Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Сільськогосподарські меліорації


Власова Олена Веніаміновна. Інформаційне забезпечення планування зрошення за просторово розподіленими даними : дис... канд. с.-г. наук: 06.01.02 / УААН; Інститут гідротехніки і меліорації. — К., 2007. — 135арк. — Бібліогр.: арк. 121-135.



Анотація до роботи:

Власова О.В. Інформаційне забезпечення планування зрошення за просторово розподіленими даними. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.02 - сільськогосподарські меліорації (сільськогосподарські науки) - Інститут гідротехніки і меліорації УААН, Київ, 2007.

Проведено експериментальні та теоретичні дослідження з використання просторово розподілених даних, отриманих пасивним методом дистанційного зондування Землі з космосу для планування зрошення на пілотних територіях Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області та Джанкойського району АР Крим. Удосконалено та розвинуто науково-методичні засади інформаційного забезпечення планування зрошення шляхом: розробки методики наземних спостережень при плануванні зрошення; удосконалення формули визначення прогнозованого урожаю сільськогосподарських культур за спектральним розподілом; розробки просторового аналізу стану природних агромеліоративних систем за космічними знімками; встановлення необхідності, достатності та послідовності використання даних космічних знімків; розробки методу використання просторово розподілених даних у плануванні зрошення.

Запропонований метод може бути використано у складі інформаційно-обчислювальних систем оперативного, довгострокового та стратегічного планування зрошення.

У результаті теоретичних та експериментальних досліджень з розвитку інформаційного забезпечення планування зрошення на основі використання просторово розподілених даних сформульовано наступні висновки:

1. Застосування просторово розподілених даних про стан посівів, розвиток сільськогосподарських культур та використання зрошуваних земель, отриманих обробленням космічних знімків пасивного методу дистанційного зондування Землі, є необхідним та доцільним для розвитку інформаційного забезпечення планування зрошення земель.

2. Точність розрахунків при використанні просторово розподілених даних залежить від відображальної здатності культури та розміру площі під ними. Розроблена методика наземних спостережень регламентує розмір площ під сільськогосподарськими культурами, що забезпечує потрібну точність прогнозування урожаю та визначення евапотранспірації за даними дистанційного зондування Землі з космосу. Встановлено, що при проведенні спостережень на площах 300-400 га під кукурудзою точність прогнозу урожаю з використанням космічних знімків становить 94 %, а при проведенні спостережень на площах 200-300 га точність визначення сумарного випаровування становить 92%. Таким чином, отримання за допомогою дистанційного зондування Землі з космосу якісної інформації для планування зрошення забезпечується веденням наземних спостережень на площах в середньому 300 га.

3. Показники, що необхідні для оцінки стану функціонування природних агро-меліоративних систем, визначаються у певних діапазонах спектра електромагнітного випромінювання: тип земної поверхні 0,45–0,67 м, ідентифікація культур 0,60–0,75 м, території фактичного зрошення 0,66–0,90 м, біомаса 0,70–1,50 м, індекс листкової поверхні 0,65–0,75 м, коефіцієнт культур 0,65–0,75 м, коефіцієнт водного стресу 8,00–15,00 м, альбедо 10,40–12,50 м, NDVI 0,66–0,90 м, температура поверхні 10,42–11,60 м.

4. Для визначення прогнозованого рівня урожаю за даними пасивного методу дистанційного зондування Землі застосовується метод розрахунку нормалізованого диференційного вегетаційного індексу та його спектрального розподілу у межах поля. Використовуючи науково обґрунтовані дані про потенційний (максимальний можливий) рівень урожаю на зрошенні і без зрошення для степової зони України, нами запропонована уточнена формула розрахунку прогнозованого рівня урожаю основних культур за спектральним розподілом.

5. На основі апробації алгоритму енергетичного балансу поверхні на пілотній території господарства „Джанкой” Джанкойського району АР Крим, доведена та реалізована (у стандартній програмі ERDAS IMAGINE) можливість використання космічних знімків для визначення та коригування значень сумарного випаровування з представленням результатів у вигляді електронних карт.

6. Запропоновано метод використання просторово розподілених даних у інформаційному забезпечені планування зрошення на різних просторово-часових рівнях, який базується на результатах теоретичних та експериментальних досліджень на пілотних територіях.

Сферою застосування розробленого методу використання просторово розподілених даних є: річне та оперативне планування зрошення на рівні зрошувальних систем і господарств, планування використання водних та земельних ресурсів на зрошуваних територіях та у межах річкових басейнів, стратегічне планування використання зрошення на рівні зрошувальних систем та окремих регіонів.