Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Управління проектами та розвиток виробництва


Бабаєв Ігбал Аліджан огли. Інноваційна технологія в управлінні програмами розвитку організацій на основі генетичних моделей проекту : Дис... д-ра наук: 05.13.22 - 2006.



Анотація до роботи:

Бабаєв І.А. Інноваційна технологія в управлінні програмами розвитку організацій на основі генетичних моделей проекту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню доктора технічних наук за спеціальністю 05.13.22 – Управління проектами та програмами. – Київський національний університет будівництва і архітектури Міністерства освіти і науки України, Київ, 2006.

Дисертаційна робота присвячена розробці теоретичної основи інноваційної технології, методів і засобів в управлінні програмами сталого розвитку організацій в конкурентному середовищі, що динамічно змінюється, на основі генетичної моделі проекту.

Розроблена модель інноваційної технології управління програмами побудована на основі генетичних представлень, що відображається у вигляді набору моделей, призначених для реалізації програм розвитку організації. Запропонована навігаційна модель, що відображає розвиток проекту через послідовність кризових точок - точок біфуркації в системній динаміці програми організаційного розвитку. Розроблено математичне формулювання моделі інноваційної технології та моделей, що є елементами інноваційної технології. Запропонована трансферна технологія та шлюзова модель трансферу знань з одного проекту в інший. Розглянуті практичні застосування запропонованої методології в управлінні програмами розвитку організацій.

В дисертаційній роботі вирішена актуальна наукова проблема створення ефективної інноваційної технології управління програмами організаційного розвитку на основі генетичних моделей проектів. Існуючі моделі управління програмами не дозволяють ефективно застосовувати накопичений досвід і знання попередніх проектів розвитку. Запропонований підхід до моделювання проектів на основі генетичної інформації, що побудований на аналогіях з живою природою, дозволяє активно використовувати накопичений досвід та вчасно приймати рішення по реалізації проектів розвитку організацій. Узагальнена структура генетичного коду (структур інформації) визначає стартове бачення продукту проекту, його результату і процесу реалізації проекту. Ця структура залежить від технологічної зрілості організації. Стартовий рівень невизначеності характеризує чіткість бачення продукту проекту і процесу його реалізації. Чіткість бачення продукту і процесу його реалізації визначається спектром станів від однозначної структури і вимог щодо продукту проекту, до визначення контурів або ключових властивостей програми розвитку. Запропонований підхід, щодо формування генетичного коду проекту, забезпечує ефективну навігацію у процесах організаційного розвитку.

Узагальнення отриманих в ході дослідження результатів, досягнута мета і вирішені задачі дають можливості зробити наступні висновки:

1. Аналіз існуючих технологій управління програмами розвитку визначив слабкі місця таких технологій і підтвердив гіпотезу про доцільність проведення досліджень в напрямку застосування генетичних моделей проектів розвитку організацій.

2. Розроблені теоретичні основи і модель інноваційної технології управління програмами розвитку організацій, що побудована на основі генетичного уявлення проектів. Народження проектів в організаціях базується на філософії взаємодії життєвих циклів бізнесу – процесів управління – технологій, продуктів проектів і виробництва. Визначені три джерела народження проектів або програм - проблема, виклик і місія організацій. Ці джерела тісно пов'язані між собою, і цей взаємозв'язок ускладнює структуру «генетичного коду» проекту.

3. Визначені основні поняття генетичного підходу до проектів і програм, такі як: генетична модель проекту, фенотип, ген, хромосома, генетичний код проекту (генотип), генетичний алгоритм, клонування, схрещування, мутація, фітнес - функція проекту, жадібний алгоритм, спадкоємність, плинність, хвороба зростання, організаційна патологія і т. ін.

4. В умовах множинності інтересів учасників проекту, на передній план постає уміння максимально їх розкрити і скоординувати. Доведено, що відсутній механізм формування «бачення» і чіткого уявлення про майбутнє організації, її місце на ринку, прибутковості бізнесів, їх стійкості і зростання, інноваційних рішень в продуктах, процесах виробництва, що суттєво впливає на управління розвитком організацій. Відсутність механізму визначення спадкових змін організації і використання знань, накопичених в попередніх проектах, призводить до більших витрат при підготовці і реалізації проектів розвитку. Організації не просто відіграють роль пасивного спостерігача щодо зовнішніх впливів, а намагаються управляти зовнішнім середовищем і знаходяться у взаємодії з оточенням для досягнення власних цілей. При цьому практично не застосовуються сучасні підходи в управлінні проектами, такі як: процесні моделі, системний і проектний підходи і сценарії кращої практики.

