Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Слюсаренко Александра Евгеньевна. Імунологічна реактивність організму за різних умов техногенного забруднення середовища важкими металами. : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2004.



Анотація до роботи:

Слюсаренко О.Є. Імунологічна реактивність організму за різних умов техногенного забруднення середовища важкими металами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини и тварин – Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського, Сімферополь, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню фізіологічних ефектів впливу росповсюджених у довкіллі важких металів (ртуті, свинцю і кадмію) на функціональний стан імунної системи.

Досліджено імунний статус 84 дітей, що мешкають в умовах міста, та 58 дорослих із промислово забрудненій території у звязку зі вмістом важких металів у волоссі. Середній вміст ртуті, свинцю і кадмію у дорослих і дітей перебував у межах норми, перевищуючи її в окремих випадках в 2,3 і 1,2 рази у дітей та в 5,2 і 2,8 рази у дорослих для свинцю та кадмію відповідно. Характер розподілу важких металів і у дорослих, і у дітей відрізнявся від нормального. Характерними особливостями імунного статусу дітей міського середовища були: дефіцит клітинної і гуморальної ланок імунітету на фоні виразливого збільшення вмісту IgE. Імунний статус дорослих Північної території Криму характеризувався змінами перерозподільного характеру Т-клітин, зниженням кількості IgA, збільшенням ЦІК. Загальною характерною ознакою імунного статусу дітей і дорослих стало зниження відносного вмісту NK-клітин і IgA. Оцінка реактивності імунної системи на присутність в організмі металів показала найбільшу чутливість імунної системи дітей молодшого і дорослих середнього віку до ртуті. Характер кореляційних зв'язків свідчив про стимуляцію імунної відповіді на збільшення концентрації ртуті на ранніх етапах впливу (1-6 років) і імуносупресії в подальшому. Кореляційний зв'язок імунних показників дітей і дорослих з концентрацією в організмі кадмію і свинцю не носив однозначного характеру. Зіставлення даних кореляційного аналізу з відхиленнями в імунограмах показало, що найбільш істотний внесок металів у стан імунного статусу мав місце у дітей 7-11 років з боку ртуті і кадмію. Дефіцит Т- і В-клітинних ланок у дітей і збільшення лімфоцитів у дорослих середнього віку були у певній мірі викликані їхнім впливом, в той час як зміни у гуморальній ланці не були повязані з дією металів.

Відповідно до поставленої мети і задач проведено комплексне дослідження імунного статусу організму 84 дітей і 58 дорослих за умов фонової експозиції в зонах екологічного ризику у зв'язку зі вмістом в організмі ртуті, свинцю і кадмію.

1. На підставі визначення числа і щільності кореляційних зв'язків між показниками клітинного і гуморального імунітету і рівнем важких металів у фізіологічно стабільних тканинах (волосся) жителів урбанізованого і промислово забрудненого середовища встановлено фізіологічну значущість свинцю, кадмію і ртуті для імунологічної реактивності організму, найбільш виражену для ртуті.

2. Вміст свинцю, кадмію і ртуті у волоссі дітей 1-15 років на урбанізованій території (м.Сімферополь) і дорослих 20-76 років у зоні промислового забруднення в середньому знаходився в межах умовної норми, перевищуючи її в окремих випадках для свинцю і кадмію в 2,3 і 1,2 рази у дітей і 5,2 і 2,8 рази у дорослих відповідно. Перевищення гігієнічних нормативів для свинцю і кадмію на техногенно забрудненій території мало місце й у ланках біогеохімічного трофичного ланцюга (ґрунт, рослинницькі продукти).

3. Індивідуальний аналіз імунограм показав, що 14,3% дітей не мало ніяких відхилень від норми. Інші діти і дорослі згідно з однотипними змінами імунограм розділилися на три групи: з алергійним синдромом (26,2% та 31,03%), з інфекційним синдромом (15,4% та 41,2%) і змішаним типом імунограми (43,8% и 27,6% відповідно).

4. Узагальнена характеристика імунного статусу різних вікових груп виявило імуносупресію В- і Т-клітинних ланок на фоні збільшення Ig Е у 6-9 разів у дітей і зміни Т-клітинної ланки перерозподільного характеру у дорослих. Загальною ознакою імунного статусу дітей і дорослих став знижений вміст відносної кількості NK-кліток і Ig А відповідно в середньому на 60 і 30 % .

