Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія неорганічних речовин


Прокопенко Віталій Анатолійович. Гіпохлоритне одержання благородних металів з вторинної дисперсної мінеральної сировини : Дис... д-ра наук: 05.17.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Прокопенко В.А. Гіпохлоритне одержання благородних металів з вторинної дисперсної мінеральної сировини. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.17.01 – технологія неорганічних речовин. Національний технічний університет України „КПІ”, Київ, 2008.

Дисертація присвячена розробці ефективної та екологічно безпечної технології вилучення благородних металів з вторинної дисперсної мінеральної сировини - креців.

З‘ясовано склад та фізико-хімічні властивості креців і визначено базову хімічну реакцію розчинення їх металевих компонентів. За встановленими кінетикою і механізмом розчинення золота у хлорид-гіпохлоритних розчинах розроблено технологічний процес селективного вилучення золота з креців, а для знезолочених розчинів - процес утилізації складових та вилучення токсичних металів. На їх базі створено технологію переробки креців з утилізацією цінних компонентів та знешкодженням технологічних розчинів, оригінальне обладнання для основних операцій, які реалізовано в промислових умовах в екологічно безпечному режимі.

  1. Вирішено важливу науково-технічну проблему переробки дисперсних матеріалів, вміщуючих благородні метали, що не має вітчизняних та світових аналогів. Створено фізико-хімічні основи процесів екстракційного селективного одержання золота та супутніх металів з золотовмісних мінеральних систем техногенного походження. Сформульовано принципи керування такими процесами і реалізовано шляхи їх практичного використання. Запропоновані рішення технологічні, екологічно безпечні, а створене для його реалізації обладнання ефективне, універсальне, відповідає сучасному науково-технічному рівню.

  2. Вперше системно вивчено та охарактеризовано хімічний та речовинний склад різноманітних креців і концентратів збагачення, з‘ясовано кількісні та хімічні особливості знаходження в них золота та його сплавів, здійснено класифікацію креців за кількісною наявністю в них золота та мінеральним складом: високовмісні хромоксидні (8-13 %), високовмісні крокусні (також 8-13%) та низьковмісні креці (~1,0 %).

  3. На основі аналізу існуючих методів та умов розчинення золота у водних системах «комплексоутворювач – окисник» запропоновано і науково обґрунтовано використання хлорид-гіпохлоритних розчинів для одержання золота та супутніх металів з креців та концентратів збагачення у вигляді хлоридних комплексів на заміну традиційних, зокрема, на основі суміші нітратної та хлоридної кислот та ціанідних.

  4. Вперше встановлено особливості кінетики розчинення золота у хлорид-гіпохлоритних розчинах і показано, що швидкість процесу складно залежить від рН (може відрізнятися на 1,5 порядки), концентрації гіпохлориту, змінюючись майже у 27 разів, має температурний максимум при 304 К і може перевищувати майже на 2 порядки швидкість традиційного розчинення золота у ціанідних лужних розчинах.

  5. Запропоновано вірогідний механізм розчинення золота в системі [Au0 | ClО, Cl, H+], що складається з двох основних стадій – іонізації Ауруму в активному центрі (під впливом адсорбованої ним хлорнуватистої кислоти з деструкцією її молекули і постачанням у зону реакції атомарного Хлору) і утворення за участю протонів іонізованим атомом Ауруму з атомарним Хлором молекули золотохлористоводневої кислоти. Ідентифіковано поверхневі малорозчинні сполуки AuOH, AuCI та Au(OH)Cl, що утворюються при взаємодії Ауруму з хлорнуватистою кислотою і гальмують його перехід до розчину.

  6. Зниження рН < 2,0 спричиняє розчинення AuOH, AuCI та Au(OH)Clу гіпохлоритних системах, а наявність в них галогенід-іонів призводить до заміщення ними адсорбованих поверхнею золота і також пасивуючих її молекул води, внаслідок чого поверхня металу деблокується і реакція його окиснення прискорюється. Тому швидкістю розчинення золота можна керувати рН і концентрацією Clу системі [Au0 | ClО, Cl, H+].

