Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Онкологія


Фільчаков Феодосій Вікторович. Ініціація, посилення та перенос протипухлинних імунних реакцій при злоякісних новоутвореннях (експериментальне та клініко-імунологічне дослідження) : дис... д-ра мед. наук: 14.01.07 / АМН України; Інститут онкології. — К., 2007. — 366арк. — Бібліогр.: арк. 320-366.



Анотація до роботи:

Фільчаков Ф.В. Ініціація, посилення та перенос протипухлинних імунних реакцій при злоякісних новоутвореннях (експериментальне та клініко-імунологічне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.07 – онкологія. – Інститут онкології АМН України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності лікування хворих на злоякісні новоутворення шляхом розробки нових та удосконалення вже існуючих (тимічні препарати, a-інтерферон, низькомолекулярні екстракти лімфоцитів, фактор переносу) ад’ювантних методів біотерапії. Експериментально обґрунтовані методичні і практичні підходи до сумісного використання тимічних препаратів та a-інтерферону в імунотерапії. Розроблено технологію генерації in vitro активованих лімфоїдних клітин з реґіонарних лімфатичних вузлів хворих на злоякісні новоутворення для проведення адоптивної імунотерапії. Розроблені принципи комбінованої біотерапії з використанням тимічних препаратів, a-інтерферону та автологічних лімфоцитів з генерованою in vitro цитотоксичною активністю. Проведено аналіз ефективності кожного з розроблених та удосконалених методів імунотерапії. На основі експериментальної розробки технології одержання пухлиноспецифічного фактора переносу та визначення його протипухлинної дії обґрунтовано доцільність використання цього напрямку біотерапії для підвищення ефективності лікування хворих на злоякісні новоутворення.

В дисертації на основі теоретичного обгрунтування та експериментальних і клінічних досліджень науково вирішена актуальна проблема сучасної онкології – підвищення ефективності лікування хворих на злоякісні новоутворення шляхом розробки нових та удосконалення вже існуючих (застосування тимічних препаратів, б-інтерферону, низькомолекулярних екстрактів лімфоцитів, фактора переносу) ад’ювантних методів біотерапії. Розроблені принципи комбінованої біотерапії з використанням тимічних препаратів, б-інтерферону та автологічних лімфоцитів з генерованою in vitro цитотоксичною активністю.

  1. На оригінальних моделях внутрішньоорганного росту карциноми Герена (КГ) в селезінці і печінці щурів доведено, що інвазія пухлини в лімфоїдну тканину збільшує вірогідність розвитку продуктивної імунної відповіді і, навпаки, ріст пухлини в паренхімі печінки асоціюється з розвитком стійкої анергії Т-лімфоцитів.

  2. Експериментальними і клінічними дослідженнями доведено, що ріст пухлин незалежно від їх локалізації супроводжується пригніченням ендокринної функції тимуса, порушенням рециркуляції лімфоцитів, анергією Т-лімфоцитів, зниженням функціональної активності макрофагів. Відновлення ендокринної функції тимуса сприяє репопуляції в органах імуногенезу, покращує протипухлинну реакцію макрофагів, лімфоцитів периферичної крові, лімфатичних вузлів (ЛВ) і селезінки, визначає ефективність продукції Т-лімфоцитами ендогенних факторів з імуномодулюючою активністю.

  3. Встановлено, що екзогенні a- і g-інтерферони індукують продукцію Т-лімфоцитами біологічно активних низькомолекулярних факторів, які позитивно впливають на формування та рівень протипухлинної відповіді лімфоцитів і макрофагів; розроблено методику одержання цих факторів та показано, що їх введення на 37,5 % гальмує ріст пухлини та вірогідно (p<0,05) подовжує тривалість життя щурів з КГ, а також справляє антиметастатичний вплив у мишей з карциномою Льюїс (зменшує частоту метастазування на 30 %; середню кількість метастазів – в 2,1 рази, p<0,05; їх загальний об’єм – в 3,4 рази, p<0,05), що вказує на перспективність їх клінічного застосування.

  4. Визначено, що після сумісного застосування б-інтерферону і тимічних препаратів вірогідно підвищується продукція Т-лімфоцитами ендогенних факторів, які посилюють протипухлинну активність лімфоцитів і макрофагів; це обґрунтовує доцільність введення препаратів рекомбінантного б2b-інтерферону (в дозі 1х106 МО з інтервалом 48-72 год) на тлі відновлення ендокринної функції тимуса.

