Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія навчання


Яшанов Сергій Микитович. Формування у майбутніх учителів умінь і навичок самостійної навчальної роботи у процесі використання нових інформаційних технологій: дисертація канд. пед. наук: 13.00.09 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Яшанов С.М. Формування у майбутніх учителів умінь і навичок самостійної навчальної роботи в процесі використання нових інформаційних технологій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.09 – теорія навчання. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2003.

Дисертація містить результати теоретико-експериментального дослідження проблеми інтенсифікації процесу формування умінь і навичок самостійної навчальної роботи в процесі використання нових інформаційних технологій в практиці вищого педагогічного навчального закладу.

Проаналізовано сучасний стан проблеми підготовки студентів до СНР і керівництва нею. Розглянуто чинники, які впливають на процес формування умінь і навичок СНРС. Виявлено, що процес формування умінь і навичок СНРС поділяється на три великі блоки: мотиваційний, технологічний і організаційний. Встановлено, що мотиви інтелектуального спонукання є найбільш надійною основою підтримки, закріплення і подальшого розвитку пізнавального інтересу в СНРС, а для ефективного процесу формування умінь і навичок СНРС необхідно моделювати загальні прийоми пізнавальної діяльності, які побудовані на орієнтованій основі дій третього чи четвертого рівня, що потім повинні бути предметом спеціального засвоєння.

Обґрунтовано можливість застосування визначених типів НІТ для інтенсифікації процесу формування умінь і навичок СНРС. Розроблено технологію впровадження їх у навчальний процес вузу. Основні результати дисертаційної роботи знайшли своє практичне впровадження в навчальному процесі вищих педагогічних закладів України.

Узагальнення результатів формуючого експерименту, теоретичний аналіз проблеми і здобуті результати науково-дослідної роботи дали змогу зробити такі висновки:

1. Формування у майбутніх учителів умінь і навичок самостійної навчальної роботи у процесі використання нових інформаційних технологій є актуальним з кількох педагогічних причин. По-перше, динамізм соціально-економічного розвитку суспільства потребує підготовки учителя як творчої активної особистості з фундаментальними знаннями, практичною готовністю розв’язувати педагогічні завдання, здатного до самостійного професійного вдосконалення в умовах інформаційного суспільства. По-друге, реалізацію змісту цих завдань більшість вчених і практиків пов'язують зі зміною ролі самостійної роботи у процесі навчання і професійної підготовки, її змістовним, організаційним та методичним вдосконаленням. По-третє, нові інформаційні технології, підвищуючи активність пізнавальної діяльності студента, ведуть до перебудови навчального процесу в бік самостійних форм навчання та самостійного оволодіння студентами раціональними прийомами самостійної навчальної діяльності, що є новим поштовхом до розвитку теоретичних і практичних питань, пов'язаних з СНРС. Це вимагає створення відповідних умов та обумовлює необхідність використання нетрадиційних засобів для забезпечення можливості індивідуалізації процесу формування умінь і навичок самостійної навчальної роботи студентів як інструментів їх подальшого особистісного і професійного розвитку в умовах інформаційного суспільства.

2. Підгрунтям успішного засвоєння навчальної інформації є інформаційна культура майбутнього вчителя. За рахунок розвитку інформаційного компонента умінь СНР майбутнього вчителя можна значно активізувати процес формування умінь і навичок СНР.

3. Використання стандартного програмного забезпечення, підвищує активність навчання, активно формуючи професійні предметно-маніпуляційні навички, розвиває здатність комбінувати придбані знання уміння і навички в різному їх сполученні, що дозволяє реалізувати процес формування умінь і навичок СНРС безпосередньо під час їх використання.

4. Мережні технології дозволяють вирішувати завдання формування інформаційно-пошукових умінь безпосередньо під час роботи з інформаційними ресурсами, реалізуючи завдання СНР, що націлює студента на свідоме засвоєння знань у процесі вирішення завдань професійної спрямованості, підвищує результативність підготовки майбутніх учителів, формуючи самостійність уже на початкових етапах навчання.

