578. Панчишин Юлія Мирославівна. Гіпохолестеринемія при ревматизмі, хронічній ішемічній хворобі серця та хронічному обструктивному бронхіті: дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Панчишин Ю.М. Гіпохолестеринемія при ревматизмі, хронічній ішемічній хворобі серця та хронічному обструктивному бронхіті – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України. – Київ, 2004.
Частота гіпоХС вивчена за рівнем ХС у 1259 хворих з різною патологією; 246 хворих на ІХС, АР та ХОБ і 25 здорових. Стаціонарно лікувалися 39 % пацієнтів з гіпоХС, 39 % з гіперХС. Частота гіпоХС при АР – 58 %, ХОБ – 41 %, при ІХС у 30 % молодих і 47 % осіб похилого віку. Основні відхилення в метаболізмі ліпідів при АР, ІХС, ХОБ подібні. Зворотний транспорт ХС частіше змінений при ХОБ і АР і супроводжується наростанням пулу ЛПГ. Активність ароВ–R, модифікація білків, ХС-ЛНГ і ХС-ЛВГ пов’язані з ступенем запалення. Частота гіпоХС більша при вищому рівні С–РП. Фібриноген істотно частіше виявляється при гіпоХС. Прямий зв’язок між ФВЛШ і ХС, більша частота застійної СН при гіпоХС вказують на важчі зміни у міокарді.
Прогностично несприятливі для перебігу хвороб: гіпоХС; збільшення С–РП; похилий вік пацієнтів; поєднання гіпоХС і гіперфібриногенемії, гіперХС і гіперфібриногенемії, низький і високий рівень ХС-ЛВГ.
Зміни у метаболізмі ліпідів, які стосуються рівня ХС крові, активності аро В–R, перетворення ЛДНГ у ЛНГ, збільшення модифікації ЛНГ та окислення ХС у пацієнтів з ХОБ, АР, ІХС подібні. Рівень ХС крові < 180 мг/дл трапляється у 41 ± 8 % хворих на ХОБ, 58 ± 8 % АР, 30 ± 6 % на стабільну стенокардію, 42± 6 % в об’єднаній групі хворих на ІХС, ХС > 220 мг/дл – у 17 ± 6 %, 18 ± 6 %, 40 ± 6 % і 32 ± 7 % осіб відповідно. Сповільнене перетворення ЛДНГ у ЛНГ є у 50 % хворих на ХОБ і АР та в усіх хворих на ІХС. Зростання пулу ХС-ЛПГ діагностовано в 67-78 % хворих, збільшення модифікованих ЛНГ у половини хворих кожної групи, ознаки порушеної ХС-акцепції і зворотного транспорту ХС у більшості пацієнтів з ХОБ і АР, майже половини – з ІХС. У пацієнтів з гіпоХС кількість оксистеролів у ЛП, особливо у -ЛП, є більшою. При гіпоХС у ЛП частіше, ніж при гіперХС, виявляють стероли з Rf 0,23; 0,36; 0,95.
Оцінити активність ароВ–рецепторного шляху використання ЛНГ вдалося у 67 ± 4 % хворих. Активне очищення крові від ЛНГ через активацію ароВ–Rза рівнем ХС крові та ХС-ЛНГ виявлено у 32 ± 4 % осіб. У пацієнтів з низьким ХС-ЛНГ (ХОБ – 87 ± 4 мг/дл, АР – 65 ± 5 мг/дл, ІХС – 77 ± 6 мг/дл) виявлена гіпоХС (ХС крові 144 ± 12 мг/дл, 126 ± 7 мг/дл, 157 ± 8 мг/дл відповідно) і менший вміст ЛНГ (ХОБ – 357 ± 38 мг/дл, АР – 317 ± 34 мг/дл, ІХС – 438 ± 31 мг/дл). Високий вміст ХС-ЛНГ (> 130 мг/дл) у крові поєднувався з високим рівнем ЛДНГ, ЛНГ, ЕХС у 35 ± 4 %, що характерно для не функціонуючих ароВ–рецепторів.
Поступлення ХС у клітини при активних ароВ–Rкомпенсувалося його виведенням із клітин за ХС-ЛВГ у третини хворих, з однаковою частотою при трьох нозологіях. Зменшення відтоку ХС із тканин при активних ароВ–Rспостерігалося серед хворих на АР (39 ± 7 %), з меншою частотою серед хворих на ХОБ (17 ± 7 %), та ІХС (13 ± 5 %). Зменшене виведення ХС із клітин за ХС-ЛВГ спостерігалося також у 20 ± 6% хворих на ІХС і 13 ± 7 % на ХОБ з заблокованими ароВ–R. У третини хворих при неактивних ароВ–Rдіагностувалося підвищення ХС-ЛВГ у крові. Умови для нагромадження ХС у тканинах були у 30 ± 7 % хворих з гіпоХС і 11 ± 6 %; хворих з підвищеним рівнем ХС.
