Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Лисенко Марина Едуардівна. Гомоцистеїн та ендотеліальна дисфункція, їх корекція при ішемічній хворобі серця. : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Лисенко М.Е. Гомоцистеїн та ендотеліальна дисфункція, їх корекція при ішемічній хворобі серця. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за

спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Харківський державний медичний університет, Харків, 2007.

На підставі аналізу рівня гомоцистеїну (ГЦ) у хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС) було зроблено висновок про те, що гіпергомоцистеїнемія (ГГЦ) може сприяти дисфункції ендотелію і прогресуванні атеросклеротичного ураження судин.

Були отримані дані про те, що застосування комплексного препарату „Біовіталь”, який містить фолієву кислоту та вітаміни групи В, призводить до корекції рівня ГЦ у хворих на стенокардію напруги II-IV функціональних класів. Терапія амлодипіном супроводжувалась нормалізацією вазодилатаційної функції ендотелію периферійних судин, що відображається в зростанні вазоділатації на стимуляцію збільшенням кровообігу та у зниженні рівня вазоконстрикторного ЕТ-1. Морфометричні параметри серця, гемодинамічні характеристики, показники вуглеводного та ліпідного обміну на тлі терапії за період спостереження не змінювались.

1. Підвищення рівня плазмового гомоцистеїну у хворих на ІХС (12,9±0,62 мкмоль/л) разом із збільшенням вазоконстрикторної (рівень ЕТ-1 складав в середньому (12,34±1,55) пмоль/л; (p<0,05) і зниженням вазорелаксантної (рівень цГМФ – (7,1±0,88) пмоль/мл; (p<0,05) активності судинного тонусу свідчить про те, що гіпергомоцистеїнемія може сприяти дисфункції ендотелію і прогресуванні атеросклеротичного ураження судин.

2. Виявлено вірогідне збільшення рівня ЕТ-1 у хворих з розгорнутою клінічною картиною стенокардії (III і IV ФК) у порівнянні з контрольною групою (р<0,001) і хворими на стабільну стенокардію II ФК (р<0,05). Кореляційний аналіз виявив позитивний зв'язок ГЦ і ЕТ-1 в групі пацієнтів з високим плазмовим рівнем ГЦ (більше 15 мкмоль/л) і ЕТ-1 (г= 0,42; р < 0,01).

3. Досліджено особливості взаємозвязку ліпідного спектру й рівня ГЦ: виявлена кореляційна залежність між рівнем ГЦ і підвищенням рівня загального холестерину в сироватці крові (г= 0, 41, р< 0,01). Між рівнем ГЦ і ХС ЛПВЩ, ХС ЛПНЩ, ХС ЛПДНЩ кореляційна залежність була відсутня.

4. Найбільш виражені зміни функціонального стану ендотелію відбуваються при ГЛП IIа та IIб типів. При ГЛП IIа типу відзначається вірогідне зниження цГМФ на 25,5 % (p<0,05) і підвищення рівня ЕТ-1 на 34,5 % (р<0,05). ГЛП IIб типу характеризувалася зменшенням змісту цГМФ на 28,9 % (р<0,05). Зростання концентрації ЕТ-1 носило характер тенденції.

5. У хворих на стабільну стенокардію II и III ФК із супутньою артеріальною гіпертензією призначення до стандартної терапії амлодипіну призводить до нормалізації ЕЗВД у 82,8% хворих, що проявляється в збільшенні діаметра плечової артерії з 8,7% до 15,8% і зниженні ЕТ-1 з (12,34±1,55) пмоль/л до (5,07±0,83) пмоль/л см; (р<0,001).

6. Застосування комплексної антиангінальної терапії в комбінації з вітамінами групи В та фолієвою кислотою в дозі 1,5 мг на добу супроводжується зниженням рівня ГЦ у хворих ІХС, в середньому на 14,6%, і може бути рекомендовано як ефективний засіб корекції гіпергомоцистеїнемії.

Публікації автора:

1. Лысенко М.Э. Коррекция гипергомоцистеинемии у больных ишемической болезнью сердца // Український терапевтичний журнал.- 2004.- №1.- С 69-73.