5. Оцінка реактивності імунної системи на присутність в організмі металів за кількістю кореляційних зв'язків у різних вікових групах дітей і дорослих показала, що при відсутності достовірних розходжень у вмісті металів мали місце відмінності в їхній значущості для стану імунної системи: найбільшу чутливість виявляла імунна система дітей середнього, молодшого і дорослих середнього віку. B-лімфоцити, CD8+, CD25+, загальна кількість лейкоцитів реагували на присутність в організмі всіх металів і у дітей, і у дорослих, CD4+ - на кадмій і ртуть, загальна кількість лімфоцитів - на ртуть і свинець.

6. Характер кореляційних зв'язків свідчив про стимуляцію імунної відповіді на збільшення концентрації ртуті на ранніх етапах впливу (1-6 років) і імуносупресії в подальшому. Кореляційний зв'язок імунних показників дітей і дорослих з концентрацією в організмі кадмію і свинцю не носив однозначного характеру. При цьому кадмій виявляв імунотропні властивості у всіх розглянутих вікових категоріях, а свинець був індиферентний для імунної системи людей літнього віку.

7. Зіставлення даних кореляційного аналізу з відхиленнями в імунограмах показало, що дефіцит Т- і В-клітинних ланок у дітей і збільшення лімфоцитів у дорослих середнього віку викликані певною мірою впливом ртуті, свинцю і кадмію, у той час як зміни в гуморальній ланці не були пов'язані з їх дією. Найбільш істотний внесок металів у стан імунного статусу мав місце у дітей 7-11 років з боку ртуті і кадмію.

Публікації автора:

1.Слюсаренко А.Е. Иммунный статус организма в связи с содержанием в почвах Zn и Cd // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского. – 2001 . – Т. 14, № 2. – С. 158-161.

2. Слюсаренко А.Е. Показатели гуморального и клеточного иммунитета в связи с содержанием тяжелых металлов в компонентах пищевой цепи // Таврический медико-биологический вестник. – 2001. - Т. 4, № 4 – С. 52-56.

3. Евстафьева Е.В., Павленко В.Б., Евстафьева И.А., Слюсаренко А.Е., Гружевская В.Ф., Демченко В.Ф. Особенности функционального состояния сердечно-сосудистой, нервной и имунной систем в связи с содержанием свинца и кадмия в организме // Таврический медико-биологический вестник. – 2002. – Т. 5, № 4. – С. 106-111. Особистий внесок здобувача полягає у тому, що автор самостійно виконала експериментальне дослідження показників стану імунної системи, статистичну обробку матеріалів.

4. Е.В.Евстафьева, А.Е.Слюсаренко, В.Ф.Демченко, С.Я.Маркешин. Состояние иммунной системы в связи с содержанием металлов в организме детей в условиях фоновой экспозиции // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского. – Симферополь, 2002. – Т. 138, часть II. – С. 18-22. Особистий внесок здобувача полягає у тому, що автор самостійно виконала експериментальне дослідження показників стану імунної системи та провела аналіз і обговорення одержаних результатів.

5. Evstafyeva H., Pavlenko V., Demchenko V., Evstafyeva I., Slusarenko A., Ovsyannikova N., Schegoleva M., Krylov D., Glivenko A. Human health aspects and physiological approaches in the CL work on heavy metals // Proceedings of the 4th sub-regional Workshop of East and South-Eastern Europe: UN ECE CONVENTION. - Simferopol: Renome, 2002. - Р.67-72. . Особистий внесок здобувача полягає у тому, що автор самостійно виконала експериментальне дослідження показників стану імунної системи, статистичну обробку матеріалів.

6. Evstafyeva I., Pavlenko V., Artov A., Slusarenko A. Heavy metals and functional status of children nervous, immune and cardiovascular systems : are safe doses safe? // Children’s Environmental Health II : A Global Forum for Action. – Washington. - 2001.- Р. 8. . Особистий внесок здобувача полягає у тому, що автор самостійно виконала експериментальне дослідження показників стану імунної системи, статистичну обробку матеріалів.

7. Evstafyeva H., Pavlenko V., Evstafyeva I., Slusarenko A., Krilov D., Glivenko A. Critical limits for heavy metals in human body: the perspective of application in the critical loads methodology // Proceedings Expert Meeting on Critical Limits for Heavy Metals and Methods for their Application. – Berlin, 2-4 December 2002. – P. 189-193. . Особистий внесок здобувача полягає у тому, що здобувачем самостійно виконано статистичну обробку матеріалів.