С–РП, як ознака запалення, був у прямому корелятивному зв’язку з віком хворих (r = 0,338; p < 0,05). Обернений істотний корелятивний зв’язок між ХС та С–РП свідчить про активацію ароВ–R прозапальними цитокінами. Частота гіпоХС при наявності С–РП крові зустрічається у 51 ± 5 %. Серед тих, у кого С-РП підвищений значно ( > 10 мг/л), частота гіпоХС зростає до 62 ± 6 %. Якщо у крові С–РП не виявляється, гіпоХС діагностується лише у 26 ± 4 %. Фібриноген на нижній межі норми спостерігався у 43 ± 9 % пацієнтів з гіперХС, був підвищений у 19 ± 6 %. Серед пацієнтів з гіперфібриногенемією гіпоХС діагностувалася істотно частіше – у 39 ± 9 %, ніж гіперХС – 14 ± 6 % (р < 0,05).
Клінічний перебіг АР, ІХС та ХОБ при гіпоХС важчий, ніж при гіперХС. ГіпоХС частіше супроводжується порушеннями функції органів і систем, зокрема серця та ендотелію. Між ФВЛШ і ХС крові у чоловіків з ІХС у віці 40 – 90 р. виявлено істотний прямий кореляційний зв’язок (r = 0,366; p < 0,05), який зберігається при стабільній стенокардії (r = 0,455; p < 0,05). У пацієнтів з нестабільною стенокардією і гіперХС цей зв’язок залишається прямим, але не істотним (r = 0,184). При гіпоХС частіше розвивається застійна СН. ХС крові у пацієнтів з СДМ є нижчий (164 ± 12 мг/дл), ніж при ДДМ (213 ± 8 мг/дл). При СН, навіть при відсутності у крові С–РП і нормальному рівні фібриногену, ФВЛШ при гіпохолестеринемії є нижчою.
Прогностично несприятливими при оцінці стану хворого є гіпоХС, збільшення С–РП, похилий і старечий вік; поєднання гіпоХС і гіперфібриногенемії; поєднання гіперХС і гіперфібриногенемії, низький і високий рівень ХС-ЛВГ.
Публікації автора:
Панчишин Ю. М. Гіпохолестеролемія та запалення. – Львів: Ліга – Прес, 2003. – 174 с.
Панчишин Ю. М. Оксистероли: походження і значення для організму // Український медичний альманах. – 2002. – Том 5. – № 3. – С. 175 – 178.
Панчишин Ю. М. Особливості метаболізму ліпідів у пацієнтів з ішемічною хворобою серця в залежності від величини холестеролу ліпопротеїнів низької густини // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2002. – № 4. – С. 58 – 63.
Панчишин Ю. М. С–реактивний протеїн, гіпохолестеролемія і фракція викиду лівого шлуночка в пацієнтів з хронічною ішемічною хворобою серця // Укр. мед. часопис. – 2003. – № 3 (35). – С. 123 – 127.
Панчишин Ю. М., Панчишин М. В. Корреляция низкого уровня холестерина у больных ИБС с возрастом, концентрацией С-реактивного протеина вкрови и фракцией выброса левого желудочка // Проблемы старения и долголетия. – 2002. – Том 11. – № 1. – С. 62 – 68. Здобувач аналізувала літературу, обстежила пацієнтів, підготувала матеріал до друку.
Панчишин М. В., Панчишин Ю. М. Основні ліпіди і стероли плазми крові пацієнтів з хронічними обструктивними хворобами легень // Acta Medica Leopolienza. – 2002. – № 1. – С. 32 – 36. Здобувач проводила літературний пошук, обстежила пацієнтів, аналіз клінічного матеріалу, підготувала матеріал до друку.
Панчишин Ю. М. Панчишин М. В. Фібриноген крові при кардіоваскулярних хворобах // Гематологія і переливання крові. – Київ. – 2002. – С. 80 – 85. Здобувач проводила літературний пошук, аналіз власних даних, підготувала матеріал до друку.
Панчишин Ю. М., Панчишин М. В. Зворотний транспорт холестеролу у пацієнтів з ішемічною хворобою серця // Acta Medica Leopolienza. – 2003. – № 1. – С. 56 – 60. Здобувач проводила літературний пошук, аналіз власних даних, підготувала матеріал до друку.
Метод виявлення ранніх змін обміну холестеролу, характерних для раку шлунково-кишкового тракту, підшлункової залози, легень / Панчишин М. В., Савків А. Б., Панчишин Ю. М., Комариця О. Й. / Інформ. лист. Вип. 1 з проблеми: Онкологія. – Київ: РДНМІ МОЗ України, 2000. Здобувач опрацювала результати дослідження у пацієнтів з хворобами легень і групі здорових.
Особенности состава липидов крови у больных бронхиальной астмой / Панчишин М. В., Радченко Е. М., Панчишин Ю. М., Войцехович Л. М., Гайворонская Г. И. // Проблемы патологии в клинике и эксперименте. – Львов. – 1991. – Т. ХІІІ. – С. 22. Здобувач проводила дослідження ліпідів крові.
