Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Мельник Світлана Адамівна. Функціональний стан та адаптаційні можливості підлітків, які проживають в радіоактивно забрудненій зоні : дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Волинський держ. ун-т ім. Лесі Українки. — Луцьк, 2007. — 209арк. — Бібліогр.: арк. 137-163.



Анотація до роботи:

Мельник С.А. Функціональний стан та адаптаційні можливості підлітків, які проживають в радіоактивно забрудненій зоні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2007.

Проведено комплексне вивчення функціонального стану серцево-судинної, дихальної та нервово-м’язової систем підлітків, які проживають в зоні радіоактивного забруднення (168 осіб), і в умовах природного радіаційного фону (116 осіб). При зниженні фізичної витривалості і працездатності м’язів в підлітків із зони радіаційного контролю реєстрували: надмірне зростання біоелектричної активності в стані спокою і при рефлекторній активації м’язів, зниження амплітуди коливання при максимальному скороченні м’язів, зростання коефіцієнтів адекватності біоелектричної відповіді, порушення реципрокних відносин у взаємодіях м’язів-антагоністів, більш тривалий латентний період сенсомоторної реактивності. Встановлено зниження функціональних можливостей серцево-судинної системи до фізичного навантаження в зоні радіаційного контролю у вигляді неадекватного зростання середнього динамічного тиску в артеріях і меншого падіння периферичного опору в прекапілярах. Зменшення фактичних величин зовнішнього дихання супроводжувалось в підлітків, які проживають в зоні радіоактивного забруднення, зниженням фізичної працездатності і біоелектричної активності м’язів.

1. Підлітки, які зазнають хронічного впливу малих доз радіаційного опромінення, характеризуються зниженими показниками фізичного розвитку, витривалості і працездатності, що вказує на зниження адаптаційних можливостей їх організму загалом.

2. Виявлено підвищення амплітуди фонової активності кінцевих пластинок м’язів в стані спокою та при рефлекторній активації у досліджуваних із зони радіаційного контролю, що може свідчити про послаблення регулюючої функції центральної нервової системи при дії малих доз радіації. При максимальному довільному скороченні м’язів встановлено зниження загальної електричної активності у вигляді більш низьких амплітуд осциляцій в обстежених, які проживають на контамінованих радіонуклідами територіях.

3. Встановлено надмірне зростання коефіцієнтів реципрокності і адекватності в досліджуваних із зони радіаційного контролю. У групі радіаційного ризику встановлено численні порушення реципрокної іннервації в досліджуваних обох статей. В осіб чоловічої статі відмічено тенденцію до покращення координаційного відношення м’язів у віковому аспекті. В осіб жіночої статі простежена протилежна тенденція до погіршення взаємодії м’язів-антагоністів з віком.

4. Зростання активності цезію-137 в організмі осіб підліткового віку, які проживають на радіоактивно забрудненій території Волинської області, супроводжувалось зниженням амплітуди коливання м’язів-згиначів. Зростання активності даного радіонукліда фактично не впливало на біоелектричну активність розгиначів.

5. У переважної кількості досліджуваних з групи радіаційного ризику зниження працездатності м’язів поєднувалось з більшим зниженням біоелектричної активності м’язів. Причому зниження витривалості в тринадцятирічних частіше поєднувалось з більшим зниженням амплітуди коливання згиначів, а в старшому віці – амплітуди коливання розгиначів.

6. Виявлено тісний взаємозв’язок між тривалістю латентного періоду сенсомоторної реакції на світло і біоелектричною активністю м’язів, про що свідчить зростання біоелектричної активності м’язів під час максимального зусилля при зменшенні часу простої сенсомоторної реакції.

