Дисертацiя на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спецiальнiстю 14.03.03 – нормальна фiзiологiя – Львiвський нацiональний медичний унiверситет iменi Данила Галицького, Львiв, 2003.
Дисертацiя присвячена встановленню функцiональних особливостей зорового сприйняття еметропiчним i мiопiчним оком дiтей шкiльного вiку. Доведено, що у школярiв iз збiльшенням вiку вiдбувається подальший розвиток зорових функцiй i пiдвищення показникiв гостроти зору та її складових порогових характеристик, контрастної чутливостi, кольоровiдчуття та бiнокулярного зору. Встановленi показники вiкової норми дослiджених зорових функцiй для дiтей 7-9, 10-13 та 14-16 рокiв. Дослiджено, що при мiопiї в школярiв усiх вiкових груп погiршується гострота зору, мiнiмум роздiлення, контрастна чутливiсть, кольоровiдчуття за рахунок червоного та синього кольорiв. З'ясовано, що рiвень порушення цих зорових функцiй прямо пропорцiйний ступеню мiопiї i обернено пропорцiйний вiку школяра. Виявлено, що ступiнь покращення зорових функцiй з оптичною корекцiєю залежить не лише вiд її виду, а й вiд вiку школяра та ступеня мiопiї. Показано, що контактна корекцiя забезпечує найкраще зорове сприйняття в дiтей шкiльного вiку з мiопiєю будь-якого ступеня.
У дисертацiї наведено теоретичне узагальнення i нове вирiшення наукового завдання, яке полягало у встановленнi функцiональних особливостей зорового сприйняття еметропiчним i мiопiчним оком дiтей шкiльного вiку, що має вагоме значення не лише у фiзiологiї аналiзаторiв, а й i в офтальмологiї i дозволить вирiшити ряд проблем збереження зору школярiв. Спецiальнi методики функцiонального дослiдження з використанням програмних засобiв у 60 здорових школярiв з еметропiчною рефракцiєю та 60 школярiв з мiопiєю дали можливiсть виявити особливостi зорових функцiй еметропiчного i мiопiчного ока.
Еметропiчному оку школярiв властивi вiковi функцiональнi особливостi. Iз збiльшенням вiку вiдбувається подальший розвиток зорових функцiй i пiдвищення показникiв гостроти зору та її складових порогових характеристик (мiнiмумiв роздiлення, сприйняття та розпiзнавання), контрастної чутливостi, кольоровiдчуття та бiнокулярного зору.
У здорових школярiв 7-9 рокiв з еметропiчною рефракцiєю гострота зору є в межах вiд 0,91 до 1,23, показник вiдчуття контрастностi – вiд 25,3 до 40,1 %, розрiзнювальна здатнiсть ока – вiд 0 до 0,44 %, мiнiмум роздiлення – вiд 1,93 до 3,50 ум.од. При дослiдженнi мiнiмуму сприйняття можлива похибка в 3 град., хроматичного кута зору та хроматичної стереоскопiї – 0,074 град. При визначеннi мiнiмуму розпiзнавання допускається до 6 помилок, кольоровiдчуття за 41 кольоровим елементом круга Герiнга – до 21 помилки, з них за зеленим – до 12, за синiм – до 9.
У здорових дiтей 10-13 рокiв з еметропiчною рефракцiєю гострота зору знаходиться в дiапазонi вiд 0,96 до 1,57, показник вiдчуття контрастностi – вiд 22,9 до 38,1 %, розрiзнювальна здатнiсть ока – вiд 0 до 0,37 %, мiнiмум роздiлення – вiд 2,17 до 4,39 ум.од. При iнтерпретацiї результатiв визначення мiнiмуму сприйняття допускається похибка в 2 град., хроматичного кута зору та хроматичної стереоскопiї – 0,037 град. При дослiдженнi мiнiмуму розпiзнавання можливе допускання до 4 помилок, кольоровiдчуття за 41 кольоровим елементом круга Герiнга – до 16 помилок, з них за зеленим – до 10, за синiм – до 7.
У здорових школярiв 14-16 рокiв з еметропiчною рефракцiєю гострота зору коливається вiд 1,01 до 1,72, показник вiдчуття контрастностi – вiд 19,8 до 35,5 %, розрiзнювальна здатнiсть ока – вiд 0 до 0,32 %, мiнiмум роздiлення – вiд 2,17 до 5,89 ум.од. При дослiдженнi мiнiмуму сприйняття допустима похибка в 2 град., хроматичного кута зору та хроматичної стереоскопiї – 0,037 град. При iнтерпретацiї результатiв визначення мiнiмуму розпiзнавання слiд враховувати можливiсть до 2 помилок, кольоровiдчуття за 41 кольоровим елементом круга Герiнга – до 14 помилок, з них за зеленим – до 9, за синiм – до 6.
