Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


45. Власенко Ірина Георгіївна. Функціональна адаптація студентів до психоемоційного навантаження в процесі підготовки фахівців м'ясопереробної галузі: дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Власенко І.Г. Функціональна адаптація студентів до психоемоційного навантаження в процесі підготовки фахівців м’ясопереробної галузі. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 - фізіологія людини і тварин. - Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2004.

Дисертація присвячена вивченню закономірностей адаптації до специфічних умов забійного цеху м’ясокомбінату в процесі підготовки фахівців м’ясоперебної галузі у вищому навчальному закладі.

Досліджували стан властивостей основних нервових процесів, серцево-судинної системи, короткочасної зорової пам'яті, успішності навчання та реакції системи крові в оптимальних умовах та за умов психоемоційного напруження, викликаного дією специфічних факторів забійного цеху м’ясокомбінату, у студентів попередньо адаптованих і неадаптованих до дії подібних факторів.

Встановлено, що хоча властивості основних нервових процесів є генетично детермінованими, проте в результаті поступового адаптування до психоемоційного навантаження вони можуть зазнавати часткової корекції, що створює фізіологічну основу для більш ефективної і продуктивної роботи в напружених умовах. Наслідком цього є відповідні зміни вегетативних функцій, що чітко виявлялось у відповідних змінах в діяльності серцево-судинної системи.

Встановлено, що в оптимальних умовах у частини студентів низькі показники сили нервової системи можуть бути частково скомпенсовані за рахунок функціональної рухливості нервових процесів, тоді як при психоемоційних навантаженнях у таких студентів може виявлятися виснаження компенсаторних механізмів, внаслідок чого розвивається дезадаптаційний синдром у вигляді стрес – реакції з відповідними наслідками. В цей період в крові таких студентів відбувається пошкодження мембран лейкоцитів і в ньому можна виявити збудника туберкульозу в специфічній фазі розвитку (лейкоцитарна фаза). Наявність лейкоцитів із збудником туберкульозу чи ушкоджених лейкоцитів, дозволяє прогнозувати ранні ознаки перевтомлення, передпатологічний чи паталогічний стан організму.

Доведено, що об’єм короткочасної зорової пам'яті та успішність навчання залежать від стану властивостей основних нервових процесів та індивідуально-типологічних властивостей ВНД.

Розроблена комп'ютерна система мікроскопічних досліджень крові, яка визначає передпаталогічний чи паталогічний стан організму, дозволяє отримувати відео дані морфологічних змін та створювати банк даних, передавати зображення на аркуш паперу чи Інтернет і може бути використана як чутливий індикатор в діагностичній медицині.

На основі вивчення і оцінки рівня розвитку властивостей основних нервових процесів, характеру реакцій серцево-судинної та системи крові при, психоемоційному напруженні запропонована формула для прогнозної оцінки професійної психофізіологічної придатності для роботи в умовах з психоемоційним навантаженням.

  1. Під впливом тривалого і поступового наростання психоемоційних навантажень функції організму людини зазнають суттєвої перебудови, яка забезпечується відповідними регуляційними системами, наслідком чого є формування компенсаторно-пристосувальних реакцій, які забезпечують новий функціональний рівень і загалом підвищують адаптаційні можливості організму до психоемоційних навантажень. Рівень і оцінка таких змін дозволяють прогнозувати ранні ознаки напруження регуляційних механізмів та оцінювати готовність студентів до оволодіння професією за фахом.

  2. Адаптаційні можливості серцево-судинної системи при психоемоційних навантаженнях корелюють з рівнем функціональної рухливості нервових процесів, що створює фізіологічну основу для ефективної і продуктивної роботи в конкретних умовах, а вегетативні реакції, які її супроводжують, пов’язані з самопочуттям, активністю та настроєм людини.

  3. Існує принципова можливість часткової корекції генетично запрограмованих властивостей основних нервових процесів засобами поступового адаптування до психоемоційного навантаження.

  4. Властивості основних нервових процесів людини складають психофізіологічну основу її поведінки при психоемоційних навантаженнях. Функціональна рухливість та сила нервових процесів є базовими властивостями ВНД у забезпеченні сенсомоторних, вегетативних і психічних функцій, а також успішної навчальної та професійної діяльності.

  5. Тривала поступова адаптація до психоемоційних чинників сприяє збільшенню об'єму короткочасної пам'яті та покращенню працездатності головного мозку при психоемоційних навантаженнях. Пам’ять високодостовірно пов'язана з функціональною рухливістю нервових процесів та силою нервової системи.

  6. Встановлено, що морфологічні зміни білої крові при дії психоемоційного навантаження пов’язані з властивостями основних нервових процесів. За умов тривалого психоемоційного навантаження в крові людини значно знижується відсоток сегментоядерних нейтрофілів і відповідно зростає відсоток лімфоцитів, що може призводити до розвитку передпаталогічного чи паталогічного стану організму.

  7. Розроблена комп'ютерна система мікроскопічних досліджень мазка крові, яка дозволяє визначати основні ознаки передпаталогічного та паталогічного станів організму, вносити ці дані до банку даних, безпосередньо передавати зображення на паперову картку чи систему Internet і може бути широко використана в різних галузях медицини як чутливий індикатор для діагностики .

Публікації автора:

  1. Власенко І.Г. (Конопко) Вивчення коефіцієнту економічності кровообігу студентів під час психофізіологічних навантажень //Експериментальна та клінічна фізіологія та біохімія. - 2/2001.-С. 121-124.

