Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Фармацевтична хімія та фармакогнозія


Лук'янова Лариса Володимирівна. Гемостатична активність сухого екстракту з пагонів ожини сизої : Дис... канд. наук: 15.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Лук’янова Лариса Володимирівна „Гемостатична активність сухого екстракту з пагонів ожини сизої” – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 14.03.05. – фармакологія. Національний фармацевтичний університет, Харків, 2008.

Робота присвячена дослідженню гемостатичної активності сухого екстракту з пагонів ожини сизої in vitro та на моделях паренхіматозних і капілярних кровотеч з різаних ран печінки, нирок та матки у щурів, вивченню гострої і хронічної токсичності. У роботі вперше теоретично обґрунтована та експериментально доведена гемостатична дія сухого екстракту з пагонів ожини сизої. Вивчення гемостатичної дії та токсичних властивостей сухого екстракту з пагонів ожини сизої проведене з використанням фармакологічних, біохімічних, гематологічних та гістологічних методів дослідження. Показано, що сухий екстракт з пагонів ожини сизої прискорює утворення тромбопластину, викликаючи гіперкоагуляцію в стадії генерації протромбінази, активує конверсію протромбіну в тромбін, прискорює перетворення фібриногену у фібрин під дією тромбіну. За впливом на систему згортання крові сухий екстракт з пагонів ожини сизої перевищує дію екстракту грициків і -амінокапронової кислоти. Вище наведені ефекти сприяють зменшенню тривалості кровотечі з різаних ран печінки в 1,3 разу; нирок в 1,2 разу і матки в 1,4 разу у порівнянні з контрольними тваринами, що свідчить про доцільність застосування сухого екстракту з пагонів ожини сизої як кровоспинного засобу при паренхіматозних і капілярних кровотечах. Сухий екстракт з пагонів ожини сизої при тривалому внутрішньошлунковому введенні (протягом 3-х місяців) щурам не чинив негативного впливу на функціональний стан життєво важливих органів та систем. Засіб стимулює тромбоцитопоез і скорочує час згортання крові, що підтверджує його гемостатичну активність. Тривале введення засобу стимулює мікросомальні ферменти печінки, що необхідно враховувати при комплексному застосуванні сухого екстракту з пагонів ожини сизої з іншими ліками, метаболізм яких буде прискорюватись.

В дисертації проведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, яка визначається експериментальним обґрунтуванням доцільності застосування сухого екстракту з пагонів ожини сизої як кровоспинного засобу при паренхіматозних і капілярних кровотечах.

        1. Сухий екстракт з пагонів ожини сизої викликає активацію процесу згортання мурчаків, скорочує час згортання крові. Встановлено ефективну дозу сухого екстракту з пагонів ожини сизої за гемостатичною активністю на моделі паренхіматозної кровотечі з різаної рани печінки у щурів 7 мг/кг.

        2. З’ясовано активуючий вплив сухого екстракту з пагонів ожини сизої в дозі 7 мг/кг на судинно-тромбоцитарний та коагуляційний механізми гемостазу, що підтверджено скороченням тромбінового часу, підвищенням процесу ретракції кров’яного згустка та обумовлено підвищенням на тлі засобу кількостю тромбоцитів та їх агрегаційної здатності, зменшує тривалість капілярної кровотечі, а також активністю фактору ХІІІ в плазмі. За ефективністю впливу на вищезазначені механізми згортання крові сухий екстракт з пагонів ожини сизої перевершує препарат порівняння екстракт грициків.

        3. Доведено вплив сухого екстракту з пагонів ожини сизої на внутрішній механізм активації згортання крові: засіб прискорює процес згортання крові і перевищує ефект препарату порівняння рідкого екстракту грициків. Під впливом сухого екстракту з пагонів ожини сизої скорочується час активації протромбіну і переходу його в тромбін, що підтверджується прискоренням згортання нормальної плазми тварин при інкубації з гемолізат-кальцієвою сумішшю на 5-тій та 10-тій хвилині інкубації, та подовженням часу інактивації тромбіну на 30 хв. та 50 хв. інкубації. Сухий екстракт з пагонів ожини сизої виявляє стимулюючий вплив на зовнішній механізм згортання крові, що виражається підвищенням протромбінового індексу Це свідчить про прискорення конверсії протромбіна в тромбін. При дослідженні впливу сухого екстракту з пагонів ожини сизої на протизгортаючі механізми встановлено, що толерантність плазми до гепарину експериментальних тварин вірогідно не відрізнялась від контрольних тварин.

        4. Сухий екстракт з пагонів ожини сизої виявляє виражений гальмівний вплив на фібринолітичну активність крові у щурів, ефективніше пригнічуючи фібриноліз у 2 рази щодо контролю і в 1,3 разу – щодо -амінокапронової кислоти, та сповільнює лізис еуглобулінового згустку в 2,6 разу порівняно з контролем, що відповідало дії -амінокапронової кислоти.

        5. В умовах модельної патології кровотеч з різаних ран печінки, нирок та матки сухий екстракт з пагонів ожини сизої виявляє виражену гемостатичну активність, яка виражається у зменшенні тривалості кровотеч з внутрішніх органів щурів.

