Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Савенкова Людмила Василівна. Формування у студентів педагогічного університету вмінь і навичок самостійної роботи засобами бібліотечних технологій : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Савенкова Л.В. Формування у студентів педагогічного університету вмінь і навичок самостійної роботи засобами бібліотечних технологій. – Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти – Національний педагогічний університет імені М.М.Драгоманова, Київ, 2007.

У дисертації містяться результати теоретико-експериментального дослідження проблеми формування у студентів умінь і навичок самостійної роботи засобами бібліотечних технологій. Проаналізовано сучасний стан самостійної роботи студентів у інформаційному середовищі бібліотеки ВНЗ та рівень їх готовності до використання бібліотечних інформаційно-пошукових систем та роботи з інформаційними джерелами. Виявлено, що значна частина студентів має досить низький рівень умінь з пошуку та відбору потрібних джерел і в традиційному, і в мережевому інформаційному бібліотечному середовищі.

Обґрунтовано необхідність оволодіння студентами конкретними уміннями і навичками використання традиційних та електронних бібліотечних інформаційно-пошукових систем, знаннями з основ інформаційного аналізу і синтезу задля ефективного виконання самостійної навчальної роботи. За їх відсутності, у студента виникають труднощі при здійсненні самостійного інформаційного пошуку, значно зростають часові і трудові затрати, знижується обсяг і якість виконання самостійної навчальної роботи.

Результати показали ефективність розробленої програми курсу „Основи бібліотечно-інформаційних знань та роботи з бібліотечними ІПС” і методики формування умінь та навичок самостійної роботи в інформаційному середовищі бібліотеки.

У дисертаційному дослідженні проведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове практичне вирішення проблеми формування у студентів умінь і навичок самостійної роботи засобами бібліотечних технологій, які дали підстави для таких висновків:

Сучасна система підготовки кадрів у вищій школі вимагає розвитку у студентів умінь і навичок самостійної роботи з джерелами інформації. Саме самостійна навчальна робота із застосуванням умінь і навичок інформаційного самозабезпечення є важливим засобом підготовки фахівця належного рівня. Таке розуміння завдань сучасної освіти вимагає створення педагогічних умов для формування у студентів відповідних умінь і навичок самостійної роботи засобами бібліотечних технологій.

Проведений аналіз науково-методичної літератури дозволив сформулювати наукові підходи до вирішення завдань формування умінь і навичок самостійної роботи студентів. З’ясовано, що увага дослідників раніше зверталась на формування окремих компонентів бібліотечно-інформаційної обізнаності студентів, однак вивчення в комплексі навчальної діяльності і процесу формування умінь і навичок самостійної роботи студентів засобами бібліотечних технологій не було достатнім. У зв’язку з цим виникла потреба дослідження системи організації самостійної роботи студентів гуманітарних спеціальностей з бібліотечними ІПС, оскільки в умовах впровадження у вищій школі України новітніх освітніх та інформаційних технологій інформаційне середовище бібліотеки є базовою структурою не тільки для ефективної організації самостійної роботи студентів з літературою, а й всього навчального процесу з підготовки до майбутньої професійної діяльності.

Дані констатувального експерименту дозволили виявити недоліки у формуванні умінь і навичок самостійної роботи студентів з бібліотечними ІПС. В той час, як кількість і різноманітність навчальних та наукових інформаційних ресурсів, які потрібно опрацювати студенту за час навчання у ВНЗ, стрімко зростає, повинні підвищуватись обсяг і якість знань та умінь самостійної роботи з інформацією.

У процесі експериментального дослідження були розроблені комплексні критерії для діагностування рівня сформованості умінь самостійної роботи студентів з бібліотечними ІПС, які дозволяють виявити рівні відповідної готовності (високий, середній, низький).

У ході педагогічного експерименту було перевірено ефективність проведених занять з основ бібліотечно-інформаційних знань для формування у студентів умінь і навичок самостійної роботи засобами бібліотечних технологій. Найбільш ефективними були комплекси занять з основ аналітико-синтетичних процесів обробки інформації та роботи з традиційними і електронними бібліотечними ІПС з чітко та конкретно визначеною послідовністю виконання завдань. У процесі експерименту доведено, що процес формування умінь і навичок самостійної роботи студентів засобами бібліотечних технологій доцільно здійснювати у формі спеціальних занять, що складаються з теоретичної та практичної частин відповідно до мети курсу.

