Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Адаманова Зейнеб Османівна. Інноваційні фактори економічного розвитку в умовах глобалізації : Дис... д-ра наук: 08.05.01 - 2006.



Анотація до роботи:

Адаманова З.О. Інноваційні фактори економічного розвитку в умовах глобалізації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – Світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено дослідженню інноваційних факторів економічного розвитку в умовах глобалізації з метою обґрунтування головних напрямів удосконалення державної інноваційної політики.

Показано інноваційний характер системних глобальних трансформацій та їх вплив на економічне зростання. Досліджено еволюцію концепцій інноваційного розвитку із встановленням взаємозалежності національної конкурентоспроможності і масштабів та характеру інноваційної діяльності.

Розглянуто детермінанти сталої конкурентоспроможності в країнах - інноваційних лідерах в умовах глобалізації, визначено критерії і фактори ефективності імітаційних моделей розвитку, проаналізовано особливості участі в інтернаціоналізованих інноваційних процесах країн – технологічних аутсайдерів.

Досліджено сутність інноваційно спрямованих економічних трансформацій, висвітлено багатоваріантність інноваційного поводження в перехідних умовах і проведено селективну оцінку інноваційних стратегій окремих країн.

Визначено передумови і проаналізовано потенціал інноваційного розвитку України, з’ясовано принципи та обґрунтовано основні механізми формування державної інноваційної політики з урахуванням впливу факторів глобалізації.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове рішення наукової проблеми – визначення інноваційних чинників економічного розвитку в умовах глобалізації, що дозволило зробити наступні висновки:

  1. Розвиток світової економіки на межі ХХ і ХХI ст., характеризується системними глобальними трансформаціями у сучасній цивілізаційній парадигмі. Науково-технологічний прогрес є вирішальним чинником глобалізації, і водночас, її рушійною силою. Інноваційні параметри глобалізації характеризується такими агрегованими показниками як: питома вага інноваційної продукції, науково-технічних та інформаційних послуг, комерційного науково-технічного обміну у світовому ВВП та експорті; частка новітніх і вдосконалених технологій у загальному їх обсязі; ступінь міжнародної стандартизації та уніфікації продукції і послуг. У цілому для них притаманна прогресуюча динаміка, що відображає світовий тренд технологічного оновлення.

  2. Важливе значення для успішного функціонування і зростаючої взаємодії міжнародних інноваційних систем має глобалізація інноваційного середовища, яка чинить безпосередній вплив на формування і застосування принципів та методів розробки і реалізації стратегії розвитку на рівні держав та їх інтеграційних об'єднань. Ознаками глобального інноваційного середовища є: з одного боку, цілеспрямованість, поліцентричність, регіональна спеціалізація, мінливість, гнучкість, кумулятивність, а з другого – суперечливість, конфліктність, незбалансованість, невизначеність. Це формує складну сукупність як нових можливостей так і загроз. Зміни технологічного устрою суспільного виробництва засновані на інноваціях, які забезпечують зростання продуктивності та національної конкурентоспроможності. Репрезентування національних економічних систем у світовій економіці залежить від спрямованості загального реформування і специфіки включення у міжнародні та глобальну інноваційні системи.

  3. Головними носіями інноваційного розвитку у розвинених країнах є великі компанії за умов значної їх партнерської підтримки з боку держави. Невід'ємними атрибутами національного інноваційного процесу є: поширення «стратегічних альянсів» компаній; активне формування територіальних структур інтеграції науки і виробництва; стрімкий розвиток інфраструктури інноваційної сфери; збільшення ролі малого і середнього бізнесу в НТП; розширене використання кластерних стратегій; зростання питомої ваги приватних асигнувань на НДДКР. Характерною особливістю сучасного НТП розвинених країн є поєднання національних і глобальних стратегій інноваційно-економічного розвитку, коли все частіше приймаються і реалізуються національні програми і проекти глобального характеру.