  2. Власенко І.Г. (Конопко) Залежність успішності навчання студентів від основних нейродинамічних процесів вищої нервової діяльності // Науковий вісник Львівської академії ветмедицини імені С.З. Гжицького, Т. 3(4) Випуск 2, Львів.-2001.-С.145-148.

  3. Власенко І.Г. (Конопко) Вплив вікостатевих особливостей юнаків та дівчат на підготовку фахівців м'ясопереробної галузі // Вісник морфології - 2001 7(1) С. 133-134.

  4. Власенко І.Г. (Конопко) Морфофункціональні зміни лейкоцитів припсихофізіологічних навантаженнях //Вісник морфології 2001, 2 С. 240-242.

  5. Власенко В.В., Стаднік Л.В., Маланіч B.C., Черниш І.М., Власенко І.Г.(Конопко), Василенко С.П., Гаврилюк М.Д., Гриза П.В. Метод прискореного виділення збудника туберкульозу з переферичної крові // ж. Інфекційні хвороби. Тернопіль, 2001, З.-С.51-54 .

Власенко І.Г. – проведення експерименту, обробка результатів та їх обговорення;

  1. Власенко І.Г. (Конопко) Залежність продуктивності короткочасової пам'яті від основних нейродинамічних показників нервової системи // Експериментальна клінічна фізіологія і біохімія. - 4/2001.-С.120-12

  2. Власенко І.Г.(Конопко), Власенко В.В.-Психофізіологічні розлади у надзвичайних ситуаціях (навчально-методичний посібник) Вінниця.- 1998.- С. 4-38.

Власенко І.Г. – розділ 2 – Психологічні особливості людей у надзвичайних ситуаціях; розділ 3 – Психологічна характеристика натовпу; розділ 5 – Психологічні реакції в екстремальних умовах ; розділ 6 – Медична допомога при надзвичайних ситуаціях

  1. Власенко В.В., Новак В.Л., Гаврилюк М.Д., Черниш І.М., Власенко І.Г.(Конопко) Методика прискореного визначення якості донорської крові (узгоджено з МОЗ України). - Київ. - 1999.-С.З-30.

Власенко І.Г. – мікроскопія мазків крові на наявність тест- фактору.

  1. Власенко І.Г. (Конопко) Метод використання психофізіологічних тестів для професійної орієнтації студентів зооінженерного факультету // Збірник наукових праць ВДАУ, Вінниця 2000.-Т.2.- С. 115-118

  2. Власенко И.Г. (Конопко) Метод оценки психофизилогической профессиональной пригодности студентов аграрных ВУЗов. Винницкий ГЦНТЗИ №22- 2000.-С.1-2

  3. Власенко И.Г. (Конопко) Комплексная оценка реакции сердечно-сосудистой системи на эмоциональный стресс у студентов старших курсов. Винницкий ГЦНТЗИ №23- 2000.-С.1-2

  4. Власенко І.Г. (Конопко) Психофізіологічні підходи до визначення професійної придатності майбутніх фахівців м'ясопереробної промисловості // Вісник Вінницького державного медичного університету. Вінниця 2001, 1.-С. 21-22.

  5. Власенко І.Г. (Конопко) Психофізіологічна стійкість та її вплив накороткочасну пам'ять //Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського - серія: Педагогіка і психологія Випуск 4. 2001.-С.156-158.

  6. Власенко І.Г. (Конопко), Власенко В.В. Використання комп'ютернихпрограм для визначення індивідуально-психофізіологічних властивостей студентів //XVII науково-практична конференція вищих медичних закладів освіти Вінницького регіону. Київ - Вінниця, 2001.-С.70-71.

Власенко І.Г. – проведення експериментів, обробка результатів та їх обговорення.

  1. Власенко В.В., Новак В.Л., Маланіч B.C., Власенко І.Г. (Конопко), Гаврилюк М.Д., Черниш І.M., Василенко С.П. Сучасні методи мікробіологічного обстеження донорів на туберкульоз (Рекомендації). Узгоджено з МОЗ України, Київ. - 2001. - С.3-38 .

Власенко І.Г. – дослідження біологічного розвитку збудника туберкульозу в системі крові та обстеження донорів на наявність збудника туберкульозу.

  1. Журило О.А., Власенко В.В., Барбова А.І., Власенко І.Г. (Конопко), Шмирко Є.О., Черниш І.М., Василенко С.П., Трофімова П.С., В'ялих Ж.Е. Мікробіологічні обстеження хворих на туберкульоз (на підставі нових даних про особливості біологічного розвитку М.tuberculosis). (Методичні рекомендації). Затверджено МОЗ України, Київ.-2001.-25с.

Власенко І.Г. – особливості біологічного розвитку М.tuberculosis. в системі крові.

  1. Власенко І.Г. Адаптація нейродинамічних властивостей особистості до психофізіологічних навантажень в процесі підготовки фахівців //XVIII науково-практична конференція вищих медичних закладів освіти Вінницького регіону.-2002.-С.41-42.

  2. Власенко В.В., Гирич С.В., Власенко І.Г.(Конопко), Василенко С.П. Пристрій для прискорення діагностики туберкульозу. Деклараційний патент України № 010676, 2002.

  1. Власенко В.В., Гирич С.В., Власенко І.Г. (Конопко) Практикум з мікробіології (Навчальний посібник) Гіпаніс. .-Вінниця. –2003. -135с. (Ухвалено Міністерством освіти і науки України)

Власенко І.Г. – загальні відомості про стадійність розвитку збудника туберкульозу в організмі тварин (сторінка 73-87).