Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Лепак Роман Іванович. Форми фінансової взаємодії банків і підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Лепак Р.І. Форми фінансової взаємодії банків і підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси і кредит. – Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2008.

В дисертації розкрито зміст і обґрунтовано методологічні основи стратегічного партнерства підприємств і банків. Розглянуто форми та мету співпраці, аргументовано напрямки розвитку стратегічного партнерства підприємства та комерційного банку.

Проведена характеристика системного ефекту від практичної реалізації концепції стратегічного партнерства для його учасників (підприємства та банку), а також держави.

На базі вітчизняних даних та зарубіжного досвіду проведено аналіз існуючої практики фінансових відносин банків та підприємств, досліджено роль банків як ключового елемента фінансового ринку, особливості фінансової підтримки промислових підприємств в процесі реформування економіки, проаналізовано сучасні та перспективні форми фінансової взаємодії банків і промислових підприємств. Розроблено модель мережевої взаємодії банку та підприємства.

У дисертаційній роботі узагальнено теоретичний досвід та наведено нове вирішення наукової проблеми розроблення методологічних і прикладних засад формування ефективної фінансової співпраці банків та підприємств реального сектору економіки на шляху до інноваційної моделі економічного зростання.

Результати проведеного дослідження дозволили зробити такі висновки і пропозиції:

1. Ефективна взаємодія банків із підприємствами реального сектору економіки є необхідною умовою формування ринкової економіки і важливим елементом структурної перебудови промисловості в ході реформ. Тільки за умови налагодження ефективної співпраці банків і підприємств виникають макроекономічні і мікроекономічні передумови зростання економіки та забезпечення стійкого характеру її розвитку.

2. На шляху формування системи взаємовигідних фінансових відносин між банківським та реальним сектором економіки існують суттєві системні перешкоди, які консервують розрив між ними і стають на заваді інноваційного розвитку економіки. Одна з них – методологічна, коли фінансова взаємодія і взаєморозуміння при ухваленні взаємовигідних фінансово-господарських рішень не має достатнього забезпечення в методологічному та методичному плані.

3. Системний підхід до розв’язання проблеми подолання розриву між банківським та промисловим секторами, запропонований автором, передбачає розгляд системи “банк-підприємство” як цілісної структури; врахування усієї множини чинників, а також фінансово-господарських та грошово-кредитних важелів, що можуть позитивно впливати на розв’язання даної проблеми; узгодження пріоритетів стратегічного розвитку кожної складової цієї системи з позицій трикутника “банк – підприємство – держава”.

4. Найбільш вразливою ланкою в системі “банк-підприємство” залишається підприємство. В роботі доведено, що роль банків у подоланні наслідків економічної кризи і створенні передумов для переходу промислового сектору економіки до інноваційної моделі розвитку постійно зростає. При цьому формування ефективної фінансової взаємодії банків і підприємств безпосередньо залежить, насамперед, від мобілізації внутрішніх резервів самих банків: залучення коштів клієнтів на тривалі терміни; використання ефективних комплексних фінансових інструментів, спрямованих на зниження рівня кредитної ставки для позичальника; удосконалення методів оцінки ефективності інвестицій та аналізу кредитоспроможності підприємств, інвестування економічно привабливих проектів для отримання максимального мультиплікативного ефекту від обмежених за обсягами кредитних вкладень тощо.

5. Проведене дослідження обсягів довгострокових банківських кредитів суб’єктам господарювання з використанням множинного економетричного аналізу дозволило визначити найбільш впливові чинники, що обумовлюють сучасний стан фінансових відносин банків з промисловим сектором економіки (загальні активи банків, процентна ставка за кредитами у національній валюті і рентабельність операційної діяльності промислових підприємств), і на їх основі окреслити основні напрямки подальшого розвитку обох секторів національної економіки, а також роль держави у підтримці цих процесів.

6. На етапі інноваційного розвитку ефективним чинником економічного зростання має стати розвиток стратегічного партнерства банків і промислових підприємств як нова форма взаємодії, що забезпечує відносний баланс фінансово-господарських інтересів конкретного банку і підприємства. Методологічні принципи, що складають основу організації партнерських відносин банків і підприємств, виконують найважливіші регулятивні ролі в процесі побудови та функціонування системи стратегічного партнерства цих суб’єктів.

7. На сьогоднішній день цілий ряд перспективних методів фінансування не знайшов адекватного розвитку у вітчизняній практиці інвестиційної діяльності, насамперед, лізинг, а також консорціумне та проектне фінансування. Лізинг може дати відчутний поштовх процесам структурної перебудови реального сектору економіки, оновленню основних фондів, розвиткові підприємництва тощо, а консорціумне кредитування стати інструментом вирішенням проблеми обмеженості довгострокових ресурсів у вітчизняній банківській системі. В рамках стратегічного партнерства ефективним методом взаємовідносин підприємства і банку є проектне фінансування, оскільки він передбачає прийняття банком-партнером частини ризику при реалізації інвестиційно-інноваційного проекту на підприємстві, що засвідчує економічно справедливий розподіл не лише майбутніх доходів від проекту, але й можливих втрат.