        6. Сухий екстракт з пагонів ожини сизої за класифікацією К.К. Сидорова належить до практично нетоксичних речовин (VІ клас токсичності). При внутрішньошлунковому введенні мишам ЛД50>6000 мг/кг і щурам – LD50>11000 мг/кг, при внутрішньоочеревинному введенні мишам ЛД50=2500 мг/кг, щурам ЛД50=4000 мг/кг. Сухий екстракт з пагонів ожини сизої при тривалому введенні в дозах ЕД50 (7 мг/кг), 2,5 ЕД50 (17,5 мг/кг) і 10 ЕД50 (70 мг/кг) не виявляє токсичного впливу на функціональний стан життєво важливих органів та систем.

        Наші дослідження експериментально підтверджують доцільність використання сухого екстракту з пагонів ожини сизої при кровотечах різного типу.

Публікації автора:

  1. Лук’янова Л.В. Визначення ефективної дози і гострої токсичності сухого екстракту пагонів ожини сизої / Л.В. Лук’янова, В.А. Волковой // Клінічна та експериментальна патологія. – 2006. – Т.V, №3. – С.12-15. (Особистий внесок аспіранта: участь у теоретичному обґрунтуванні дослідження; проведення експерименту; аналіз одержаних результатів, підготовка статті).

  2. Лук’янова Л.В. Вивчення механізму гемостатичної дії ожини сизої / Л.В. Лук’янова, В.А. Волковой // Клінічна фармація. – 2006. – Т.10, №4. – С.49-52. (Особистий внесок аспіранта: участь у теоретичному обґрунтуванні, дослідженні та підборі теоретичного матеріалу, проведенні експериментів, в аналізі одержаних результатів, підготовці та оформленні статті).

  3. Лук’янова Л.В. Вплив сухого екстракту з пагонів ожини сизої на тривалість кровотечі з різаної рани печінки, нирок і матки щурів / Л.В. Лук’янова, В.А. Волковой, Н.В. Деркач // Ліки. – №5-6, 2006. – С.70-71. (Особистий внесок аспіранта: участь у проведенні експерименту, аналіз одержаних результатів, підготовка статті).

  4. Лук’янова Л.В. Вивчення токсичних властивостей сухого екстракту пагонів ожини сизої в хронічному експерименті / Л.В. Лук’янова, В.А. Волковой, Н.В. Деркач // Ліки. – №5-6, 2007. – С.41-47. (Особистий внесок аспіранта: теоретичне обґрунтування дослідження, проведення експерименту; аналіз одержаних результатів, участь у підготовці статті).

  5. Лук’янова Л.В. Фармакологічна активність сухого екстракту з пагонів ожини сизої / Л.В. Лук’янова, В.А. Волковой, Н.В. Деркач // Клінічна фармація. – 2008. – Т.12, №3. – С.40-44. (Особистий внесок аспіранта: теоретичне обґрунтування дослідження, проведення експерименту; аналіз одержаних результатів, участь у підготовці статті).

  6. Лук’янова Л.В. Гемостатична дія біологічно активних речовин ожини сизої / Л.В. Лук’янова, В.А. Волковой // Вісник фармації. – 2008р. – №4. – C.75-77. (Особистий внесок аспіранта: участь у проведенні експерименту, аналізі одержаних результатів, у підготовці статті).

  7. Пат. 83527С2, Україна МПК(2006) А61К36/73. Спосіб одержання поліфенольного комплексу з переважно гемостатичною та діуретичною активністю /В.А. Волковой, Л.В. Лук’янова, С.В. Ковальов, О.А. Гісцева; заявник та власник Національний фармацевтичний університет (Україна). – №83527; заявл.13.07.06; опубл.25.07.08, Бюл. №14. (Особистий внесок аспіранта: участь у теоретичному обґрунтуванні дослідження та підборі теоретичного матеріалу; проведення частини експериментів; участь в аналізі одержаних результатів, у підготовці та оформленні видання).

  1. Лук’янова Л.В. Методика визначення тривалості кровотечі на моделі різаної рани матки у щурів: інформ. лист / Л.В. Лук’янова, В.А. Волковой. – К.: Центр «Укрмедпатентінформ» МОЗ України, 2007. – № 80–2007. – 2с. (Особистий внесок аспіранта: участь у теоретичному обґрунтуванні дослідження та підборі теоретичного матеріалу; проведення експерименту; участь у аналізі одержаних результатів, підготовці та оформленні видання).

  2. Лук’янова Л.В. Фармакологічна активність екстракту ожини / Л.В. Лук’янова, А.Б. Орловській, В.А. Волковой // Актуальні питання створення нових лікарських засобів: тези доп. міжвуз. студ. наук. конф., 13-14 квітня 2004 р. – Х., 2004. – С.216.

  3. Лук’янова Л.В. Протизапальна та аналгетична дія екстракту ожини / Л.В. Лук’янова, В.А. Волковой // Досягнення та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України: мат. VI Національного з’їзду фармацевтів України, 28-30 вересня 2005р. – Х., 2005. – С.556.

  4. Лук’янова Л.В. Антигіпоксична дія сухого екстракту пагонів ожини сизої / Л.В. Лук’янова, В.А. Волковой // Матеріали VI Всеукраїнської наук.-практ. конф. «Клінічна фармація в Україні». – Х., 2007. – С.128.