Коленко Юлія Геннадіївна. Імунні порушення у хворих на генералізований пародонтит та їх корекція у комплексному лікуванні: Дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2001. - 155арк. - Бібліогр.: арк. 122-155.
Анотація до роботи:
Коленко Ю.Г. “Імунні порушення у хворих на генералізований пародонтит і їх корекції у комплексному лікуванні”. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22—стоматологія. Національний медичний університет імені академіка О.О.Богомольця МОЗ України, м.Київ, 2002 р.
Дисертацію присвячено вивченню особливостей імунних порушень у хворих на генералізований пародонтит та розробці методу диференційованої імуномодуляції у комплексному лікуванні цього захворювання. Визначено клінічні особливості перебігу генералізованого пародонтиту залежно від характеру, глибини та направленості змін основних показників імунітету.
Запропоновано диференційований підхід до комплексного лікування генералізованого пародонтиту залежно від ступеню імунних порушень. На основі результатів клініко-рентгенологічних, лабораторних та імунологічних досліджень розроблено схеми імуномоделюючої терапії в комплексному лікуванні генералізованого пародонтиту. Вони включають в себе: при першому ступені імунних порушень застосування препарату “Імунал” та фітоконцентрату “Джерело”, при другому ступені – препарату “Біотрит”, при третьому ступені – препаратів “Нуклеїнат натрію” та “Траумель С”.
Високу ефективність запропонованого комплексного лікування підтверджено результатами клініко-рентгенологічних, лабораторних та імунологічних досліджень у найближчі та віддалені терміни.
В роботі вирішена актуальна медична задача – підвищення ефективності комплексного лікування хворих на генералізований пародонтит з використанням різних імуномодулюючих засобів (“Імунал”, “Джерело”, “Біотрит”, “нуклеїнат натрію”, “Траумель С”).
У хворих на генералізований пародонтит виявлено різноманітні відхилення показників гомеостазу, що свідчить про наявність у 100% хворих імунодефіцитного стану за рахунок зміни кількості Т-лімфоцитів та їх субпопуляцій, В-лімфоцитів, нульових клітин і рівнів концентрації імуноглобулінів. Крім того встановлено різні ступені імунних розладів при генералізованому пародонтиті. Так у 30,2% хворих спостерігається I ступінь імунних порушень, у 42,7% хворих – II ступінь, у 27,1% хворих – III ступінь.
Характер і ступінь вираженості різних порушень імунної системи мали закономірний взаємозв'язок з особливостями клінічного перебігу патологічного процесу в тканинах пародонту (коефіцієнт кореляції становив з КПІ +0,86; з ІПК +0,94). Встановлено, що I ступінь імунних порушень частіше зустрічається у хворих з I ступенем хронічного перебігу генералізованого пародонтиту (92,59%), II ступінь імунних порушень частіше зустрічається у хворих з I ступенем загостреного перебігу генералізованого пародонтиту (95,45%) і у хворих з II ступенем хронічного перебігу генералізованого пародонтиту (75,0%), III ступінь імунних порушень частіше спостерігається у хворих з II ступенем загостреного перебігу генералізованого пародонтиту (100 %).
Комплексне лікування генералізованого пародонтиту з використанням методу диференційованої імуномодуляції забезпечує ефективні безпосередні клінічні результати, які супроводжуються позитивними імунологічними змінами.
Запропонований метод диференційованої імуномодуляції в комплексному лікуванні генералізованного пародонтиту сприяє тривалій стійкій ремісії, перешкоджає прогресуванню запального процесу в тканинах пародонта і позитивно впливає на його перебіг.
Висока ефективність запропонованої методики лікування підтверджується позитивною динамікою клінічних, лабораторних і імунологічних параметрів у 97,8% хворих, а також тривалою клініко-рентгенологічною стабілізацією патологічного процесу в тканинах пародонта, що дає право рекомендувати її для впровадження в стоматологічну практику.
Публікації автора:
1. Коленко Ю. Использование средств иммунокорекции в комплексном лечении генерализованного пародонтита. // Современная стоматология. – 2001. – №4. – С. 35—37.
2. Коленко Ю. Індивідуальний вибір імуномодулюючих засобів у хворих на генералізований пародонтит. // Вісник стоматології. – 2002. – №1. – С. 10—12.
3. Борисенко А.В., Коленко Ю.Г., Линовицкая О.В. Взаимосвязь микрофлоры пародонтальных карманов с течением генерализованного пародонтита у больных язвенной болезнью желудка и двенадцатиперстной кишки. // Современная стоматология. – 2002. – №1. – С. 39—42. Здобувачу належить збір клінічного матеріалу, його узагальнення, проведення імунологічних досліджень, аналіз, статистична обробка та формулювання висновків.
4. Борисенко А.В., Коленко Ю.Г., Линовицька О.В., Ткаченко А.Г. Особливості лікування генералізованого пародонтиту у хворих на виразкову хворобу. // Український стоматологічний альманах. – 2001. – №6. – С. 25—28. Здобувачу належить збір клінічного матеріалу, його узагальнення, проведення імунологічних досліджень, аналіз, статистична обробка та формулювання висновків.
5. Борисенко А.В., Коленко Ю.Г. Оценка вариантов течения патологического процесса в тканях пародонта с позиции компенсации иммунной системы. // Современная стоматология. – 2000. – №1. – с. 42—45. Здобувачу належить збір клінічного матеріалу, його узагальнення, аналіз, статистична обробка та формулювання висновків.
6. Патент 44158А Україна, МПК 7 А61К35/78, А61Р1/02. Спосіб комплексного лікування генералізованого пародонтиту: Пат.44158А Україна, МПК 7 А61К35/78, А61Р1/02 /Коленко Ю.Г., Борисенко А.В., Сидельникова Л.Ф. -- № 2001063734; Заявл. 01.06.2001. Опубл. 15.01.2002 Бюл. №1.НМУ.—2с. Здобувачу належать оригінальна методика лікування, набір і формування груп пацієнтів, обгрунтування та вибір методик дослідження, порівняльна оцінка, аналіз отриманих результатів досліджень.