518. Муат Абдель Джаффар Камель Алавнех. Функціональний стан системи ейкозаноїдів у хворих на псоріаз, комплексне їх лікування із застосуванням ейкозамодулюючої терапії: дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / АМН України; Інститут дерматології та венерології. - Х., 2004. : табл.
Анотація до роботи:
Муат Абдель Джаффар Камель Алавнех. Функціональний стан системи ейкозаноїдів у хворих на псоріаз, комплексне їх лікування із застосуванням ейкозамодулюючої терапії. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – Інститут дерматології та венерології Академії медичних наук України, Харків, 2004.
Дисертація присвячена удосконаленню методів лікування хворих на псоріаз. Встановлена корелятивна залежність між функціональними порушеннями в системах ейкозаноїдній, ноцицептивній, цитокіновій і ступенем тяжкості клінічних проявів захворювання. Розроблено та запроваджено у практику новий метод комплексного лікування хворих на псоріаз з використанням ейкозамодулюючої терапії (сіган – внутрішньо, мазі дипросалік або індометацинова – місцево). Ефективність методів лікування оцінювалась за динамікою ступеня регресу клінічних проявів захворювання і динаміці показників вмісту у крові систем ейкозаноїдної (ПГЕ2, ПГF2a, ЛТВ4), ноцицептивної (СР), цитокінової (IFg, TNFa, IL-1b, IL-6).
Використання сігану в системі комплексної терапії хворих на псоріаз дозволило в більш короткі терміни (у порівнянні з традиційною методикою на 5-7 днів) досягти добрих найближчих наслідків лікування (клінічне одужання у 80% пацієнтів - при одночасному використанні мазі дипросалік, у 71,4% - при одночасному використанні індометацинової мазі).
Впровадження у систему диспансеризації хворих на псоріаз методики ейкозамодулюючої терапії забезпечило добрі віддалені клінічні наслідки лікування (клінічне благополуччя або більш слабкий ступінь проявів та частоти рецидивів у 74,3% пацієнтів - з одночасним використанням мазі дипросалік, у 71,4% - при одночасному використанні індометацинової мазі).
У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та нове практичне розв’язання наукової задачі відносно обґрунтування доцільності використання сігану в системі комплексної терапії та диспансеризації хворих на вульгарний псоріаз на підставі встановлення патогенетичної ролі функціональних змін ейкозаноїдної, ноцицептивної та цитокінової систем в період загострення та клінічної ремісії дерматозу.
1. У хворих на вульгарний псоріаз у період загострення дерматозу має місце достовірне (р<0,05-0,001) підвищення вмісту у плазмі крові ейкозаноїдів ( ПГЕ2 - у середньому в 2,5, ПГF2a - в 1,5, ЛТВ4 – в 2,1 рази), субстанції Р – у 2,0 рази та цитокінів (IFg - у 4,2, TNFa - у 2,7, IL-1b - у 3,4, IL-6 – у 2,5 рази) у порівнянні з контрольною групою здорових осіб.
2. Використання сігану в системі комплексної терапії хворих на вульгарний псоріаз дозволяє в більш короткі терміни (у порівнянні з традиційними методиками на 5-7 днів) досягти добрих найближчих наслідків лікування (клінічне одужання у 80% пацієнтів - при одночасному використанні мазі дипросалік, у 71,4% - при одночасному використанні індометацинової мазі).
3. Розроблена методика лікування хворих на вульгарний псоріаз достовірно (р<0,05-0,01) забезпечує ейкозамодулюючий вплив: відновлення порушених (до лікування) показників вмісту у крові простагландинів (ПГЕ2, ПГF2a) та лейкотриєнів (ЛТВ4), а також - функціонального стану ноцицептивної (СР) та цитокінової (IFg, TNFa, IL-1b, IL-6) систем.
4. Між змінами показників радіоімунних та імуноферментних досліджень і клінічними результатами лікування хворих на псоріаз відмічаються високі ступені корелятивної залежності (r= 0,73-0,81).
5. Впровадження у систему диспансеризації хворих на псоріаз методики ейкозамодулюючої терапії забезпечує добрі віддалені клінічні наслідки лікування (клінічне благополуччя або більш слабкий ступінь проявів та частоти рецидивів у 74,3% пацієнтів – з одночасним використанням мазі дипросалік, у 71,4% - при одночасному використанні індометацинової мазі).
Публікації автора:
Муат Алавніх. Цитокіномодулююча дія сучасних методів лікування псоріазу // Дерматовенерология. Косметология. Сексопатология. – 2001. - № 1 (4). – С. 212-216.
Муат Алавніх. Ейкозомодулюючий вплив методів лікування псоріазу // Вісник Сумського державного університету. Серія: Медицина. – 2002. - № 11 (44). – С. 147-149.
Муат Алавніх. Сіган у системі комплексного лікування хворих на псоріаз // Дерматовенерология. Косметология. Сексопатология. – 2002. - № 3-4 (5). – С. 199-200.
Муат Алавніх. Функціональний стан системи ейкозаноїдів у хворих на псоріаз, комплексне їх лікування із застосуванням ейкозомодулюючої терапії // Вісник Сумського державного університету. Серія: Медицина. – 2003. - № 7 (53). – С. 169-171.
Бочаров В.А., Муат Алавніх, Тарнопольська С.М., Ваел Юсеф Мухейсін, Куц Л.В., Бочарова О.А., Аль-Хатіб Омар. Регуляторні фактори запально-репаративного процесу при хронічних рецидивуючих дерматозах // Український журнал дерматології, венерології, косметології. – 2003. - № 1 (8). – С. 18-21.
Муат Алавніх. Роль ейкозаноїдів в патогенезі ендокринних дисфункцій при псоріазі // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2003. - № 7 (1/2). – С. 375.
Муат Алавніх, Білозьоров О.В., Пархоменко І.Л., Гармаш Л.Л. Антиалергічні цитокінові механізми стероїдної та нестероїдної зовнішньої терапії // Матеріали наукових праць І з’їзду алергологів України. – Київ, 2002. - С. 113.
Сулім А.Г., Тарнопольська С.М., Бочарова О.А., Куц Л.В., Мухейсін Ваел Юсеф, Муат Алавніх, Аль-Хатіб Омар. До проблеми реабілітації хворих на хронічні рецидивуючі дерматози. // Матеріали ІІ міжнародної науково-методичної конференції “Актуальні проблеми підготовки фахівців з фізичної реабілітації в ХХІ столітті”. – Суми, 2003. – С. 44-45.