  1. Розроблено технологію генерації в керованій системі in vitro активованих лімфоїдних клітин (АЛК) з регіонарних ЛВ хворих на злоякісні новоутворення шляхом стимуляції лімфоцитів автологічними пухлинними клітинами в присутності рекомбінантного ІЛ-2 (100 Од/мл), яка дозволяє при низькій початковій концентрації клітин (2,0х105 кл/мл) одержувати на кінцевому етапі культивування достатню для імунотерапії кількість АЛК (до 109) з високою цитотоксичною активністю.

  2. Розроблено технологію отримання пухлиноспецифічного фактора переносу (ФП) з лімфоцитів селезінки за умов росту модельної пухлини (КГ) в цьому органі. Встановлено, що за допомогою ФП можна ініціювати у алогенного реципієнта розвиток продуктивної імунної відповіді на ріст гомологічної пухлини та досягти протипухлинного ефекту, що виражається в зменшенні частоти підшкірного прищеплення КГ (на 42,9 %), гальмуванні росту пухлин (підшкірних – на 64,1 %, в печінці – на 78,3 %) та розповсюдження імплантаційних вузлів по очеревині. Це обгрунтовує перспективність впровадження імунотерапії з використанням пухлиноспецифічного ФП в клініці.

  3. Встановлено, що тривале введення тимостимуліну при комбінованому лікуванні спричиняє більш виражений імуномодулюючий вплив на імунну систему хворих на рак шлунка з поширенням на стравохід, збільшуючи 5-річну виживаність до 54,6 % (в контрольній групі – 34,1 %, p>0,05), ніж у хворих на рак стравоходу, результати комбінованого лікування яких погіршились (5-річна виживаність знизилась до 12 % проти 25 % в контрольній групі, p>0,05).

  4. Ад’ювантне застосування тимічних препаратів у сполученні з препаратами, що пригнічують супресорну функцію імунокомпетентних клітин, відновлює показники імунної системи хворих на рак легені, знижує частоту післяопераційних гнійно-септичних ускладнень та збільшує 5-річну виживаність хворих без метастазів в регіонарних ЛВ до 63,1 % (при суто хірургічному лікуванні – 38,1 %, p<0,05).

  5. Застосування рекомбінантного a2b-ІФН в якості курсу ад’ювантної імунотерапії (щоденно протягом 10 діб по 1х106 МО) не відновлює показники імунної системи та не впливає на ефективність радикального хірургічного лікування хворих на рак легені І-ІІ стадії. Така імунотерапія покращує безпосередні результати хірургічного лікування хворих на рак легені з метастазами в регіонарних ЛВ і істотно збільшує медіану їх виживаності (при ІІІ А стадії з 12,7+1,3 до 21,0+1,8 міс, при N1-2 з 14,9+1,3 до 21,4+0,8 міс; p<0,05).

  6. Обгрунтовано схему біотерапії, що включає неоад’ювантне введення a-інтерфрону і комбіноване застосування в ад’ювантному режимі a-інтерфрону, тимічних препаратів і адоптивного переносу автологічних АЛК. При проведенні біотерапії за такою схемою досягається підвищення ефективності лікування радикально оперованих хворих на рак легені ІІІА стадії, що виражається в збільшенні 5-річної виживаності на 27 % та медіани виживаності на 16,1 міс (p<0,05).

Публікації автора:

1. Никольский И.С., Фильчаков И.В., Фильчаков Ф.В., Гриневич Ю.А., Зарицкий А.М., Спивак Н.Я., Ганова Л.А., Замотаева Г.А. Индукция тимостимулином синтеза фактора, усиливающего бактерицидную активность макрофагов // Физиол. журнал. – 1988. – Т.34, № 4. – С.23-26. (Особистий внесок дисертанта: дослідження функціональної активності макрофагів, аналіз і узагальнення результатів дослідження).

  1. Гриневич Ю.А., Фильчаков Ф.В., Алексеев С.Б., Кузьменко С.П. Изменения ЭФП клеток тимуса, селезенки и лимфатических узлов мышей-опухоленосителей в динамике роста опухоли // Цитология. – 1989. – Т.31, № 2. – С.209-214. (Особистий внесок дисертанта: проведені експерименти по вивченню електрофоретичної рухомості лімфоїдних клітин в динаміці росту модельних пухлин, аналіз і узагальнення результатів дослідження).