5. В якості моделі життєвого циклу організації (бізнесу) пропонується використати модель, що описує процеси розвитку через послідовність кризових точок (точок біфуркації). Проектно-орієнтовані організації в точках біфуркації (наближення кризи керованості) повинні формувати ефективні: стиль управління, організаційну структуру, компетенцію ключових фахівців і т. ін. На підставі цього сформульовані основні принципи сталого розвитку організацій, якими є: організації керуються філософією життєвих циклів бізнесів; зростання компанії повинно супроводжуватися відповідною зміною організаційних структур і стилів управління; ключем до сталого розвитку організацій є інновації у продуктах (послугах), бізнесі, системах бізнес-процесів, управлінських і технологічних процесах; процес розвитку супроводжується конфліктами і потенційними кризами організацій, породжуючи виклики і стимулюючи процес розвитку. Все це народжуються як всередині організації, так і в її оточенні, що динамічно змінюється і інколи є турбулентним.

6. Інноваційною технологією управління програмами є узагальнена модель формування і реалізації проектів розвитку організації, що побудована на основі генетичної моделі в галузі її діяльності. Інноваційна технологія управління програмами представляється у вигляді системи наступних моделей:

на етапі визначення системи цілей і розробки набору питань, що характеризують цілі програми розвитку організації, які сприяють рішенню проблем, пов'язані з довірою і вразливістю команди проектів – застосовується модель «Піраміда». Модель прогнозує успішність завершення проекту і побудована у вигляді багатокритеріальної лінгвістично описаної задачі оцінки успіху проекту, що базується на нечітких ситуаційних мережах;

при розробці концепції, плануванні і визначенні засобів досягнення цілей, що є інструментом бачення продукту і проекту, перевизначення для рішення проблем переходу до професійного управління проектами – застосовується модель «Лінза». Модель забезпечує створення «бачення» стратегічного розвитку організації на основі формалізації системної динаміки, зміни управлінських концепцій;

на етапі вибору моделі програми і розробки життєвого циклу програми розвитку – застосовується генетична модель проекту, що відображає генетичний алгоритм навігації програми розвитку організації;

при виборі моделі розвитку і визначенні структур програми, що відвертає кризи відношень проектної і функціональної структури програми розвитку – застосовується модель трансферної технології «Шлюз». Модель формується для певної предметної галузі, в конкретному оточенні, забезпечує перенос знань про проекти з урахуванням їх фільтрації. Головна ідея покладена в основу технології шлюзової моделі, полягає в можливості простої інтеграції моделей знань в робочу модель знань. Пропонується чотири типу шлюзів: прозорі шлюзи, процедурні шлюзи, менеджер методологій і служба реплікації. В залежності від генетичних властивостей проекту шлюзи працюють в двох режимах: в режимі модифікації, де переформується нова структура моделей знань, і в режимі фільтрації, де здійснюється вибір елементів знань;

при ініціалізації проекту, яка призначена для визначення стратегії розвитку організації на балансі, з урахуванням критеріїв: бюджет, час, якість, що націлена відвернути кризи керованості і готовності проектів програми її розвитку – застосовується модель «BTQ». Модель BTQ (бюджет, час, якість) зведена до математичної гри трьох осіб з нетотожними інтересами і ефективно застосовується в програмах оптимізації організаційного розвитку;

в процесах реалізації, завершення, впровадження і експлуатації проекту, що призначені для рішення проблем, пов'язаних із взаємодією проектів з оточенням і їхньою готовністю на етапі завершення – застосовується модель «Проект-Оточення». Модель базується на відображенні конфлікту на основі ігрової моделі, що має на увазі перелік учасників конфлікту, завдання множин контрольованих ними параметрів і формулювання правил, за якими здійснюється вибір цих параметрів і оцінюється ефективність будь-яких дій учасників. Слід підкреслити, що «оточення» проекту здатне і на активні дії, це є істотним недоліком моделювання взаємодії «проект-оточення» в рамках «гри з природою».

7. Генетична платформа проектів програми організаційного розвитку побудована на основі словників базових термінів, правил (регламентів) моделі життєвого циклу, що забезпечують навігацію проектів програми і навігатора з набором операцій над генетичними структурами проектів. На підставі генетичного коду формується генетичний алгоритм, що забезпечує навігацію проектів програми розвитку організації. Алгоритм навігації знаходиться в «енергетичному центрі», що виконує функції «диригента» з впровадження відповідної моделі на етапах життєвого циклу програми розвитку організацій.