  7. Встановлені нанорозмірна дисперсність (~50-100 нм) золотовмісної металевої фази, розподіленої на відносно розвинутій поверхні (12,6-18,2 м2/г) мінеральної основи креців та концентратів збагачення, відсутність агрегатоутворення у їх кислих водних дисперсіях, а значить, і замкнених внутрішніх агрегатних порожнин, визначають вільний доступ реагентів до цієї металевої фази та високе значення поверхні взаємодії золота з відповідними реагентами. У поєднанні з встановленими хімічними параметрами реакції гіпохлоритного розчинення золота (реакція 1-го порядку, константи швидкості, зокрема, при оптимумі 304 К Кр=0,40 моль(с–1м-2 ), а енергія активації Еа=53,43 кДж/моль) та реологічними показниками забезпечують кінетичний контроль її швидкості при реалізації процесу.

  8. Встановлено, що найкращими селективними відновниками Ауруму з продуктивних хлоридних розчинів є гідроксиламін хлороводневокислий або гідразин, які забезпечують утворення добре сформованих, крупних за розмірами (2,0-2,5 мкм) агрегатів дисперсного золота чистотою після промивання від залишків розчину - 99,95-99,99 %мас.. Процес може відбуватися у широких діапазонах концентрації розчиненого золота (вище 10 г/дм3 при оптимумі 50 г/дм3 і вище) та температури (303-350 К при оптимумі 337 К), заважаючих елементів не встановлено.

  9. Вперше створено екологічно безпечний та економічно ефективний процес одержання золота з дисперсних мінеральних систем техногенного походження, який включає послідовні стадії:

- попередньої підготовки креців обпалом при підвищеній відносно традиційної технології на 200 К температурі з наступним помелом у лінійному вихрьовому диспергаторі типу ЛИВ-1;

- розчинення золотовмісної металевої складової, яке здійснюється керованим надходженням розчину концентрованої (37 %мас.) НСІ до суспензії золотовмісної дисперсної фази, розподіленої у дисперсійному середовищі – концентрованому (~ 16 %мас.) розчині NaOCl, рН якого попередньо зменшено до 7, з реєстрацією закінчення реакції розчинення за початком виділення газоподібного хлору;

- відокремлення на фільтрі насиченого продуктивного розчину від знезолоченої дисперсної мінеральної фази з кількаразовим її промиванням від його залишків;

- селективне відновлення Ауруму з продуктивного розчину гідроксиламіном хлороводневокислим або гідразином з одержанням золота високого ґатунку, а також супутніх металів – Pd (чистотою до 99,8 % мас.) та Ag ( до 99,5 % мас.) за допрацьованими відомими прийомами;

- одержання зливків золота банківських чи ювелірних кондицій або сплавів з підвищеними експлуатаційними та технологічними властивостями (міцністю, пластичністю, можливістю багаторазових перегину та паяння) за рахунок спеціально розроблених Ni-Zn –домішок;

  1. Вперше створено та випробувано процес переробки відпрацьованих (після вилучення з них благородних металів) продуктивних розчинів з метою рекуперації міді та їх знешкодження вилученням супутніх металів (Ni, Zn, Fe, Cr та інш.) поєднанням стадій допрацьованих електрохімічного та цементаційного вилучення міді з розробленим гальванокоагуляційним, що дозволяє не тільки утилізувати мідь, а й довести їх склад до рівнів нижче ГДК на скид до міських каналізаційних мереж .

  2. Вперше розроблено, виготовлено, випробувано типорозмірний ряд установок, а також впроваджено у практику виробничу ділянку вилучення благородних металів з креців, в якій робочі операції послідовно виконуються у двох пристроях-реакторах, конструкція яких дозволяє вести процес у екологічно безпечному циклі з перешкоджанням несанкціонованого доступу до металовмісних матеріалів, і одержувати благородні метали високого ґатунку (Au, Pd та Ag , відповідно - 99,99, 99,8 та 99,5 %мас.).

