Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Генетика


25. Горенська Ольга Володимирівна. Функціонування політенних хромосом слинних залоз Drosophila melanogaster Meig. за впливу інбридингу, гібридизації і аналогів екдизону: дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / Селекційно-генетичний ін-т - національний центр насіннєзнавства та сортовивчення УААН. - О., 2005.



Анотація до роботи:

Горенська О. В. Функціонування політенних хромосом слинних залоз Drosophіla melanogaster Meig. за впливу інбридингу, гібридизації і аналогів екдизону. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.15 - генетика. - Селекційно-генетичний інститут - Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення УААН, Одеса, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню особливостей гормональної регуляції структури і функцій політенних хромосом за індивідуального розвитку ліній і гібридів Drosophіla melanogaster Meig. У високоінбредних ліній НА (низькоактивна), ВА (високоактивна) і реципрокних гібридів F1 встановлено існування генетичних відмінностей за активністю пуфіювання політенних хромосом. На ділянках асинапсису політенних хромосом у гібриду F1 ВА х НА виявлено явище гетеропуфіювання, що є цитологічним проявом геномного імпринтингу. Показано, що розвиток личинок у середовищі, що містить аналог екдистерону, веде до зниження показника ступеня політенізації гігантських хромосом, і що ефект дії екдистерону залежить від генотипу. Виявлено генетичні відмінності показника електронегативності клітинних ядер у ранньому онтогенезі у інбредних і гібридних особин дрозофіли. В експериментах іn vіtro показана роль біоелектричних властивостей клітинних ядер у механізмі індукції екдизоном змін генної активності в онтогенезі дрозофіли. Показано зв'язок структури й генетичних функцій політенних хромосом з біоелектричними властивостями клітинних ядер слинних залоз ліній і гібридів. Оцінено вплив на пуфову активність гігантських хромосом нових препаратів, аналогів гормону линьки комах - 20-ОН-екдизону (фірма "ЭСО", Москва) і (24R)-5a-стигмастан-3b,5,6b-тріолу (Білорусь).

1. Гормон линьки екдизон має множинну дію, впливаючи на пуфінг, ступінь політенізації гігантських хромосом і на біоелектричні властивості клітинних ядер слинних залоз дрозофіли. Відмінності зазначених параметрів у інбредних ліній і їх гетерозисних гібридів свідчать про те, що прояви гетерозису можуть торкатися різних рівнів регуляції функцій генетичного аппарату клітини.

2. Пуфова активність політенних хромосом дрозофіли за умов інбридингу, гібридизації і особливо за ефекту гетерозису залежить від генотипу мух. Розміри пуфів у особин лінії ВА (високоактивної) більші, ніж у мух лінії НА (низькоактивної); гібриди, що виявляють ефект гетерозису за низкою адаптивно важливих ознак, перевищують за даним показником кращу з батьківських ліній.

  1. На ділянках асинапсису політенних хромосом у гібриду F1 ВА х НА виявлено явище гетерозиготності по пуфам, що є цитологічним проявом геномного імпринтингу.

  2. Інкубація клітин слинних залоз дрозофіли у живильному середовищі з екдистероном іn vіtro викликає достовірну регресію міжлиняльних та активацію ранніх екдистеронових пуфів. Розміри пуфів залежать від експозиції. Не відзначено достовірних відмінностей у розмірі пуфів у відповідь на дію різних препаратів 20-ОН-екдизону (фірм "ЭСО" і "Calbіochem").

  3. Ступінь політенізації гігантських хромосом за розвитку личинок у середовищі, що містить екзогенний аналог екдистерону - (24R)-5a-стигмастан-3b,5,6b-тріол, зменшується. Цей ефект залежить від генотипу мух. Гібриди виявилися більш чутливими до дії зазначеного гормонального фактора у порівнянні з інбредними батьківськими лініями.

  4. У мух інбредних ліній Canton-S, Oregon-R а також у гібридів F1 Canton-S х Oregon-R та Oregon-R х Canton-S за дії аналога екдистерону (24R)-5a-стигмастан-3b,5,6b-тріолу зменшується тривалість преімагінального розвитку. За ступенем змін даної ознаки лінії та гібриди F1 не розрізняються.

  5. За показником електронегативності клітинних ядер (ЕНЯ,%) у ранньому онтогенезі інбредних і гібридних мух спостерігаються генетичні відмінності. Існує чітка залежність показника ЕНЯ,% від змін пуфового паттерну на преімагінальних стадіях розвитку у інбредних і гібридних особин дрозофіли.