  2. Фильчаков Ф.В., Фильчаков И.В., Ганова Л.А., Спивак Н.Я., Грабченко Н.И., Иваненко В.К., Процап Е.И. Влияние тимуса на активацию интерфероном выработки фактора, повышающего функциональное состояние макрофагов мышей // Иммунология. – 1990. – № 5. – С.26-29. (Особистий внесок дисертанта: ідея дослідження, планування схеми експерименту, вивчення функціональної активності макрофагів, аналіз отриманих даних).

  3. Фильчаков Ф.В., Гриневич Ю.А., Мартыненко С.В., Алексеев С.Б., Близнюк И.А., Скляр С.Ю. Особенности влияния внутрисосудистого лазерного облучения крови на противоопухолевую резистентность у мышей C57Bl/6 в динамике роста перевивных опухолей // Эксперим. онкология. – 1994. – Т.16, № 2-3. – С.195-200. (Особистий внесок дисертанта: планування дослідження, вивчення окремих характеристик експериментального пухлинного процесу, аналіз і узагальнення результатів дослідження).

  4. Орел В.Э., Алексеев С.Б., Фильчаков Ф.В., Мартыненко С.В., Гриневич Ю.А., Дубинская А.М. Механохимическое модифицирование полипептидного фактора тимуса – тималина // Иммунология. – 1994. – № 2. – С.57-58. (Особистий внесок дисертанта: розробка методології проведення експерименту, планування дослідження, проведення тимектомії мишей, аналіз і узагальнення результатів дослідження).

6. Фильчаков Ф.В., Фильчаков И.В., Гриневич Ю.А., Мартыненко С.В., Иваненко В.К. Лимфокин-опосредованная активация клеток-эффекторов системы естественной резистентности, индуцированная гамма-интерфероном // Физиол. журнал. – 1995. – Т.41, № 3-4. – С.14-19. (Особистий внесок дисертанта: ідея дослідження, планування схеми експерименту, дослідження цитотоксичної активності лімфоцитів і макрофагів, аналіз і узагальнення результатів дослідження).

7. Фильчаков Ф.В., Малиновская Т.П., Гриневич Ю.А., Близнюк И.А. Микроскопический вариант метода определения цитотоксической активности лимфоцитов // Лаб. диагностика. – 1998. – № 1. – С.28-30. (Особистий внесок дисертанта: ідея розробки, проаналізовані дані щодо визначення оптимальних умов виконання методики).

8. Гриневич Ю.А., Фильчаков Ф.В., Думанский В.Д., Иваненко В.К., Смоланка И.И. Разработка систем культивирования человеческих цитотоксических лимфоцитов // Укр. журнал медицинской техники и технологии. – 1998. - № 3. – С.23-28. (Особистий внесок дисертанта: конструювання біореакторів; проведено планування експериментів, відпрацьовані умови та проведено культивування лімфоцитів, отриманих з регіонарних лімфатичних вузлів хворих, в різних культуральних системах, аналіз і узагальнення результатів дослідження).

9. Ганул В.Л., Зайцев С.Л., Кіркілевський С.І., Фільчаков Ф.В. Внутрішньосудинне лазерне опромінення крові в комплексному лікуванні хворих на рак стравоходу // Клін. хірургія. – 1999. – № 5. – С.27-29. (Особистий внесок дисертанта: проведено дослідження показників імунної системи хворих в динаміці лікування, аналіз і узагальнення результатів дослідження).

10. Гріневич Ю.Я., Ганул В.Л., Фільчаков Ф.В., Смоланка І.І., Бороров Л.В. Неспецифічна активна імунотерапія при хірургічному лікуванні хворих на рак легені // Клін. хірургія. – 2000. – № 2. – С.48-51. (Особистий внесок дисертанта: вивчення показників імунної системи в динаміці лікування, аналіз і узагальнення результатів дослідження з клініко-імунологічним співставленням).

11. Гриневич Ю.А., Фильчаков Ф.В., Ганул В.Л., Смоланка И.И. Адоптивная иммунотерапия при хирургическом лечении больных раком легкого // Онкология. – 2000. – Т.2, № 1-2. – С.68-71. (Особистий внесок дисертанта: розроблена програма і методологія роботи та здійснено аналіз клінко-імунологічних досліджень в динаміці імунотерапії).

  1. Фільчаков Ф.В. Метод одержання активованих in vitro лімфоїдних клітин людини для адоптивної імунотерапії онкологічних хворих // Лаб. діагностика. – 2001. – № 2. – С.42-45.