8.Слюсаренко А.Е., Зинченко С.А. Иммунная система детей как индикатор качества среды // Тез. доп. Всеукр. наук. конф. “Психофізіологічні та вісцеральні функції в нормі та патології”. – К., 2002. – С.106. Особистий внесок здобувача полягає у тому, що автор самостійно виконала експериментальне дослідження показників стану імунної системи та провела аналіз і обговорення одержаних результатів.

9. Евстафьева И.А., Слюсаренко А.Е., Зинченко С.А. Иммунологическая реактивность и психофизиологический статус в связи с техногенным воздействием на организм // Тези доп. 7 Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні досягення валеології та спортивної медицини”. - Одеса - 2001.– С. 101-102. Особистий внесок здобувача полягає у тому, що здобувачем самостійно виконано експериментальну частину дослідженнь, зроблено аналіз літературного матеріалу.

10. Євстаф’єва О.В., Зінченко С.А, Слюсаренко О.Є., Євстаф'єва I.А., Ніколаєва О.В., Шуригін В.П., Волкодав О.В. Техногенна трансформація середовища та фізіологічні механізми адаптації // Тр. Міжнародної конференції “Історія та сучасні досягнення фізіології в Україні”. – К., 2001. – С.84. Особистий внесок здобувача полягає у тому, що здобувачем самостійно виконано експериментальну частину дослідженнь, зроблено аналіз літературного матеріалу.

11. Слюсаренко А.Е., Зинченко С.А., Овсянникова Н.М. Состояние иммунной системы в связи с микроэлементным балансом в организме // Тез. доп. тр. Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского “Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения”. – Симферополь, 2002. – Т. 138, часть II. – С. 109. Особистий внесок здобувача полягає у тому, що здобувачем самостійно виконано експериментальну частину досліджень показників стану імунної системи та зроблено аналіз і обговорення одержаних результатів.

12. Слюсаренко А.Е., Евстафьева И.А., Маркешин С.Я., Бобрик Ю.В. Иммунный статус организма и тяжелые металлы // Материалы 74-й научно-практической конференции молодых ученых и студентов. – Симферополь, 2002. – С. 106-107. Особистий внесок здобувача полягає у тому, що автор самостійно виконала експериментальне дослідження показників стану імунної системи та провела аналіз і обговорення одержаних результатів.

13. Евстафьева Е.В., Павленко В.Б., Евстафьева И.А., Слюсаренко А.Е., Крылов Д.В., Гливенко А.В., Щеголева М.Г., Овсянникова Н.М., Нимец Е.Р. Физиологические механизмы адаптации к действию техногенных факторов среды: теория и практика экологического нормирования в Крыму // Материалы XXI международного симпозиума “Эколого-физиологические проблемы адаптации”. – М., 2003. – С. 676-677. Особистий внесок здобувача полягає у тому, що автор самостійно виконала експериментальне дослідження показників стану імунної системи, статистичну обробку матеріалів.

14. Слюсаренко А.Е., Зинченко С.А., Николаева Е.В., Артов А.М. Иммунологическая реактивность жителей Красноперекопского района в связи с биогеохимической ситуацией // Материалы республиканской конференции “Экология регионов и здоровье населения: теория и практика”. - Симферополь, 2000. – С.72-75. Особистий внесок здобувача полягає у тому, що автор самостійно виконала експериментальне дослідження показників стану імунної системи.

15. Зинченко С.А., Слюсаренко А.Е. Показатели иммунитета при оценке антропогенных воздействий на организм человека // Материалы 1 республиканской конференции молодых ученых Крыма “Актуальные вопросы современной биологии”. – Симферополь, 2000. – С. 73-74. Особистий внесок здобувача полягає у тому, що автор самостійно виконала експериментальне дослідження показників стану імунної системи, статистичну обробку матеріалів.

16. С.И.Шпак, Е.В.Евстафьева, А.Я.Чегодарь, В.П.Шурыгин, А.П.Волченко, О.Б.Мальцева, С.А.Зинченко, Ю.И.Шрамко, А.Е.Слюсаренко, Т.В.Семенова, И.А.Евстафьева, В.Р.Заречный, Е.В.Николаева. Физиологические механизмы адаптации к условиям техногенной среды и подходы к нормированию техногенного воздействия на организм человека // Сборник трудов КГМУ. – Симферополь, 2001. – С.4. . Особистий внесок здобувача полягає у тому, що автор самостійно виконала експериментальне дослідження показників стану імунної системи, статистичну обробку матеріалів.