Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гастроентерологія


Острогляд Анастасія Валеріївна. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба: діагностика, поширеність, фактори ризику. : Дис... д-ра наук: 14.01.36 - 2008.



Анотація до роботи:

Острогляд А.В. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба: діагностика, поширеність, фактори ризику. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.36 – гастроентерологія. – Івано-Франківський державний медичний університет МОЗ України, Івано-Франківськ, 2008.

У дисертаційній роботі наведено результати оцінки специфічності і чутливості сучасних методів діагностики гастроезофагеальної рефлюксної хвороби та обґрунтовано доцільність їх використання. На підставі анкетування 2280 практично здорових добровольців і 1686 стаціонарних хворих із найпоширенішими захворюваннями внутрішніх органів, аналізу 6495 протоколів ендоскопічних обстежень та 209 некропсій, особистого комплексного клінічного спостереження за 421 хворим вивчена епідеміологія цього захворювання, найважливіші фактори ризику, розроблено спосіб прогнозування її клінічних форм. Доведена доцільність антигеліокбатерної терапії при поєднанні гастроезофагеальної рефлюксної хвороби з пептичною виразкою дванадцятипалої кишки з наступною підтримуючою терапією блокатором водневої помпи, домперидоном та/або урсодезоксихолевою кислотою.

У дисертації подано теоретичне узагальнення і нове вирішення науково-практичної проблеми, яка полягає в з’ясуванні надійності діагностичних тестів у розпізнаванні гастроезофагеальної рефлюксної хвороби, що дозволило вивчити епідеміологію захворювання на підставі анкетування загальної популяції, масових ендоскопічних обстежень, матеріалів автопсії, архівних і власних даних, встановленні факторів ризику для ефективної профілактики захворювання.

    1. Специфічність методів анкетування, езофагоскопії (неерозивної форми) та пробного лікування пантопразолом у діагностиці ГЕРХ, спираючись на цілодобову внутрішньостравохідну рН-метрію як на еталон діагностики, становить відповідно 70,0%, 50,0% та 83,3%, а чутливість – 75,3%, 44,4% (ерозивної форми) та 96,8%. Чутливість комплексу гістологічних ознак (гіперплазії базального шару та розшарування епітелію СО стравоходу) для діагностики ГЕРХ становить 66,7%, специфічність – 87,0%.

    2. За даними анкетування, поширеність ГЕРХ в організованій популяції дорослих становить у середньому 30,0% (25,1% у чоловіків, 39,1% у жінок), при цьому щоденні скарги на печію пред’являють 3,3%, щотижневі – 17,3%; атипові скарги (на нічні кардіалгію, кашель, задуху) мають 7,8-13,1% опитаних без суттєвої залежності від статі, але зі зростанням частоти атипових скарг із віком. Пік хворобливості на ГЕРХ у жінок припадає на вік 17-29, а в чоловіків – на 20-59 років.

    Поширеність типової форми ГЕРХ в загальній популяції лінійно залежить від величини ІМТ і зростає від 26,7% у людей із нормальною величиною індекса до 69,3% при ожирінні. Натомість поширеність атипового варіанту ГЕРХ від ІМТ суттєво не залежить.

      1. Вік пацієнтів, індекс маси тіла, зловживання жирною їжею, газованими напоями, гострими стравами, кавою, куріння, наявність супутніх захворювань (серцево-судинної системи, суглобів, шлунка і дванадцятипалої кишки, біліарної системи) є достовірними незалежними факторами ризику ГЕРХ з чутливістю менше 20,0% та специфічністю понад 90,0%.

      2. Серед лікарів поширеність ГЕРХ становить в середньому 33,7% незалежно від статі, але значно вище (81,7%) серед хірургів проти 39,1% у терапевтів та сімейних лікарів.

      3. Поширеність ГЕРХ найвища серед пацієнтів із захворюваннями органів травлення – 65,5%, дещо менша у хворих на ІХС та АГ (48,0%), ХОЗЛ (43,1%), на РА та ОА (45,8%). Поширеність хвороби більша в жінок кардіологічного профілю (до 54,5%) у період менопаузи та в чоловіків із ревматичними стражданнями (60,0%).

      4. За даними масових ендоскопічних обстежень, частота уражень стравоходу становить 12,1%, з яких майже половина (46,9%) випадків припадає на ерозивний езофагіт. Факторами ризику є чоловіча стать, старший вік у жінок (понад 60 років), супутні захворювання (КГ та ЕГ, але не ПВШ і ПВДПК).

      5. За даними некропсій, поширеність РЕ становить 10,0%, а РАЕ – 94,0-100,0% від загальної кількості померлих із різних причин; при цьому ні наявність інших захворювань, ні безпосередня причина смерті не є специфічними факторами ризику цих уражень стравоходу.