13. Гриневич Ю.А., Ганул В.Л., Фильчаков Ф.В., Киркилевский С.И. Результаты применения полипептидов тимуса при комбинированном лечении больных раком пищевода или раком желудка с переходом на пищевод // Онкология. – 2001. – Т.3, № 4. – С.278-282. (Особистий внесок дисертанта: планування дослідження, вивчення показників імунної системи в динаміці лікування, аналіз і узагальнення результатів дослідження).

14. Фильчаков И.В., Фильчаков Ф.В., Гриневич Ю.А., Борисов В.А., Витер С.С. Активность диализабельной фракции из лимфоцитов мышей, индуцированная a-интерфероном in vivo // Імунологія та алергологія. – 2001. – № 1. – С.32-35. (Особистий внесок дисертанта: ідея дослідження, планування схеми експерименту, розробка технології отримання ендогенних факторів, індукованих інтерфероном, аналіз і узагальнення результатів дослідження).

15. Фільчаков Ф.В., Фільчаков І.В., Мартиненко С.В., Гріневич Ю.Я. Отримання з лімфоцитів свиней діалізабельних факторів, індукованих інтерферонами та їх імунобіологічна активність // Імунологія та алергологія. – 2001. – № 3. – С.31-35. (Особистий внесок дисертанта: ідея дослідження, планування експерименту, отримання препаратів ендогенних факторів, індукованих інтерферонами, визначення їх імунотропних властивостей, аналіз і узагальнення результатів дослідження).

16. Гриневич Ю.А., Фильчаков Ф.В. Адоптивная иммунотерапия в онкологии // Международный медицинский журнал. – 2002. – № 1-2. – С.149-155. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз даних літератури і власних досліджень щодо методології застосування адоптивної імунотерапії при лікуванні хворих на злоякісні новоутворення).

17. Фільчаков Ф.В., Селезньова Т.М. Механізми інгібування ендокринної функції тимуса за умов росту пухлин // Фізіол. журнал. – 2003. – Т.49, № 6. – С.57-63. (Особистий внесок дисертанта: ідея дослідження, планування схеми експерименту, аналіз і узагальнення результатів дослідження).

18. Гриневич Ю.А., Фильчаков Ф.В. Адоптивная иммунотерапия и ее влияние на эффективность лечения больных онкологического профиля // Онкология. – 2003. – Т.5, № 2. – С.90-95. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз даних літератури і власних досліджень щодо ефективності адоптивної імунотерапії при лікуванні хворих на злоякісні новоутворення).

19. Фильчаков Ф.В., Гриневич Ю.А., Шумилина Е.С., Храновская Н.Н., Бобро Л.И. Иммунологическая реактивность у нелинейных крыс на модели внутриселезеночного роста карциномы Герена // Вопр. онкологии. – 2004. – Т.50, № 1. – С.75-80. (Особистий внесок дисертанта: ідея дослідження, планування експерименту, дослідження формування імунної відповіді на пухлинні клітини в динаміці росту карциноми Герена, аналіз і узагальнення результатів дослідження).

20. Бобро Л.И., Фильчаков Ф.В., Гриневич Ю.А., Шумилина Е.С. Морфологические изменения в органах иммуногенеза при трансплантации карциномы Герена в селезенку // Архив патологии. – 2004. – Т.66, № 4. – С.30-35. (Особистий внесок дисертанта: планування експерименту, розробка моделі внутрішньоорганного росту карциноми Герена в селезінці щурів, аналіз і узагальнення результатів дослідження).

21. Гриневич Ю.А., Ганул В.Л., Фильчаков Ф.В., Смоланка И.И. Влияние адъювантной иммунотерапии на результаты хирургического лечения больных раком легкого // Журн. АМН України. – 2004. – Т.10, № 3. – С.569-578. (Особистий внесок дисертанта: проведено аналіз ефективності застосування різних методів імунотерапії в залежності від біологічної відповіді хворих за імунологічними показниками в динаміці імунотерапії).

22. Фильчаков Ф.В., Гриневич Ю.А., Шумилина Е.С., Швед В.В. Перенос противоопухолевого иммунитета фактором, выделенным из лимфоцитов опухоленосителя // Вопр. онкологии. – 2005. – Т.51, №6. – С.712-716. (Особистий внесок дисертанта: ідея дослідження, планування експерименту, розробка технології отримання пухлиноспецифічного фактора переносу, аналіз і узагальнення результатів дослідження).

23. Гриневич Ю.А., Фильчаков Ф.В., Шумилина Е.С., Бобро Л.И., Селезнева Т.Н., Кукушкина С.Н. Особенности формирования иммунного ответа в условиях роста карциномы Герена в печени нелинейных крыс // Иммунология. – 2005. – Т.26, № 5. – С.300-304. (Особистий внесок дисертанта: планування експерименту, розробка моделі внутрішньоорганного росту карциноми Герена в печінці щурів, аналіз і узагальнення результатів дослідження).

