Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Каїра Зоя Степанівна. Інноваційні логістичні стратегії управління підприємствами : Дис... д-ра наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Каїра З.С. Інноваційні логістичні стратегії управління підприємствами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (добувна промисловість). – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2008.

Дисертацію присвячено обґрунтуванню і подальшому розвитку теоретичних, методологічних і методичних засад формування інноваційних стратегій логістичної діяльності промислових та комерційних підприємств з урахуванням сучасних умов глобалізації світових економічних процесів.

Науково обґрунтовано і запропоновано основні положення теорії інноваційного управління логістичними стратегіями підприємств; запропоновано цілісну наукову концепцію та методологічні засади формування стратегій логістичної діяльності промислових і комерційних підприємств у контексті структурно-інноваційних перетворень. Дістав подальшого розвитку комплекс методичного забезпечення з формування стратегій управління логістичною діяльністю з урахуванням основних операцій з планування та прогнозування показників господарської діяльності підприємства в умовах невизначеності попиту, розроблено експертну систему управління запасами підприємства.

Теоретично обґрунтовано і запропоновано концепцію аутсорсингу логістичних послуг у стратегічних альянсах з урахуванням тенденцій посилення глобалізації сфери діяльності транснаціональних корпорацій. Розроблено концепцію формування логістичної стратегії розміщення підприємств на основі критеріїв оцінки доцільності інвестиційних альтернатив. Розроблено науково - методичні підходи до формування системи логістичного сервісу, підвищення надійності системи прогнозування системи показників попиту.

Запропоновано систему оптимізації управління запасами з урахуванням імовірності величини рівня споживчого сервісу, запропоновано науково-методичні підходи до обґрунтування вибору пріоритетних цільових комплексних програм інноваційного розвитку вугледобувних підприємств.

У дисертації на основі теоретичного узагальнення вітчизняного досвіду представлено нове рішення актуальної науково-практичної проблеми розробки теоретичного, методологічного і методичного забезпечення формування інноваційних стратегій логістичної діяльності промислових підприємств в умовах структурних перетворень економіки України. Методологічні засади, обґрунтовані в дисертації, в теоретичному плані надають основу для розробки та подальшого удосконалення логістичного управління, а в практичному застосуванні сприяють підвищенню конкурентоспроможності та сталого розвитку промислових підприємств.

Проведені дослідження дозволили сформулювати такі висновки концептуально-теоретичного, методологічного та методичного характеру, що характеризують сутність вирішених задач відповідно до зазначеної мети дослідження.

У теорії управління логістичними стратегіями

  1. Динаміка розвитку економіки країни в умовах глобалізації залежить від зовнішніх ринкових чинників, і тому проблеми логістичної складової управління, як механізму скорочення трансакційних витрат та забезпечення світової конкурентоспроможності національних підприємств, є актуальними й перетворились на нову галузь економічної науки. Глобалізація має як позитивні, так і негативні наслідки для українського бізнесу. Важливою умовою економічного розвитку є інвестиційна активність підприємців і держави. Національного масштабу у виробництві набувають інноваційні стратегії і методи управління, їхні практичні застосування в діяльності підприємств. Національне виробництво прямо пропорційно залежить від капіталовкладень в інноваційний розвиток науки, техніки, освіти, підготовку кадрів, організацію праці і виробництва, що є актуальним для сьогоднішніх економічних умов України. Економічний вплив інвестицій як мультиплікатора для національного доходу, сукупної зайнятості і прибутку можна ототожнювати з проявом мультиплікатора коливань на кон’юнктурних промислових ринках вторинного попиту, похідного від коливань первинного попиту на ринку кінцевих споживачів. Заходи з підтримки державою розвитку інноваційних видів техніки і технології мають першочергову значущість у вугледобувній галузі, враховуючи її місце в стратегії енергетичної незалежності України. Ключовою частиною створення й розподілення багатства в суспільстві є інновації як джерело нового попиту та інноваційно-активні підприємства, що приносять інновації на ринки, збільшують попит та створюють нове багатство. Здобутки інноваційної діяльності є суспільним благом, але темпи її розвитку є невисокими через недостатню активність держави та підприємств. Необхідною умовою сталого розвитку економіки є сприяння інвестиційній активності підприємств у сферах інноваційного розвитку науки, техніки, виробництва та освіти. Сфера логістики володіє значним інвестиційним потенціалом і вимагає розробки механізму інноваційних логістичних стратегій управління та залучення інвестицій у галузь логістики;

