Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Джураєва Олена Олексіївна. Функції сучасної держави: дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Одеська національна юридична академія. — О., 2006.



Анотація до роботи:

Джураєва О.О. Функції сучасної держави. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень. – Одеська національна юридична академія, Одеса, 2006.

Дисертація є першим в українській науковій літературі монографічним дослідженням характеристики сучасної держави з урахуванням її статики та динаміки, а також присвячена комплексному дослідженню і з'ясуванню поняття та сутності сучасної держави, природи та сутності функцій сучасної держави як загальнотеоретичних категорій, їх основних ознак. Здійснюється розмежування понять статики та динаміки сучасної держави.

Аналізуються та здійснюються розрізнення між функціями держави, державними послугами та державною політикою. Досліджуються основні концептуальні підходи до типології сучасної держави, визначається вплив глобалізації та персоніфікації на функції сучасної держави, а також розглядаються деякі функції сучасної держави.

У ході здійсненого дослідження отримано такі результати:

1. Доведено, що за допомогою „образу сучасної держави” систематизуються вже довгі роки використовувані ідеали демократичної, правової і соціальної держави. Категорія „сучасна держава” може використовуватися у двох значеннях. По-перше, це будь-яка держава, що існує у даний час, а по-друге, це така держава, яка відповідає певним критеріям, прийнятим світовим співтовариством, що також розглядається як ознака сучасної держави.

2. Наведена типологія сучасної держави: „образ техносферної держави”, „образ держави, що претендує”, „образ сировинної держави”, „образ держави, що заміщається”, „образ непотрібної держави”, „образ ворожої держави” характерною ознакою має ієрархічність за місцем у системі функціональних зв'язків техносфери із зовнішнім для неї світом. Крім того, розглянуті сутність, становлення та ознаки соціальної, правової, соціально правової та ліберально правової держави, а також характерні відмінності максимальної та мінімальної держав як складових типології сучасної держави.

3. Досить чітко здійснено розмежування проблеми статики та динаміки сучасної держави. При цьому статика сучасної держави характеризує держав- но-організоване суспільство, соціальне призначення і устрій держави, її якісні характеристики як політичної, територіальної і структурної організації суспільства, форми держави. На відміну від цього динаміка сучасної держави – це показник того, як держава діє, змінюється, розвивається, виконує своє соціальне призначення. Тобто статичними властивостями сучасної держави виступають ознаки, сутність та форма держави, а до динамічних належать функції держави, їх предметний зміст і способи їх реалізації, державний режим.

4. Спостерігається, що під впливом глобалізації відбувається зміна характеру і змісту державної діяльності, а звідси, відповідно, і не тільки модернізація колишніх, але і виникнення нових функцій сучасної держави, отже, і залучення практично всіх країн у множинні міжнародні політичні процеси і т.д. У будь-якому випадку глобалізація не зберігає діяльність національної держави та її різні напрямки в колишньому форматі. Це призводить до того, що і сучасна держава, і її суспільство змушені шукати нові підходи свого функціонування.

5. Функції сучасної держави є різними, порядок їх виникнення і зміни залежить від черговості задач, що виникають перед суспільством у ході його еволюції і тих цілей, які воно переслідує. Плідним функціонування держави буде тоді, коли його функції повною мірою будуть відповідати об'єктивним нуждам суспільства. У зв'язку з невизначеністю соціальних ситуацій, з якими має справу сучасна держава, її функції значною мірою починають набувати пошуково-експериментального характеру. Отже, функції сучасної держави набувають дедалі більш координаційного, рекомендаційного характеру. Зазначено, що при цьому не виключаються елементи адміністрування, особливо у сфері здійснення податкової і митної політики.

6. Щодо такого поняття, як державні послуги, яке деякою мірою схоже за змістом, а також за суб'єктом їхнього виконання з функціями держави, здійснене дослідження дозволяє зробити деякі висновки за їх розмежуванням: 1) державна послуга делегована, а державна функція – ні (за винятком встановлених окремим переліком функцій, що можуть, у деяких випадках, передаватися саморегулюючим організаціям; 2) згідно з етимологією слова під „послугою”, переважно, розуміється дія, вчинок, що надає користь, допомогу іншому, також це діяльність підприємств, організацій та окремих осіб, що виконується для задоволення чиїхось потреб, обслуговування, служіння і т. ін. Однак, жодне із цих значень не передає поняття про послугу як правову категорію. Таким чином, однією з важливих проблем сучасної правової політики є звільнення держави від надлишкових функцій шляхом їх законодавчого переведення до сфери державних послуг. Правова політика покликана визначити, які державні функції не можуть бути передані іншим суб'єктам, іншими словами, необхідно здійснити інвентаризацію державних функцій.

7. Існуючі критерії класифікації функцій держави сприяють їх приведенню до певної системи та визначенню ролі і місця кожної з функцій у цій системі. Функції сучасної держави є різними, порядок їхнього виникнення і зміни залежить від черговості задач, що виникають перед суспільством у ході його еволюції і тієї мети, яку воно переслідує. Відповідність функцій об'єктивним потребам суспільства забезпечує плідне функціонування держави.

Публікації автора:

1. Джураєва О.О. Патерналістські функції сучасної держави // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. пр. – Одеса: Юрид. л-ра, 2003. – Вип. 18. – С. 59-63.

2. Джураєва О.О. Функція внутрішньої безпеки та охорони правопорядку в сучасній державі // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. пр. – Одеса: Юрид. л-ра, 2003. – Вип. 21 – С. 54-58.

3. Джураєва О.О. Генеральна функція сучасної держави // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. пр. – Одеса: Юрид. л-ра, 2004. – Вип. 22 – С. 107-111.

4. Джураєва О.О. Поняття та ознаки сучасної держави // Актуальні проблеми політики: Зб. наук. пр. – Вип. 25. – Одеса: Юрид. л-ра, 2005. – С.143-149.

5. Джураєва О.О. Класифікація функцій сучасної держави // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. пр. – Одеса: Юрид. л-ра, 2005. – Вип. 25. – С. 140-146.