Набута мiопiя слабкого ступеня спостерiгається в школярiв рiзного вiку, середнього ступеня – у дiтей середнього та старшого шкiльного вiку, високого ступеня – лише в старших школярiв.
При мiопiї в школярiв усiх вiкових груп погiршується гострота зору, мiнiмум роздiлення, контрастна чутливiсть, кольоровiдчуття за рахунок червоного та синього кольорiв при збереженнi вiдчуття зеленого та мiнiмумiв сприйняття i розпiзнавання. Рiвень порушення зорових функцiй прямо пропорцiйний ступеню мiопiї та обернено пропорцiйний вiку школяра. Показники бiнокулярного зору змiнюються лише при короткозоростi високого ступеня.
Оптична корекцiя нормалiзує порушенi мiопiєю зоровi функцiї. Рiвень покращення залежить вiд її виду, вiку школяра та ступеня короткозоростi. Контактна корекцiя забезпечує найкраще зорове сприйняття в школярiв з мiопiєю всiх ступенiв.
Публікації автора:
Ваврищук Т.А. Становлення мiнiмумiв роздiлення, сприйняття та розпiзнавання у здорових школярiв рiзного вiку // Укр. мед. альманах. – 2002. – № 4. – С. 17-19.
Вадзюк С.Н., Ваврищук Т.А. Характеристика гостроти зору та контрастної чутливостi у школярiв рiзного вiку // Фiзiол. журн. – 2002. – № 3. – С. 76-81. (Результати обстеження гостроти зору i контрастної чутливостi у школярiв належать здобувачу. Нею проведено статистичну обробку результатiв та підготовлено матеріал до друку).
Вадзюк С.Н., Ваврищук Т.А., Воронцова Т.О. Кольоровiдчуття у школярiв рiзного вiку // Вiсн. наук. дослiджень. – 2002. – № 2. – С. 73-75. (Дисертантом дослiджено кольоровiдчуття у дiтей рiзного шкiльного вiку, оформлено статтю).
Пат. 50511 А Україна, МПК А61В3/028, А61В3/036, G06K9/32. Спосiб визначення гостроти зору: Пат. 50511 А Україна, МПК А61В3/028, А61В3/036, G06K9/32 / Сенякiн Д.О., Сенякiна А.С., Вадзюк С.Н., Ваврищук Т.А. (Україна); Тернопiльська державна медична академiя iм. І.Я. Горбачевського. – № 2002020828; Заявл. 01.02.02; Опубл. 15.10.02; Бюл. № 10. – 4 с. (Здобувачем здiйснено клiнiчну апробацiю методики, проведено патентний пошук, пiдготовлено документацiю для декларацiйного патенту на винахiд).
Ваврищук Т.А. Стан контрастної чутливості та кольоровідчуття при астигматизмі // Тези допов. IV міжнар. мед. конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. – С. 72-73.
Ваврищук Т.А. Залежність контрастної чутливості від оптичної корекції аметропії у дітей та підлітків // Тези допов. І конф. дитячих офтальмологів України. – К., 2000. – С. 44.
Ваврищук Т.А. Вплив мiопiї на мiнiмум розпiзнавання // Тези допов. V міжнар. мед. конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2001. – С. 232.
Ваврищук Т.А., Ваврищук А.С. Вплив окулярної корекцiї мiопiчного астигматизму на сепарабiльну гостроту зору // Тези допов. XII мiжнар. Одеса-Генуя офтальмол. симпозiуму “Хiрургiчне та медикаментозне вiдновлення зору”. – Одеса: Астропринт, 2001. – С. 140. (Здобувачем проведено визначення сепарабiльної гостроти зору у школярiв, статистичний аналiз отриманих даних, оформлення тез).
Ваврищук Т.А. Складовi пороговi характеристики гостроти зору у школярiв рiзного вiку // Тези допов. VI міжнар. мед. конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С. 220.
Ваврищук Т.А. Вiковi особливостi гостроти зору мiопiчного ока школярiв // Тези допов. IV української конф. молодих вчених, присв’яченiй пам’ятi академiка В.В. Фролькiса. – К., 2003. – С. 43-44.
Вадзюк С.Н., Ваврищук Т.А. Вiкова динамiка бiнокулярного зору у школярiв з еметропiєю та мiопiєю // Здобутки клiнiчної i експериментальної медицини. – 2003. – № 1. – С. 101-102. (Здобувачем дослiджено хроматичний кут зору та хроматичну стереоскопiю в 120 школярiв рiзного вiку, підготовлено матеріал до друку).