  2. У сучасних бізнес-системах існують складні взаємозв’язки, тому традиційний неокласичний засіб аналізу конкуренції не є достовірним. Підприємства можуть брати участь водночас у різних типах взаємозв’язків, щоб захистити власну позицію в бізнес-системі. Одні горизонтальні взаємозв’язки складаються з чистої конкуренції, інші – з чистої кооперації, але між цими крайніми прикладами існують взаємовідносини, що складаються із сукупності обох типів зв’язків, коли деякі бізнес-одиниці співпрацюють з відповідними бізнес-одиницями конкурента, а інші бізнес-одиниці конкурують традиційним способом. Користю від конкурентної кооперації у логістиці є розподілення витрат на розробку нових продуктів, що діляться між співпрацюючими компаніями-партнерами, скорочення часу доставки та можливість для кожної компанії робити власний корінний внесок. Конкурентна кооперація в бізнесі як нове явище в економічній діяльності має певний потенціал також у проблемах підвищення конкурентоспроможності українських підприємств.

У сфері методологічного забезпечення логістичних стратегій управління

  1. Розробка і застосування сучасних логістичних стратегій управління є одним з ключових чинників участі України в євроінтеграційних процесах і адаптації підприємств до складних умов глобальної ринкової економіки. Удосконалення логістичних систем як ключової сфери діяльності підприємства має великий потенціал для підвищення його конкурентоспроможності, де основними передумовами є інноваційний підхід у використанні механізмів ринку і логістики як стратегічної складової конкурентної позиції підприємства, а також нових структурно-організаційних взаємовідносин, інтеграція логістичних партнерів у стратегічних альянсах, технологічні можливості у сфері гнучких виробництв та інформаційно-комп'ютерних технологій.

  2. Перспективними інноваційними формами управління підприємствами є стратегічні альянси. Встановлено, що основними впливовими чинниками, що прогнозують успіх стратегічному альянсу, є взаємодоповнюваність ресурсів, схожість цілей, культурна схожість, довіра, зобов’язання і управління. Дослідження альянсів свідчить, що зобов’язання є ключовим чинником успіху логістичних альянсів, альянсів, пов’язаних із нерухомістю, медициною та управлінням персоналом. Використання аутсорсингу в логістичному управлінні постачальників та замовлення подальшого аутсорсингу у сторонніх третіх учасників логістичного процесу «третьої сторони логістики» (3PL) приводить до централізації інформаційних систем, збільшення ефективності операцій, зменшення витрат та додавання цінності логістичного сервісу клієнтам уздовж глобального ланцюга постачання. Підвищення ефективності логістичних послуг досягається шляхом встановлення стратегічних альянсів у трибічному аутсорсингу.

  1. Ефективне управління логістичними витратами на мікро- та макрорівні є дієвим важелем збільшення ефективності економіки. Ефективний логістичний менеджмент у сфері розміщення підприємств, обробки замовлень, складського планування, управління запасами й транспортування впливає на загальні витрати і на можливість створення попиту. Методологія рішень логістичної організації розміщення підприємств відноситься до стратегій планування потужності підприємств, що визначають майбутні можливості виробництва і вимагають витрат дефіцитного капіталу підприємства. Для вирішення цих проблем необхідні відповідні критерії ухвалення рішень з використанням методів математичного моделювання.

