Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Урологія


Мицик Юліан Олегович. Функціональні розлади сечовипускання у хворих з доброякісною гіперплазією передміхурової залози до та після трансуретральної резекції, їх діагностика та лікування : Дис... канд. наук: 14.01.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Мицик Ю.О. Функціональні розлади сечовипускання у хворих з доброякісною гіперплазією передміхурової залози до та після трансуретральної резекції, їх діагностика та лікування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.06. – урологія. – Державна установа «Інститут урології АМН України», Київ, 2009.

Дисертація присвячена вивченню функціонального стану нижніх сечовивідних шляхів при доброякісній гіперплазії передміхурової залози (ДГПЗ), розробці методів діагностики та корекції розладів сечовипускання до та після трансуретральної резекції, в залежності від варіанту скоротливої здатності детрузора.

Проаналізовано результати обстеження і лікування 123 хворих на ДГПЗ із функціональними розладами сечовипускання, 93 з яких увійшли до трьох основних груп, а 30 склали групу порівняння.

Результати наших досліджень дозволяють стверджувати, що ефективність лікування функціональних розладів сечовипускання значною мірою залежить від варіанту скоротливої здатності детрузора. Проведення уродинамічного обстеження «тиск-потік» до оперативного лікування дозволяє диференційовано призначати лікування таким хворим та уникати непотрібного оперативного втручання.

Застосування комбінованого хірургічного та медикаментозного лікування у хворих із сильною скоротливою здатністю детрузора дозволяє підвищити ефективність лікування в післяопераційному періоді. Хворим із слабкою здатністю детрузора оперативне лікування не є рекомендованим внаслідок відсутності очікуваного ефекту лікування. Проведення відтермінованої трансуретральної резекції, шляхом розвантаження нижніх сечовивідних шляхів епіцистостомою у хворих із гострою затримкою сечі на фоні ДГПЗ, покращує результат лікування, зменшуючи кількість ускладнень.

Використання запропонованого алгоритму діагностики та лікування функціональних розладів сечовипускання при ДГПЗ та уродинамічного обстеження «тиск-потік», дозволяє підвищити ефективність лікування, зменшити кількість ускладнень, що дає право рекомендувати даний вид лікування для широкого практичного використання.

В дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення актуальної наукової задачі — підвищення ефективності лікування хворих з доброякісною гіперплазією передміхурової залози шляхом уродинамічної оцінки функціонального стану нижніх сечовивідних шляхів із врахуванням патогенетичного чинника – варіанту порушень скоротливої здатності детрузора – та на основі цього розробки критеріїв диференційованого підбору хворих для оперативного лікування (трансуретральної резекції доброякісної гіперплазії передміхурової залози). Результати дослідження дозволяють науково обґрунтовано виконувати диференційний підхід до діагностики та лікування функціональних розладів сечовипускання при ДГПЗ, уникати невиправданого хірургічного лікування, ефективно застосовувати комбіновану терапію, підвищити ефективність застосування ТУР при ДГПЗ.

1. Встановлено, що основними патогенетичними чинниками функціо-нальних розладів сечовипускання у хворих із ДГПЗ є варіанти розладів функціональньного стану детрузора (за Шафером) та ступінь уретральної обструкції (за Абрамсом-Гріффітсом). Згідно патогенетичного чинника хворі з ДГПЗ поділені на групи: 1) з гострою затримкою сечі; 2) з слабкою скоротливою здатністю детрузора; 3) з сильною скоротливою здатністю детрузора; 4) з нормальною скоротливою здатністю детрузора.

2. У хворих із ДГПЗ та гострою затримкою сечі міжнародний індекс простатичних симптомів та якості життя (I-PSS, QoL) до лікування був в межах помірної симптоматики, що не відповідало клінічному стану хворих. Дані показники не можуть відокремлено слугувати для диференційованого підходу у виборі лікування. З’ясовано, що розвантаження нижніх сечовивідних шляхів епіцистостомою протягом 4 тижнів дозволяє покращити їх функціональний стан, що характеризується зростанням тиску детрузора на 74%, нормальною його скоротливою здатністю та відсутністю уретрального опору після операції. У хворих із ГЗС яким операція була проведена у п’ятиденний термін, після лікування тиск детрузора зріс лише на 16%, скоротлива здатність детрузора слабка, присутній сумнівний уретральний опір.

3. До лікування хворим із ДГПЗ та підвищеною скоротливою здатністю детрузора притаманна помірно виражена клінічна симптоматика, підвищена скоротлива здатність та тиск детрузора, ступінь ypетрального опору по Абрамсу-Гріффітсу відповідає сектору обструкції. Доведено, що застосування 1-аденоблокатору доксазозину в післяопераційному періоді протягом 4 тижнів, нормалізує скоротливу здатність детрузора, збільшує максимальну швидкість сечовипускання Qmax на 42,3%, дослідження уретрального опору після лікування вказує на відсутність обструкції. У хворих 2-ї підгрупи клінічні та уродинамічні показники після операції свідчили про меншу ефективність лікування у порівнянні із 1-ю підгрупою.