  3. Нова технологія та відповідне обладнання реалізовані у виробничих процесах двох промислових підприємств в м. Києва, що вже дозволяє повертати в їх обіг до 60 кг золота за рік і одержати від їх використання близько 1 млн. грн., з них за останні 5 років - 750 тис. грн., а знешкодження відпрацьованих розчинів з утилізацією металевих компонентів (при застосуванні у технологічному циклі ДКБГП „Геофізприлад”, м.Київ) дозволила одержати протягом двох років ще більше 100 тис.грн.

Публікації автора:

  1. Прокопенко В. А. Утилизация благородных металлов. Состав и основные свойства крецев / В. А. Прокопенко // Экотехнологии и ресурсосбережение. – 2003. – № 6. – С. 45-49.

  2. Прокопенко В. А. Методы химического растворения для утилизации золота из техногенных и природных минеральных объектов / В. А. Прокопенко // Экотехнологии и ресурсосбережение. – 2004. – № 3. – С. 32-40.

  3. Прокопенко В. А. Вторинна дисперсна мінеральна сировина. Устаткування для вилучення благородних металів / В. А. Прокопенко // Хімічна промисловість України. – 2004. – № 2 (61). – С. 49–52.

  4. Прокопенко В. А. Мінеральні дисперсії у фільтр-реакторі. Дослідження процесу фільтрації / В. А. Прокопенко // Хімічна промисловість України. – 2004. – № 3 (62). – С. 26-28.

  1. Прокопенко В. А. Механизмы фазообразования в гальванокоагуляционной системе на основе железа и углерода / В. А. Прокопенко // Обработка дисперсных материалов и сред. – 1999. – Вып. 9. – С. 170–174.

  2. Прокопенко В. А. Механизмы фазообразования в гальванокоагуляционной системе на основе железа и углерода в присутствии ионов цинка / В. А. Прокопенко //Обработка дисперсных материалов и сред. – 2000. – Вып.10. – С. 145-148.

  3. Реологические свойства водных дисперсий окислов металлов в присутствии предельных кислот / А. К. Янковская, В. А. Прокопенко, В. В. Симуров, Н. Н. Круглицкий // Укр. хим. журн. –1979. – Т. 45, № 4. – С. 332-334. (Внесок здобувача – постановка роботи, її планування та одержано основні експериментальні результати, зі співавторами виконано їх узагальнення.)

  4. Формування дисперсних структур на основі оксидів металів / М. М. Круглицький, В. А. Прокопенко, В. В. Симуров, А. К. Янковська // Вісник АН УРСР. – 1982. – Вип. 3.– С. 24-35. (Запропоновано шляхи наукової реалізації ідеї роботи, здійснено планування та одержано основні експериментальні результати, виконано їх узагальнення.)

  5. Особенности формирования дисперсных структур в оксидсодержащих композиціях / В. В. Симуров, А. К. Янковская, В. А. Прокопенко, Н. М. Хуснутдинов // Физико-химическая механика дисперсных структур. – К.: Наукова думка, 1983. – С. 131-137. (З співавторами запропоновано ідею роботи, особисто здійснено її постановку, планування та одержано основні експериментальні результати, виконано їх узагальнення.)

  6. Немчина Н. Е. К вопросу об определении гранулометрического состава суспензий по кривым накопления / Н. Е. Немчина, В. А. Прокопенко // Физико-химическая механика и лиофильность дисперсных систем. – К.: Наукова думка, – 1990. – Вып. 21. – С. 43-48. (Постановка роботи, участь у її планування, одержанні експериментальних результатів, їх узагальненні.)

  7. Прокопенко В.А. Количественная оценка устойчивости концентрированных дисперсных систем / В. А. Прокопенко, Н. В. Перцов, Т. Ю. Дульнева // Физико-химическая механика и лиофильность дисперсных систем. – К.: Наукова думка, – 1991. – Вып. 22. – С. 55-58. (Ідея роботи, методика експерименту, його планування та організація, узагальнення експериментальних результатів.)