  4. Імітаційне моделювання дозволяє відтворити елементи НІС країн –інноваційних лідерів для умов інших країн. Доцільно виділяти загальносистемні (мотиви і рушійні сили розвитку; ресурсне забезпечення; закономірності науково-технологічного розвитку; геополітичне середовище; релевантні соціально-економічні процеси та явища) і специфічні (політичні; інституціонально-правові; соціальні; організаційно-економічні) чинники інноваційного розвитку. Вирішальний вплив на пришвидшення інноваційних процесів в умовах глобалізації здійснюють міжнародно-інтеграційні чинники (глобальна конкуренція; міжнародна кооперація на різних рівнях; міжнародне регулювання; включення у світовий інноваційний процес; трансфер технологій), що обумовлено об'єктивно інтернаціональною природою інноваційного процесу.

  5. Найважливішими критеріями формування імітаційних моделей розвитку є: економічний, соціально-економічний, інституціональний, функціональний і критерій стійкості та збалансованості розвитку. Основні складові імітації національного інноваційного процесу включають такі напрями: стратегія державного управління інноваційним процесом; розвиток, поширеність і ефективність інноваційної інфраструктури і кластерів; участь приватного сектора в інноваційному процесі; рівень розвитку інноваційного потенціалу і ресурсне забезпечення; механізми трансакцій учасників інноваційного процесу на національному і міжнародному рівнях. Кожний із напрямів деталізується набором кількісних показників та індикаторів, які відображають параметри інноваційного процесу за імітації.

  6. Інноваційний глобалізм впливає на особливості інноваційного процесу у країнах-аутсайдерах і моделі їх участі у світовому інноваційному процесі, на сприйнятливість глобальних інформаційно-технологічних імпульсів. У цілому НТП більшості країн-аутсайдерів спирається на досягнення країн-інноваційних лідерів, при зростаючому значенні інтернаціоналізації і відтворювальної відкритості, проте існують особливості участі цих країн в НТП. Країни-аутсайдери формують певні зони (контури) глобального інноваційного простору залежно від інтенсивності інноваційного процесу, взаємодії з міжнародним середовищем і використанням власного інноваційного потенціалу, особливостей бізнес-середовища, соціально-економічної мотивації та ін. Найбільш інтенсивно розвиваються країни I контуру (Китай, Росія, Тайвань, Південна Корея та ін.), які володіють значним інноваційним потенціалом, інтенсивно проводять інноваційну політику, активно сприймають інновації й адаптують їх у національному господарстві.

  7. У найуспішніших країнах-аутсайдерах домінують інноваційні принципи економічного розвитку, поглиблюється їх взаємодія у глобальному просторі, у зв'язку з чим виділяються моделі участі у світовому інноваційному процесі («прогресивна», «активна», «наздоганяюча», «пасивна» та «інертна»). Стратегії розвитку країн-аутсайдерів включають розробку і реалізацію інноваційної політики, розвиток системи «запозичення» і передачі технологій, а також механізми узгодження імпульсів трансформацій, що виникають на національному і глобальному рівнях.

  8. Інноваційно спрямовані трансформації носять циклічний характер і включають різні комбінації елементів на певних стадіях. При аналізі трансформаційних процесів доцільно класифікувати аспекти перетворень на універсальні та специфічні; базові та надбудовні; трансформації, викликані базовими інноваціями, і трансформації, викликані поліпшуючими інноваціями. Слід виділяти трансформації екстенсивного та інтенсивного характеру, які за типом поділяються на: технологічні, інформаційні, функціональні, інституціональні, структурні, організаційно управлінські, та враховувати передумови (політичні; сприйнятливість економіки до інноваційних перетворень; загальні соціально-економічні та суспільні умови; сприятливі міжнародні чинники різноманітної природи) і використовувати мотиваційні механізми (зміна соціопсихологічної орієнтації населення; урахування культурних особливостей нації; вплив на поведінкові особливості економічних агентів) інноваційно спрямованих трансформацій економіки. За об'єктом перетворення і сутністю трансформації їх слід позділяти на структурні, інституціональні, функціональні, організаційно-управлінські, інформаційні та технологічні.