4. Індекс клінічної симптоматики у хворих із слабкою скоротливою здатністю детрузора до лікування знаходиться в межах помірної вираженості симптомів, тиск детрузора знижений, уретральний опір - сектор відсутності обструкції. Встановлено, що при лікуванні хворих із ДГПЗ і слабкою здатністю детрузора, трансуретральна резекція та консервативна терапія із застосуванням 1-аденоблокатору доксазозину є рівноцінні за ефективністю і недостатньо покращують уродинамічні показники: у хворих через 4 тижні після лікування скоротлива здатність детрузора залишається слабкою (<100 у.о., за Шафером), уретральний опір відповідає сектору відсутності обструкції, максимальна швидкість сечовипускання Qmax при цьому зростає в лише на 15-18% незалежно від виду лікування.

5. Клінічна симптоматика у хворих із нормальною скоротливою здатністю детрузора згідно міжнародного індексу до лікування є найнижчою серед усіх груп хворих, але знаходиться в межах помірної вираженості. Ступінь уретрального опору – в секторі сумнівного результату. Застосування трансуретральної резекції доброякісної гіперплазії простати збільшило максимальну швидкість сечовипускання Qmax на 24%, скоротлива здатність детрузора залишається такою ж як і до операції - в секторі нормальної, уретральний опір зменшується, переходячи в сектор відсутності обструкції. Застосований метод лікування є ефективний для такої категорії хворих.

6. Розроблений на основі отриманих даних алгоритм діагностики та корекції функціональних розладів сечовипускання у хворих до та після ТУР ДГПЗ сприяє підвищенню ефективності лікування хворих з даною патологією, уникнути невиправданого оперативного втручання, диференційовано застосовувати комбіноване лікування. Дослідження тиск-потік у хворих з ДГПЗ дозволяє достовірно оцінити функціональний стан нижніх сечовивідних шляхів до операції, і згідно його результатів прийняти коректне рішення щодо вибору тактики лікування.

Публікації автора:

  1. Медикаментозна корекція розладів сечовипускання після трансуретральної резекції доброякісної гіперплазії передміхурової залози / О.О. Строй, Ю.О. Мицик, В.В. Дмитрієнко, О.М. Лесняк, О.В. Шуляк, С.І. Бодлак // Практична медицина. – 2006. – Т. 12, №1. – С. 31-35. Здобувач проводив лікування хворих, зібрав дані, провів статистичний аналіз, написав, редагував та оформив статтю.

  2. Строй О.О. Застосування медикаментозної корекції розладів сечовипускання після трансуретральної резекції доброякісної гіперплазії передміхурової залози / О.О. Строй, Ю.О. Мицик., В.В. Дмітрієнко // Урологія. – 2006. – №1. – С. 25-30. Здобувач проводив лікування хворих, зібрав дані, провів статистичний аналіз, написав, редагував та оформив статтю.

  3. Застосування екстракту Serenoa repens для корекції розладів сечовипускання після трансуретральної резекції доброякісної гіперплазії передміхурової залози / Ю.Б. Борис, Ю.О. Мицик, О.І. Романів, І.Б. Макар, О.І. Фенчин, М.В. Петльований // Ліки України. – 2007. –№11-12. – С. 52-55. Здобувачеві належить збір матеріалу для дослідження, участь в аналізі результатів.

  4. Роль 1-адреноблокатора в лікуванні розладів сечовипускання після трансуретральної резекції доброякісної гіперплазії передміхурової залози / Ю.Б. Борис, О.О. Строй, Ю.О. Мицик, І.С. Шатинська, А.В. Коновалюк // Шпитальна хірургія. – 2007. – №1. – С. 43-46. Здобувач проводив лікування хворих, зібрав дані, провів статистичний аналіз, написав, редагував та оформив статтю.

  1. Інтра- та післяопераційні ускладнення трансуретральної резекції доброякісної гіперплазії передміхурової залози / О.О. Строй, Ю.Б. Борис, Ю.О. Мицик, О.М. Лесняк, А.С. Оброцький // Шпитальна хірургія. – 2007. – №1. – С. 91-94. Здобувач проводив лікування хворих, зібрав дані, провів статистичний аналіз, написав, редагував та оформив статтю.

    Застосування 1-адреноблокатора «Зоксон» у лікуванні доброякісної гіперплазії передміхурової залози / О.О. Строй, Ю.О. Мицик, І.Ю. Мартин, А.С. Оброцький, Д.О. Строй // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія – 2006. – №1. – С. 100-105. Здобувач проводив лікування хворих, зібрав дані, провів статистичний аналіз, написав, редагував та оформив статтю.