12.Агрегативная устойчивость минеральных дисперсных систем при высоких концентрациях электролитов / В. А. Прокопенко, Н. В. Перцов, В. Н. Шилов, Т. Ю. Дульнева // Колл. журн. – 1994.–Т.56, № 6. – С. 820-823. (Концепція роботи, методика експерименту, його планування та організація, участь в одержанні експериментальних результатів та в їх узагальненні.)

13. Степанов В. А. Сравнительная оценка эффективности диспергирования кварцевого песка в аппаратах вихревого слоя и шаровых мельницах / В. А. Степанов, В. А. Прокопенко, Н. В. Перцов // Экотехнологии и ресурсосбережение. – 1995. – №3. – С. 37- 40. (Постановка роботи, участь у її планування, одержанні експериментальних результатів, їх узагальненні.)

14. Прокопенко В. А. Роль гальваноконтакта железо – углерод в образовании дисперсных оксидов-гидроксидов железа в воде и растворах электролитов / В. А. Прокопенко, Е. Н. Лавриненко, Н. В. Перцов // Колл. журн. – 2001. – Т.63, № 4.–С. 505-509. (Концепція роботи, участь в одержанні експериментальних результатів, їх узагальнення.)

15. Прокопенко В.А. Образование дисперсных фаз при гальваноконтакте железа с углеродом в водной среде / В. А. Прокопенко, Е. Н. Лавриненко, Н. В. Перцов // Доповіді НАН України. – 2001. – № 5.– С. 140-145. (Концепція роботи, планування експерименту, участь в одержанні експериментальних результатів, проведено їх узагальнення.)

16. Прокопенко В.А. Образование и трансформация фаз в гальванокоагуляционной системе железо-углерод в присутствии солей цинка различного анионного состава / В. А. Прокопенко, Н. В. Перцов, Е. Н. Лавриненко // Обработка дисперсных материалов и сред. – Одесса: НПО «ВОТУМ», – 2001. – Вип. № 11. – С.179-185. (Концепція роботи, планування, участь в одержанні експериментальних результатів, їх узагальнення.)

17. Прокопенко В.А. Коллоидно-химические основы извлечения ионов никеля и меди из техногенных и природных вод методом гальванокоагуляционного фазообразования / В. А. Прокопенко, Е. Н. Лавриненко, Н. В. Перцов // Обработка дисперсных материалов и сред. – Одесса: НПО «ВОТУМ», – 2002. – Вып. № 12. – С. 200-208. (Концепція роботи, її планування та участь в одержанні експериментальних результатів, їх узагальнення.)

18. Електролітичне вилучення нікелю з відпрацьованих електролітів хімічного нікелювання / В. А. Прокопенко, Е. Н. Лавриненко, В. В. Зозуля, Н. В. Перцов // Наукові вісті Національного технічного університету України «КПІ». – 2003. – № 4 (30). – С. 126-130. (Ідея роботи, планування та організація експерименту, узагальнення результатів.)

19. Лавриненко Е.Н. Знешкодження кислих травильних розчинів ділянки хімічного нікелювання методом гальванокоагуляції / Е. Н. Лавриненко, Н. В. Перцов, В. А. Прокопенко // Наукові вісті Національного технічного університету України «КПІ». – 2003. – № 5 (31). – С. 112-117. (Ідея роботи, планування та організація експерименту, прийнято участь в одержанні експериментальних даних, їх узагальнення.)

20. Прокопенко В. А. Коллоидно-химические основы извлечения ионов меди из техногенных и природных вод методом гальванокоагуляционного фазообразования / В. А. Прокопенко, Е. Н. Лавриненко, Н. В. Перцов // Обработка дисперсных материалов и сред. Одесса: НПО «ВОТУМ», 2003 .– № 13.– С.126-134. (Концепція роботи, планування та організація експерименту, узагальнення результатів.)

