Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарна мікробіологія та вірусологія


Бочаров Олександр Анатолійович. Імуномодуляція і профілактика інфекційного ринотрахеїту у новонароджених телят: дисертація канд. вет. наук: 16.00.03 / УААН; Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Бочаров О.А. Імуномодуляція і профілактика інфекційного ринотрахеїту у новонароджених телят.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.03- ветеринарна мікробіологія та вірусологія. Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини УААН, Харків, 2003.

Дисертаційна робота присвячена вивченню механізму розвитку імуносупресії у телят при інфекційному ринотрахеїті та розробці способу імуномодулюючої профілактики цього захворювання у новонароджених телят із застосуванням в якості імуномодулятора інактивованої культури Bacillus alvei -413. Вивчено імуномодулюючі властивості епізоотичного та вакцинного штамів вірусу інфекційного ринотрахеїту, розкрито механізм вірусіндукованої супресії імунної відповіді, яка відбувається внаслідок пригнічення функціональної активності макрофагів та їх мононуклеарних попередників, зниження фагоцитарної активності нейтрофілів периферичної крові. Встановлено, що поряд з інфекційним типом взаємодії вірусу ІРТ з макрофагами та їх мононуклеарними попередниками однією з причин імуносупресії є присутність в структурі герпесвірусу-1 типу ВРХ імуносупресорного компоненту.

Вивчено імуномодулюючі властивості трьох штамів Bacillus alvei. Встановлено, що всі досліджені штами Bacillus alvei стимулювали трансформаційну активність мононуклеарних клітин периферичної крові й посилювали їх функціональні характеристики. В дослідах in vitro встановлена здатність штаму Bacillus аlvеі-413 позитивно модулювати імунну відповідь на антигени епізоотичного штаму - 4016 герпесвірусу -1 типу ВРХ.

Розроблено спосіб імуномодулюючої профілактики інфекційного ринотрахеїту новонароджених телят з використанням, в якості імуномодулятора, інактивованої культури Bacillus alvei-413.

1. Дослідженнями встановлено, що при інфекційному ринотрахеїті у телят раннього віку має місце вірусіндукована супресія імунної відповіді, що характеризується пригніченням функціональної активності макрофагів та їх мононуклеарних попередників, зниженням фагоцитарної активності нейтрофілів периферичної крові. Для профілактики та корекції імуносупресії, що спостерігається при ІРТ, запропоновано спосіб використання інактивованої культури Bacillus alvei-413, яка посилює імунітет та стійкість тварин до захворювання.

2. У хворих на інфекційний ринотрахеїт телят спостерігається пригнічення імунітету за рахунок супресії функціональної активності макрофагів і їх мононуклеарних попередників, зниження фагоцитарної активності нейтрофілів, лізоцимної та бактерицидної активності сироватки крові.

3. Епізоотичний 4016 та вакцинний “ІРТ-LG” штами вірусу ІРТ ВРХ відрізняються за імуномодулюючою активністю, зокрема, за ступенем супресії трансформаційної та фагоцитарної активності мононуклеарних попередників макрофагів периферичної крові. Імуносупресивна дія вивчених штамів вірусу ІРТ зберігається після інактивації, що свідчить про наявність у їх структурі імуносупресорного компонента.

4. Дослідженнями встановлено, що штами Bacillus alvei 413, 332 і 502 проявляють імуностимулюючу активність. Штам Bacillus alvei-413 чинить найбільший імуномодулюючий ефект. Внесення його в культури імунокомпетентних клітин стимулює трансформаційну активність попередників макрофагів в 1,6 рази, а фагоцитарну активність макрофагів та їх попередників в 1,3 рази.

5. Інактивована культура Bacillus alvei-413 стимулює імунну відповідь на антигени епізоотичного штаму- 4016 герпесвірусу –1 типу ВРХ, знижуючи його імуносупресорну дію та посилюючи трансформаційну і фагоцитарну активність макрофагів до рівня здорових тварин.

