Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Романські мови


Скрипник Антоніна Володимирівна. Французький поетичний дискурс епохи середньовіччя : дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Скрипник А.В. Французький поетичний дискурс епохи Середньовіччя. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.05 – романські мови. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2005.

У дисертації запропоновано новий комплексний семантико-когнітивний підхід до аналізу французької поезії епохи Середньовіччя. Дослідження зосереджено на вивченні фреймового моделювання основних концептів поезії Франсуа Війона з описом семної структури лексичних одиниць-компонентів фреймів та на побудові моделі концепту СМЕРТЬ у контексті всього періоду французького Середньовіччя. Було доведено, що що об’єднуючим фреймом у поезії Франсуа Війона є фрейм СТРАЖДАННЯ, який має інтегративну силу щодо решти фреймів, а семантично домінантним – фрейм СМЕРТІ. Проведено структуризацію концепту MORT у творах французьких поетів XII-XIV століть з виділенням субконцептів “Cмерть біблійна”, “Cмерть приборкана”, “Cмерть свого "Я"”. Проведений аналіз структури синтаксичних одиниць, в яких присутня лексемаmort засвідчив, що концепт СМЕРТЬ розгортається у французькій поезії ХІІ-ХV століть у вигляді метафоричнх моделей: СМЕРТЬ є КАРА; СМЕРТЬ є ДОЛЯ; СМЕРТЬ є ЗАГАРБНИК; СМЕРТЬ є ЗВІЛЬНЕННЯ; СМЕРТЬ є ЦИНІЧНОЮ. У відповідності до цих моделей використовується лексика, що позначає засудження людини на смерть за її гріхи, невідворотність смерті, агресію смерті, смерть, як визволетеля від земних нещасть та жахливість смерті. Доведено, що суб’єктивізм переживання смерті у творчості Франсуа Війона переростає у вищу стадію порівняно з представленням цього концепту у творах інших поетів його попередників, що свідчить про зародження у його поезії нових мотивів філософії епохи Відродження.

  1. Поетичний дискурс епохи Середньовіччя представлено у дисертації як ієрархію фреймів. В результаті аналізу фреймових структур домінантних концептів поезії Ф.Війона було встановлено, що всі лексичні та синтаксичні одиниці, які формують певний концепт у поетичному тексті, розподіляються за тотожними слотами, проходять подальшу класифікацію за обмеженим числом терміналів (“Психічний стан”, “Психічно-соматичний стан”, “Зовнішній прояв (фізичний)” “Категорія інтенсивності”).

  2. Лексичні одиниці, що наповнюють слоти, передають концептуальну інформацію тексту. Концепт, виступаючи когнітивною одиницею, в мові репрезентується лексемою, яка вступає в асоціативно смислові відношення з іншими лексемами-компонентами фрейму завдяки ієрархії сем семеми даного слова. Фреймовий аналіз представлення основних концептів у поезії Франсуа Війона показав, що об’єднуючим фреймом у поезії є фрейм СТРАЖДАННЯ, який має інтегративну силу щодо решти фреймів. Семантично домінантним є фрейм СМЕРТІ.

Внаслідок семантичного моделювання концепту MORT у поезії XII-XV століть було встановлено:

а) концепт MORT є одним з ключових у світовій культурі, і його аналіз у світлі лінгвокультурології має важливе значення для побудови картини світу у різні епохи історії людства, адже смерть – це один із корінних параметрів колективної свідомості;

б) субконцепт “Смерть біблійна” присутній у французькій поезії ХІІ-ХІІІ століть у вигляді метафоричної моделі: СМЕРТЬ є КАРА. У відповідності до цієї моделі використовується лексика, що позначає віддання людини на смерть, засудження її на смерть за гріхи;

г) субконцепт “Смерть приборкана” вживається у французькій поезії ХІІ-ХІІІ століть у ролі метафоричної моделі СМЕРТЬ є ДОЛЯ. У відповідності до цієї моделі використовується лексика, що позначає невідворотність смерті, пасивність людини перед смертю, очікуваність смерті та приготування до неї. Смерть має нейтральну, а також позитивну характеристику;

д) субконцепт “Смерть свого "Я"” зароджується у поезії Рютбефа – трувера ХІІІ століття, у нього вперше з’являються натяки на індивідуалізацію смерті, на протест людини проти смерті та на агресію смерті. У творах Рютбефа концепт MORT займає дві інваріантні позиції, які об’єднуються в архетип ЗАГАРБНИК і представляють концептуальну метафоричну модель СМЕРТЬ – ЗАГАРБНИК.

е) у творчості поетеси ХІV століття Кристини Пізанської концепт MORT займає три інваріантні позиції, які об’єднуються в архетип – ЗВІЛЬНЕННЯ, що представляє концептуальну метафоричну модель СМЕРТЬ є ЗВІЛЬНЕННЯ. Концепт MORT представлено у її творчості в ролі визволителя від горя.

є) У творчості поета ХV століття Франсуа Війона концепт MORT займає п’ять інваріантних позицій, які об’єднуються в архетип – Цинічна смерть, що розважається, що представляє концептуальну метафору СМЕРТЬ є ЦИНІЧНОЮ. Образи, що відповідають концептуальній метафорі СМЕРТЬ є ЦИНІЧНОЮ, об’єднуються концептуальними векторами страждання з боку суб’єкта та агресії з боку смерті.

3. Переважаючим субконцептом, що структурує концепт MORT у творчості Війона є субконцепт “Смерть свого "Я"”. Аналіз фреймового представлення основних концептів у поезії Війона та семантичного моделювання концепту MORT у середньовічній поезії підтвердив нашу гіпотезу, що суб’єктивізм переживання смерті у творчості Ф.Війона переростає у вищу стадію порівняно з представленням цього концепту у творах інших поетів тих часів.

Підбиваючи підсумок проведеного дослідження, відмітимо, що на сучасному етапі лінгвістичних досліджень у галузі лінгвістики художнього тексту неможливо залишатися виключно в рамках класичних теорій. Для розширення знань про поетику певного періоду історії людства потрібен синтез досягнень когнітивної лінгвістики, теорії дискурсу, лінгвокультурології, психо- та соціолінгвістики. Таке міждисциплінарне поєднання сприяє виявленню того, як використовується мова суб’єктом мовлення (поетом, прозаїком) в залежності від його комунікативних інтенцій, від фактора адресата, від спільних для них обох знань про світ, від епохи користування мовою.

Публікації автора:

  1. Лексичні засоби зображення кохання в поезії Франсуа Війона // Проблеми семантики слова, речення та тексту: Зб. наук. статей. – К.: КДЛУ, 2001. – Вип. 5. – С.134-137.

  2. Символізм у поезії Рютбефа // Проблеми семантики слова. Речення та тексту: Зб. наук. статей. – К.: КНЛУ, 2001. – Вип. 7. – С.223-227.

  3. Особливості характеру семантичних кореляцій у поезії Війона // Проблеми семантики слова. Речення та тексту: Зб. наук. статей. – К.: КНУ, 2002. – Вип. 1. – С. 151-155.

  4. Семантика образу смерті у поезії Франсуа Війона // Проблеми семантики слова, речення та тексту: Зб. наук. статей. – К.: КДЛУ, 2002. – Вип. 8. – С.231-235.

  5. Лексеми кольору у поезії Франсуа Війона // Мовні і концептуальні картини світу: Зб. наук. праць. – К.: КНУ, 2002. – Вип. 7.– С.383-391.