21. Козин Л. Ф. Кинетика растворения золота в хлорид-гипохлоритных растворах / Л. Ф. Козин, В. А. Прокопенко, А. К. Богданова // Экотехнологии и ресурсосбережение. – 2004. – № 5.– С.20-26. (Участь у розробці ідеї і концепції роботи, в одержанні експериментальних результатів, в їх узагальненні.)

22. Козин Л. Ф. Механизм растворения золота в хлорид-гипохлоритных растворах / Л. Ф. Козин, В. А. Прокопенко, А. К. Богданова // Экотехнологии и ресурсосбережение. – 2004. – № 6. – С. 20-25. (Розробка ідеї і концепції роботи, одержання експериментальних результатів та їх узагальнення.)

23. Прокопенко В. А. Локализация процессов образования наноразмерных железокислородных структур в системе Fe0-H2O-O2 / В. А. Прокопенко, Е. Н. Лавриненко, С. В. Мамуня // Наносистеми, наноматеріали, нанотехнології.– К.:РВВ ІМФ. – 2005. – Т.3, № 2. – С. 513-520. (Ідея роботи, її планування та організація експерименту, участь в одержанні експериментальних даних, узагальнення результатів.)

24. Прокопенко В. А. Использование гальванокоагуляционных процессов для обезвреживания меди из отработанных растворов производства печатных плат / Прокопенко В. А., Лавриненко Е. Н. // Экотехнологии и ресурсосбережение. – 2005. – № 4. – С. 24-30. (Ідея роботи, планування та організація експерименту, участь в одержанні експериментальних даних, узагальнення результатів.)

25. Паховчишин С. В. Определение предела текучести дисперсий, проявляющих тиксотропные и дилатантные свойства / С. В. Паховчишин, Е. В. Корякина, В. А. Прокопенко // Коллоидный журнал. – 2005. – Т.67, № 5. – С. 718-719. (Концепція роботи, планування та організація експерименту, узагальнення результатів.)

26. Прокопенко В. А. Адаптация традиционных физико-химичесих методов разделения для дисперсных фаз железо-кислородных соединений / В. А. Прокопенко, Е. Н. Лавриненко, А. А. Ващенко, Л. Г. Надел // Экотехнологии и ресурсосбережение. –2005. – № 6. – С. 36-42. (Концепція роботи, планування експерименту, участь в одержанні експериментальних даних, узагальнення результатів.)

27. Прокопенко В. А. Оптимізація вилучення міді з водних розчинів. Цементаційні і гальванокоагуляційні процеси в системі Fe0-C-Cu2+ / В. А. Прокопенко, О. М. Лавриненко, С. В. Мамуня // Хімічна промисловість України. – 2005. – № 5 (70). – С. 49-57. (Постановка завдання, планування та організація експерименту, участь в одержанні експериментальних даних, узагальнення їх результатів.)

28. Зозуля В.В. Адсорбційно-структурні та фрактальні властивості поверхні металевих нанодисперсних структур, які формуються при селективному розчиненні сплавів / В. В. Зозуля, В. А. Прокопенко // Наносистеми, наноматеріали, нанотехнології. – К.: РВВ ІМФ. – 2007. – Т.5, Спецвипуск. – Ч.1. – С. 61-75. (Концепція роботи, планування та організація експерименту, узагальнення результатів.)

29. Пат. 30510 Україна. МПК 7 В03В9/06. Установка для вилучення золота з промислових відходів / Пєрцов М. В., Прокопенко В. А.; заявник і патентовласник –автори. – № 98052577; заявл. 18.05.98; опубл. 15.10.01, Бюл. № 9. (Технічна концепція, формула винаходу, методика та регламент роботи на установці, участь у її виготовленні та випробування у дослідних та дослідно-промислових умовах.)