У сфері розробки та організації управлінських рішень щодо підтримки сталого розвитку та підвищення конкурентоспроможності підприємств

6. Ефективно розроблена логістична система представляє нематеріальний актив підприємства й підвищує його конкурентну перевагу. Реалізація концепції мінімізації загальних витрат при забезпеченні прийнятного рівня логістичного сервісу в рамках інноваційної системи управління запасами промислового підприємства дозволяє встановити оптимальний рівень виробничих запасів та запасів кінцевих продуктів, покращити ліквідність підприємства, забезпечити вимоги споживчого сервісу й підвищити конкурентоспроможність підприємства. Застосування експертних інформаційних систем управління логістичними операціями підприємства дозволяє скоротити час та трудовитрати на розробку управлінського рішення, зменшити ризики можливих помилок і надати дієвий механізм управління процесом реалізації замовлень.

7. Впровадження інноваційних заходів з модернізації техніки і технології вугледобувної галузі є необхідними, враховуючи її роль незаперечного лідера у розбудові сталої енергетичної незалежності України. Стратегія інноваційного розвитку вугледобувної промисловості України потребує формування інноваційної політики у сфері переозброєння вугільних підприємств, вирішення комплексу науково-технічних проблем, модернізації техніки і технології та прогнозування тенденцій їхнього розвитку, що вимагає реалізації комплексу проблем державного і галузевого значення у сфері логістики, переозброєння вугільних підприємств і організації наукових досліджень, проектно-конструкторських робіт, виготовлення, випробувань і впровадження нової техніки і технологій. Ці завдання вирішуються з використанням методів аналітичних і прогнозних досліджень як важливих функцій галузевої науки. Запропонований у розроблених методичних рекомендаціях механізм призначений для керівників та науково-дослідних організацій i дозволяє управляти розвитком вугільного виробництва у сфері аналізу, прогнозування і формування цільових програм інноваційного розвитку промислових підприємств.

Публікації автора:

Монографії

  1. Каїра З.С. Логістичні стратегії діяльності підприємств. – Донецьк: ВІК, 2007. – 311 с.

  2. Каира З.С. Стратегии управления бизнесом. – Донецк: Альфа Пресс, 2005. – 250 с.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Каира З.С. Определение рациональных объемов извлечения и повторного использования металлокрепи // Уголь Украины. – 1992. – № 10. – С. 54-55.

  2. Каира З.С., Омельянчук А.И. Роль прогнозирования в стабилизации работы предприятий // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2001. – Т.1. – С.153-162.

Особистий внесок: пропозиції щодо прогнозування показників роботи промислового підприємства.

  1. Каира З.С. Потребительский сервис и уровень запасов предприятия // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: сб. науч. тр. / ДонГАУ; НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2001. – С. 163-166.

  2. Каира З.С., Лукьянченко А.А., Омельянчук А.И. Логистические тенденции и глобализация розничной торговли // Прометей: регіон. зб. наук. пр. з економіки. – Донецьк: ДЕГІ, ІЕПД НАН України, 2002. – №1. – С. 186-196.

Особистий внесок: аналіз тенденцій глобальних змін у взаємовідносинах між виробниками та продавцями.

  1. Каира З.С., Лукьянченко А.А., Омельянчук А.И. Детерминанты переноса технологии в глобальных операциях компании // Прометей: регіон. зб. наук. пр. з економіки. – Донецьк: ДЕГІ, ІЕПД НАН України, 2002. – №2. – С. 38-49.

Особистий внесок: аналіз ключових чинників переносу технології і міжнародних операцій підприємства.

  1. Каира З.С., Лукьянченко А.А. Управление интегрированными цепями дистрибуции // Збірник наукових праць ДонДАУ. Інноваційний менеджмент. Сер. Державне управління. – Донецьк: ДонДАУ, 2002. – Т. ІІІ., вип. 12. – С. 66-77.