24. Пат. №2072867. Российская Федерация. А61К39/00. Способ модификации иммунотропных препаратов. / Орел В.Э., Алексеев С.Б., Фильчаков Ф.В., Мартыненко С.В., Гриневич Ю.А., Дубинская А.М., Дзятковская Н.Н. З. №50568453. Заявл. 28.07.92. Опубл. 10.02.97. Бюл. № 4. (Особистий внесок дисертанта: розробка методолоії, планування. виконання дослідження та аналіз отриманих результатів).

25. Пат. №25354А. Україна. А61К35/28. Спосіб одержання імуномодулювальної речовини / Ін-т онкології АМН України. Фільчаков Ф.В., Фільчаков І.В., Гріневич Ю.Я., Іваненко В.К., Думанський В.Д., Борисов В.А., Вітер С.С., Близнюк І.А. – З. № 96030806. Заявл. 01.03.96. Опубл. 30.10.98. (Особистий внесок дисертанта: ідея дослідження, планування експерименту, розробка технології отримання імуномодулювальної речовини та визначення імунотропних властивостей, аналіз отриманих результатів).

26. Пат. № 48555А Україна. А61К38/19. Спосіб отримання трансферфакторного препарату для імунотерапії онкологічних хворих / Ін-т онкології АМН України. Фільчаков Ф.В., Гріневич Ю.Я., Кіркілевський С.І., Крахмальов П.С. – З. № 20011106890. Заявл. 10.10.2001. Опубл. 15.08.02. Бюл. № 8. (Особистий внесок дисертанта: ідея дослідження,, розробка технології отримання трансферфакторного препарату та його стандартизація, аналіз отриманих результатів).

27. Пат. на корисну модель № 16938. Україна. А61К35/28. Спосіб отримання пухлиноспецифічного фактора переносу / Ін-т онкології АМН України. Фільчаков Ф.В., Гріневич Ю.Я., Шуміліна К.С., Бобро Л.І. – З. № 200504315. Заявл. 30.05.2005. Опубл. 15.09.2006. Бюл. № 9. (Особистий внесок дисертанта: ідея дослідження, планування експерименту, розробка технології отримання пухлиноспецифічного фактора переносу).

28. Пат. на корисну модель № 18627. Україна. А61К35/26. Спосіб отримання активованих лімфоцитів / Ін-т онкології АМН України. Гріневич Ю.Я., Фільчаков Ф.В., Шуміліна К.С., Смоланка І.І., Процик В.С. – З. № 200605469. Заявл. 19.05.2006. Опубл. 15.11.2006. Бюл. № 11. (Особистий внесок дисертанта: розробка технології отримання активованих лімфоцитів для адоптивної імунотерапії хворих на злоякісні новоутворення).

29. Пат. № 78149. Україна. А61К35/28, А61Р35/00. Спосіб посилення протипухлинної резистентності організму / Ін-т онкології АМН України. Фільчаков Ф.В., Шуміліна К.С., Швед В.В., Гріневич Ю.Я. – З. № а200508976. Заявл. 22.09.2005. Опубл. 15.02.2007. Бюл. № 2. (Особистий внесок дисертанта: ідея дослідження, планування експерименту, вивчення окремих характеристик пухлинного процесу, аналіз отриманих результатів).

30. Гриневич Ю.А., Фильчаков Ф.В., Алексеев С.Б., Кузьменко А.П. Влияние биологически активных факторов тимуса на электрофоретическую подвижность лимфоцитов мышей с перевитой меланомой В16 // Эксперим. онкология. – 1988. – № 1. – 9с. – Рук. – Деп. в ВИНИТИ 18.09.87. №6742-В-87. (Особистий внесок дисертанта: планування дослідження, проведені експерименти по вивченню впливу тимостимуліну на електрофоретичну рухомість лімфоїдних клітин в динаміці пухлинного росту, аналіз і узагальнення результатів дослідження).

  1. Гриневич Ю.А., Фильчаков Ф.В., Алексеев С.Б. Особенности электрофоретической подвижности лимфоцитов мышей-опухоленосителей и влияние на нее биологически активных факторов тимуса // Материалы V Всесоюзной конференции “Биология клетки”. – часть 1. – Тбилиси. – 1987. – С.154-155.

