Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Носаченко Тетяна Борисівна. Формування в молодших школярів конструктивних умінь у процесі навчання образотворчого мистецтва і художньої праці : дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Носаченко Т.Б. Формування в молодших школярів конструктивних умінь у процесі навчання образотворчого мистецтва і художньої праці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика трудового навчання. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2006.

Дисертаційне дослідження присвячене проблемі формування в молодших школярів конструктивних умінь засобами образотворчого мистецтва і художньої праці. Колірно-графічна і предметно-пластична образотворча діяльність у дисертації розглядається як важлива внутрішня якість повноцінно сформованої особистості учнів у сензитивний період їхнього розвитку.

Дитяче художнє проектування, спрямоване на формування зазначеного особистісного утворення, розглядається як сукупність емоційних, розумових, психомоторних дій, внаслідок яких створюються словесні образи, графічні схеми, пошукові макети з різних пластичних матеріалів. Доведено, що процес формування в учнів початкової школи конструктивних умінь найбільш ефективний за таких умов: інтегрованого змісту навчального матеріалу з образотворчого мистецтва і художньої праці, створення динамічних предметно-розвиваючих середовищ, використання ігрового методу художнього проектування і суб’єкт-суб’єктної взаємодії вчителя й учнів в процесі навчання.

За результатами дисертаційного дослідження зроблено такі висновки:

1. Аналіз психолого-педагогічної, мистецтвознавчої, філософської літератури та емпіричного досвіду формування в учнів 1-4 класів конструктивних умінь дозволяє зробити висновок про відсутність чіткої наукової теорії і орієнтовної методичної системи формування конструктивних умінь молодших школярів в практиці загальноосвітніх навчальних закладів. До цих пір спостерігається традиційно спрощений підхід до розвитку проектно-художніх здібностей особистості з образотворчого мистецтва і художньої праці, не виокремлюються інтегративні зв’язки цих предметів як засіб формування конструктивних умінь в учнів загальноосвітньої школи, в тому числі і початкової. Проектно-художня діяльність, дизайн-освіта повинні розглядатись як ефективна технологія розвитку конструктивних умінь учнів молодшого шкільного віку.

2. З огляду на специфіку художньої праці і образотворчого мистецтва уточнено сутність поняття “конструктивні уміння”, що розглядаються як здатність особистості усвідомлено виконувати інтегральні дії, спрямовані на створення об’єктів зовнішнього світу за законами краси і доцільності мовленнєвотворчими, колірно-графічними і предметно-маніпулятивними засобами у процесі художньо-ігрової проектної діяльності. Образотворчі мистецтва (живопис, скульптура, графіка) і необразотворчі мистецтва (архітектура, декоративно-ужиткове, дизайн) класифіковано як “пластичні мистецтва”.

3. Результати нашого дослідження та вивчення педагогічного досвіду засвідчують, що формування конструктивних умінь учнів на уроках образотворчого мистецтва і художньої праці в початковій школі буде ефективним за таких педагогічних умов: зміст образотворчого мистецтва і художньої праці буде інтегрованим і реалізовуватиметься у тісній взаємодії вчителя й учнів на основі діалогічної форми спілкування та “суб’єкт-суб’єктного” підходу, використання ігрового методу художнього проектування та динамічних предметно-розвиваючих середовищ типу “людина-людина”, “людина-природа”, “людина-техніка”, “людина-знакові системи”, “людина-художні образи”.

4. На основі теоретичного аналізу психолого-педагогічної і методичної літератури та проведеного дослідження було розроблено й обґрунтовано експериментальну модель формування у молодших школярів конструктивних умінь. Вона складається з трьох взаємопов’язаних етапів: емоційно-орієнтуючого (відтворення предметно-пластичних форм образотворчими і мовленнєвотворчими засобами), оцінювально-інтерпретаційного (відтворення художніх образів з дитячої літератури і образотворчого мистецтва у пошукових макетах з художньої праці), конструктивно-художнього (пошук і створення комплексних образів художнього типу, втілення словесних і кольорово-графічних проектів у пластичних макетах з різних матеріалів) і відображає внутрішній механізм формування в учнів інтегральних конструктивних умінь з образотворчого мистецтва і художньої праці. Процес формування конструктивних умінь включає структурні компоненти художнього проектування: вербальне формулювання задуму, колірно-графічне зображення на площині, реалізація задуму у проектних моделях або макетах із різних пластичних матеріалів.