Особистий внесок: аналіз тенденцій змін у ринкових відносинах між підприємствами-виробниками та продавцями.

  1. Каира З.С. Основы маркетинговой стратегии выхода предприятий региона на внешний рынок // Вісник Донецького університету. Сер. В. Економіка і право. – 2003. – №1. – С. 124-128.

  2. Каїра З.С. Роль підприємств малого і середнього бізнесу в трансформації економіки України // Економіка промисловості. – 2004. – №4. – С. 190-197.

  3. Каира З.С. Инновационные стратегии управления: перенос знаний в стратегическом альянсе // Управление экономикой переходного периода: сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2004. – С.303-314.

  4. Каїра З.С. Проблеми і стратегії міжнародного розміщення підприємств // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: сб. науч. тр. – Донецк: ДонНУ, 2004. – Ч. 2. – С.680-682.

  5. Kayira Z., Grechko T., Kasyanenko L. Human Capital Accumulation as Prerequisite for Ukraine to Integrate into the World Economy // Integration in the Globalising World Economy / Edited by Adam Budnikowski, Maciej Cygler, Elzbeta Czarny; Warsaw School of Economics, Institute of International Economics, University of Joensuu, Government Institute of Economic Research. – Warsaw, 2004. – Р. 79-90.

Особистий внесок: пропозиції щодо вдосконалення соціального капіталу як чинника підвищення конкурентоспроможності країни.

  1. Raffield, Barney T., III, Kayira Z.S. The purpose, problems, and reform of mutual funds: implications for fund managers // Zarzadzanie w grupach kapitalowych. aspekty organizacijne, finansowe, wlascicielskie i personalne / Praca zbiorowa pod redakcja naukowa B. Nogalskiego i P. Walentynovicza. Wydawnictwo WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. – Gdynia, 2004. – S. 387-396.

Особистий внесок: пропозиції щодо впровадження управління взаємними фондами як механізму інвестування.

  1. Каїра З.С. Інноваційні стратегії управління підприємствами: ефективність стратегічних альянсів // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Сер. Економічна. – Донецьк: ДонНТУ, 2005.– Вип. 89-2. – С.194-201.

  2. Каїра З.С. Мережні організації як форма співробітництва підприємств // Збірник праць ДонДУУ. Стратегії і напрямки сталого розвитку економіки України. Сер. Економіка. – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – Т. V, вип.40. – С.105-114.

  3. Каїра З.С. Мотиви і вигоди укладання стратегічних альянсів // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Сер. Економіка. – 2005. – №18. – С. 167-169.

  4. Каїра З.С. Стратегічні альянси в теорії транзакційних витрат // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: сб. науч. тр. – Донецк: ДонНУ, 2006. – Ч. III. – С. 916-921.

  5. Каїра З.С. Інноваційні стратегії управління: аспекти впровадження інформаційних логістичних систем // Комп’ютерне моделювання та інформаційні технології в науці, економіці та освіті: зб. наук. пр. – Кривий Ріг: КЕІ КНЕУ, 2005. – С. 91-92.

  6. Каїра З.С., Карасьов І.В. Застосування кількісних методів у задачах з розміщення конкурентних підприємств // Вісник НУ «Львівська Політехніка». Проблеми економіки та управління. – 2005. – №533. – С. 211-216.

Особистий внесок: економічне обґрунтування та інтерпретація результатів розрахунків.

  1. Каїра З.С., Карасьов І.В. Особливості використання сітьового метода у маркетингових стратегіях дистрибуції // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2005. – Т.2. – С. 62-66.

Особистий внесок: обґрунтування впровадження сітьового методу при розробці стратегій оптимізації розповсюдження продукту.

  1. Каїра З.С., Шмельова С.А. Логістичні стратегії управління запасами незалежного попиту // Вісник Дніпропетровської державної фінансової академії. Економічні науки. – 2005. – №1. – С. 34-39.