    Застосування препарату «Аденостерід-Здоров’я» в лікуванні доброякісної гіперплазії передміхурової залози / О.О. Строй, Ю.О. Мицик, О.М. Лесняк, А.С. Оброцький // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2006. – №2. – С. 80-86. Здобувачеві належить збір матеріалу для дослідження, участь в аналізі результатів.

    Строй О.О. До питання про консервативну терапію доброякісної гіперплазії передміхурової залози / О.О. Строй, В.В. Дмитрієнко, Ю.О. Мицик // Здоров’я України – 2006. – №1-2. – С. 64. Здобувачеві належить збір матеріалу для дослідження, участь в аналізі результатів.

    1. Medical correction of micturition after transurethral resection of the prostate : Abstracts of XXXVI Scientific Congress of PUA (Poznan, 22-24 june, 2006) / O.O. Stroy, J.O. Mytsyk, O.V. Shuliak, V.V. Dmytrienko // Polish Journal of Urology. – 2006. – P. 47. Здобувач проводив лікування хворих, зібрав дані, провів статистичний аналіз, написав, редагував та оформив статтю.

    2. Лікування розладів сечовипускання після трансуретральної резекції доброякісної гіперплазії передміхурової залози / Ю.Б. Борис, О.О. Строй, О.В. Шуляк, Ю.О. Мицик, Т.Б. Пташник, Б.Ю. Борис, І.С. Шатинська, Я.В. Фецяк, М.В. Петльований // Матеріали V Українсько-Польського симпозіуму урологів (Львів, 4-6 травня, 2007 р.) . – Львів, 2007. – С. 79-81. Здобувач проводив лікування хворих, зібрав дані, провів статистичний аналіз, написав, редагував та оформив статтю.

    3. Використання методики лазеропунктури при корекції розладів сечовипускання після трансуретральної резекції доброякісної гіперплазії передміхурової залози / В.О. Пирогов, Ю.Б. Борис, О.О. Строй, О.В. Шуляк, Ю.О. Мицик, І.С. Шатинська, Я.В. Фецяк, М.В. Петльований // Матеріали V Українсько-Польського симпозіуму урологів (Львів, 4-6 травня, 2007 р.). – Львів, 2007. – С. 42-44. Здобувач проводив лікування хворих, зібрав дані, провів статистичний аналіз, написав, редагував та оформив статтю.

    1. Інтраопераційні ускладнення при трансуретральній резекції доброякісної гіперплазії передміхурової залози / О.О. Строй, О.М. Лесняк, О.М. Артищук, В.М. Артищук, Ю.О. Мицик, О.М. Сов’як // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. «Актуальні питання урології» (Чернівці, 26-27 жовтня, 2006 р.). – Чернівці : БДМУ, 2006. – С. 58-60. Здобувачеві належить збір матеріалу для дослідження, участь в аналізі результатів.

    2. Післяопераційні ускладнення трансуретральної резекції доброякісної гіперплазії передміхурової залози / О.О. Строй, Д.М. Синишин, Л.С. Телефанко, І.І. Брездень, Ю.О. Мицик, А.С. Оброцький // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. «Актуальні питання урології» (Чернівці, 26-27 жовтня, 2006 р.). – Чернівці : БДМУ, 2006. – С. 60-63. Здобувач проводив лікування хворих, зібрав дані, провів статистичний аналіз, написав, редагував та оформив статтю.

    3. Досвід застосування інгібітора 5-редуктази «Аденостерід-Здоров’я» у лікуванні доброякісної гіперплазії передміхурової залози / О.О. Строй, В.В. Дмитрієнко, Ю.О. Мицик, І.С. Шатинська, П.П. Куманський, С.І. Бодлак, В.І. Черхавий // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. «Актуальні питання урології» (Чернівці, 26-27 жовтня, 2006 р.). – Чернівці : БДМУ, 2006. – С. 39-42. Здобувачеві належить збір матеріалу для дослідження, участь в аналізі результатів.

    4. Застосування 1-адреноблокатору «Зоксон» у лікуванні розладів сечовипускання після трансуретральної резекції доброякісної гіперплазії передміхурової залози : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. «Актуальні питання урології» (Чернівці, 26-27 жовтня, 2006 р.) / Ю.Б. Борис, Ю.О. Мицик, О.О. Строй, Т.Б. Пташник // Буковинський держ. медичний університет, Інститут урології АМН України [та ін.]. – Ч. : БДМУ. – 2006. – С. 3-5. Здобувач проводив лікування хворих, зібрав дані, провів статистичний аналіз, написав, редагував та оформив статтю.

    5. Medical correction of disorders of urination after the transurethral resection of benign prostatic hyperplasia [Електронний ресурс] / О.О. Stroy, J.О. Mytsyk, А.V. Shulyak, V.V. Dmytrienko // Український інформаційний портал урологів. – 2008. – Режим доступу до журн. : . Здобувачеві належить збір матеріалу для дослідження, участь в аналізі результатів.