Чернега Наталія Федорівна. Функціональний закреп у дітей грудного віку (клініка, діагностика, прогнозування, принципи корекції). : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2009.
Анотація до роботи:
Чернега Н.Ф. ”Функціональний закреп у дітей грудного віку (клініка, діагностика, прогнозування, принципи корекції).”– Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Інститут педіатрії, акушерства і гінекології АМН України, Київ, 2009.
В рамках роботи проведено аналіз причин функціонального закрепу у дітей грудного віку. Встановлено, що основними предикторами формування та перебігу ФЗ у дітей грудного віку є патологічний перебіг вагітності (75,5%), пологів (72,2%), пізнє прикладання до грудей (20%). Визначено високу частку хворих (54,4%), у яких батьки страждають на захворювання ШКТ, що вказує на вірогідність ролі генетичної схильності в патогенезі захворювання.
Виявлені у хворих фактори ризику дали змогу, методом покрокового дискримінантного аналізу розробити математичну модель прогнозування розвитку ФЗ у дітей.
Визначено, що перебіг ФЗ у дітей грудного віку супроводжується порушенням слизового бар’єру кишечника у копрофільтратах, що проявляється зниженням рівня сіркоглікоїдів і білку сіркоглікоїдів та свідчить про потенційно низьку стійкість слизу до дії агресивних факторів кишечного середовища. Визначення рівня термоденатурації білків копрофільтратів при ФЗ у дітей грудного віку свідчить про структурні пошкодження ентероцитів і може бути використано як один із неінвазивних методів оцінки функціонального стану товстого кишечника.
Розкрита важлива роль поведінкових характеристик в патогенезі захворювання. Визначені особливості темпераменту у дітей грудного віку з ФЗ, що дало можливість створення диференційованих схем терапії захворювання за рахунок введення методу поведінкової корекції на госпітальному та постгоспітальному етапах реабілітації.
Включення в терапію ФЗ у дітей грудного віку функціонального харчування з вмістом пре- та пробіотиків забезпечує стійкий регрес клінічних проявів захворювання, позитивно впливає на стан слизового бар’єру кишечника.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі удосконалення системи профілактики і діагностики ФЗ у дітей грудного віку та підвищення ефективності лікувально-профілактичних заходів, які базуються на дослідженні різних патогенетичних складових патологічного процесу і розробці диференційованих схем терапії.
1.Основними предикторами формування та перебігу ФЗ у дітей грудного віку є несприятливі фактори анте-, пери-, постнатального періодів, які визначають вихідну моторну активність кишечника. Найбільш поширеними серед них є патологічний перебіг вагітності і пологів (75,5% і 72,2% проти 23,3% і 26,6% відповідно у здорових дітей), пізнє прикладання до грудей (20% проти 6,6% відповідно). Висока частка хворих, у яких батьки страждають на захворювання ШКТ (54,4% проти 26,6% у здорових), вказує на вірогідність ролі спадкової схильності в патогенезі захворювання.
2.ФЗ має суттєвий вплив на стан здоров’я дітей першого року життя. У дітей з ФЗ частіше зустрічаються анемія (p<0,05), рахіт (p<0,05), алергічні захворювання шкіри (p<0,05), порушення мікрофлори кишечника (p<0,05).
3.Особливістю перебігу ФЗ у дітей грудного віку є наявність больового абдомінального синдрому (57,7%), метеоризму (62,2%) та низька діагностична значимість оцінки консистенції випорожнень загальноприйнятими методиками, які часто застосовуються у старших дітей та дорослих.
4.Створена на підставі проведеного покрокового дискримінантного аналізу соціально-економічних і медико-біологічних факторів ризику математична модель прогнозування ФЗ дозволяє з ймовірністю до 90% розраховувати розвиток захворювання у конкретної дитини і відповідно проводити індивідуалізовані профілактичні заходи щодо його попередження.
5.Темперамент дітей грудного віку з ФЗ на відміну від здорових дітей визначається вищими значеннями показників активності (p<0,05), ритмічності (p<0,05), адаптивності (p<0,05) та настрою (p<0,05), що наближає цих дітей до «дезадаптивних» стереотипів. Прогресування захворювання знижує притаманну цим дітям високу рухову активність (21,8% в групі з легким перебігом ФЗ проти 14,2% в групі з важким) і призводить до зростання аритмічності (відповідно 28,2% проти 57,2%) і зниження адаптивності (відповідно 15,6% проти 50%).
