32. Мушинська Ольга Валеріївна. Гендерні особливості смислової сфери особистості неповнолітніх правопорушників: дис... канд. психол. наук: 19.00.06 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2005.
Анотація до роботи:
Мушинська О.В. Гендерні особливості смислової сфери особистості неповнолітніх правопорушників. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.06 – юридична психологія. – Національний університет внутрішніх справ. – Харків, 2005.
У дисертації розглянуті особливості смислової сфери особистості неповнолітніх правопорушників, у юнаків та дівчат, що скоїли різноманітні злочини та знаходяться в містах позбавлення волі. Отримані дані свідчать про необхідність цілеспрямованого формування смисложиттєвих орієнтацій у структурі та субєктивному змісті смислової сфери особистості неповнолітніх правопорушників, що обумовлюють різницю у способах подальшої ресоціалізації юнаків та дівчат. Запропоновані рекомендації до психологічного супроводження процесу реконструювання смислової сфери особистості неповнолітніх правопорушників з урахуванням виявлених гендерних особливостей.
Теоретичний аналіз дозволив виділити декілька підходів до осмислення причин підліткової делінквентності. Було підкреслено, що смислова сфера особистості має значимий вплив на причини виникнення противоправної поведінки. Показано, що вивчення гендерних характеристик смислової сфери особистості має значення для прогнозування поведінки особистості підлітка – правопорушника в процесі ресоціалізації.
У дисертації була акцентована увага на тих аспектах зазначеної проблеми, які ще не отримали достатнього висвітлення у науковій психологічній та спеціальній літературі. До них віднесено особливості прояву смислової сфери особистості та їх вплив на виникнення відхиляючої поведінки юнаків та дівчат. Зазначено, що цілісна структура смислової сфери особистості значною мірою детермінує процес первинної ресоціалізації підлітків.
Висвітлені суттєві гендерні відмінності у формуванні певних аспектів смислової сфери особистості неповнолітніх правопорушників. В цілому рівень осмисленості життя як у юнаків, так і у дівчат – неповнолітніх правопорушників є нижчим, у порівнянні з соціально-благополучними підлітками. Але внутрішня картина життєвого шляху у дівчат-правопорушниць відрізняється достовірно більш високою, ніж у юнаків-правопорушників усвідомленістю реальності життя та власних дій, достовірно більш високою усвідомленістю життєвих цілей та вірою у можливість їх досягнення. Дівчата надають особистісний смисл більш широкому, ніж юнаки, колу життєвих подій, особливо пов’язаних із змінами соціального середовища (міжособистнісними відношеннями та навчанням) та бачать більше позитивного смислу у майбутньому.
Виявлено специфічні гендерні особливості у структурі смислової сфери особистості неповнолітніх правопорушників. За данними факторного аналізу смислова сфера дівчат суттєво більш диференційована, і відбиває їх надії на майбутню самореалізацію у власній родині та більш широкому соціальному середовищі. Для них є більш значущим негативний досвід минулого. Смислова сфера юнаків включає в себе процес життя як такий та пошук смислу життя у самоствердженні через ризиковані вчинки.
Субєктивний зміст смислової сфери особистості неповнолітніх правопорушників обмежений традиційними уявленнями про способи реалізації життєвих цілей в рамках відповідної гендерної ролі. Для дівчат, неповнолітніх правопорушниць, центральним, суттєво утворюючим мотивом є створення атмосфери підтримки та піклування у майбутній родині; для юнаків, неповнолітніх правопорушників – прагнення досягти матеріального добробуту. Особистісний смисл батьківської родини для дівчат – правопорушниць є достовірно більш позитивним, ніж для юнаків – правопорушників. Дівчата знаходять у особі матері більш чи менш адекватну модель самореалізації у контексті статеворольової поведінки. У юнаків складається негативне сприйняття батька, що перешкоджає формуванню адекватної моделі власної самореалізації. Таким чином, особливості смислової сфери особистості надають дівчатам неповнолітнім правопорушницям потенційно більші, у порівнянні з юнаками неповнолітніми правопорушниками, можливості для процесу ефективної ресоціалізації.
На основі результатів дисертаційного дослідження були розроблені практичні рекомендації з психокорекції смислової сфери особистості неповнолітніх правопорушників. Основна направленість рекомендацій пов’язана з цілеспрямованим впливом на смислові стереотипи з урахуванням виявлених гендерних особливостей:
у дівчат, неповнолітніх правопорушниць, цільовими мішенями психокорекційного впливу є стереотипні уявлення про засоби самореалізації жінок переважно у родині, а також деяка ідеалізація власного майбутнього; при цьому ресурси змін пов’язані з цілеспрямованістю дівчат та їх вірою у власну здатність контролювати події життя;
у юнаків, неповнолітніх правопорушників, мішенню психокорекційного впливу є реструктуризація життєвих смислів, яка направлена на підвищення осмисленості як негативних, так і позитивних автобіографічних подій, а також формування адекватної моделі самореалізації у суспільстві; ресурси зміни пов’язані зі значущістю для юнаків автобіографічних подій особистнісно-психологічного плану, тобто потенціальною готовністю до самоаналізу та змін.
Публікації автора:
Мушинская О.В. Девиантное поведение подростков как психосоциальная проблема // Вісник Харківського університету. Серія „Психологія”. – Харків, 2002. – № 550. – С. 166 – 168.
Мушинська О.В. Соціально-психологічні чинники девіантної поведінки неповнолітніх // Вісник Харківського національного університету. Серія „Психологія”. – Харків, 2002. – № 576. – С. 134 – 137.
Мушинська О.В. Причинний комплекс відхилень поведінки неповнолітніх правопорушників // Вісник Харківського державного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди. Серія „Психологія”. – Харків, ХДПУ, 2003. – Вип. 11. – С. 159 – 166.
Мушинская О.В. Гендерный аспект образования //„Освіта як фактор забезпечення стабільності сучасного суспільства”: Матеріали Міжнародної науково-теоретичної конференції. – Тернопіль, 2004. – С. 150 – 152.
Мушинская О.В. Психолого – педагогические аспекты профилактической работы с подростками //„Молодь, соціальна політика і проблеми національного відродження України”: Матеріали Третьої загальноукраїнської науково-практичної конференції. – Донецьк, 2004. – С .157 – 158.
Мушинська О.В. Профілактика наркотизації девіантних підлітків //„Соціальна робота і сучасність: теорія і практика”: Матеріали III Міжнародної науково-практичної конференції. – Київ, 2004. – С. 58 – 59.
Мушинская О.В. Повышение уровня образования женщин как психологическая детерминанта их социально-экономической защищенности //„Актуальні проблеми економічного, соціально-політичного та правового захисту суб`єктів освітнього процесу”: Програма і матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Харків, НУА, 2004. – С. 108 – 113.