5. У процесі дослідження визначено та обґрунтовано критерії формування конструктивних умінь: потенційну готовність учнів до пошуку конструктивного рішення проектного завдання; вибір способів розв’язання проектного завдання; дизайнерську пропозицію, пов’язану з дитячим художнім проектом. Показники критеріїв конструктивних умінь відображали синтез конструктивних умінь з мовленнєвої, образотворчої і художньо-трудової діяльності.

Відповідно до критеріїв, визначено рівні сформованості конструктивних умінь з образотворчого мистецтва і художньої праці: низький, середній, високий. Низькому рівню відповідають конструктивні уміння з домінантою образотворчого мистецтва, середньому – конструктивні уміння з домінантою художньої праці, високому – інтегральні уміння з образотворчого мистецтва і художньої праці, які рівноцінно сформовані.

6. Результати педагогічного експерименту підтвердили, що потенційні можливості молодших школярів з проектно-художньої діяльності в галузях пластичних мистецтв будуть ефективно реалізовуватися завдяки застосуванню розробленого нами курсу ”Образотворче мистецтво і художня праця”. Як виявилося, в результаті інтеграції образотворчого мистецтва і художньої праці у школярів зріс на 20 % рівень сформованості конструктивних умінь. За рахунок впровадження авторської програми підвищується творча активність, інтерес, самостійність та ініціатива учнів у створенні художніх проектів і втіленні творчого задуму в моделях, макетах, площинних та просторових композиціях.

Представлене дисертаційне дослідження не вичерпує всіх аспектів порушеної проблеми. Подальшого розвитку потребує проблема підготовки вчителів до формування конструктивного мислення і умінь молодших школярів, розробка методики навчання із застосуванням комп’ютерного моделювання в проектно-художній творчості.

Публікації автора:

  1. Носаченко Т.Б. Підготовка майбутнього учителя до викладання художньої праці в початковій школі// Гуманітарний вісник: Науково-теоретичний збірник. - Переяслав-Хмельницький, 2001. – Вип. 2. - С.115-122.

  2. Носаченко Т.Б. Впровадження дизайн-освіти у практику початкової школи// Проблеми педагогічних технологій: Збірник наукових праць. – Луцьк, 2002. – Вип.1. – С.152-156.

  3. Носаченко Т.Б. Проблеми викладання образотворчого мистецтва в допоміжних навчальних закладах// Гуманітарний вісник: Науково-теоретичний збірник. - Переяслав-Хмельницький, 2002. - Вип.3. – С.26-31.

  4. Носаченко Т.Б. Формування конструктивних умінь молодших школярів засобами образотворчого мистецтва і художньої праці//Рідна школа. - 2002. - №7. – С.43-44.

  5. Носаченко Т.Б. Використання зарубіжного досвіду художнього навчання в сучасній початковій школі// Гуманітарний вісник: Науково-теоретичний збірник. - Переяслав-Хмельницький, 2005. – Вип. 6. - С.66-70.

  6. Носаченко Т.Б. Методика формування конструктивних умінь молодших школярів// Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Збірник наукових праць. – Харків, 2006. - №2. – С. 77-81.

  7. Носаченко Т.Б. А.С.Макаренко та естетичне виховання школярів// Педагогічні ідеї А.С.Макаренка й сучасність: проблеми та перспективи: Матеріали Всеукраїнської науково-теоретичної конференції. - Переяслав-Хмельницький, 1999. – С.140-142.

  8. Носаченко Т.Б. Наступність у сприйманні творів образотворчого мистецтва дошкільнятами та молодшими школярами// Дитинство: наступність і перспективність: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. - Переяслав-Хмельницький, 2000. – С.65-68.

  9. Носаченко Т.Б. Готовність вчителя початкової школи до формування конструктивних дій у молодших школярів// Проблеми гуманізму і освіти: Матеріали науково-методичної конференції. - Вінниця, 2002. – Т.1. – С.253-257.

  10. Носаченко Т.Б. Інтеграція змісту образотворчого мистецтва і художньої праці у практиці початкової школи// Школа першого ступеня: теорія і практика: Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції “Педагогічні технології навчання, виховання і розвитку молодших школярів”. - Переяслав-Хмельницький, 2003. – С.103-111.