Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Шекель Віктор Федорович. Імунофізіологічні фактори протипухлинного захисту молочної залози собак : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2008.



Анотація до роботи:

Шекель В.Ф. Імунофізіологічні фактори протипухлинного захисту молочної залози собак. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З.Ґжицького. – Львів, 2008.

В дисертації наведені дані про зміни клітинної та гуморальної ланки природного та набутого імунітету, гематологічних показників, активність антиоксидантного захисту в організмі здорових собак і пухлиноносіїв молочної залози з врахуванням комплексного лікування. Встановлено, що у собак-пухлиноносіїв, ще до хірургічного втручання достовірно знижується вміст загального білку в сироватці крові, альбумінів, імуноглобулінів і зростає концентрація альфа-, бета-глобулінів, та С-реактивного білку, тоді як у клінічно здорових собак цей білок відсутній.

У крові собак-пухлиноносіїв достовірно знижується також рівень клітинних факторів природного та набутого захисту, зокрема фагоцитарна активність лейкоцитів, кількість і функціональна активність Т- і В-лімфоцитів при незмінності числа Т-супресорів – кілерів. Одночасно достовірно зменшується кількість еритроцитів, гемоглобіну, активність каталази та супероксиддисмутази. Натомість вміст дієнових кон’югатів і малонового діальдегіду достовірно зростає.

З’ясовано, імунофізіологічний вплив розробленої схеми імунотерапії на стан факторів протипухлинного захисту собак. Відзначено, що аутовакцина, виготовлена з гомогенних тканин пухлини молочної залози, виявляла виражений стимулюючий ефект на рівень гуморальних та клітинних механізмів імунітету в організмі собак, що забезпечило прискорення термінів одужання.

З’ясовано позитивну дію імунотерапії на активність антиоксидантної системи захисту, стан гомеостазу та гемолітичної резистентності еритроцитів.

У дисертації на основі проведених комплексних досліджень розкрито нові аспекти імунофізіологічного стану організму здорових собак і носіїв злоякісних пухлин молочних залоз.

Встановлено, що основні показники протипухлинного захисту у хворих собак, порівняно із здоровими тваринами-аналогами за віком і породою, є зниженими. Для отримання стійкого клінічного видужання собак-пухлиноносіїв і для посилення імунного захисту їх організму слід поєднувати оперативне видалення пухлини з імунотерапією у післяопераційний період.

  1. У собак-пухлиноносіїв, ще до хірургічного втручання, вірогідно знижується вміст загального білка в сироватці крові на 12% (Р<0,05), альбумінів на 19% (Р<0,01), гама-глобулінів на 52,0% (Р<0,01), за рахунок зростання альфа1- і альфа2- і бета-глобулінових фракцій. У всіх хворих собак в сироватці крові виявлено високий відсоток С-реактивного білка (52,4–72,4%), тоді як у клінічно здорових тварин цей білок був відсутній.

  2. У крові хворих собак до хірургічного втручання достовірно знижується рівень клітинних факторів імунітету, зокрема, загальна кількість Т-лімфоцитів (СD3+) – на 13,2% (Р<0,05), Т-гелперів-індукторів (СD4+) – на 12,1% (Р<0,05) і В-лімфоцитів (СD19+) – на 4%, при незмінності числа Т-супресорів-кілерів (СD8+). У хворих собак-носіїв пухлин молочних залоз знижується у 5 разів кількість бластних клітин у відповідь на фітогемаглютинін (ФГА), число мітозів – в 11 разів, фагоцитарна активність лейкоцитів на 22,4% (Р<0,01).

  3. У крові хворих собак до хірургічного видалення пухлин молочної залози вірогідно знижується рівень клітинних факторів природного імунітету, зокрема фагоциторна активність лейкоцитів на 27,4% (Р<0,01), а фагоцитарний індекс – у 4–5 разів. Одночасно достовірно зменшується кількість еритроцитів, гемоглобіну та активність каталази і супероксиддисмутази (СОД). Натомість вміст дієнових кон’югатів (ДК) і малонового діальдегіду (МДА) достовірно зростає відповідно на 24,3 і 26,7% (Р<0,01).

  4. Після хірургічного видалення пухлин молочної залози в організмі хворих собак посилюється імуносупресивний стан, який супроводжується подальшим вірогідним зниженням у крові загальної кількості лейкоцитів на 48,2±2,6% (Р<0,001), лімфоцитів на 21,2±1,1% (Р<0,01), популяцій СD3+, СD4+ і СD8+ Т-клітин відповідно на 12,6±0,3%; 16,7±0,4% і 10,2±0,2% (Р<0,05), рівня фібриногену на 32,3±1,6% (Р<0,01), ферментів антиоксидантної системи (каталази і СОД), без суттєвих змін числа СD19+-В-лімфоцитів. Вміст основних продуктів перекисного окислення ліпідів (ПОЛ) – ДК при цьому продовжує зростати на 6,2±0,2 мкмоль/л.

  5. В процесі післяхірургічного лікування цитостатичним препаратом циклофосфаном порівняно з імунотерапією більшість імунологічних показників зберігається на пониженому рівні. Зокрема, вміст альфа1 і гама-глобулінів знижений відповідно на 6,3±0,2% (Р<0,05) і 14,7±0,7% (Р<0,01), СD3+, СD4+ і СD19+-лімфоцитів відповідно на 16,7±0,7, 14,1±0,5 і 9,6±0,2% (Р<0,05). Кількість СD8+-Т-супресорів та С-реактивного білка при цьому зросли відповідно на 18,1±0,7 і 9,8±0,2% (Р<0,01).