      6. За власними клінічними спостереженнями, типові для НГЕРХ скарги (печію, кисле зригування, дисфагію) висловлюють 60,0%, 29,0% та 10,0%, а для ЕГЕРХ – відповідно 90,9%, 40,0% та 16,4% хворих; атипові скарги (нічні кардіалгія, кашель, задуха) турбують лише 2,6-4,2% таких хворих незалежно від клінічного варіанту хвороби.

      7. Гіперплазія базального шару та розшарування епітелію – гістологічні ознаки, які дозволяює диференціювати НЕГЕРХ, ЕГЕРХ та «надчутливий» стравохід. Згадані критерії, однак, навіть при ЕГЕРХ мають лише 61,1-66,7% хворих, що однак не заперечує наявність цього завхворювання в решти пацієнтів з ерозіями стравоходу.

      8. За даними власних клінічних досліджень, факторами ризику ГЕРХ, як ерозивної, так і неерозивної її форм, є нерегулярність харчування, зловживання гострими стравами та куріння, а з супутніх захворювань – РГ (33,0-39,0%) та ерозивно-виразкові ураження гастродуоденальної зони (20,0-33,0%).

      9. За останні 10 років поєднання ПВДПК з РЕ та РГ зросло в 2,0-2,5 рази, особливо у віці 40 років і в жінок та зі збільшенням тривалості захворювання на ПВДПК. Наявність ГЕР не впливає на ефективність ерадикації Нр та загоєння дуоденальних виразок, а АГБТ не викликає появу нових випадків РЕ у цих хворих.

Публікації автора:

  1. Вдовиченко В.І. Поширеність рефлюкс-езофагіту та рефлюкс-гастриту у хворих на пептичну виразку дванадцятипалої кишки за останні 10 років / В.І. Вдовиченко, А.В.Острогляд, Г.І. Ковальчук // Практична медицина. - 2003 .- №4. - с.68-71 (Здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку матеріалу і аналіз результатів, підготувала текст до друку; проф. Вдовиченко В.І. - консультативна допомога, ас. Ковальчук Г.І. допомагала в підборі хворих).

  2. Вдовиченко В.І. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба: нерозв’язані питання і перспективи в світлі консенсусу “GERD 2003” / В.І.Вдовиченко, А.В. Острогляд //Сучасна гастроентерологія. – 2004. - №3. – С.18-21 (Здобувач зібрала і проаналізувала літературу, підготувала текст до друку; проф. Вдовиченко В.І. –консультативна допомога).

  3. Поширеність гастроезофагеальної рефлюксної хвороби серед осіб молодого віку за даними анкетування / В.І.Вдовиченко, Б.Б.Бодревич, О.О. Бондаренко, О.М.Вергун, А.В.Острогляд, О.П.Подорожний, Т.І.Маркова, Л.М. Терлецька // Практична медицина. – 2004. - №1. – С.76-78 (Здобувач провела статистичну обробку матеріалу і аналіз результатів, підготувала текст до друку; Вдовиченко В.І. – консультативна допомога; Бодревич Б.Б.,.Бондаренко О.О , Вергун О.М., Подорожний О.П., Маркова Т.І., Терлецька Л.М. – провели анкетування добровольців).

  4. Особливості лікування пептичної виразки дванадцятипалої кишки, поєднаної з гастроезофагеальним та дуоденогастральним рефлюксами / В.І.Вдовиченко, А.В.Острогляд, М.А.Бичков, Г.І.Ковальчук // Гастроентерологія. – 2005. – Вип.. 36. – С.460-465 (Здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз матеріалу; Вдовиченко В.І. – підготовка до друку; Бичков М.А., Ковальчук Г.І. – допомога у підборі хворих).

  5. Острогляд А.В. Спосіб життя як фактор ризику гастроезофагеальної реф-люксної хвороби / А.В.Острогляд //Клінічна та експериментальна медицина. – 2005. - №3. – С.73-74.

  6. Поширеність патологічних гастроезофагеального і дуоденогастрального рефлюксів у хворих на пептичну виразку дванадцятипалої кишки / В.І.Вдовиченко, М.А.Бичков, А.В.Острогляд, Г.І. Ковальчук // Актуальні питання медичної науки та практики // Зб. наук. праць. – Вип. 68, книга 1. - Запоріжжя: Дике Поле. – 2005. – С.31-35 (Здобувач провела клінічні дослідження, статистичну обробку і аналіз матеріалу, підготувала текст до друку; Вдовиченко В.І. –консультативна допомога; Бичков М.А., Ковальчук Г.І. – допомога у підборі хворих).