30. Пат. 70682 Україна, МПК (2006) С22С 5/00, С22С 9/00. Сплав на основі золота / Медведєва О. О., Прокопенко В. А., Полтавцев Д. Б.; заявник і патентовласник –автори. – № 20031212120; заявл. 23.12.03; опубл. 17.07.06, Бюл. №7. (Сформульовано задачу, формула винаходу, організовано та взято участь у експериментальних дослідженнях, проведено обробку та узагальнення одержаних даних.)

31. Пат. 14362 Україна, МПК (2006) С25С 1/00. Процес переробки рідких відходів після вилучення благородних металів з креців / Прокопенко В. А., Лавриненко О. М., Зозуля В. В.; заявник і патентовласник – автори. – № u 2005 10649; заявл. 10.11.05; опубл. 15.05.06, Бюл. № 5. (Ідея та науково-технічна концепція, формула винаходу, організація виготовлення та випробування установки, участь в обробці результатів та їх узагальнення.)

32. Пат. 16385 Україна, МПК (2006) C02F 1/46. Процес переробки рідких відходів виробництва хімічного нікелювання / Прокопенко В. А., Лавриненко О. М., Зозуля В. В.; заявник і патентовласник МНТЦ «Дорогметтехнологія». - № u 2005 12610; заявл. 27.12.05; опубл. 15.08.06, Бюл.№ 6. (Ідея та науково-технічна концепція, організація випробування процесу, участь у обробці одержаних результатів та їх узагальнення.)

33. О механизме процессов в гальванопаре железо – углерод ( кокс) в аэрированном растворе, содержащем ионы тяжелых метал лов / В. В. Зозуля, Е. Н. Лавриненко, В. А. Прокопенко, Н. В. Перцов //Укр. хім. журн. – 2000.– Т.66, № 7.–С. 48-50. (Ідея роботи, теоретичне обґрунтування вибору систем, одержання експериментальних результатів, їх узагальнення.)

34. Лавриненко Е. Н. Вилучення іонів цинку з розчинів методом гальванокоагуляції та фазоутворення в системі гальваноконтактів залізо – вуглець (кокс) / Е. Н. Лавриненко, В. А. Прокопенко, Н. В. Перцов // Укр. хім. журн. – 2001.–Т.67, № 11. – С. 28-32. (Постановка завдання, організація експерименту, участь в одержанні експериментальних результатів, їх узагальнення.)

35. Прокопенко В. А. Влияние природы катиона на процесс формирования дисперсных фаз ферритов тяжелых металлов в условиях гальваноконтакта железо-углерод / В. А. Прокопенко, Е. Н. Лавриненко, С. В. Мамуня // Вісник Одеського національного університету. Серія „Хімія”. – 2005. – Т.10. – Вип. 2. – С. 155-165. (Постановка завдання, організація експерименту, участь в одержанні експериментальних даних, узагальнення результатів.)

36. Янковская А. К. О кривых течения дисперсий окислов металлов / А. К. Янковская, В. А. Прокопенко // Физико-химическая механика дисперсных систем и материалов : респ. конф., ноябрь 1980 г. : тезисы докл. – К. : Наукова думка, 1980. – С. 36-37. (Шляхи наукової реалізації ідеї роботи, планування та одержання реологічних даних, їх узагальнення та наукова доповідь.)

37. Степанов В. А. Сравнительная оценка эффективности диспергирования кварцевого песка в аппаратах вихревого слоя и шаровых мельниках / В. А. Степанов, В. А. Прокопенко, Н. В. Перцов // Сравнение различных видов измельчителей : І конф., 24 сентября 1993 г.: тезисы. и доклады.– ч.1. – Одесса, 1993. – С. 82-84. (Ідея роботи, планування експериментів, дослідження кінетики диспергування, узагальнення результатів, наукова доповідь.)