8. Структурний аналіз системного ефекту від організації фінансових відносин банку і підприємства на засадах балансу економічних інтересів, довіри і взаємної вигоди показав переваги стратегічного партнерства для його учасників і держави в цілому на шляху до становлення інноваційно-інвестиційної моделі розвитку економіки України.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Алєксєєв І.В. Аваль і його значення у вексельному обігу / І.В.Алєксєєв, Р.І. Лепак // Сучасна інноваційно-промислова політика України: Інвестиційні пріоритети та інфраструктура. – Чернівці : Рута, 1999. – Т.2. – С. 59-65. – (Особистий внесок автора: уточнено економічну природу вексельного поручительства та розроблено пропозиції щодо організації взаємодії банку та підприємства при авалюванні).

  2. Алєксєєв І.В. Аналіз практики здійснення інкасування векселів комерційними банками України / І.В.Алєксєєв, Р.І. Лепак // Роль фінансово-кредитної системи у стимулюванні економічного зростання в Україні : зб.наук.праць. – Луцьк : Ред.-вид. відд. “Вежа” Волин.держ.ун-ту ім. Лесі Українки, 1999. – С. 344-349. – (Особистий внесок автора: розроблено рекомендації для удосконалення співпраці підприємств-суб’єктів комерційного кредиту з банками.

  3. Лепак Р.І. Оптимальна модель взаємовідносин філійної мережі та головного банку як фактор мінімізації ризиків у системі відносин “банк-клієнт” / Лепак Р.І. // Вісник Львів. комерц. акад. – Львів : ЛКА, 2002. – С. 246-251. – (Серія економічна ; вип.12).

  4. Лепак Р.І. Шляхи підвищення ефективності коопераційних зв’язків між підприємством та комерційним банком / Лепак Р. І. // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2002. – вип.138. – С. 152-162.

  1. Лепак Р.І. Інтеграція філійної мережі комерційного банку і альтернативних каналів продажу банківських продуктів і послуг підприємствам та фізичним особам / Р.І.Лепак // Вісник НУ “Львівська політехніка”, [Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку]. – Львів : Вид-во НУ “Львівська політехніка”, 2002. – №457. – С. 244-251.

  2. Лепак Р.І. Форми співпраці підприємств та банків в умовах кризових ситуацій / Роман Лепак // Регіональна економіка. – Львів : ДПА Друк, 2002. – №4 (26). – С. 187-193.

  3. Лепак Р.І. Про вдосконалення взаємовідносин підприємств і банків на етапі інноваційного розвитку економіки / Р.І.Лепак // Соціально-економічні дослідження в перехідний період : зб.наук.праць [Ринкова трансформація України: проблеми та перспективи] / НАН України, Інститут регіональних досліджень. – Львів : [Простір-М], 2004. – Вип. 1 (XLV). – С. 328-335.

  4. Лепак Р.І. Сучасні інструменти активізації інвестиційного кредитування / Р.І.Лепак // Науковий вісник: зб. наук.-техн. праць. – Львів : НЛТУУ. – 2006, – вип.16.3. – С. 262-270.

В інших виданнях:

  1. Маслак О.О. Проблеми залучення прямих іноземних інвестицій в економіку України / Маслак О., Лепак Р. // Інвестиційна діяльність в Україні: проблеми розвитку та регулювання: тези наукових доповідей міжн. наук.-практ. конф., (Чернівці, 8-9 квіт.1997 р.). – Чернівці : МКП “Склавія-94”, – 1997. – С. 88-89. – (Особистий внесок автора: проаналізовано позитивні та негативні наслідки збільшення обсягу іноземних інвестицій в умовах обмеженості кредитних ресурсів в українських банків).

  2. Лепак Р.І. Американські депозитарні розписки як інструмент залучення інвестицій українськими підприємствами / Р.І.Лепак // Стратегія і тактика діяльності підприємства в сучасних умовах : тези доповідей визначені кращими всеукраїнської студентської наукової конференції, (Київ, 27-28 квіт.1998 р.). – К. : КДТЕУ, 1998. – С. 57-61.

  3. Лепак Р.І. Перспективи взаємодії підприємства та комерційного банку в сфері лізингу / Лепак Роман Іванович // Проблеми впливу фінансової системи на інноваційний розвиток економіки : зб.тез допов. – Львів : НУ “Львівська політехніка”, 2003. – С.69-72.

  4. Лепак Р.І. Комерційні банки як партнери суб’єктів господарювання реального сектору економіки / Лепак Р.І. // Вплив ринку і державного регулювання на розвиток фінансово-кредитної системи України: мат-ли міжн.наук.-практ. Конференції, (Харків, 16 трав. 2003 р.). – Харків: ХІБМ, 2003. – С. 140-143.

  5. Лепак Р.І. Концепція стратегічного партнерства підприємств і банків на етапі інноваційного розвитку економіки / Р.І.Лепак // Проблемы развития предприятий и новых экономических структур в современных условиях : тезисы докл. и сообщений всеукр. науч.-практ. конф. (Донецк, 20-21 мая 2004 г.) / НАН Украины, Ин-т экономики промышленности. – Донецк, 2004. – С. 302-304.