Блажко Олена Василівна. Гормонально-імунологічні порушення у жінок з ендокринною безплідністю та їх немедикаментозна корекція : дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2006.
Анотація до роботи:
Блажко О.В. Гормонально-імунологічні порушення в жінок з ендокринною безплідністю та їх немедикаментозна корекція. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство і гінекологія. – Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2006 р.
У дисертації наведені дані клінічного спостереження та дані гормонально-імунологічного статусу в 150 жінок, 120 яких страждали на ендокринну безплідність, а інші 30 – склали контрольну групу.
У пацієнток з ановуляціями й НЛФ виявлені порушення фолікулоутворюючої функції яєчників, секреторної трансформації ендометрія, значні кореляційно пов’язані гормонально-імунологічні порушення.
Практичне використання запропонованого методу стимуляції овуляції КЦ в комплексі з озонотерапією сприяло секреторним перетворенням ендометрія, корекції гормонально-імунологічного статусу організму й дозволило підвищити відсоток настання овуляції в пацієнток з НЛФ і ановуляціями в стимульованих циклах КЦ з 46,6% і циклі озонотерапії з 23,3% до 53,2%. У пацієнток, яким стимуляція овуляції проводилась кломіфенцитратом в комплексі з озонотерапією вагітність наступила в 30,0%, відсоток переривання вагітності був зижений до 16,6%, вагітність закінчилася пологами у 88,9% жінок.
У дисертаційній роботі показані окремі ланки патогенезу ендокринної безплідності й запропоноване нове вирішення актуальної наукової задачі з розробкою комплексного методу лікування ендокринної безплідності на основі використання озонотерапії і кломіфенцитрату (КЦ).
У пацієнток з ендокринною безплідністю є порушення фолікулоутворюючої функції яєчників, що проявляється ановуляціями в 80,0% випадків; ендометрій, за даними УЗД, до середини стадії секреції характеризується недостатньою товщиною, відсутністю секреторної трансформації в 90,0% випадків; є значні гормонально-імунологічні порушення, що проявляється зниженням рівнів ЛГ, естрадіолу, прогестерону, Т-лімфоцитів, Т-супресорів, коефіцієнта Тхелпери/Тсупресори, NК-клітин, В-ліфоцитів, IgG.
У пацієнток з ановуляціями і НЛФ існує кореляційний взаєзмозв’язок між дисбалансом в ендокринній та імунній системах. Показники ЛГ і IgG пов’язані зворотньою кореляційною залежністю, рівень естрадіолу зворотньо корелює з рівнем Т-лімфоцитів, В-лімфоцитів, IgG і прямо корелює з коефіцієнтом Т-хелпери/Т-супресори, рівень прогестерону прямо корелює з рівнем Т-супресорів, зворотньо корелює з рівнем NК-клітин.
Найбільший відсоток настання овуляції спостерігається при комбінованому лікуванні озоном і КЦ (53,2%) в порівнянні з ізольованим використанням КЦ (46,6%) і озонотерапією (23,3%).
У групі пацієнток, яким стимуляція овуляції проводилась КЦ відмічається відставання прироста товщини ендометрія в середині стадії секреції. Завдяки стимуляції овуляції КЦ в комплексі з озонотерапією, а також ізольованому використанню медичного озону товщина ендометрія в періовуляторному періоді достовірно не відрізняється в порівнянні з нормою (контрольною групою). Запропонований комплексний метод лікування в більшому відсотку випадків сприяє секреторним перетворенням ендометрія (26,7%), за даними УЗД, ніж ізольоване використання КЦ (6,6%) і озонотерапії (13,4%).
Стимуляція овуляції КЦ у комплексі з медичним озоном сприяє виробленню ендогенних гормонів, що проявляється достовірно більшими рівнями ЛГ, естрадіолу, прогестерону в порівнянні з групою стимуляції овуляції КЦ і групою ізольованого використання озону.