8. Запропонована структура генетичного коду проекту і принципи його формування. Розвиток проекту на основі генетичного коду здійснюється проходженням по життєвому циклу скрізь чіткі і нечіткі вузли. В чітких вузлах зміни життєвого циклу, проект змінює свій стан за певним алгоритмом на основі генетичного коду, а в нечітких вузлах – проект може змінюватися за декількома напрямками на основі альтернативних варіантів. Визначені вісім класів чіткості в системі «продукт-процес-результат». Надане математичне формулювання генетичного алгоритму, в тому числі його основні операції «схрещування» і «мутації». Наведена схема функціонування генетичного алгоритму. Визначено, що генетичні алгоритми вирішують задачі, працюючи з популяцією з деякого числа випадково обраних рішень на основі правил, за якими рішення відбираються, за аналогією з Дарвинською "боротьбою за існування":

схрещуються;

породжують різноманітні проекти;

конкурують за обмежені ресурси,

мутують;

клонуються;

та, в кінцевому рахунку, помирають.

9. Формалізована трансферна технологія генетичної моделі проектів програми розвитку організацій. Під трансферною технологією розуміють розповсюдження кращої моделі розвитку організацій, технологічних знань прикладного характеру і досвіду відносно процесів, засобів управління і інноваційних продуктів, як всередині організації, так і між організаціями. Трансферна технологія розглядається у двох зрізах:

передання результатів науково-дослідної діяльності у проекти розвитку (те, що називають «комерціалізацією моделей»);

транснаціональний трансфер – передання моделей з одного інституціонального середовища в інше («імпорт моделей»).

Надане математичне формулювання трансферної технології генетичної моделі проекту, що в управлінні програмами розвитку організацій на основі генетичної моделі, знання мають велике значення і є одним з основних компонентів. Знання в цьому розділі розглядається як універсальна структура зберігання, наступної обробки інформації про проекти і формування методологій управління проектами. Знання накопичуються в центрі компетенції і поділяються за областями, в залежності від природи проектів.

10. Розглянуті питання впровадження запропонованої методології управління програмами розвитку організацій на основі генетичної моделі проектів. Список проектів, де були успішно використані моделі і засоби, які розроблені в дисертації, наведений нижче:

створення державної автоматизованої інформаційної системи “Вибори” Азербайджанської Республіки;

створення сучасного освітнього комплексу в м. Баку;

розробка централізованої інформаційної системи управління кадрами державної служби;

впровадження міжнародних стандартів з управління проектами для підготовки фахівців в області середнього і малого бізнесу в м. Баку;

створення і впровадження системи сертифікації фахівців з управління якістю в Азербайджані у відповідності з міжнародними вимогами Європейської Організації з якості;

розробка інтегрованої інформаційної системи тестування для прийому студентів у ВНЗ;

розробка методики навчання в області управління проектами для студентів ВНЗ Азербайджанської Республіки.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Бабаев И.А. Управление программами развития организаций на основе генетических моделей проекта. - К: Наук.світ., 2005, 164 с.

  2. Бабаев И.А. Методология управления проектами. - Баку: Изд-во «Наука», 2002, 300 с.

  3. Бабаев И.А. Управление проектами. - Баку: Изд-во «Наука», 2002, 121 с.

  4. Бабаев И.А. Основы профессиональных знаний по управлению проектами. - Баку: Изд-во «Наука», 2002, 120 с.

  5. Бабаев И.А. Методология управления сложными проектами.// Известия Национальной Академии Наук Азербайджана. Серия Физико-Математических и технических наук. Информатика и проблемы управления. – Баку: Изд-во «Наука», 2003. - № 2. - С. 33-35.

  6. Бабаев И.А. Трансферная модель базы знаний в мегапроектах.// Известия Национальной Академии Наук Азербайджана. Серия Физико-Математических и технических наук. Информатика и проблемы управления. – Баку: Изд-во «Наука», 2003. - № 3. - С. 37-41.

  7. Бабаев И.А. Модель выбора элементов знаний в управлении проектами.// Известия Национальной Академии Наук Азербайджана. Серия Физико-Математических и технических наук. Информатика и проблемы управления. – Баку: Изд-во «Наука», 2004. - № 3. - С. 11-18.

  8. Бабаев И.А. Сравнительный анализ V-образной и спиральной моделей в управлении проектами.// Известия Национальной Академии Наук Азербайджана. Серия Физико-Математических и технических наук. Информатика и проблемы управления. – Баку: Изд-во «Наука», 2005. - № 2. - С. 18-23.

