Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Імунологія


Лєбєдєв Сергій Миколайович. Гронова листовійка (Lobesia botrana Den. et Schiff) і чинники, що обмежують її чисельність у виноградних насадженнях передгірного Криму : Дис... канд. наук: 03.00.09 - 2002.



Анотація до роботи:

Лєбєдєв С.М. Гронова листовійка (Lobesia botrana Den. et Schiff) і чинники, що обмежують її чисельність в умовах передгірного Криму. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за фахом 03.00.09 - ентомологія, Національний аграрний університет, Київ, 2001.

Вперше в умовах Криму вивчені біологічні особливості гронової листовійки (плодючість, співвідношення статей та ін.), закономірності динаміки чисельності листовійки у виноградних насадженнях різноманітного типу. Дана оцінка чинникам, що регулюють чисельність шкідника до господарсько невідчутного рівня. Вперше запропоновано безпестицидний захист виноградних насаджень від гронової листовійки, а також рекомендовано захист виноградників із застосуванням гормональних препаратів.

Встановили, що у розвитку листовійки і винограду спостерігається певна синхронність. Співвідношення статей у листовійки в усіх поколіннях 1:1,1-1,25 (превалюють самки). Середня плодючість склала 80 яєць. Сигналізацію термінів появи гронової листовійки доцільно здійснювати за допомогою феромонних пасток. Порівняно низька чисельність листовійки спостерігається на високоштамбових виноградниках. Мінімальна чисельність шкідника відзначена на сортах Молдова й Ркацителі, максимальна - на сортах Аліготе й Агадаї.

Визначили, що гронова листовійка – слабко регульований ентомофагами вид. У боротьбі з нею необхідні були активні заходи боротьби, безпечні для навколишнього середовища. Такими є феромони, застосовані методом елімінації самців, а при їх відсутності доцільно застосовувати гормональні препарати.

Запропонований безпестицидний захист виноградників від гронової листовійки забезпечує прибавку урожаю 1,7 разів, прибуток при цьому складає 1146,48 грн., рівень рентабельності – 121,1%, крім того вона виключає забруднення навколишнього середовища і контакт людей з отруйними речовинами, витрати на ПММ, засоби захисту, негативний вплив знарядь на ґрунт.

1. У розвитку гронової листовійки і виноградної рослини спостерігається певна синхронність: гусениці першого покоління пошкоджують бутони, квіти, зав'язі; гусениці другого покоління - зелені ягоди; гусениці третього покоління – ягоди, що дозрівають, і спілі ягоди.

2. Встановлено, що чисельність гронової листовійки залежить від типу виноградних насаджень. Шкідник заселяє головним чином безштамбові виноградники, в порівнянні з високоштамбовими.

3. Порівняно стійкими сортами до листовійки є Ркацителі і Молдова, що відрізняються більш пухким гроном і жорсткою шкірочкою. Висока пошкодженість гроновою листовійкою відзначена на сортах Аліготе, Агадаї і Рислінг, яка складала 18-38%.

4. Основою для ефективного застосування засобів захисту з гроновою листовійкою є сигналізація строків масової появи шкідника за допомогою феромонних пасток із феромоном КМ-ЕК, розміщених по 1 пастці на 3-5 га.

5. Серед чинників, які регулюють чисельність гронової листовійки, ентомофаги істотної ролі не відіграють, навіть на ділянках без інсектицидного навантаження.

6. Достовірне зменшення чисельності гронової листовійки спостерігається при застосуванні удосконалених мікробіопрепаратів ЛД-100У, ДБ-100У, Г-90У і БТБ-60У. Ступінь сприйнятливості до мікробіопрепаратів залежить від активності живлення гусениць. Найбільш сприйнятливі до них є гусениці молодших віків (I-III). Мікробіопрепарати доцільно застосовувати проти третього покління листовійки, коли використання хімічних препаратів не можливе у зв’язку із термінами очікування.

7. Зниження чисельності листовійки до господарсько невідчутного рівня досягається дво-трикратним оприскуванням золоном 35% к.е., 2 л/га проти першого і другого поколіннь. Проте його застосування проти третього покоління недоцільно, тому що не витримується термін очікування, що може сприяти накопиченню мікрозалишків препаратів у ягодах і навіть у вині.

8. Застосування феромонів у системі захисту виноградників від гронової листовійки методом елімінації самців знижує чисельність шкідника до господарсько невідчутного рівня протягом усього періоду розвитку листовійки. При цьому спостерігається зниження її чисельності та шкідливості у наступні роки.

9. Для зниження чисельності шкідника до господарсько невідчутного рівня доцільно проводити однократне обприскування виноградних насаджень інсегаром 25% з.п., 0,6 кг/га, застосовуючи його в період масового льоту метеликів першого покоління (що зимує), коли спостерігається масове відкладання яєць самками шкідника.

10. Використання мікробіопрепаратів, феромонів і оптимальна обробка виноградників інсегаром 25% з.п., 0,6 кг/га, особливо цінно на виноградниках, розміщених у зонах відпочинку, заповідників, парків і відкритого карсту.

11. Рентабельність застосування феромонів проти гронової листовійки складає 121,1%, інсегару, 25% з.п., 0,6 кг/га – 128,57%.

Рекомендації виробництву

1. Для захисту виноградних насаджень у зонах заповідників і відпочинку доцільно застосовувати гормональний препарат інсегар 25% з.п., 0,6 кг/га у період масового льоту метеликів гронової листовійки першого покоління, або матч 5% к.е., 1л/га на початку відрождения гусениць із яєць першого і другого поколінь.

2. Метою управління чисельністю гронової листовійки доцільно використовувати феромон (КМ-ЕК), 90-180 мг/га, методом елімінації самців, а для сигналізації появи шкідника застосовувати його із розрахунку 1 пастка на 3-5 га.

Публікації за темою дисертації

1. Лебедев С.Н. К биологии развития гроздевой листовертки в условиях предгорного Крыма/ Науч. труды КГАУ. Вып.58. Ч.1. – Симферополь: Корпорация «Борис», 1999. – С. 116-120.

2. Лебедев С.Н. Гроздевая листовертка и современные средства борьбы с ней / Науч. труды КГАУ. Вып. 60. – Симферополь: Корпорация «Борис», 1999. – С. 180-184.

3. Славгородська-Курпієва Л.Є., Лєбєдєв С.М. Шкідники виноградних насаджень та агроценотичні чинники, що обмежують їх кількість в умовах передгірного Криму// Захист рослин. – 1999. – №3. – С.21-22. (Особистий внесок здобувача 50%. Проведення обліків, узагальнення даних і формулювання висновків).

4. Лебедев С.Н. Некоторые биологические особенности гроздевой листовертки в условиях восточного предгорья Крыма/ Науч. труды КГАУ. Вып.66. – Симферополь: «Крым-Фарм-Трейдинг», 2000. – С. 324-328.

5. Славгородская-Курпиева Л.Е., Лебедев С.Н. Применение феромонов методом элиминации самцов гроздевой листовертки в производственных условиях предгорного Крыма// Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Сучасний стан і перспективи захисту плодово-ягідних культур і винограду від шкідливих організмів”. – Харків: ХДАУ, 2000. – С. 35-39.