  6. При застосуванні імунотерапії впродовж комплексного лікування переважна більшість показників імунофізіологічного стану собак наближається до величин характерних для клінічно здорових тварин. Так, до факторів імунного захисту, які перевищують контрольні показники здорових собак-аналогів відносяться: вміст загального білка в сироватці крові, альфа1-глобуліни, число СD19+В-лімфоцитів, імунорегуляторний індекс (відношення СD4+/СD8+). Решта досліджуваних показників, після завершення курсу комплексного лікування собак, наближалися до контрольних величин.

  7. Отримані результати свідчать про те, що застосування специфічної автовакцини в якості імунотерапії собак-пухлиноносіїв молочної залози підвищує захисний потенціал організму, зменшує кількість метастазів і рецидивів хво-роби.

Публікації автора:

  1. Завірюха В.І. Папіломатоз тварин, ефективність консервативно-оперативних методів лікування / В.І.Завірюха, В.Ф.Шекель // Актуал. пробл. мед., біол., вет. і с.-г-ва. 1998. Т. 4. С. 276277.

Дисертант брав участь у проведенні досліду, визначенні гемограми, аналізі отриманих даних результатів і підготовці статті до друку.

  1. Онкологічні хвороби тварин і методи їх лікування / [В.І.Завірюха, В.І.Саєвич, В.Ф.Шекель та ін.] // Наук. вісн. ЛДАВМ. 1999. Вип. ІІ. С. 5662.

Дисертант брав участь у проведенні досліду, визначенні клінічних і гематологічних показників, аналізі результатів і написанні статті.

  1. Маслянко Р.П. Медіатори системи імунітету тварин / Р.П.Маслянко, Т.С.Матвіїшин, В.Ф.Шекель // Наук. вісн. ЛНАВМ. 2005. Т. 7 (27). С. 142150.

Дисертант проводив аналіз експериментальних досліджень та узагальненні даних, брав участь в обґрунтуванні матеріалів, підготовці їх до друку.

  1. Маслянко Р.П. Гемолітична резистентність еритроцитів собак при розвитку та лікуванні пухлин молочної залози / Р.П.Маслянко, В.Ф.Шекель // Сільський господар. 2006. № 910. С. 1819.

Дисертант організував дослід, брав участь у дослідженні крові, аналізі результатів і написанні статті.

  1. Маслянко Р.П. Сучасні аспекти імунології неопластичних процесів у тварин / Р.П.Маслянко, В.Ф.Шекель // Наук. вісн. ЛНАВМ. 2005. Т. 7, Ч. 1. С. 171177.

Дисертант проводив аналіз літературних і експериментальних даних, брав участь в обґрунтуванні положень статті, підготовці матеріалів до друку.

  1. Маслянко Р.П. Взаємодія імунокомпетентних клітин з клітинами пухлин / Р.П.Маслянко, В.Ф.Шекель // Біологія тварин. 2005. Т. 7 (2). С. 5661.

  2. Мисак А.Р. Морфологія окремих пухлин великої рогатої худоби і собак / А.Р.Мисак, В.Ф.Шекель, В.І.Завірюха // Наук. вісн. ЛНАВМ. 2004. Т. 6. С. 56 60.

Дисертант брав участь у проведенні дослідів, визначенні гемограми, аналізі результатів і підготовці матеріалів до друку.

  1. Шекель В.Ф. Особливості антиоксидантного захисту в організмі собак при онкології молочної залози / В.Ф.Шекель // Сільськ. господар. 2006. № 910. С. 1819.

  2. Шекель В.Ф. Пухлини собак і принципи їх лікування / В.Ф.Шекель, В.І.Завірюха // Проблеми вет. обслугов. дрібних тварин : зб. матеріалів наук. конференції. К., 1998. С. 3942.

Дисертант брав участь у проведенні дослідів, визначенні гемограми та показників імунітету, узагальнив дані та підготовив статтю до друку.

  1. Шекель В.Ф. Імунотерапія в системі лікування тварин хворих пухлинами / В.Ф.Шекель, В.І.Завірюха, А.Р.Мисак // Наук. вісн. ЛНАВМ. 2004. Т. 6 (3). С. 144149.

Дисертант брав участь у проведенні досліду, визначенні показників гемогами та імунітету, аналізі результатів і написанні статті.

  1. Шекель В.Ф. Схема загальних оперативно-консервативних заходів при лікуванні собак з пухлинами / В.Ф.Шекель, В.І.Завірюха // Пробл. вет. обслуг. дрібних домаш. тварин : мат. Міжнарод. науков.-практичн. конф. К., 1998. С. 3639.

  2. Шекель В.Ф. Застосування імуно- та хіміотерапії при лікуванні собак із новоутвореннями / В.Ф.Шекель, В.І.Завірюха, А.Р.Мисак А.Р. // Вісник Дніпропетровського держ. аграр. у-ту. 2006. № 1. С. 5355.

Дисертант брав участь у проведенні досліду, визначенні імунокомпетентних і фізіологічних показників, аналізі отриманих результатів і підготовці статті до друку.

  1. Шекель В.Ф. Роль иммунных реакций при онкологических заболеваниях / В.Ф.Шекель, Р.П.Маслянко // Матер. конф. по иммунологии. Минск, 2005. С. 4248.

Дисертант провів аналіз літератури і власних досліджень, узагальнив дані та підготовив матеріали до друку.

  1. Шекель В.Ф. Застосування імуно- та хіміотерапії при лікуванні собак з новоутвореннями / В.Ф.Шекель, В.І.Завірюха, А.Р.Мисак // Вісник Сумського наукового аграрного університету. Серія «Ветеринарна медицина». Вип. 12. 2006. С. 234235.

Дисертант брав участь у проведенні досліджень гематологічних і імунологічних показників, аналізі результатів і написанні статті.