Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Германські мови


Толчеєва Тетяна Станіславівна. Функціонально-семантичні особливості складних утворень з елементами - looking, -like (на матеріалі сучасної англійської й американської художньої прози): дисертація канд. філол. наук: 10.02.04 / Київський національний лінгвістичний ун-т. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Толчеєва Т.С. Функціонально-семантичні особливості складних утворень з елементами -looking, -like (на матеріалі сучасної англійської та американської художньої прози). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.04 – германські мови. – Київський національний лінгвістичний університет, Київ, 2003.

У дисертації запропоновано новий підхід до вивчення складних утворень з елементами -looking, -likе в аспекті теорії приблизних номінацій і методики концептуального аналіза.

Дослідження зосереджено на виявленні функціональної та семантичної специфіки складних утворень з елементами -looking, -likе у сучасній англійській і американській художній прозі.

Особливу увагу відведено концептуальному аналізу складних утворень з елементами -looking, -like, що дозволив установити способи утворення нових слів у сучасній англійській мові, простежити формування їх семантичного значення, сполучуваність з іншими словами у висловленні, а також зв'язок формальних словотворчих моделей похідних слів і формальних моделей корелятивних словосполучень. Зокрема виявлено закономірності семантичної інваріантості складних утворень з елементами -looking, -likе у висловленні.

Класифікація складних утворень з елементами -looking, -likе на ядерні й маргінальні зони здійснювалася з застосуванням польового підходу на основі семантичного критерію. Детально охарактеризовано мікрополя схожості, тотожності, а також метафору як номінативну основу поєднання конституентів семантичного поля подібності.

Специфічною властивістю людського мислення є приблизне, неточне відображення об'єктів і ситуацій навколишньої дійсності, що відображається в мові. У зв'язку з цим у кожному акті мовлення виявляється суб‘єктивний фактор, що засвідчує центральне місце мовця в акті номінації та антропоцентричний характер останньої.

Номінація як процес і як результат цього процесу розглядається: 1) при дослідженні мовленнєпороджувальних механізмів; 2) при аналізі функціонування номінативних одиниць; 3) при вивченні механізмів і моделей утворення нових найменувань – оказіональних, які стають фактами словникового складу мови;
4) при появі нових значень, розширенні семантичної структури наявних у мові засобів номінації.

Словоскладання як спосіб утворення слів шляхом додавання основ є одним із найпродуктивніших видів словотвору в сучасній англійській мові.

Складне слово утворюється з основ слів, що перебувають між собою у певних структурних і семантичних відношеннях, аналогічних синтаксичним відношенням словосполучень і речень. Встановлено зв'язок формальних словотворчих моделей похідних слів і формальних моделей відповідних словосполучень: (a + -looking) + smb.(smth) smb. (smth) looks/is A;
(n + -like) + smb. (smth). smb. (smth) is like N.

У такій функції складні утворення з елементами -looking, -like використовуються здебільшого для приблизної номінації процесів, предметів, їх ознак, якостей і кількостей.

Слова, що утворють похідні, залишаючись у системі повнозначних лексичних одиниць, є напівафіксами, до яких належать елементи -looking, -like.

В основу семантичної сполучуваності складних утворень з елементами – looking, -like покладено логічний і морфолого-синтаксичний принципи. Компонент -looking сполучається з прикметниками, що позначають схожість/несхожість, подібність/відмінність об'єктів, інтелектуальну сферу, модальну сферу, соціальний статус людини тощо. Дієприкметники з елементом -looking включають сему емотивної оцінки. Семантичні класи іменників, з якими сполучається елемент -like, становлять найчисельнішу групу (947 слів) і позначають артефакти, людей різного віку та статі, частини тіла людини, міфічні істоти, природні явища та ін.

Класифікація складних утворень, що виражають подібність, на ядерні й маргінальні здійснювалась із застосуванням польового підходу. До ядерної зони включаються складні утворення з елементами -looking, -like, що мають високу активність, до маргінальної зони належать прикметники із суфіксами -ish, -ly.

Складні утворення з елементами -looking, -like вживаються для вираження приблизності, пов'язаної з об'єктом номінації, з ім'ям, яким об'єкт називається, з об'єктом, з самим мовцем (суб'єктом).

У семантиці складних утворень з елементами -looking, -like присутній спостерігач (суб'єкт), який по-різному сприймає описуваний об'єкт. Цей предметний образ позначений субстантивною основою в складі похідного прикметника, а характеристика цього образу є ад'єктивною основою в складі похідного прикметника.

У компаративному фреймі референт (предмет, який порівнюють) і корелят (предмет, з яким порівнюють) співвідносяться за певними параметрами, що становлять підставу для порівняння. Ця підстава експлікована ад'єктивною основою в складі похідного слова або ж лишається імпліцитною, якщо в складі похідного фігурує субстантивна основа.

Складні утворення з елементами -looking, -like об‘єднані в єдине морфосемантичне (макрополе) поле порівняння, яке включає три мікрополя – тотожності, схожості й подібності. У мікрополі тотожності виявлено об'єктний і суб'єктний ракурси. У мікрополі схожості концептосфери є суміжними. Ознаки подібності в мікрополі подібності визначаються метафорично при зіставленні референта й корелята в межах вузького контексту. Вихідною позицією для значень у семантичній структурі складних утворень служить пряме номінативне значення, що дає можливість для переосмислення й утворення нового метафоричного лексико-семантичного варіанта.

Публікації автора:

1. Семантико-стилистический потенциал образований со вторым компонентом -looking, -like в современном английском языке // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна. – Харків. – № 800. – 2000. – С. 234-240.

2. Продуктивное окказиональное словообразование в современном английском языке с компонентами -looking, -like (на материале современной художественной литературы) // Науковий вісник Волинського державного університету імені Лесі Українки. Серія “Філологічні науки”. – Луцьк. – 2001. – Вип. 13. – С. 81-84.

3. Приблизна номінація в системі англійської композити з другим компонентом -looking, -like (на матеріалі сучасної англомовної художньої літератури) // Науковий вісник кафедри ЮНЕСКО Київського національного лінвістичного університету. Серія “Філологія. Педагогіка. Психологія.”. – Київ.: Видавничий центр КНЛУ. – 2002. – Вип. 6. – С. 321-323.

4. The Pragmatic of Compounds in English Fiction //Abstracts of the 2 nd USSE Conference “Pragmatics and Beyond”. – Kharkiv: Vasyl Karazin National University of Kharkiv. – 2001. – P. 91-92.

5. Особенности перевода структурно-сложных образований с английского языка на русский // Материалы ІІІ-й международной научной конференции “Филология и культура”. – Тамбов: Тамбовский государственный университет им. Г.Р.Державина. – 2001. – Ч.1. – С.123-125.

6. Проблема полуаффиксации композит со вторым компонентом -like в английском языке (на материале современной художественной литературы) // Матеріали міжнародної наукової конференції “Діахронічне, типологічне і контрастивне дослідження германських, романських і слов'янських мов (семантика і словотвір)”. – Донецьк: Донецький національний університет. – 2001. – С. 215-222.

7. Word-formation status of compounds with elements – like, –looking and coception models // Abstracts of the 37 Linguistic Colloquium “Language and the modern Media”. – Friedrick Schiller-Universitat. – Jena. – 2002. – P. 82-83.