На тлі стимуляції КЦ у пацієнток з ендокринною безплідністю порушення імунного статусу зберігаються, відбувається лише достовірне зниження рівня IgG, завдяки чому рівень IgG достовірно не відрізняється від контрольної групи. Використання озонотерапії в пацієнток з ендокринною безплідністю сприяє збільшенню вмісту Т-супресорів, зниженню коефіцієнта Тхелпери/Тсупресори, вмісту NК-клітин, В-лімфоцитів, зниженню в групі ізольованої озонотерапії IgG, збільшенню в групі комплексного лікування вмісту Т-лімфоцитів. Завдяки запропонованому методу стимуляції овуляції КЦ в комплексі з озонотерапією вміст Т-супресорів, NК-клітин, В-лімфоцитів, IgG, коефіцієнт Т-хелпери/Т-супресори стали практично близькими з даними контрольної групи (здорових жінок).
У результаті використання запропонованого методу стимуляції овуляції КЦ в комплексі з озонотерапією в пацієнток з ановуляціями і НЛФ відсоток настання вагітності вдалося суттєво збільшити - з 13,3% до 30,0%, відсоток переривання вагітності знизити з 25,0% до 11,1% в порівнянні з групою стимуляції лише КЦ. На тлі ізольованої озонотерапії відсоток настання вагітності (6,6%) був нижчим як в порівнянні з групою пацієнток, яким стимуляція проводилась лише КЦ, так і в порівнянні з групою комбінованого лікування КЦ з озоном.
Публікації автора:
1. Грищенко В.І., Феськов О.М., Блажко О.В. Вплив озонотерапії на гормонально-імунологічний статус жінок з ендокринною безплідністю // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2003. - № 6. – С. 107-110 (автору належать огляд літературних джерел, збір матеріалу, аналіз гормональних, імунологічних досліджень, статистична обробка, підготовка до друку).
2. Феськов А.М., Алипова Е.К., Курман Е.В. Применение озонотерапии у женщин, страдающих эндокринным бесплодием // Медицина сьогодні і завтра. – 2003. - № 1. – С. 120-123 (автору належать огляд літературних джерел, збір матеріалу, аналіз гормональних досліджень, статистична обробка, підготовка до друку).
3. Грищенко В.І., Феськов О.М., Блажко О.В. Ефективність використання озону в комплексному лікуванні ановуляторної безплідності // Здоровье женщины. – 2004. - № 3. – С. 112-114 (автору належать огляд літературних джерел, збір матеріалу та його аналіз, статистична обробка, підготовка до друку).
4. Патент 67936А Україна, МПК 7, А61М1/02. Спосіб лікування ендокринної неплідності / (Україна). - № 2003065469; Заявлено 12.06.2003; Опубл. 15.07.2004, Бюл. № 7 (співавт.: Грищенко В.І., Феськов О.М., Блажко О.В.; огляд літератури, пошук прототипів, збір та аналіз матеріалу, підготовка заявки).
5. Грищенко В.И., Феськов А.М., Курман Е.В. Роль озонотерапии в лечении ановуляторного бесплодия // Нові технології оздоровлення природними та преформованими факторами: Матеріали конференції – Харків, - 2002. – С. 206-207 (автору належать огляд літературних джерел, збір матеріалу та його аналіз, статистична обробка, підготовка до друку).
6. Феськов А.М., Блажко Е.В., Чадаев В.Е. Озонотерапия в комплексном лечении гормонально-иммунологических нарушений у женщин с эндокринным бесплодием // Сучасні аспекти репродуктології, перинатальної медицини та кріобіології: Збірник наукових робіт – Харків, - 2003. – С. 231-236 (автору належать огляд літературних джерел, збір матеріалу та його аналіз, статистична обробка, підготовка до друку).
7. Феськов О.М., Блажко О.В. Імунологічний стан у жінок з ановуляторним менструальним циклом при використанні озонотерапії // Збірник наукових праць. Асоціації акушерів-гінекологів України – Київ, - 2004. – С. 698-699 (автору належать огляд літературних джерел, збір матеріалу та його аналіз, статистична обробка, підготовка до друку).
8. Феськов А.М., Блажко Е.В. Состояние фолликулообразующей функции яичников, трансформация эндометрия у женщин с эндокринным бесплодием на фоне озонотерапии // Збірник наукових праць. Асоціації акушерів-гінекологів України – Київ, - 2005. – С. 622-625 (автору належать огляд літературних джерел, збір матеріалу, аналіз ультразвукових досліджень фолікулоутворюючої функції яєчників,стану ендометрія, статистична обробка, підготовка до друку).