Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Ботаніка


Парубок Маргарита Іванівна. Горицвіт весняний (Adonis vernalis L.) в Україні (еколого-ценотичні особливості та охорона): Дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Національний ботанічний сад ім. М.М.Гришка НАН України. - К., 2002. - 207арк. - Бібліогр.: арк. 166-185.



Анотація до роботи:

Парубок М.І. Горицвіт весняний (Adonis vernalis L.) в Україні (еколого-ценотичні особливості та охорона). – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.05 – ботаніка. Національний ботанічний сад ім. М.М.Гришка НАН України, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено дослідженню горицвіту весняного (Adonis vernalis) в Україні. Під час проведених досліджень з’ясовано сучасний стан ареалу Adonis vernalis, визначені його межі в Україні. З’ясована його динаміка під впливом антропогенних факторів. Вперше складена карта географічного поширення виду в Україні, встановлені еколого-ценотичні закономірності місцезростань виду, які приурочені до лучних степів, петрофітних угруповань та світлих розріджених лісів; проведено аналіз просторової та вікової структури ценопопуляцій; встановлено насіннєву продуктивність та визначено біологічну продуктивність надземної біомаси Adonis vernalis в різних частинах ареалу в Україні. Підведено підсумки інтродукції та культивування виду. На базі цих досліджень розроблені пропозиції щодо раціонального використання виду, встановлені причини скорочення чисельності популяцій та розроблені рекомендації з охорони Adonis vernalis.

  1. Аналіз ареалу Adonis vernalis свідчить про те, що цей вид є євросибірським лісостеповим, а не понтійським елементом флори України, як вважають більшість дослідників. Оскільки Adonis vernalis приурочений в основному до лучних степів лісостепової зони, а не до справжніх ксерофільних степів Причорномор’я, віднесення його до понтійських елементів не є достатньо обгрунтованим.

  2. Північна межа ареалу Adonis vernalis в Україні співпадає з межею між Лісостепом та Поліссям і обумовлена надмірним зволоженням території і відсутністю відповідних едафотопів в Поліссі. Південна межа ареалу виду проходить по узбережжю Чорного моря в Правобережній Україні та на півночі степової зони в Лівобережній Україні і обумовлена посушливим кліматом степової зони південного сходу України.

  3. Місцезростання Adonis vernalis в Україні приурочені до лучних степів формацій Botriochloeta ishaemi, Cariceta humilis, Ceraseta fruticosa, Elytrigieta repentis, Helictotricheta desertori, Festuceta valesiacae, Koelerieta cristatae, Stipeta capillatae, Stipeta pennatae, Stipeta uсrainicae, петрофітних угруповань формацій Seslerieta heuffleriana, Thymeta cretacei та світлих розріджених лісів формацій Pineta sylvestris та Querceta roboris.

  4. За просторовим розміщенням популяції Adonis vernalis відносяться до континуальних. В межах України представлено дві географічні популяції виду – східноєвропейська та кримська, які розділені великою диз‘юнкцією, пов‘язаною із невідповідністю еколого-ценотичних умов степів південного сходу України для лучностепового виду Adonis vernalis . Інтенсивний вплив антропогенних факторів – розорювання грунтів, перевипас худоби, заліснення степових схилів та великі об‘єми заготівлі сировини Adonis vernalis призвели до інсуляризації популяцій та їх трансформації із континуальних в локальні.

  5. Щільність та спектри онтогенетичних станів ценопопуляцій суттєво відрізняються залежно від географічного поширення, еколого-ценотичних умов місцезростань та антропогенних впливів. На стан ценопопуляцій позитивно впливає помірний випас худоби, який сприяє розрихленню та фрагментації дернин злаків в лучностепових угрупованнях і формуванню мікроніш, сприятливих для проростання насіння та розвитку сходів. В зв‘язку з цим щільність популяцій Adonis vernalis в умовах пасовищного режиму вища, ніж в умовах заповідного режиму.

  6. В умовах Південного Лісостепу та Північного Степу України ценопопуляції Adonis vernalis відзначаються найвищою щільністю (8-25 особин на 1 мІ), повночленними правосторонніми спектрами онтогенетичних станів, що свідчить про те, що тут вид перебуває в умовах екологічного та фітоценотичного оптимумів. Повночленними правосторонніми спектрами онтогенетичних станів відзначаються ценопопуляції Adonis vernalis в горах Криму, однак їх щільність є нижчою, що пов‘язано з більш інтенсивною експлуатацією ценопопуляцій виду в регіоні.