  7. Острогляд А.В. Поширеність гастроезофагеальної рефлюксної хвороби серед студентів-медиків та лікарів різних спеціальностей /А.В. Острогляд // Збірник наук. праць спів-роб. КМАПО ім. П.Л.Шупика. – Вип..14, книга 1. - Київ, 2005. – С.680-684.

  8. Острогляд А.В. Поширеність гастроезофагеальної рефлюксної хвороби та деякі фактори ризику за матеріалами автопсій /А.В. Острогляд // Гастроентерологія. – 2005. – Вип.36. – С.34-38.

  9. Острогляд А.В. Індекс маси тіла як фактор ризику гастроезофагеальної рефлюксної хвороби /А.В. Острогляд // Практична медицина. – 2005. - №3. – С.17-20.

  10. Острогляд А.В. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба чи реактивний езофагіт? Аналіз 105 випадків автопсій /А.В. Острогляд // Сучасна гастроентерологія. – 2005. – №2. – С.47-49.

  11. Вдовиченко В.І. Специфічність і чутливість різних методів діагностики гастроезофагеальної рефлюксної хвороби при пептичній виразці дванадцятипалої кишки / В.І.Вдовиченко, М.А.Бичков, А.В. Острогляд // Сучасна гастроентерологія. – 2005. - №6. – С.41-43 (Здобувач провела клінічні дослідження, проаналізувала матеріал; Вдовиченко В.І. – підготовка до друку, Бичков М.А. допомагав при підборі хворих).

  12. Острогляд А.В. Значення мікроскопії біоптатів слизової оболонки стравоходу для діагностики гастроезофагеальної рефлюксної хвороби /А.В. Острогляд // Сучасна гастроентерологія. – 2006. - №2. – С.12-15.

  13. Острогляд А.В. Перший досвід вивчення епідеміології гастроезофаге-альної рефлюксної хвороби в Україні /А.В. Острогляд // Сучасна гастроентерологія. – 2006.- №1. – С.30-32.

  14. Острогляд А.В. Пантопразоловий тест в діагностиці гастроезофагеальної рефлюксної хвороби і виборі стратегії курсового лікування /А.В. Острогляд // Гастроентеро-логія. – 2006. – Вип.. 37. – С.309-313.

  15. Острогляд А.В. Клініко-морфологічні особливості ерозивної форми гастроезофагеальної рефлюксної хвороби / А.В. Острогляд // Сімейна медицина. – 2006. - №2. – С.20-22.

  16. Поширеність гастроезофагеальної рефлюксної хвороби серед хворих ревматологічного профілю / В.І.Вдовиченко, А.В. Острогляд, Я.С.Денисюк, Б.Б.Бодревич, М.Г.Курченко, М.А.Бичков, О.З.Гриценко // Український терапевтичний журнал. – 2006. - №4. – С.65-67 (Здобувач провела статистичну обробку і аналіз результатів, підготовила текст до друку; Вдовиченко В.І. – консультативна допомога; Денисюк Я.С., Бодревич Б.Б., Курченко М.Г., Бичков М.А., Гриценко О.З. – анкетування хворих).

  1. Поширеність гастроезофагеальної рефлюксної хвороби у хворих на ішемічну хворобу серця та артеріальну гіпертензію / В.І.Вдовиченко, А.В.Острогляд, М.Г.Курченко, Л.М.Терлецька, М.А. Бичков // Український терапевтичний журнал. – 2006. - №2. – С.35-38 (Здобувач провела статистичну обробку і аналіз результатів, підготовила текст до друку; Вдовиченко В.І. –консультативна допомога; Курченко М.Г., Терлецька Л.М., Бичков М.А. – анкетування хворих).

  2. Випадок атипового варіанта гастроезофагеальної рефлюксної хвороби / В.І.Вдовиченко, М.А.Бичков, А.В. Острогляд, М.Г. Курченко // Сучасна гастроентерологія. – 2006. - №3. – С.91-93 (Здобувач провела клінічне спостереження, підготовила текст до друку; Вдовиченко В.І. – консультативна допомога; Бичков М.А., Курченко М.Г.- інструментальні обстеження пацієнта).

  3. Хвороби верхніх відділів шлунково-кишкового тракту як чинник ризику виникнення гастроезофагеальної рефлюксної хвороби / В.І.Вдовиченко, М.А.Бичков, Я.М. Савицький, А.В.Острогляд, Я.Б. Швидкий // Сучасна гастроентерологія. – 2007. - №2. – С.31-34 (Здобувач провела статистичну обробку і аналіз матеріалу, підготувала текст до друку; Вдовиченко В.І. – консультативна допомога; Савицький Я.М., Швидкий Я.Б. проводили ендоскопію пацієнтів; Бичков М.А. – підготовка до друку).