38. Степанов В. А. Диспергирование золотосодержащих кварцитов в апаратах с вихревым слоем / В. А. Степанов, Н. В. Перцов, В. А. Прокопенко // Коллоидная химия и физико-химическая механика : науч. конф. стран СНГ. 20-22 сентября 1993 г. : тезисы докл. – Одесса, 1993. – С. 182. (Ідея роботи, планування експериментів, дослідження кінетики диспергування золотовмісних систем, узагальнення результатів, наукова доповідь.)

39. Степанов В. А. Влияние ПАВ на измельчение мономинералов различного класса твердости в аппаратах вихревого слоя / В. А. Степанов, Н. В. Перцов, В. А. Прокопенко // Розвиток технічної хімії в Україні : міжнар. наук.-техн. конф., 1-3 лист.1995 р. : тези доп. – Харків, 1995. – Вип.2. – С. 70. (Концепція роботи, планування та постановка експериментів, скринінг ПАР, участь в одержанні експериментальних даних, узагальнення їх результатів, наукова доповідь.)

40. Прокопенко В.А. Диспергирование породообразующих минералов в вихревых апаратах / В. А. Прокопенко, В. А. Степанов, Н. В. Перцов // Вибротехнология-96 : 6-ая научная школа стран СНГ, 9-14 сент. 1996 г. : консп. лекц. и докл.– Одесса, 1996. – ч. 3. – С. 15-22. (Ідея роботи, планування експериментів, участь в одержанні експериментальних даних, узагальнення їх результатів, наукова доповідь.)

41. Прокопенко В.А. Коагуляционное фазообразование в процессах связывания ионов тяжелых металлов / В. А. Прокопенко // Коллоидная химия и физико-химическая механика природных дисперсных систем : научн. конф. 8-10 сент. 1997 г. : материалы докл. – Одесса, 1997. – Ч. 1. – С. 8-14.

42. Перцов Н. В., Рефайнинг золотосодержащих дисперсий / Н. В. Перцов, В. А. Прокопенко, Л. А. Симчук // Извлечение цветных, редких и драгоценных металлов из отходов производства промышленных и ювелирных предприятий Украины : науч. конф. 22-24 сент. 1998 г. : тезисы. докл. – Ялта, 1998. – С. 26-27. (Концепція доповіді, аналіз сучасного стану проблеми, узагальнення напрацьованого експериментального матеріалу та підготовка до викладення.)

43. Prokopenko V. A. Aggregation stability of mineral disperse systems at concentrations of electrolytes / V. A. Prokopenko, N. V. Pertsov, V. N. Shilov, T. Y. Dul’neva // Electrokinetic Phenomena : Intеr. Symp. Оct. 3-6, 2000 : Abstr. – Dresden (Germany), 2000. – P. 140. (Ідея роботи, розробка методики експерименту, його планування та організація, узагальнення одержаних даних, зроблено доповідь.)

44. Lavrynenko O. M. Influevce of anionic composition on the Zn2+ extraction from aqueous systems by phases of the iron oxides-hydroxides / O. M. Lavrynenko, N. V. Pertsov, V. A. Prokopenko // II Inter. Conf. “Interfaces against pollution” and NATO Advanced Research Workshop “Rolle of Interfaces in environmental protection” : Abstr. – Hungary: Miskolc-Lillafured, May, 27-30, 2002. – Р. 131. (Постановка завдання, планування експерименту, участь в одержанні експериментальних даних, узагальнення результатів.)

45. Prokopenko V. A. Сolloid-chemical mechanisms for the extraction of heavy metals during the galvanocoagulation phase formation / V. A. Prokopenko // Carpathian Euroregion Ecology : the 4th Inter.Conf. April 28-30, 2003 : proceed. – Miskolc-Tapolca, Hungary, – Р. 191-194.

46. Прокопенко В. А. Фізико–хімічні основи екологічно прийнятного вилучення благородних металів з дисперсної мінералізованої вторинної сировини / В. А. Прокопенко // Львівські хімічні читання - 2005 : X наук. конф. 25-27 трав. 2005 р. : зб. наук. пр. конф. – Львів., – 2005. – С. П13.