  2. Grinevich Y.A., Filchakov F.V., Alekseyev S.B., Kuzmenko A.P. Analysis of lymphocyte mobility of mice with tumor after immunotherapy with biologicaly active thymic factors // Int. Meeting “Physical Characterization of Biological Cells” – Rostock (DDR). – 1988. – P.10.

  3. Orel V.E., Alekseyev S.B., Filchakov F.V., Dubinskaya A.M., Grinevich Y.A. Mechanoshemistry of Immunologic Responses // I-st International Conference on Mechanoshemistry “INCOM-93” – Kosice, 1993.

  4. Иваненко В.К., Фильчаков Ф.В., Думанский В.Д., Близнюк И.А. Возможности повышения противоопухолевой резистентности организма факторами, полученными на основе индукторного механизма действия интерферонов // Материалы І съезда онкологов стран СНГ. – Москва. – 1996. – часть І. – С.195.

35. Фильчаков Ф.В., Иваненко В.К., Думанский В.Д., Смоланка И.И., Гриневич Ю.А. Технология генерации цитотоксических Т-лимфоцитов для адоптивной иммунотерапии онкологических больных // Материалы І съезда онкологов стран СНГ. – Москва. – 1996. – часть І. – С.191.

36. Фильчаков Ф.В., Близнюк И.А., Малиновская Т.П., Смоланка И.И., Иваненко В.К., Думанский В.Д. Адоптивная иммунотерапия больных раком легкого (Предварительные результаты) // Матеріали науково-практичної конференції “Імунотерапія при лікуванні злоякісних новоутворень”. – Київ. – 1998. – С.134-138.

37. Гриневич Ю.А., Фильчаков Ф.В. Влияние адоптивной иммунотерапии на эффективность хирургического лечения больных раком легкого // Материалы ІІ съезда онкологов стран СНГ. Украина, Киев, - 2000, № 225.

38. Кондрацкий Ю.Н., Киркилевский С.И., Фильчаков Ф.В. Тактика лечения больных раком пищевода с рецидивом заболевания // Матеріали Х з’їзду онкологів України. – Крим, 2001. – С.154.

39. Smolanka I.I., Grinevich Y.A., Filchakov F.V. Adoptive immunotherapy in lang cancer patients // In: abstracts. 18-th UICC International Cancer Congress, 30 june – 5 july 2002 Oslo – Norway. Inter.J. Cancer – 2002. – Sup.13. – P.411.

40. Фильчаков Ф.В., Шумилина Е.С., Храновская Н.Н., Бобро Л.И., Селезнева Т.Н., Игнатоля С.И. Получение опухолеспецифического фактора переноса из клеток селезенки крыс с имплантированной карциномой Герена // Матеріали науково-практичної конференції “Проблеми онкоімунології: наукові та прикладні аспекти”. – Київ. – 2003. Онкология. – 2003. – Т.5, №2. – С.124.

41. Гриневич Ю.А., Смоланка И.И., Фильчаков Ф.В. Влияние адъювантной иммунотерапии на отдаленные результаты хирургического лечения больных раком легкого // Материалы ІІІ съезда онкологов и радиологов СНГ. – Минск. – 2004. – С.402-403.

42. Гріневич Ю.Я., Фільчаков Ф.В., Шуміліна К.С., Корнелюк О.І., Демченко М.О. Спосіб отримання та характеристика пухлиноспецифічного фактора переносу // Матеріали ХІ з’їзду онкологів України. – Крим, 2006. – С.23.

43. Фільчаков Ф.В., Шуміліна К.С., Бобро Л.І., Швед В.В., Гріневич Ю.Я. Гальмування росту пухлини в печінці щурів пухлиноспецифічним фактором переносу // Матеріали ХІ з’їзду онкологів України. – Крим. – 2006. – С.37.

44. Гріневич Ю.Я., Фільчаков Ф.В., Шуміліна К.С., Бобро Л.І., Швед В.В. Спосіб отримання та протипухлинні ефекти фактора переносу // Материалы VІІ научно-практической конференции “Современные аспекты диагностики и лечения иммуно- и аллергопатологии”. – Киев. – 2006. – Ж. Імунол. та алерголог. – 2006. – № 2. – С.74.

45. Гриневич Ю.А., Фильчаков Ф.В., Шумилина Е.С., Бобро Л.И., Швед В.В. Повышение противоопухолевой резистентности организма опухолеспецифическим фактором переноса // Материалы IV съезда онкологов и радиологов СНГ. – Баку. – 2006. – С.40 (№ 146).