  9. Бабаев И.А. Бушуева Н.С., Определение успешности проекта на основе генетического анализа.// Известия Национальной Академии Наук Азербайджана. Серия Физико-Математических и технических наук. Информатика и проблемы управления. – Баку: Изд-во «Наука», 2006. - № 2. - С. 132-136.

Особистий внесок здобувача: Розроблена модель інноваційної технології управління проектами на основі генетичної інформації; розроблена модель визначення успіху проекту на його початковому етапі – модель «Піраміда»; розроблений метод формування генетичного коду проекту; розроблена модель бачення продукту проекту - модель «Лінза».

  1. Бабаев И.А. Концептуальная модель методологии управлении проектами и развития производства.// Известия Высших Технических учебных заведений Азербайджана. – Баку: Изд-во АГНА, 2001. - № 4(14). - С. 95-99.

  2. Бабаев И.А. Methods and techniques of using knowledge base in regional project management.// News of Azerbaijan High Technical Educational. – Baku: ASPA Publishing House, 2002. - № 3(19). - PP. 65-71.

  3. Бабаев И.А. Формализации знаний в управлении проектами проектно-ориентированных организаций.// Известия Высших Технических учебных заведений Азербайджана. – Баку: Изд-во АГНА, 2004. - № 4(32). - С. 76-83.

  4. Бабаев И.А. Управление инновационными проектами на основе системы сбалансированных показателей.// Известия Высших Технических учебных заведений Азербайджана. – Баку: Изд-во АГНА, 2005. - № 4(38). - С. 75-81.

  5. Бабаев И.А., Бушуев С.Д. Шлюзовая модель системы знаний в управлении проектами.// Управління проектами та розвиток виробництва: Зб.наук.пр. - Луганськ: Вид-во СНУ ім. В.Даля, 2001. - № 1(3). - С. 54-60.

Особистий внесок здобувача: Розроблена модель «Шлюз», яка забезпечує зберігання та обробку знань в управлінні проектами. Запропоновані різні типи шлюзу.

  1. Бабаев И.А. Инструменты моделирования знаний в управлении проектами. Сборник научных трудов.// Управління проектами та розвиток виробництва: Зб.наук.пр. - Луганськ: Вид-во СНУ ім. В.Даля, 2004. - № 2(3). - С. 10-24.

  2. Бабаев И.А., Бушуев С.Д., Бушуева Н.С., Формирование генетического кода проекта как инструмента навигации по его жизненному пути.// Управління проектами та розвиток виробництва: Зб.наук.пр. - Луганськ: Вид-во СНУ ім. В.Даля, 2005. - № 4(11). - С. 5-11.

Особистий внесок здобувача: Розроблена модель формування генетичного коду проекту. Запропонована структура генетичного коду проекту.

  1. Бабаев И.А. Формирование видения продукта проекта развития организации.// Управління проектами та розвиток виробництва: Зб.наук.пр. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В.Даля, 2006. – № 2(18). – С.30-38.

  2. Бабаев И.А. Модель оценки успеха проектов в рамках согласования интересов сторон на базе нечетких множеств.// Управління проектами та розвиток виробництва: Зб.наук.пр. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В.Даля, 2006. – № 1(17). – С.28-40.

  3. Бабаев И.А., Бушуев С.Д., Методы фильтрации элементов знаний в управлении инфраструктурными проектами развития регионов.// Вісник Черкаського Державного Технологічного Университету: Зб.наук.пр. – Черкаси: Вид-во СНУ ім. В.Даля, 2001. - №2. - С. 136-142.

Особистий внесок здобувача: Розроблена трансферна технологія для передачі знань з одного регіону до іншого, з урахуванням властивостей генетичної спадковості проектів та програм розвитку.

  1. Бабаев И.А. Инновационные технологии в управлении региональными проектами.// Управление проектами: Сб.науч.тр. - Москва: Издательский дом Гребенникова, 2005. - № 4(04). - С. 19-30.

  2. Иманов К.С., Бабаев И.А. Моделирование согласования интересов сторон в управлении проектами.// Управление проектами и программами: Сб.науч.тр. - Москва: Издательский дом Гребенникова, 2006. - № 3(07). - С. 222-223.

Особистий внесок здобувача: Розроблена математична модель визначення успіху проектів в управлінні програмами розвитку організацій на основі теорії нечітких множин.

  1. Бабаев И.А. Информационая технология в управлении проектами.//Журнал «Information Technology Magazine»: ISBN 1819-1517 - Баку: Изд-во „CBS P.P.», 2003. - № 3. - С. 14-17.

