення валютних надходжень, підготовку кваліфікованих кадрів. Таким чином, спеціальний режим інвестування являє собою особливий механізм реформування вітчизняної економіки, який дозволяє з мінімальними витратами і в мінімальний термін надати позитивний імпульс розвитку територіальних комплексів, їх включенню в світову економічну систему.

  5. Управління територіями зі спеціальним режимом інвестування в Україні знаходиться в стані становлення. Для виходу на якісно новий рівень необхідною є побудова цілісного комплексу управління інвестиціями на територіях СЕЗ і ТПР, що передбачає створення дворівневої системи управління територіями, стимулювання розвитку банківського сектору (організацію інвестиційних банків), розвиток виробничої і соціально-побутової інфраструктури, удосконалення критеріїв прийняття рішень щодо схвалення інвестиційних проектів на конкретних територіях (оцінку соціальної складової інвестиційного проекту).

  6. Території зі спеціальним режимом інвестування являють собою соціально-економічні утворення, в яких економічні показники реагують на зміни як складова системи взаємопов’язаних елементів. Від ступеня організації елементів і раціоналізації конструкції соціально-економічної моделі залежить ефективність її функціонування. Для оцінки ефективності територій зі спеціальним режимом інвестування автором запропоновано економіко-математичну модель.

  7. Використання спеціального режиму інвестування приваблює на території СЕЗ і ТПР значні суми іноземного капіталу, в першу чергу іноземного, і сприятливим чином впливає на соціально-економічний розвиток території і включення держави в світову систему господарювання. Разом з тим, необхідним є селективний підхід до надання системи пільг на рівні регіонів: їх надання є доцільним лише на певних територіях і в певних галузях. Запропоновано систему стимулювання іноземних інвесторів в залежності від приоритетності об’єкту інвестування, обсягу інвестиції, терміну дії, що дозволить досягти подвійного ефекту: проведення економічних реформ з урахуванням мінімізації державних витрат, з одного боку, і стимулювання активності іноземних інвесторів, з іншого.

  8. Для розвитку процесу залучення іноземних інвестицій, при створенні передумов для забезпечення переваг для лізингодавача і лізингоотримувача, важливу роль може зіграти міжнародний лізінг.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях

1. Волощенко Л.М., Фомина Е.А. Влияние параметров лизингового соглашения на эффективность применения лизингового механизма // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 181: В 2 т. Том ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 397-406. (0,45/0,4 др. арк.).

2. Волощенко Л.М. Организация и методология привлечения инвестиций в развитие предприятий в условиях специального режима инвестирования Донецкого региона // Збірник наукових праць ДонДАУ: “Державне управління”: серія “Фінансові аспекти державного управління”, т. ІV, вип. 20. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С.123-134. (0,54 др. арк.).

3. Волощенко Л.М. Інвестиційна політика регіону. Особливості формування // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект // Сборник научных трудов. – Донецк: ДонНУ, 2001. – С. 306-309. (0,25 др. арк.).

4. Волощенко Л.М. Особенности инвестиционной политики Донецкого региона // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк: “Донеччина”, 2000. – С. 214-217. (0,4 др. арк.).

5. Папаика А.А., Алипова И.А., Волощенко Л.М. Региональный аспект регулирования инвестиционных процессов в условиях функционирования свободных специальных экономических зон // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк: “Донеччина”, 1999. – С. 130-132. (0,2/0,1 др. арк.).

6. Волощенко Л.М. Лизинг как вид банковских услуг // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків та залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. Збірник наукових праць. Донецьк: ТОВ “Либідь”, КП “Регіон”, 1998. – С.189-191. (0,2 др. арк.).

7. Волощенко Л.М., Криштопа И.В., Палей С.Б. Совершенствование налогообложения как условие разработки антикризисного механизма // Проблемы формирования антикризисной политики и механизма банкротства предприятий: Сб. науч. тр./ НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти; Редкол.: В.Н.Амитан (отв. Ред.) и др. – Донецк, 1998. – С.47-50. (0,25/0,15 др. арк.).

Публікації в інших виданнях

1. Волощенко Л.М. Факторы, определяющие приток инвестиций в развитие предприятий // Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених “Фінансово-кредитна система України: проблеми та шляхи їх вирішення”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.125-127. (0,13 др.арк.).

2. Папаика А.А., Алипова И.А., Волощенко Л.М. К проблеме привлечения иностранных инвестиций в экономику региона // Стратегия управления социально-экономическим развитием региона на период до 2010 года: Материалы региональной научно-практической конференции. 28-30 сентября 1999 г. Секция “Научно-методическое обеспечение управления социально-экономическим развитием региона, разработкой и реализацией программы “Донецкая область – 2010”. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, Юго-Восток, 2000. – С.136-142. (0,3/0,2 др.арк.).

3. Волощенко Л.М. Лизинг – эффективная форма поддержки малого бизнеса // Материалы докладов участников Международной Летней Школы для студентов специальности “Международная экономика” регионов Украины. г.г. Донецк-Славяногорск – июль 1997 г. Донецк: ДонГУ, 1997. – С. 53-57. (0,3 др.арк.).

4. Волощенко Л.М., Малыга В.А., Фомичева Н.В., Ляшенко В.И., Каптуренко Н.Г. Лизинг: практика, мировой опыт, пути развития // Препринт научного доклада. – Донецк, ДонГУ, 1997. – 66 с. (3,0/0,6 др.арк.).