Особистий внесок: ідея та приклад застосування концепції споживчого сервісу в управлінні запасами з обґрунтуванням величини підтримуваного коефіцієнта оборотності запасів.

  1. Каира З.С. Анализ стратегии размещения производственных предприятий // Вестник СевГТУ. Экономика и финансы: сб. науч.тр. – Севастополь: Изд-во СевНТУ, 2006. – № 73. – С. 143-152.

  2. Каїра З.С. Прогнозування сезонного попиту в логістиці та маркетингу // Вісник НУ «Львівська політехніка». Проблеми економіки та управління. – 2006. – № 554. – С. 134-138.

  3. Каїра З.С., Іванова О.В. Метод обґрунтування пріоритетності проблем інноваційного розвитку: приклад вугільного виробництва // Вісник Сумського національного аграрного університету. Сер. Фінанси і кредит. – 2006. – №2 (21). – С. 317- 325.

Особистий внесок: нормативне та пошукове прогнозування й оцінка пріоритетності програм.

  1. Каира З.С., Омельянчук А.И., Иванова О.В. Формализация оценки инновационной программы по развитию малого бизнеса // Збірник наукових праць ДонДУУ. Державне регулювання розвитку регіонів та територіальних одиниць. Сер. Державне управління. – Донецьк: ДонДУУ, 2006. – Т. VIІ, вип.75. – С. 53-59.

Особистий внесок: приклад формального оцінювання думок експертів.

  1. Гребенкин С.С., Каира З.С., Авдеева В.Н. Теоретические аспекты и особенности стратегических альянсов // Науковий вісник Національного гірничого університету. Сер. Економіка. – 2007. – №3. – С. 82-88.

Особистий внесок: характеристики стратегічного альянсу в теорії трансакційних витрат.

  1. Каїра З.С. Методичні аспекти підвищення надійності прогнозування: приклад вугільної промисловості // Економіка і прогнозування. – 2007. – №3. – С. 135-147.

  1. Каїра З.С., Іванова О.В. Удосконалення механізму державної підтримки малого підприємництва // Вісник НУ “Львівська Політехніка”. Проблеми економіки та управління. – 2007. – №582. – С. 179-184.

Особистий внесок: методичні рекомендації щодо вдосконалення державної підтримки підприємств малого та середнього бізнесу.

  1. Каїра З.С., Омельянчук А.І., Іванова О.В. Типологія малого інноваційного бізнесу: життєздатність венчурних фірм та їх внесок до державної економіки // Вісник Сумського національного аграрного університету. Сер. Фінанси і кредит. – 2007. – № 1. – С. 294-307.

Особистий внесок: аналіз ключових умов створення нового підприємства.

  1. Гребьонкін С.С., Каїра З.С., Авдєєва В.М., Іванова О.В. Інноваційні стратегії конкурентної кооперації підприємств // Збірник наукових праць ДонДУУ. Теорія та практика управління економікою у період соціально-економічних трансформацій. Сер. Економіка. – Донецьк: ДонДУУ, 2007. – Т. VIII, вип. 89. – С. 32-42.

Особистий внесок: стратегії конкурентної кооперації підприємств.

  1. Каїра З.С., Гребьонкін С.С., Авдєєва В.М. «Конкурент-кооперація» у бізнес-мережах: інноваційна стратегія конкуренції і кооперації водночас // Вісник Донецького університету. Сер. В. Економіка і право. – 2007. – №1. – С. 423-430.

Особистий внесок: аналіз типів конкурентно-коопераційних зв’язків між конкурентами.

Матеріали наукових конференцій

  1. Каира З. Детерминанты показателей работы стратегических альянсов: теоретическая перспектива: [Materialy konferencіjne] // Konferencja “Przedsiebiorstwo partnerskie” (9-11 maja 2002). – Warszawa: Kazimerz Dolny, 2002. – S. 281-290.