5. Електронні підручники, створюючи певне навчально-інформаційне середовище, забезпечують цілісне сприйняття і розуміння процесів і явищ на основі широкого залучення інформаційних джерел, банків даних, обробці великих обсягів інформації, аналізу і пошуку закономірностей у них, що викликає посилення інтелектуальної діяльності студентів, активізуючи формування таких специфічних навичок СНР як систематизація, класифікація, узагальнення.

6. Інструментальні авторські системи програмування, дозволяють застосовувати нові форми реалізації процесу формування умінь і навичок СНРС які пов'язані з можливостями створення студентом навчального продукту на базі ІАСП. Створюючи гіпермедійний продукт, студент засвоює матеріал у процесі його структурного аналізу, творчого напруження. Розвиток творчої самостійності студентів, гармонізація їх творчого і репродуктивного самовираження в процесі самостійного вироблення пізнавальних і творчих цілей, сприяє виробленню пошукової концепції завдяки можливості використання різних стратегій при вирішенні завдань СНР, за рахунок чого інтенсивно формуються уміння самостійної дослідної діяльності.

7. Узагальнення педагогічного досвіду та практичні результати експериментальної роботи стали підтвердженням висунутого припущення , що ефективність формування умінь і навичок СНРС підвищиться в процесі використання засобів НІТ і вказують на те, що цілеспрямоване використання засобів НІТ позитивно впливає на процес формування умінь і навичок СНР, а також на розвиток мислення студентів. За рахунок включення у СНР студентів засобів НІТ посилюється ефективність пізнавальних процесів, досягається підвищення готовності до СНД та рівня самостійності у навчанні, формується інтерес до пошукової, навчально-дослідницької роботи, а тому можна зробити висновок, що педагогічний експеримент підтвердив гіпотезу нашого дослідження, що свідчать про ефективність запропонованої технології формування умінь СНР.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми формування умінь і навичок СНРС. Подальшого вивчення потребують: педагогічні аспекти впливу окремих типів НІТ на індивідуалізацію самостійної роботи студентів; вивчення особливостей організації СНРС у процесі використання мікроком’пютерів; особливості підготовки майбутнього вчителя до використання засобів нових інформаційних технологій для реалізації завдань самостійної навчальної діяльності.

Публікації автора:

1. Яшанов С.М. Психолого-педагогічні аспекти використання комп’ютерної техніки в самостійній навчальній роботі студентів. Наукові записки: Збірник наукових статей. – К.: НПУ, 2000. – С.234-244.

2. Яшанов С.М. Комп’ютерне навчання як продукт логічного розвитку інноваційних процесів в освіті. Наукові записки: Збірник наукових статей. – К.: НПУ, 2001. – С.191 – 198.

3. Яшанов С.М. Використання мережних технологій для інтенсифікації процесу формування умінь і навичок самостійної роботи. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Проблеми вищої педагогічної освіти у світлі рішень Всеукраїнського з’їзду працівників освіти“ – К.: НПУ, 2001. Ч.4.– С.246-249.

4. Яшанов С.М., Перепелиця Є.О., Савенкова Л.В., Смекалін І.М. Використання автоматизованих бібліотечно-інформаційних систем для активізації процесу формування інформаційно-пошукових умінь студентів. Вісник: Збірник наукових статей НПУ ім. М.П.Драгоманова – К.: НПУ, 2002. – С.104–107. (80%).

5. Мороз О.Г., Яшанов С.М. Умови ефективності організації самостійної роботи студентів. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Наукове проектування інноваційних та альтернативних систем вищої освіти” -Тернопіль, 2000. – С.161-164. (80%).

6. Яшанов С.М. Використання комп’ютерно-орієнтованих навчаючих систем в самостійній роботі студентів. Матеріали Міжнародної науково-теоретичної конференції Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова “Психолого-педагогічні проблеми підготовки вчительських кадрів в умовах трансформації суспільства“ – К.: НПУ, 2000. – С.233-237.

7. Яшанов С.М. Самостійна навчальна робота студентів. Навчальний процес у вищій педагогічній школі. Навчальний посібник. // за заг. ред. О.Г.Мороза. – К.: НПУ, 2001.– С.125 – 170.