  6. Вплив гормону линьки екдистерону на клітини слинних залоз дрозофіли іn vіtro супроводжується значним збільшенням негативного електричного заряду клітинних ядер, що відіграє важливу роль у механізмах дії стероїдних гормонів на генетичний апарат клітин.

  7. Дія аналогів екдизону на клітини слинних залоз дрозофіли іn vіtro залежить від генотипу. Після 20-ти хвилинної експозиції слинних залоз дрозофіли в середовищі з 20-ОН-екдизоном значно підвищується кількість електронегативних ядер. У гібридів, особливо у гетерозисних, ефект виражений сильніше, а лінія ВА перевищує за цим показником лінію НА.

  8. Експериментально обгрунтована можливість використання пуф-тесту для оцінки біологічної активності аналогів екдизону. Вивчено дію 20-ОН-екдизону фірми "ЭСО" (Росія) і (24R)-5a-стигмастан-3b,5,6b-тріолу (Білорусь) на пуфіювання та політенізацію хромосом слинних залоз дрозофіли, а також на електрокінетичні властивості ядер клітин. Ефект, викликаний цими препаратами на хромосомному рівні, є аналогічним дії стандарту - 20-ОН-екдизону фірми "Calbіochem" (США).

Публікації автора:

  1. Горенская О. В., Страшнюк В. Ю., Шахбазов В. Г., Какпаков В.Т. Динамика биоэлектрических свойств клеточных ядер Drosophila melanogaster Meig. в условиях культивирования in vitro и при действии экдизона / Изв. Харьк. энтомол. о-ва, 1997. - Т.5, вып.2. - С. 105-109.

  2. Шахбазов В. Г., Аленiна С. Б., Горенська О. В., Самiло С. М., Страшнюк В. Ю. Прояви ефекту гетерозису у Drosophila melanogaster по бioeлектричним властивостям клiтинних ядер / Изв. Харьк. энтомол. о-ва, 1999. - Т.7, вып. 1. - С. 127-131.

  3. Горенская О. В., Страшнюк В. Ю., Шахбазов В. Г., Какпаков В. Т. Влияние генотипа на пуфинг политенных хромосом и биоэлектрические свойства клеточных ядер Drosophila melanogaster в связи с действием экдизона в опытах in vivo и in vitro / Цитология и генетика, 2003. - №6. - С. 41-46.

  4. Страшнюк В.Ю., Горенська О.В., Непейвода С., Шахбазов В.Г. Вплив вiку та аналога екдiзону на ендоредуплiкацiю полiтенних хромосом i швидкiсть розвитку Drosophila melanogaster Mеig. / Вiсник Львiвского унiверситету. Серiя бiологiчна, 2004. - № 38. - С. 99-106.

  5. Шахбазов В. Г., Аленiна С. Б., Горенська О. В., Самiло С. М., Страшнюк В. Ю. Прояви ефекту гетерозису у Drosophila melanogaster по бioeлектричним властивостям клiтинних ядер / V з'їзд Українського ентомологічного товариства. Тези доповідей. - Харків-Ніжин, 1998. - С. 183.

  6. Горенская О. В. ,Страшнюк В. Ю. Влияние (24R)-5a-стигмастан-3b,5,6b-триола на степень политении гигантских хромосом линий и гибридов Drosophila melanogaster / VI з'їзд Українського ентомологічного товариства. Тези доповідей. -.Бiла Церква, 2003. - С. 26-27.

  7. Gorenskaya O.V., Strashnyuk V.Yu., Shakhbazov V.G. Features of ecdysone induction of gene activity at lines and hybrids of a Drosophila melanogaster / Конференция для молодых ученых, аспирантов и студентов по молекулярной биологии и генетике. Тезисы докладов. - Київ, 2003. - С. 14.

  8. Strashnyuk V., Zhuravlyova L., Gorenskaya O., Belousova I., Shakhbazov V. The influence of genotype and stressful factors on the endoreduplication of polytene chromosomes of Drosophila melanogaster Mеig. / Установочний з’їзд Українського товариства клiтинної бiологiї. Тези доповідей. - Львiв, 2004. - С. 390.

  9. Страшнюк В. Ю., Горенская О. В., Белоусова И. Б., Марченко А. Ю. Влияниие возраста и гормонов развития на эндоредупликацию политенных хромосом у Drosophila melanogaster / Биологические механизмы старения. VI международный симпозиум. Тезисы докладов. - Харьков, 2004. - С. 61-62.

  10. Горенская О. В. Особенности пуфирования политенных хромосом при гетерозисе / Генетика в современном обществе. Научн. конф., посв. 70-летию кафедры генетики и цитологии Харьковского национального университета им. В.Н. Каразина. Тезисы докладов. - Харьков, 2004. - С. 17-18.