2. Лисенко М.Е., Рудик Ю.С., Кравченко І.Г., Ченчик Т.О. Роль препаратів фолієвої кислоти в корекції гіпергомоцистеїнемії у хворих на ішемічну хворобу серця // Клінічна фармація.- 2004.-Том 8, № 4.- С. 11-14.

Автором зроблено відбір відповідних груп хворих, аналіз отриманих даних, статистичну обробку, підготовку статті до друку.

3. Лысенко М.Э. Функциональное состояние эндотелия и особенности липидного спектра крови при ишемической болезни сердца // Український терапевтичний журнал.- 2006.- №2.- С. 21-24.

4. Беловол А.Н., Лысенко М.Э. Антагонист кальция третьего поколения амлодипин в лечении больных ИБС с сопутствующей артериальной гипертензией: клинические эффекты, эндотелийзависимая вазодилатация // Врачебная практика.-2006.- № 5 .- С.77-81.

Автор приймала участь у підборі та аналізі клінічного матеріалу, проводила статистичну обробку отриманих результатів, підготувала матеріал до друку.

5. Лысенко М.Э. Гипергомоцистеинемия как фактор риска ишемической болезни сердца // Від фундаментальних досліджень до прогресу в терапії: Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених. -Харків, 2003.- С. 38-39.

6. Лысенко М.Э., Кравченко И.Г., Педан Н.В., Лозик Т.В. Опыт коррекции гипергомоцистеинемии у больных ишемической болезнью сердца препаратами фолиевой кислоты // Матеріали YII національного конгресу кардіологів України, Дніпропетровськ, 21-24 вересня 2004 року. – Дніпропетровськ, 2004.-С. 176.

Автором запропоновано ідею публікації, зроблено аналіз отриманих даних, статистичну обробку, підготовку матеріалів до друку.

7. Лисенко М.Е, Рудик Ю.С., Кравченко І.Г. Перспективи застосування препаратів фолієвої кислоти в корекції гіпергомоцистеїнемії у хворих на IХС // Матеріали Х конгресу Світової федерації українських лікарських товариств, Чернівці, 26-28 серпня 2004 року. -Чернівці-Київ-Чикаго, 2005.- С. 221-222.

Автором зроблено аналіз отриманих даних, статистична обробка, підготовка матеріалів до друку.

8. Лысенко М.Э. Биовиталь в коррекции гипергомоцистеинемии у больных ишемической болезнью сердца // Матеріали VIII міжнародного конгресу студентів і молодих вчених, присвяченого 150-річчю від дня народження І.Я.Горбачевського.- Тернопіль, 2004.- С.23.

9. Лысенко М.Э., Рудык Ю.С., Кравченко И.Г. Патогенетическое обоснование метода коррекции гипергомоцистеинемии у больных ИБС с помощью биовиталя // Ліки – людині. Сучасні аспекти фармакотерапії: Матеріали науково-практичної конференції, Харків, 18 березня 2004 року. -Харків, 2004.-С. 97-99.

Автор забезпечила обстеження хворих, зробила аналіз отриманих даних, підготувала матеріал до друку.

10. Лысенко М.Э., Рудык Ю.С., Кравченко И.Г., Педан Н.В. Эндотелиальная дисфункция и активность гомоцистеина крови при артериальной гипертензии // Терапевтичні читання: алгоритми сучасної діагностики та лікування внутрішніх хвороб: Матеріали науково-практичної конференції, присвяченої памяті акад. Л.Т.Малої, Харків, 21-22 квітня 2005 року.-Харків,2005.- С. 143.

Автором зроблено аналіз отриманих даних, статистична обробка, підготовка матеріалів до друку.

11. Лысенко М.Э. Эндотелиальная дисфункция и вариабельность сердечного ритма у больных ИБС // Вклад молодих вчених у розвиток науки і практики: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (з міжнародною участю), присвяченої памяті акад. Л.Т.Малої, Харків, 12 квітня 2006 року. – Харків, 2006.- С. 65 .