  9. Різноманіття екзогенних і ендогенних чинників та імпульсів обумовлює необхідність закономірної «еволюційної» і «селективної» адаптації національної економічної системи до середовища, що змінюється. «Еволюційна» і «селективна» типи адаптації економічної системи перебувають у взаємозв'язку і реалізуються паралельно. При цьому у реалізації інноваційно спрямованих трансформацій макросистеми існують обмеження об'єктивного та суб'єктивного характеру (інституціональні, функціональні, ресурсні та кон'юнктурні).

  10. Виділені стратегії інноваційного розвитку («нарощування», «запозичення» «перенесення») і моделі розвитку НІС у контексті шляхів "випереджаючого" чи "наздоганяючого" розвитку. Еволюція (етапність) і склад багатоваріантних інноваційно спрямованих трансформацій визначається конкретними економічними умовами. Варіації інноваційної поведінки включають: шляхи становлення постіндустріального суспільства, способи і форми впровадження інноваційної моделі, трансформаційний маневр у різних сферах, регулювання трансформаційних перетворень, інституціональне оточення і функціональні механізми, при чому реалізація принципів постіндустріального та інформаційного соціуму у постсоціалістичних країнах характеризується низкою особливостей.

  11. Формування та розвиток національного інноваційного потенціалу, тобто іманентної здатності економічної системи створювати і реалізовувати нововведення на підставі використання науково-виробничих, інвестиційно-інноваційних, креативно-людських, інтелектуальних, організаційних, інформаційно-комунікаційних ресурсів, передбачає становлення інноваційного менеджменту як різновиду спеціального менеджменту, що являє собою вид діяльності та процес прийняття рішень для управління інноваційною діяльністю (мікрорівень) та інноваційним процесом (макрорівень). Ефективне використання і нарощування національного інноваційного потенціалу можливі лише за умови формування адекватної прогресивним глобальним тенденціям інноваційної культури, що є визначальним компонентом національного інноваційного середовища.

  12. Створення гнучкого організаційно-інституціонального середовища інноваційної діяльності передбачає: 1) формування мережі інноваційних фінансових інститутів та центрів трансферу технологій; 2) розвиток інфраструктури інноваційної сфери, створення і розвиток інформаційно-консультаційних агентств за активною участю держави; 3) вдосконалення системи прогнозування, стратегічного і оперативного моніторингу інноваційного розвитку, ефективного реагування на динамічні коливання кон’юнктури внутрішнього і зовнішнього ринків; 4) впровадження новітніх інформаційних технологій і засобів комунікацій для швидкісної передачі інформації у підсистемах НІС; 5) реалізацію потенціалу різношвидкісної міжнародної регіональної науково-технологічної інтеграції з урахуванням факторів глобального впливу.

  13. У процесі формування конкурентоспроможності у глобальному сенсі національної інноваційної моделі важливо визначитись із потенціалом України у межах індустріальної та постіндустріальної парадигм розвитку. Система запропонованих в дисертації заходів мікро- та макроекономічного впливу орієнтована на акумуляцію матеріально-фінансових ресурсів для прискореного розвитку високотехнологічних секторів національної економіки, нарощення та цілеспрямованість на науково-технологічні прориви переливів "людського капіталу". Національна інноваційна стратегія детермінована середовищними факторами, цілями, термінами, галузевими, міжгалузевими, регіональними та загальнодержавними програмами. Вона повинна базуватись на механізмах апробованих у світогосподарській практиці новітніх форм організації і державного регулювання інноваційного бізнесу, зокрема, локально-кластерній концентрації, інформаційно-комунікаційній диверсифікації, гнучкої міжнародної спеціалізації та кооперації.