  2. Barney T. Raffield, III, Zoya Kayira. Globalization and Economic Integration: Ukraine’s Challenges and Choices // International seminar “Economic Integration – Step Forward or Finish?” / (Warsaw School of Economics (Warsaw, June 13-14, 2003). – Warsaw, Poland, 2003. – P. 221-227.

Особистий внесок: аналіз передумов та чинників економічної інтеграції України.

  1. Каїра З.С. Стратегічні альянси: мотиви створення і вигоди // Междунар. науч. конф. «Менеджмент малого и среднего бизнеса: проблемы, обучение, перспективы / СевНТУ (Севастополь, 20-24 сентября 2004 г.). – Севастополь, 2004. – С. 14.

  2. Barney T. Raffield, III, Zoya Kayira. Management education response to the needs of Ukrainian business // Матеріали наук.-практ. конф. «Маркетингова освіта в Україні: забезпечення якісної підготовки маркетологів відповідно до потреб українського ринку» (Київ, 16-17 грудня 2005 р.). – К., 2005. – С.75-83.

Особистий внесок: визначення ключових чинників впливу бізнес-освіти на задоволення потреб українського бізнесу.

  1. Mieczislaw Dworczyk, Zoya Kayira. Transfer innowacji pomidzy wysz uczelni a przedsibiorstwem // Міжнар. наук.-практ. конф. “Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики” (11-13 травня 2006 р.). – Львів: НУ «Львівська Політехніка», 2006. – С. 495-496.

Особистий внесок: визначення чинників інтелектуальної власності у трансфері інновацій між підприємством та закладом вищої освіти.

  1. Каира З.С., Омельянчук А.И., Иванова Е.В. Роль инновационного предпринимательства в экономических теориях // Материалы IV Междунар. конф. «Теория и практика экономики и предпринимательства» (Алушта, 10 – 12 мая 2007 г. ). – Симферополь, 2007. – С. 254.

Особистий внесок: аналіз економічних теорій інноваційного підприємництва.

Підручники, навчальні посібники та інші видання

  1. Каира З.С., Лукьянченко А.А., Омельянчук А.И. Основы логистики: учеб. пособие. – Донецк: Юго-Восток, Лтд, 2003. – 522 с.

Особистий внесок: ідея дослідження, пропозиції формування логістичних стратегій управління підприємствами, прогнозування, класифікація та оцінювання альтернатив розміщення підприємств.

  1. Каїра З.С., Омельянчук А.І., Іванова О.В. Стратегічні альянси: навч. посіб. – Донецьк: Юго-Восток, Лтд, 2006. – 204 с.

Особистий внесок: концепція впливу глобалізації та трансакційних витрат на стратегії конкурентних підприємств.

  1. Методические рекомендации по разработке долговременных целевых комплексных программ технического развития производства / З.С. Каира, А.И. Кабанов, В.Е. Нейенбург, В.Д. Харченко, М.А. Николаева; М-во угольной пром-сти Украины. – Донецк, 1993. – 55 с.

Особистий внесок: прогнозування техніко-економічних показників розвитку основних процесів вуглевидобутку та методологія відбору цільових програм у галузі технічного розвитку виробництва.

  1. Каїра З.С., Омельянчук А.І. Сучасні знання науки управління – кадрам ринкової економіки // Економічний часопис. – 1998. – №11-12. – С.42-44.

Особистий внесок: впровадження методу експертних оцінок при тестуванні гіпотез у дослідженнях.

  1. Каира З.С. Концерн Стирол: планирование логистики // Маркетинг / У. Руделиус и др. – М.: ДеНово, 2001. – С. 618-619.

  2. Raffield, Barney T., III, Kayira Z.S. Ukraine and European Economic Integration // Економічний розвиток = The Journal of Economic Development: Journal of Ukrainian Economics Association. – 2006. – Вересень. – С. 59-62.

Особистий внесок: аналіз економічних чинників в інтеграційних процесах в Україні.