6. Перорально-інтраназальний метод введення інактивованої культури Bacillus alvei-413 з метою імуномодулюючої профілактики інфекційного ринотрахеїту є простим, нешкідливим і за своєю ефективністю має перевагу над парентеральним методом його застосування. Запропонований спосіб імуномодулюючої профілактики інфекційного ринотрахеїту новонароджених телят з використанням інактивованої культури Bacillus alvei-413 забезпечує зниження захворюваності молодняка великої рогатої худоби інфекційним ринотрахеїтом в 2,6 рази.

7. Метод визначення трансформаційної та функціональної активності макрофагів та їх мононуклеарних попередників доцільно використовувати для вивчення імунного стану тварин при інфекційному ринотрахеїті великої рогатої худоби, активності імунізуючих та імуномодулюючих препаратів.

Публікації автора:

1. Фукс П.П., Бочаров О.А. Засоби специфічної профілактики інфекційного ринотрахеїту розроблені в ІЕКВМ // Вісник сумського державного аграрного унівеситету: наук. методичний журнал.–Суми, 1999.–серія “Ветеринарна медицина”.–вип 4.–С. 194-197. (Дисертантом проведено збір та узагальнення фактичного матеріалу, підбір та аналіз літературних джерел).

2. Изучение гуморальной ответной реакции на бактериальные антигены при вакцинации телят инактивированной рекомбинантной вакциной против инфекционного ринотрахеита крупного рогатого скота/ П.П. Фукс, Е.В. Волосянко, В.Ю. Кассич, А.А.Бочаров //Вет. медицина: Міжвід. тематич. наук. зб.–Х., 1999.–Вип.76.–С. 54-56. (Дисертант особисто готовив контрольні антигени з штамів 332 і 502 Bacillus аlvei і проводив серологічні дослідження сироваток крові вакцинованих тварин).

3. Бочаров А.А. Выделение и некоторые свойства тейхоевой кислоты из Bacillus аlvei // Ветеринарна медицина. Міжвідомчий тематичний збірник.–2000, Харків.–№77, С.40-45. (Дисертант особисто виконав експериментальну роботу з виділення тейхоєвої кислоти з Bacillus аlvei, формував групи тварин, вводив тейхоєву кислоту телятам, відбирав матеріал для досліджень, проводив гематологічні дослідження).

4. Сравнительная оценка иммуномодулирующего действия эпизоотического и вакцинного штаммов вируса инфекционного ринотрахеита крупного рогатого скота /Бочаров А.А., Фукс П.П., Квачов В.Г., Волосянко Е.В., Дидык Т.Б. // Ветеринарна медицина. Міжвідомчий тематичний збірник.–2001.,Харків.–№79, Т.1.––С.35-41. (Дисертант особисто виконав експериментальну роботу з вивчення імуномодулюючих властивостей епізоотичного та вакцинного штамів вірусу ІРТ ВРХ).

5. Изучение протективных свойств вакцины инактивированной рекомбинантной против ИРТ КРС /П.П. Фукс, Е.В. Волосянко, В.Ю. Кассич, А.А. Бочаров, С.П. Головаш // Вісн. Білоцерк. ДАУ: Зб. наук. праць.–Біла Церква, 2001.–Вип. 18.–С.163-171. (Дисертант проводив імунологічні дослідження крові телят дослідної та контрольної груп).

6. Імуномодулюючий ефект взаємодії вакцинних штамів у конструюванні вакцин/ Б.Т. Стегній, О.А. Бочаров, Т.Б. Дідик, В.Г. Квачів // Вісник аграрної науки.- 2003., Київ.-№3.-С. 40-42. (Дисертант особисто виконав експериментальну роботу з вивчення імуномодулюючих властивостей у виробничого штаму Bacillus alvei-413 і музейних штамів Bacillus alvei 332 і 502).