Публікації автора:

Монографія

  1. Адаманова З.О. Инновационные стратегии экономического развития в условиях глобализации: Монография. – Симферополь: Крымское учебно-педагогическое государственное издательство, 2005. – 504 с. – На русском языке. – 20 др.арк.

Підручники та навчальні посібники

  1. Международный бизнес: учебное пособие. Авторский коллектив под ред. д.э.н., профессора Румянцева А.П.. – Симферополь, 1999, издательство Таврия, 174 с.- На русском языке – 15 др.арк. (особисто авторові належить 1.1 др.арк.: Глава 5. Международный научно-технический обмен ( С. 72-85)).

  2. Крамаренко В.И., Адаманова З.О. Методика преподавания международных экономических отношений. учебное пособие. – Симферополь: Крымское учебно-педагогическое государственное издательство. 2002. – 196 с. – На русском языке. – 11,02 др.арк. (особисто авторові належить 4 др.арк.: Глава 2. Методическое обеспечение чтения лекции на тему "Система МЭО"; Глава 5. Роль методики преподавания при чтении лекции на тему "Международное движение капитала"; Глава 7. Требования и критерии оценки знаний, обучающихся при изучении темы "Мировой рынок рабочей силы и вопрос международной миграции"; Глава 10. Характеристика основных методов обучения и механизм их реализации при чтении лекции на тему: "Международные научно-технические отношения" (С.23-50, 88-100, 124-138. 174-191)).

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Адаманова З.О., Моисеенко Д.Д. Интеграция Украины в мировое сообщество // Экономика и управление. — 1999. — № 3. — С. 18—19. – 0,18 др.арк. (особисто авторові належить 0,1 др.арк.: проаналізовані основні напрями економічного співробітництва України з ЄС і СНД).

  2. Адаманова З.О. Проблеми глобалізації світової економіки на сучасному етапі // Збірник праць вчених Вип. 32. /Відп.ред. – доктор економічних наук В.Є.Новицький. – Київ: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2002 С. 26—29. – 0,2 др.арк.

  3. Адаманова З.О. Условия развития инновационных процессов // Культура народов Причерноморья. — 2003. — № 39. — С. 138—142. – 0,45 др.арк.

  4. Адаманова З.О. Структура и стадии инновационного процесса // Культура народов Причерноморья. — 2003. — № 38. — С. 141—144. – 0,35 др.арк.

  5. Адаманова З.О. Региональные аспекты развития инновационной политики // Экономика Крыма. — 2003 г. — № 8. — С. 34—38. – 0,4 др.арк.

  6. Адаманова З.О. Перспективы инновационного развития Украины // Ученые записки Таврического Национального университета. — 2003.— Т. 16 (55). —№ 2. — С. 3—8. — 0,36 др.арк.

  7. Адаманова З.О. Моисеенко Д.Д. Методи державного регулювання інноваційної діяльності // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: Фінансова політика та інвестиції. Випуск 10. Ювілейний: Збірник наукових праць, № 1—2. – Луцьк: «НАДСТИР’Я» 2004. — С. 201—207. – 0,35 др.арк. (особисто авторові належить 0,2 др.арк.: способи стимулювання інноваційної діяльності у промислово розвинених країнах та методи регулювання інноваційної політики в Україні).

  8. Адаманова З.О. Моисеенко Д.Д. Инновационные аспекты инвестиционной деятельности // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. Випуск. 16 т.1. /Голов.ред. О.О.Шубін. — Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. — С. 218—224. – 0,4 др.арк. (особисто авторові належить 0,2 др.арк.: проаналізоване сучасний стан інноваційної сфери України).

  9. Адаманова З.О. Сучасні тенденції розвитку інноваційної діяльності // Теорії мікро- макроекономіки. Збірник наукових праць професорсько-викладацького складу і аспірантів. За редакцією професорів Мальчина Ю.М., Ніколєнко Ю.В. Випуск 17. — Київ – 2004. — С. 195—199. – 0,2 др.арк.