Панчишин М. В., Панчишин Ю. М. Деякі питання регуляції ліпідного обміну // Новое в профилактике, диагностике и лечении основных заболеваний внутренних органов / За ред. акад. НАН України, проф. Л. Т. Малої. – Харків. – 1995. – С. 129 – 133. Здобувач провела літературний пошук, приймала участь у обстеженні пацієнтів, підготовці матеріалів до друку.
Панчишин Ю. М. Стероли ліпопротеїнів крові // Актуальні питання військової медицини / За ред. генерал-майора медичної служби М. А. Савчука. – Львів. – 1995. – Вип. 7. – С. 78 – 82.
Панчишин М. В., Панчишин Ю. М., Федорів Я. М. Фізіологічні функції стеринів // Проблемы патологии в эксперименте и клинике. – Львів. – 1995. – Т. XVI. – С. 158 – 167. Здобувач провела літературний пошук і підготовила статтю до друку.
Основні показники різних класів ліпідів і стеролів крові у молодих здорових осіб / Панчишин Ю. М., Комариця О. Й., Савків А. Б., Шуфлат Т. А., Панчишин М. В. // Матеріали XIV з’їду терапевтів України. (22-25 вересня 1998). – Київ. – 1998. – С. 214 – 217. Здобувач визначала стероли сироватки крові і ліпопротеінів, підготувала матеріал до друку.
Панчишин Ю. М., Комариця О. Й., Панчишин М. В.Гіпохолестеролемія у пацієнтів з хронічними вірусними гепатитами // Вирусные гепатиты с парентеральным механизмом передачи возбудителей и их исходы. – Київ. – 2001. – С. 131 – 135. Здобувач аналізувала клінічний матеріал при патології легень.
Панчишин Ю. М., Комариця О. Й., Савків А. Б. Можливості інфрачервоної спектрофотометрії для ідентифікації стеролів // Актуальні питання військової медицини. – Львів. – 1997. – Вип. 9. – С. 58 – 62. Здобувач провела літературний пошук, підготувала матеріал для друку.
Панчишин М. В., Панчишин Ю. М. Эфиры холестерина плазмы крови больных ИХС // Актуальные вопросы практической медицины. – Львов. – 1990. – С. 45. Здобувач проводили визначення ліпідів, аналіз матеріалу.
Панчишин Ю., Савків А., Комариця О., Пороховська Н. Особливості обміну холестеролу при патології внутрішніх органів // Тези доповідей Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль: Укрмедкнига, 1999. – С. 67 – 68. Здобувач проводила обстеження та дослідження ліпідного обміну у хворих з патологією легень і серця.
Панчишин Ю. М. Ліпіди крові у хворих на хронічні респіраторні хвороби / Тези доповідей VIII конгресу СФУЛТ. – Львів – Трускавець. – 2000. – С. 239.
Панчишин Ю. М., Панчишин М. В. Обмін ліпідів у пацієнтів з ревматизмом у залежності від активності запалення / Матеріали III Національного конгресу ревматологів України (Дніпропетровськ, 23-26 жовтня 2001р). // Український ревматологічний журнал. – 2001 (Додаток) – С. 15. Здобувач проводила літературний пошук, аналізувала власні дані, підготувала матеріал до друку.
Панчишин Ю. М., Форманчук К. В., Панчишин М. В. „Серцева недостатність і рівень холестеролу крові у пацієнтів з ішемічною хворобою серця (ІХС)” // Матеріали об’єднаного пленуму правлінь українських наукових товариств кардіологів, ревматологів та кардіохірургів з міжнародною участю „Серцева недостатність – сучасний стан проблеми” (Київ 2002) / За ред. В. М. Коваленка, Л. Г. Воронкова, Г. В. Дзяка, Г. В. Книшова, Л. Т. Малої, М.І. Лутая, Г. С. Воронкова та ін. – К., 2002. – С. 91 – 92. Здобувач аналізувала клінічний матеріал.
Панчишин Ю. М., Панчишин М. В. Характеристика гіпохолестеролемії у пацієнтів з ішемічною хворобою серця // Український біохімічний журнал. – 2002. – Том 74. – № 4а (Додаток). – С. 167. Здобувач проводила аналіз клінічного матеріалу, підготувала матеріал до друку.
Панчишин Ю. М. Прогностично несприятливі ознаки при серцевій недостатності // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2003. – № 1/1. – С. 147.
Cellular immunity and sterols in nonatopic chronical asthma patients / Panchyshyn J., Panchyshyn M., Al-Qdeimat Y., Radchenko E., Kazmirchuk T. // Final programme abstract book 6 Interscience World Conference on Inflamation, Anthireumatics, Analgesis,Immunomodulators. – Geneva. – 1995. – P. 71. Здобувач дослідила стероли крові.