  2. Бабаев И.А. Концентрическая система управления проектами с применением информационных технологий.// Журнал «Information Technology Magazine»: ISBN 1819-1517 - Баку: Изд-во „CBS P.P.», 2004. - № 5. - С. 12-15.

  3. Бабаев И.А. Управление конфликтами в проектном менеджменте.// Журнал «Information Technology Magazine»: ISBN 1819-1517 - Баку: Изд-во „CBS P.P.», 2004. - № 6. - С. 7-9.

  4. Бабаев И.А. Генетика в управлении проектами.// Журнал «Information Technology Magazine»: ISBN 1819-1517 - Баку: Изд-во „CBS P.P.», 2006. - № 29. - С. 10-12.

  5. Бабаев И.А. Интеллектуальная система управления проектом сложных технических средств.// Ученые записки: Сб.науч.тр. - Баку: Изд-во АЗУАС, 1998. - № 1. - С. 29-31.

  6. Бабаев И.А., Багиров Р.Р. Основные факторы для создания интеллектуальных систем в управлении проектами.// Ученые записки: Сб.науч.тр. - Баку: Изд-во АЗУСА, 1999. - № 1. - С. 216-219.

Особистий внесок здобувача: Розроблена структура експертних систем, основана на знаннях попередніх досвідів управління проектами. Запропонований метод управління ризиком з використанням експертних систем.

  1. Babayev I. Sluice technology in knowledge management in the process of project Implementation.// Journal “Annuare de L’Universite D’Architecture, De Genie Civil et de geodesie”. - Sofia, Bulgaria: «BISA» Publishing House, 2004. - № 42. - PP. 213-218.

Додаткові публікації, матеріали конференції:

  1. Babayev I. The methods of transfer in regional project management.// Materials of the IPMA World Congress on Project Management “Project oriented business and society”. - Moscow, 2003. - PP.143-144.

  2. Babayev I. Methods of Knowledge Management in Regional Projects.// Materials of the IPMA World Congress on Project Management “Cross cultural networking”. - Budapest, 2004. - PP.131-136.

  3. Бабаев И.А. Основные особенности проектного менеджмента в развивающихся странах.// Тезисы конференции “Управление проектами”. - Москва, 1999. – C. 64-66.

  4. Бабаев И.А. Объектно-ориентированный способ описание алгоритмов управления технологическими процессами.// Сборник трудов Всесоюзной научной конференции «Системный анализ-91». - Ташкент, 1991. – C.40.

  5. Бабаев И.А. Шлюзовая модель системы знаний в управлении проектами.// Тезисы международной научно-практической конференции «Проблемы и перспективы развития проектного менеджмента». - Одесса, 2001. – C. 8.

  6. Бабаев И.А. Система управления знаниями в реализации инфраструктурных проектов.// Материалы конференции «E-working, Distant training and environmental monitoring: New opportunities”. - Баку, 2001. – С.42-43.

  7. Бабаев И.А. Современная технология управления проектами.// Материалы Республиканской научной конференции «Современные проблемы информатизации, кибернетики и ИТ». – Баку, Института Кибернетики НАН Азербайджана, 2003. - С.33-37.

  8. Babayev I. Problems of starting up of the certification program in the countries with transition economy.// 17th World Congress on project management «Project oriented business and society». – Moscow, 2003. – P.50-51.

  9. Бабаев И.А. Значение проектного менеджмента в государственном управлении.// Материалы научной сессии Академии Государственного Управления при Президенте Азербайджанской Республики. – Баку, 2003. – C. 63-67.

  10. Бабаев И.А. Управление знаниями в проектном менеджменте.// Материалы II Республиканской научной конференции «Современные проблемы информатизации, кибернетики и ИТ». - Баку: Институт Кибернетики НАН Азербайджана, 2004, С.48-50.

  11. Бабаев И.А. Distance monitoring and knowledge system in Project Management with using the Information Technology.// Abstracts of workshop Telework in government, business, research and vocational training “TELESOL”. – Baku: Centre of Economic reforms, 2004. - P.31-33.

  12. Бабаев И.А. Управление сложным проектом Modern Educational Complex в г.Баку на основе Primavera Project Planner.// Материалы III Международной Конференции Пользователей Primavera. - Москва, 2004. – С.21-23.

  13. Бабаев И.А. Инструменты моделирования знаний в проектном менеджменте.// Тезисы международной конференции «Инновационное развитие на основании технологической зрелости в управлении проектами». - Киев: КНУБА, 2004.

  14. Бабаев И.А. Инновационная технология в управлении проектами. //Тезисы международной конференции «Управление проектами и развитие производства». - Киев: КНУБА, 2005.