  4. Вдовиченко В.І. Клініко-ендоскопічні та гістологічні варіанти перебігу неерозивної гастроезофагеальної рефлюксної хвороби / В.І.Вдовиченко, А.В.Острогляд, М.Г. Курченко // Сучасна гастроентерологія. – 2007. - №1. – С.45-48 (Здобувач провела клінічні дослідження, статистичний аналіз результатів; Вдовиченко В.І. – консультативна допомога; Курченко М.Г. – підготовка до друку).

  5. Острогляд А.В. Клініко-морфологічні особливості неерозивної форми гастроезофагеальної рефлюксної хвороби / А.В.Острогляд // Зб. Гастроентерологія. – 2007. – Вип.39. – С.236-243.

  6. Поширеність гастроезофагеальної рефлюксної хвороби серед хворих з хронічними бронхообструктивними захворюваннями / В.І.Вдовиченко, А.В.Острогляд, О.М.Вергун, І.С. Садовий // Зб. Гастроентерологія. – 2007. – Вип.38. – С.16-20 (Здобувач провела статистичну обробку і аналіз матеріалів; Вдовиченко В.І. – підготовка до друку; Вергун О.М., Садовий І.С. – анкетування хворих).

  7. Пат. № 60905 Україна, МПК 7 А61В5/00. Спосіб діагностики дуоденогастрального та гастроезофагеального рефлюксів /Бичков М.А., Вдовиченко В.І., Острогляд А.В., Ковальчук Г.І., Швидкий Я.Б.; заявник і патентовласник Львівський нац. мед. Ун-т імені Данила Галицького. - № u2003032767; заявл. 31.03.2003; опубл. 15.10.2003, Бюл. №10 (Здобувач провела патентно-ліцензійний пошук, клінічні дослідження і аналіз результатів; Вдовиченко В.І. – консультативна допомога; Бичков М.А., Ковальчук Г.І. – цілодобова рН-метрія; Швидкий Я.Б. – ендоскопія хворих).

  8. Пат. № 9887 Україна, МПК 7 А61В10/00. Спосіб прогнозування стратегії терапії гастроезофагеальної рефлюксної хвороби / Вдовиченко В.І., Острогляд А.В.; заявник і патентовласник Львівський нац. мед. ун-т імені Данила Галицького. - №u200503589; заявл. 15.04.2005; опубл. 17.10.2005 Бюл. №10 (Здобувач провела патентно-ліцензійний пошук, клінічні дослідження і аналіз результатів; Вдовиченко В.І. – консультативна допомога).

  9. Пат. № 25170 Україна, МПК А61В10/00. Спосіб діагностики гастроезофагеальної рефлюксної хвороби / Вдовиченко В.І., Бичков М.А., Острогляд А.В., Тумак І.М.; заявник і патентовласник Львівський нац.. мед. Ун-т імені Данила Галицького. - №u200703555; заявл.02.04.2007; опубл. 25.07.2007, Бюл. №11 (Здобувач провела патентно-ліцензійний пошук, клінічні дослідження і аналіз результатів; Бичков М.А – цілодобова рН-метрія; Тумак І.М. – ендоскопія хвори; Вдовиченко В.І. – консультативна допомога).

  10. Острогляд А.В. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба: навчальний посібник / А.В.Острогляд / Львів, 2006.- 39 с.

  11. Острогляд А.В. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба / А.В.Острогляд // Вибрані питання внутрішніх хвороб /за ред. проф.В.І.Вдовиченка. – Львів, 2007. – С.135-142.

  12. Ostrohlyad A. Epidemiology of gastro-esophageal reflux disease (GERD) and some risk factors by autopsy / А.Ostrohlyad // World Congress of Gastroenterology. – Montreal, Canada, 2005. – R.0003.

  13. Бичков М.А. Спосіб діагностики дуоденогастрального та гастроезофагеального рефлюксів: інформаційний лист / М.А. Бичков, В.І.Вдовиченко, Г.І.Ковальчук, А.В. Острогляд, Я.Б. Швидкий ; Укрмедпатентінформ. - Київ, 2005. - №18. Проблема «Гастроентерологія» (Здобувач провела клінічні дослідження і аналіз результатів; Вдовиченко В.І. – підготовка до друку; Бичков М.А., Ковальчук Г.І. – цілодобова рН-метрія; Швидкий Я.Б. – ендоскопія хворих).

  14. Вдовиченко В.І. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба і нерефлюксний езофагіт: їх місце в Міжнародній номенклатурі захворювань Х перегляду / В.І.Вдовиченко, А.В. Острогляд, О.О. Бондаренко // Наук.-практ. конф. – Тернопіль: Медкнига, 2006. – С.18-19 (Здобувач провела клінічні дослідження, аналіз результатів; Вдовиченко В.І. – консультативна допомога; Бондаренко О.О. – підготовка до друку).