6.У дітей грудного віку з ФЗ має місце порушення слизового бар’єру кишечника, що проявляється зниженням рівня сіркоглікоїдів (0,705 ±0,19 проти 1,639±0,23 мкмоль/мг у здорових), білку сіркоглікоїдів (541±28 проти 838±39,3 мкг/мл відповідно) і свідчить про потенційно низьку стійкість слизу до дії агресивних факторів кишечного середовища.
7.Змінений рівень термоденатурації білків копрофільтратів у дітей грудного віку з ФЗ свідчить про структурні пошкодження ентероцитів, а його вивчення може бути використано як один із неінвазивних методів оцінки функціонального стану товстого кишечника.
8.Удосконалена за рахунок включення функціонального харчування і методів поведінкової корекції комплексна терапія прискорює темпи усунення основних проявів ФЗ, позитивно впливає на якість слизового бар’єру і мікроекологічний стан кишечника та дозволяє зменшити кількість рецидивів захворювання до 9,6% (проти 23,6% в групі порівняння).
Публікації автора:
1.Шадрін О.Г. Особливості стану слизового бар’єру та мікрофлори кишечника у дітей раннього віку з функціональними закрепами / О.Г Шадрін, В.К.Тищенко, Н.Ф.Чернега // Перинатологія та педіатрія.–№4(32). –2007.–С.69–72 (відбір та аналіз матеріалу, узагальнення даних, підготовка до друку).
2. Шадрин О.Г., Алиментарная коррекция функциональных запоров у детей раннего возраста / О.Г.Шадрин, С.В.Дюкарева, Н.Ф. Чернега // Современная педиатрия.–№3(16).–2007.–С.101–103 (клінічне обстеження хворих, підготовка до друку).
3. Шадрін О.Г. Особливості біоценозу кишечника та його корекція у дітей раннього віку / О.Г. Шадрін, С.В.Дюкарева, Н.Ф.Чернега, В.П.Місник, А.А.Ковальчук // Репродуктивное здоровье женщины.– №1(30).–2007.– С.–235–238 (відбір та аналіз матеріалу, узагальнення даних, підготовка до друку).
4. Шадрін О.Г. Клінічна ефективність камедьвмістних сумішей у дітей грудного віку з функціональними закрепами /О.Г.Шадрін, Н.Ф.Чернега // Тези наук.-практ. конф. з міжнар. участю ”Сучасна нутріціологія в педіатрії: фундаментальні і прикладні аспекти” Актуальні проблеми сучасної медицини. – Полтава, 2008.–С.–68 (клінічне обстеження хворих, підготовка до друку).
5. Чернега Н.Ф. Особливості преепітеліального бар’єру кишечника при функціональному закрепі у дітей раннього віку / Чернега Н.Ф., Шадрін О.Г., Муквіч О.М., Дюкарева С.В. // Тези Всеукраїнської наук.-практ. конф. «Функціональні захворювання шлунково-кишкового тракту у дітей - актуальна проблема дитячої гастроентерології».– Чернівці, – 2006. (клінічне обстеження хворих, підготовка до друку)
6. Шадрін О.Г. Характеристика темпераменту дітей грудного віку з функціональними закрепами / О.Г.Шадрін., Н.Ф.Чернега // Тези V конгресу педіатрів України „Сучасні проблеми клінічної педіатрії”. Педіатрія, акушерство та гінекологія.– № 4 (428). – 2008.– С. 97–98 (відбір та аналіз матеріалу, узагальнення даних, підготовка до друку).
7. Шадрін О.Г Деякі аспекти цитопротекції при функціональних закрепах у дітей грудного віку / О.Г.Шадрін, Н.Ф.Чернега // Тези наук.-практ. конф. „Хронічні захворювання кишечника у дітей”.– 2008.– С.109 (клінічне обстеження хворих, підготовка до друку).
8.Шадрін О.Г. Клінічна оцінка темпераменту дітей грудного віку з функціональними закрепами / О.Г.Шадрін, Т.М.Пушкарьова, Н.Ф.Чернега// Актуальне проблемы педиатрии.–№1(37).–2009.–С.36-38 (клінічне обстеження хворих, підготовка до друку).