  7. Ценопопуляції Adonis vernalis поблизу північної та південної меж ареалу відзначаються низькою щільністю (0,01-4 особин на 1 мІ) та зруйнованими спектрами онтогенетичних станів.

  8. В Україні Adonis vernalis відзначається високою урожайністю насіння. В урожайному 2001р. на 100 мІ площі припадало 9000 насінин Adonis vernalis (заповідник Єланецький степ). Схожість насіння в культурі є значно вищою, ніж в природі: в 2001р в Національному ботанічному саду ім.М.М.Гришка НАН України вона становила 9,7% в заповіднику Єланецький степ – лише 0,8%. Сприятливою для прорастання насіння є дощова погода в липні-серпні, однак ці місяці є найбільш жаркими та посушливими в умовах України. Отже, низький репродуктивний потенціал Adonis vernalis пов‘язаний із відсутністю необхідної для проростання насіння вологи в другій половині літа.

  9. Необхідність охорони Adonis vernalis в Україні виникає із особливостей його біології (низький репродуктивний потенціал та довготривалий період формування молодих генерацій в популяціях), негативним антропогенним впливом на популяції та надмірною його експлуатацією. З метою поліпшення охорони Adonis vernalis еx situ рекомендовано створення восьми ботанічних заказників.

  10. За науковим обгрунтуванням ботаніків Європейських країн (за нашою участю) 11 конференція договірних сторін з виконання Конвенції про міжнародну торгівлю видами флори і фауни, що перебувають під загрозою (СITES) в 2000 р. прийняла рішення про включення Adonis vernalis до Додатку ІІ СITES і заборону міжнародної торгівлі його сировиною. Незважаючи на загрозливий стан ценопопуляцій Adonis vernalis та його високий міжнародний природоохороний статус, вид не внесено до Червоної книги України. Ми рекомендуємо внести Adonis vernalis до нового видання Червоної книги України.

  11. Успішний досвід вирощування Adonis vernalis на ботаніко-географічних ділянках Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України свідчить про те, що на відміну від плантаційного вирощування виду, моделювання інтродукційних популяцій в штучно створених степових екосистемах є перспективним напрямком охорони виду еx situ. В зв‘язку з цим, доцільно проводити підсів та підсадку горицвіту на схилах балок, терасах рік та перелогах. В умовах деградації природних місцезростань та неефективності плантаційного вирощування це дозволить збільшити ресурси цінної лікарської рослини і сприятиме його охороні.

Публікації автора:

  1. Парубок М.И. Ценопопуляции Adonis vernalis в степных культур-фитоценозах // Бюллетень Никитского ботанического сада.- 1999.- Вып 1/2 (12-13) – С. 108-110.

  2. Мельник В.І., Парубок М.І., Савчук Р.І. Нові відомості про степову рослинність Волинської височини // Український фітоценологічний збірник. Сер. А, Фітосоціологія.- 1999.- № 1-2 (12-13).- С.30-33.

  3. Парубок М.И. Современное состояние популяций Adonis vernalis на Украине // Материалы IV Пущинской конференции молодых ученых.- Пущино, 1999.- С.29-30.

  4. Мельник В.І., Парубок М.І. Проблеми охорони та раціонального використання горицвіту весняного (Adonis vernalis) // Фітотерапія в Україні.- 2000.- № 3-4.- С.58-60.

  5. Парубок М.І. Порівняльна характеристика природних та інтродукційних популяцій Adonis vernalis L. // Інтродукція рослин.- 2000.- № 1.- С.45-47.

  6. Парубок М.И. Ценопопуляции Adonis vernalis L. в Южной Лесостепи Украины // І Международная межвузовская школа-семинар. “Экология 2000: эстафета поколений”. Тез. докл.- М., 2000.- С.85-86.

  7. Парубок М.І. Горицвіт весняний (Adonis vernalis) - рідкісний вид флори Полісся // Проблеми охорони генофонду природи Полісся.- Луцьк: Надстир‘я, 2001.- С.109-110.

  8. Парубок М.І. Аналіз популяцій Adonis vernalis у зв‘язку з проблемою охорони виду в Україні.// ХI з‘їзд Українського ботанічного товариства.- Харків, 2001.- С.290-291.

  9. Парубок М.І. Сучасний стан популяцій та охорона Adonis vernalis L. в Україні // Вісник Полтавського педагогічного університету ім.В.Г.Короленка.- 2001.- Вип.3 (17). Сер. “Екологія.Біологічні науки”.- С.42-50.