  10. Адаманова З.О. Инновационный путь развития Украины в условиях глобализации // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 190: В 4 т. Т. II. — Дніпропетровськ: ДНУ, 2004.— С. 447—454. – 0,45 др.арк.

  11. Адаманова З.О. Инновационный характер системных глобальных изменений // Культура народов Причерноморья. — 2005. — № 63. — С. 26—30. – 0,36 др.арк.

  12. Адаманова З.О. Особенности формирования национального инновационного менеджмента // Культура народов Причерноморья. — 2005. — № 67.— С. 35—40. – 0,51 др.арк.

  13. Адаманова З.О. Функционирование национальной инновационной системы в условиях глобализации // Культура народов Причерноморья. — 2005. — № 64. — С. 28—30. – 0,26 др.арк.

  14. Адаманова З.О. Генезис теорий инновационного развития // Прометей. Регіональний збірник наукових праць з економіки. — 2005. — № 1(16). — С. 74—77. – 0,34 др.арк.

  15. Адаманова З.О. Многовариантность инновационного поведения в условиях переходной экономики // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки, вип. 7, ч. 1. — Кіровоград: КНТУ, 2005. — С. 111—116. – 0,5 др.арк.

  16. Адаманова З.О. Использование макропоказателей в имитационном моделировании национальных инновационных процессов // Економіка і регіон — № 2(5). — 2005.— ПолтНТУ. — С. 29—33. – 0,4 др.арк.

  17. Адаманова З.О. Системная конкурентоспособность национальной экономики в контексте инновационного развития// Вісник Донецького університету. Серія В. Економіка і право. — 2005. — № 1. — С. 118—126. – 0,75 др.арк.

  18. Адаманова З.О. Разработка алгоритма учета условий и факторов конкурентоспособности стран по инновационной составляющей // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2005. — С. 643—646. — 0,35 др.арк.

  19. Адаманова З.О. Система мотивации инновационной деятельности в ЕС и применение ее в условиях Украины // Вісник Хмельницького національного університету. — 2005. — №2 (66) — Т. 1.— С. 212—214. – 0,3 др.арк.

  20. Адаманова З.О. Системные инновационно направленные трансформации национального хозяйства // Проблеми науки.— 2005.— № 9. — С. 2—6. — 0,31 др.арк.

  21. Адаманова З.О. Концепция интернационализации национальных инновационных систем // Вісник Хмельницького національного університету. — 2005 — № 4. — ч.2. —т. 1(70). — С. 7— 11. — 0,5 др.арк.

  22. Адаманова З.О. Интернациональная роль инновационной деятельности // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 203: В 4 т. Том.1. — Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. — С. 285—295. — 0,56 др.арк.

  23. Адаманова З.О. Основные направления совершенствования инновационной деятельности в Украине // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 205: В 4 т.—Т. III. — Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. — С. 690—702. — 0,61 др.арк.

  24. Адаманова З.О. Особенности формирования инновационной политики Украины в эпоху глобализации // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 204. В 5 т. Т.IV. — Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. — С. 873—889. — 0,8 др.арк.

  25. Адаманова З.О. Малый инновационный бизнес в инновационном процессе развитых стран // Культура народов Причерноморья. – 2006. – № 74. – Т.2. – С.167-172. – 0,6 др.арк.

В інших виданнях

  1. Адаманова З.О. Моисєєнко Д.Д. Інтеграція України до системи світових економічних відносин // Міжнародна економіка: сучасні проблеми та перспективи розвитку: Матеріали першої Національної міжвузівської науково-практичної конференції (29 листопада 1999 р., м. Київ) — Сімферополь, Таврида, 2000 р. — С. 31—32. — 0,04 др.арк. (особисто авторові належить 0,02 др.арк.: аспекти інтеграційної багатовекторності України).