7. Встановлено зниження адаптаційно-резервних можливостей серцево-судинної системи до фізичного навантаження в зоні радіаційного контролю у вигляді неадекватного зростання середнього динамічного тиску в артеріях і меншого падіння периферичного опору в прекапілярах. Надмірне зростання середніх вікових показників середнього динамічного тиску в стані спокою і при навантаженні в значної частини обстежуваних із зони радіаційного контролю поєднувалось із зниженням рівня витривалості м’язів. При зростанні периферичного опору в прекапілярах в досліджуваних, які проживають на радіоактивно забрудненій території, відмічено зниження біоелектричної активності м’язів й зниження витривалості м’язів правої кисті у всіх підгрупах дослідження.

8. Підлітки, які проживають у зоні впливу малих доз радіації, характеризуються меншими величинами дихального об’єму і життєвої ємності легень у порівнянні з дітьми з умовно чистої зони, що свідчить про зниження функціональних можливостей системи дихання. Встановлено зростання впливу показників життєвої ємності легень з віком на рівень зниження працездатності м’язів правої кисті. Простежена протилежна тенденція до зменшення впливу величини життєвої ємності легень на витривалість м’язів лівої кисті у віковому аспекті.

Публікації автора:

1. Мельник С.А. Фізична працездатність підлітків, які проживають на території з різним рівнем радіоактивного забруднення // Науковий вісник ВДУ ім. Лесі Українки. – 2002. - №3. – С.62-67.

Мельник С.А. Аналіз основних показників фізичної сили і витривалості школярів, які проживають у зоні радіоактивного забруднення// Науковий вісник ВДУ ім. Лесі Українки. – 2003. - №11. – С.68-73.

Мельник С.А. Фізичний розвиток школярів, які проживають у зоні впливу малих доз радіації // Науковий вісник ВДУ ім. Лесі Українки. – 2004. - №4. – С.63-69.

Мельник С.А. Характеристика гемодинаміки в підлітковому і юнацькому віці на радіоактивно забруднених територіях // Науковий вісник ВДУ ім. Лесі Українки. – 2004. - №5. – С.16-19.

2. Мельник С.А. Дослідження показників дихального об’єму старшокласників, які проживають на радіоактивно забруднених територіях Волинської області / Матеріали VІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2004”. – Дніпропетровськ, 2004. –Т.54. – С.43-44.

Мельник С.А. Особливості серцево-судинної системи підлітків, які проживають на радіоактивно забрудненій території / Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень 2004”. – Дніпропетровськ. – 2004. –Т.32. – С.54-55.

Мельник С.А. Сенсомоторная реактивность детей, проживающих на территории с различным уровнем радиационного загрязнения / / Матеріали першої міжнародної науково-практичної конференції “Науковий потенціал світу 2004”. – Дніпропетровськ, 2004. –Т.2. – С.14-17.

Мельник С.А. Характеристика показників зовнішнього дихання підлітків, які зазнали радіаційного впливу внаслідок аварії на ЧАЕС / Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Дні науки 2005”. – Дніпропетровськ, 2005. –Т.2. – С.32-34.

Мельник С.А. Адаптаційні можливості системи кровообігу школярів в умовах хронічного низькоінтенсивного радіаційного впливу / Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Проблеми вікової фізіології”. – Луцьк, 2005. – С.154-155.

Мельник С.А. Особливості адаптивних можливостей серцево-судинної системи організму школярів, які проживають на радіоактивно забрудненій території // Матеріали І міжнародної конференції молодих вчених “Сучасні проблеми екології”. – Запоріжжя. - 2005. – С.140-142.

Мельник С.А. Оцінка спонтанної активності в режимі рефлекторної активації м’язів на радіоактивно забрудненій території // Збірник наукових праць V Міжнародної науково-методичної конференції “Культура здоров’я як предмет освіти”. – Херсон. – 2006. – С.89-92.

Мельник С.А., Швайко С.Є. Біоелектрична активність м’язів в підлітковому та юнацькому віці на радіоактивно забрудненій території // Матеріали симпозіуму “Особливості формування та становлення психофізіологічних функцій в онтогенезі”. - Черкаси. – 2006. – С.121 (Особисто дисертантом проведено аналіз експериментальних досліджень, сформульовано висновки до роботи)