Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Аналітична хімія


Цюкало Людмила Євгенівна. Іммобілізовані на поверхні кремнезему фталексони - твердофазні реагенти для сорбційно-спектрофотометричного і візуального тест-визначення Pb(II), Zn(II), F- і С2О4 2- : дис... канд. хім. наук: 02.00.02 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Цюкало Л. Є. “Іммобілізовані на поверхні кремнезему фталексони – твердофазні реагенти для сорбційно-спектрофотометричного і візуального тест-визначення Pb(II), Zn(II), F- і C2O42-”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.02. – аналітична хімія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено розробці твердофазних реагентів на основі іммобілізованих на поверхні функціоналізованого тринонілоктадециламонію йодидом кремнезему фталексонів (ксиленолового оранжевого і метилтимолового синього) та трифенілметанового барвника (еріохромціаніну R) і створення на їх основі сорбційно-спектроскопічних та візуальних тест-методик визначення Pb(II), Zn(II), ZrOCl2, F- і C2O42-. Розроблено нові аналітичні форми зазначених реагентів на основі адсорбційно закріплених їх внутрішньокомплексних сполук з Fe(III), Bi(III) та Al(III). Показано, що непоруватий кремнезем є кращою матрицею для закріплення такого типу модифікаторів з огляду на менший вплив поверхні на кислотні властивості закріпленого реагенту. Встановлено оптимальні умови концентрування Pb(II), Zn(II), ZrOCl2 на поверхні з використанням твердофазних фталексонів. Досліджено конкурентні реакції у системах твердофазні фталексони та розчини ZrOCl2 з F- або C2O42- і на цій основі запропоновано найбільш ефективні індикаторні системи для визначення F- і C2O42-. Вивчено вплив сторонніх іонів на ступінь вилучення досліджуваних елементів та величину аналітичного сигналу, запропоновано способи його усунення. На основі проведених досліджень розроблені чутливі та вибіркові сорбційно-спектроскопічні і візуальні тест-методики визначення Pb(II), Zn(II), ZrOCl2, F- і C2O42-. Методики прості та зручні у виконанні, експресні та економічні. Проведено апробацію методик на природних об’єктах, біологічних рідинах та харчових продуктах.

  1. Внутрішньокомплексні сполуки фталексонів (ксиленолового оранжевого, метилтимолового синього) та трифенілметанового барвника (еріохромціаніну), адсорбційно закріплені на поверхні непоруватого КЗ, функціоналізованого ЧАС, є ліпшими аналітичними формами реагентів з точки зору контрастності реакції і, відповідно, чутливості для визначення іонів металів, F- і С2О42-. Це обумовлено тим, що при такому способі закріплення вплив поверхні на протолітичні властивості іммобілізованого реагенту виявились мінімальними. Для активування функціонально-аналітичної групи модифікований сорбент обробляли розчином трилону Б.

  2. За оптимальних умов гетерофазної реакції (рН=5,0, t=5 хв) іммобілізований КО кількісно вилучає Pb(II) і Zn(II) з коефіцієнтом розподілу відповідно, л/г: 7,5 і 3,75 відповідно. Заважаючий вплив Al(ІІІ), Fe(ІІІ) і Zn(ІІ) при визначенні Pb(II) усувають доваванням 1 М розчину NH4F. При визначенні Zn(ІІ) заважаючий вплив Pb(II) усувають введенням оцтової кислоти. Лінійність ГГ зберігається до мкг/л: 100 (Pb) і 130 (Zn), МВ становить мкг/л для Pb(ІІ) – 2,0 (0,07 ГДК) та Zn(ІІ) – 9,0 (0,002 ГДК).

  3. В кислому середовищі з іммобілізованим МТС у присутності аскорбінової кислоти взаємодіє лише ZrOCl2. За оптимальних умов (рН=1,0, t=2 хв), коефіцієнт розподілу ZrOCl2 становить 2,85 л/г, МВ складає 0,015 мг/л. Конкурентні реакції твердофазного МТС з ZrOCl2 та F- або С2О42- виявились найбільш ефективними індикаторними системами для сорбційно-спектроскопічного і візуального тест-визначення F- і С2О42-. Запропонований ТР є вибірковим щодо іонів лужних, лужноземельних та важких металів та деяких аніонів, зокрема CO32-, HCO3-, Cl-, NO3-. Лінійність ГГ зберігається до мг/л: 3,8 (F-) і 8,8 (С2О42-), МВ становить відповідно, мг/л: для F- - 0,2, для С2О42- - 1,5.

  4. Розроблені методики сорбційно-спектроскопічного і візуального тест-визначення Pb(II), Zn(II), ZrOCl2, F- і С2О42- у водах різних категорій, зокрема високомінералізованих, харчових продуктах, сплавах, засобу гігієни, біологічних рідинах вигідно відрізняються від кращих аналогів з літератури за чутливістю та (або) вибірковістю, експресністю, екологічною безпечністю, доступністю матриці та модифікаторів, відсутністю необхідності застосування складного (або дорогого) апаратурного обладнання, простотою та зручністю аналізу та можливістю проведення його на місці відбору проби. Перевагою розробленої методики порівняно з ПААС, ЕААС та інверсійною вольамперометрією є можливість визначення Pb(II) у високомінералізованих водах, у присутності великої кількості Cl- без спеціальної пробопідготовки.