Результати експериментальної роботи показали, що навчання з основ бібліотечно-інформаційних знань вже на першому курсі сприяло більш чіткому орієнтуванню студентів в інформаційному просторі університетської бібліотеки. Після проведення занять за розробленою навчальною програмою студенти ЕГ досягли значно вищих результатів роботи з бібліотечними ІПС, що сприяло зростанню активності й результатів їх самостійної навчальної роботи. Так в експерименті високого рівня показників коефіцієнта виконаних операцій досягли студенти ЕГ – 64,6% і лише 18,6% студенти КГ. Результати проведеного контрольного експерименту підтверджують ефективність запропонованої програми для формування у студентів умінь і навичок самостійної роботи засобами бібліотечних технологій.

Даним дослідженням не вичерпується проблема формування у студентів умінь і навичок самостійної роботи засобами бібліотечних технологій. Подальшого вивчення потребує проблема вдосконалення змісту і методики формування умінь і навичок самостійної роботи студентів з бібліотечними ІПС з урахуванням нових вимог до рівня підготовки майбутніх фахівців у сучасному інформаційно-освітньому просторі, аналіз специфіки планування та організації поетапних занять з формування у студентів умінь і навичок самостійної роботи з автоматизованими бібліотечними ІПС та електронними інформаційними джерелами, а також формування відповідної мотивації щодо виконання цієї роботи.

Публікації автора:

1. Савенкова Л.В. Суб’єктно-об’єктна сутність інформаційної культури майбутнього педагога //Творча особистість учителя: Проблеми теорії і практики: Зб.наук. праць. К.: НПУ, 2003. – Вип.9. – С.37-44.

2.Савенкова Л.В. Використання традиційних та автоматизованих інформаційно-бібліотечних систем як дидактична основа формування навичок самостійної роботи студентів //Наукові записки: Зб. наук. праць НПУ імені М.П.Драгоманова. – К.,2004. – Вип.57. – С.117-124.

3.Савенкова Л.В. Знання процесів аналітико-синтетичної обробки інформації як основа організації самостійної навчальної роботи //Наука і сучасність: Зб.наук.праць НПУ імені М.П.Драгоманова. – К.,2005. – Т. 51. – С.52-62.

4.Самостоятельная работа с книгой: Метод. рек. /Сост. Л.В.Савенкова, Н.И.Тарасова, Э.В.Татарчук; Мин. Нар. Образования УССР, РУМК по ВСПО. – К.,1989. – 28 с.

5.Використання каталогів та бібліографічних картотек при підготовці студентами курсових і дипломних робіт: Метод. рек. /Укл. Л.В.Савенкова, Л.М.Стеблина, Н.І.Тарасова; М-во освіти України, РУМК.- К.,1992. – 20 с.

6.Використання автоматизованих бібліотечно-інформаційних систем для активації процесу формування інформаційно-пошукових умінь /Перепелиця Є.О., Савенкова Л.В., Смекалін І.М., Яшанов С.М. //Вісник: Зб. наук. ст. викладачів, докторантів, аспірантів НПУ імені М.П. Драгоманова. - К.,2002. - Вип.3. – C.104-107.

7.Савенкова Л.В. Інформаційні ресурси бібліотеки на допомогу педагогічній освіті //Сучасні інформаційні технології для бібліотек та менеджмент науково-освітніх мереж: Матеріали I-V Міжнар. шкіл-семінарів. Проект Tempus-Tacic CP-20552-99. - К.,2002. – C.103-107.

8.Савенкова Л.В. Формирование умений и навыков самостоятельной работы студентов с библиотечными информационно-поисковыми системами //Актуальные вопросы развития инновационной деятельности: Материалы Х Междунар. науч.-практ. конф. - Симферополь, 2005. – С.47-49.

9.Савенкова Л.В. Этапы создания информационного педагогического ресурса: опыт Научной библиотеки НПУ имени М.П. Драгоманова /Л.В.Савенкова, Т.И.Березная // Культура народов Причерноморья. – 2005. - № 60, Т.1. - С.47-50.

10.Савенкова Л.В. Самостоятельная работа студентов с ИПС – объект пристального внимания библиотеки университета //Материалы 13-й Междунар. конф. «Крым-2006. Библиотеки и информационные ресурсы в современном мире науки, культуры, образования и бизнеса» 10-17 июля 2006 г. – М.: ГПНТБ [Электронный ресурс]