  2. Адаманова З.О. Моисеенко Д.Д. Проблемы иностранного инвестирования в Украину // Современные тенденции и приоритеты развития переходной экономики: Материалы Всеукраинской межвузовской научно-практической конференции. (20 мая 2000 г., г.Симферополь) — Симферополь, Научно-издательский центр КАПКС, 2000 г. — С. 38—41. — 0,17 др.арк. (особисто авторові належить 0,1 др.арк.: дана характеристика інвестиційного клімату України і тенденцій обмежуючу діяльність ВЕЗ).

  3. Адаманова З.О. Моисеенко Д.Д. Маркетинг в инновационной деятельности // Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції «Динаміка наукових досліджень ‘2003». Том.23. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. — С. 3—5. — 0,13 др.арк. (авторові належить 0,1 др.арк.: проаналізовано вплив ТНК на інноваційні процеси в умовах глобалізації і визначені фактори, що перешкоджають розвиткові інноваційної діяльності в Україні).

  4. Адаманова З.О. Глобализация и ее влияние на экономику Украины // Материалы II международной научно-практической конференции студентов, аспирантов и молодых ученых «Страны СНГ в условиях глобализации». 26-29 марта 2003 г. Российский университет Дружбы Народов, – М.: «ЭКОН-ИНФОРМ», 2003. — С. 34—35. – 0,1 др.арк.

  5. Адаманова З.О. Инновационные факторы экономического развития в условиях глобализации // Актуальные вопросы развития инновационной деятельности. Материалы VII международной научно-практической конференции./Приложение к наусно-практическому дискуссионно-аналитическому сборнику: «Вопросы развития Крыма» — Симферополь: Сонат, 2003. — С. 21—23. – 0,4 др.арк.

  6. Адаманова З.О. Инновационный путь развития Украины в условиях глобализации // Матеріали II Всеукраїнської науково-практичної конференції «Україна у світовій економічній спільноті». — Дніпропетровськ: Наука і освіта. 2004. — С. 70—72. – 0,16 др.арк.

  7. Адаманова З.О. Значение международного сотрудничества в инновационной сфере // Фундаментальные исследования в современном инновационном процессе: организация, эффективность, интеграция: Материалы междунар.симпоз. (Киев, 1-3 декабря 2003 г.). — Киев: Феникс, 2004. — С. 413—422. – 0,8 др.арк.

  8. Адаманова З.О. Влияние государства на конкурентоспособность экономики страны // Праці П’ятої міжнародної наукової конференції студентів та молодих учених. «Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання.» Частина 2. Ред.кол. Ступін О.Б.(голова), Александров І.О. (заступник голови) та ін.— Донецьк: ДонНУ, 2004. — С. 167—170. – 0,25 др.арк.

  9. Лукьяненко Д.Г., Адаманова З.О. Международное сотрудничество в сфере инноваций как материальная основа региональной интеграции // Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво: міжнародні відносини, економіка, політика, географія, історія, право: Тези доповідей II Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів і молодих науковців, Луцьк, 19-20 травня 2005 р. /За ред. В.Й.Лажніка в В.С.Федонюка. — Луцьк, РВВ «Вежа» Волин.держ.ун-ту ім.Лесі Українки, 2005. — С. 278—280. – 0,18 др.арк. (особисто авторові належить 0,08 др.арк.: проаналізовані сучасні тенденції науково-технічного співробітництва країн ЄС).

  1. Адаманова З.О. Имитационные модели инновационного развития в период трансформаций // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти ». — Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. — Т.II — С. 83—85. – 0,15 др.арк.

  2. Адаманова З.О. Привлечение иностранных инвестиций в инновационную сферу // Матеріали VIII Міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта ’2005».— Том 75. Інвестиційна діяльність та фондові ринки. Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. — С. 3—6. – 0,25 др.арк.

  3. Адаманова З.О. Интернациональная роль инновационной деятельности // Materials of international scientifical-practical conference «The science: theory and practice». Vol.4 Economic sciences. – Praha: Publishing House “Education and Science” s.r.o.; Prague, Czechia. – Dnepropetrovsk, Ukraine – Belgorod, Russian, 2005. — P. 7—9. – 0,15 др.арк.